Koniec rekordne nízkych (eurových) úrokov (?)

Vydáno 7.8.2017

Nepriamy signál šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho o sile hospodárskeho oživenia v Eurozóne stačil na spustenie zlomových turbulencií na dlhopisovom trhu. Je čas pripraviť sa na to, že rekordne nízke úrokové sadzby „nepotrvajú naveky“, ako neskôr naznačil guvernér Bank of France, François Villeroy de Galhau.

 

Napriek uhorkovej sezóne bol júl na dlhopisovom a devízovom trhu eurozóny mimoriadne rušným mesiacom. Priniesol nové viac 2,5-ročné rekordy výmenného kurzu spoločnej európskej meny, ako aj signály o možnom spľasnutí dlhopisovej bubliny v eurozóne.

Pod oba tieto fenomény sa podpísala tak pokračujúca séria optimistických fundamentálnych správ z eurozóny, ako aj logická a dlho očakávaná reakcia Európskej centrálnej banky. Najvyšší predstavitelia ECB doteraz najpriamejšie pripustili, že silnejúca kondícia európskej ekonomiky spolu s trendom zrýchlenia jadrovej infl ácie si viac už nevyžadujú pokračovanie v doterajšej rekordne uvoľnenej menovej politike.

O sile tohtoročného oživenia na starom kontinente azda najlepšie vypovedá dvojnásobné po sebe nasledujúce posunutie laťky nových doterajších rekordov indexu nemeckej podnikateľskej dôvery IFO tak v júni, ako aj v júli.

Index investorskej dôvery Sentix mapujúci očakávania voči celej eurozóne si zasa toto leto zapísal najsilnejšie úrovne od júla 2007, kedy zo zámoria dorazili prvé signály o začínajúcej kríze nebonitných hypoték.

Hoci celkovou infl áciou v eurozóne ešte lomcujú oboma smermi výkyvy na komoditných trhoch, najmä hojdačka cien čierneho zlata, jadrová infl ácia sa postupne udomácňuje nad hranicou jedného percenta a jej šesťmesačný priemer sa tak postupne dostal na najvyššie úrovne od konca roku 2013.

Hoci tak na júlovom hlasovaní riadiaci výbor Európskej centrálnej banky ešte jednohlasne ponechal svoje kľúčové sadzby bezo zmeny, prezident ECB Mário Draghi doslova pripustil, že o načasovaní ukončenia menového stimulu sa bude diskutovať na základe makročísel dostupných v septembri.

Už jeho skoršie – hoci len nepriame – signály o tomto kroku sa postarali o to, že ceny štátnych dlhopisov členských krajín eurozóny zamierili nadol a výnosy do splatnosti z nemeckých 10-ročných štátnych dlhopisov sa po prvý raz od začiatku roku 2016 vyšplhali nad úroveň 0,50%. O takomto čase pred rokom sa pritom pohybovali ešte v negatívnom teritóriu.

Kombinácia silnejúceho hospodárskeho oživenia, zrýchľujúcej jadrovej inlfácie, ako aj vyhliadok na postupné sprís- ňovanie menovej politiky v ostatných mesiacoch pomohla vymaniť výmenný kurz eura zo širokého obchodovacieho pásma uplynulých dvoch rokov.

V závere júla výmenný kurz eura voči doláru po prvý raz od konca roku 2014 vyskočil až nad úroveň 1,17 USD/1 EUR. Oproti úrovniam z úvodu roka tak euro voči doláru posilnilo o viac než 13 percent, hoci treba dodať aj to, že až do mája to bol aj zrkadlový obraz oslabenia výmenného kurzu amerického dolára, ktorý vymazával koncoročné zisky z vla- ňajšej povolebnej trhovej eufórie.

Leto 2017 je prelomovým po dlhých rokoch rekordne priaznivého úrokového prostredia v eurozóne. Hoci sa žiadna kaša neje tak horúca, ako sa navarí, najmä v prípade niekoľkoročného plánovacieho horizontu tak už na rozdiel od predošlých rokov nemožno vo fi nančnom pláne pokračovať s prognózou „rekordne nízkych úrokov kam až oko dovidí.“

Samotné postupné ukončovanie kvantitatívneho uvoľnenia menovej politiky môže prispieť k postupnému nárastu dlhodobých úrokových sadzieb v eurách ešte pred tým, než v horizonte budúceho roka ECB začne so samotným zvyšovaním svojich základných úrokových sadzieb.

Je najvyšší čas mať sa na pozore pred drahšími eurovými úrokmi.

 

Vladimír Vaňo,
hlavní ekonom skupiny Sberbank Europe AG ve Vídni

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

TVOŘÍME POHODLNOU BEZPEČNOST

TVOŘÍME POHODLNOU BEZPEČNOST

Vydáno 17.6.2019

Začalo to jednoduchými žertíky nudících se studentů. V současné době patří kyberzločin k těm nejnebezpečnějším, co může být. „Podle analýz FBI jde o organizovanou činnost, která svou rozsáhlostí bývá přirovnávána k pašování drog nebo k obchodování s bílým masem,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu budoucí generální ředitel společnosti Avast Software s.r.o. Ondřej Vlček.

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

Vydáno 7.6.2019

„Doba jde rychle kupředu a nutí nás stále hledat technologie, které budou přínosem pro naše klienty. Hledáme nadšence, kteří se dívají do budoucna, vysvětlujeme jim, v čem jim můžeme pomoct, učíme majitele firem i třeba starosty obcí novinky používat a zařazovat do konceptu smart city,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

Vydáno 4.6.2019

Bezhotovostní platba je dnes již zcela rutinní záležitostí, stačí přiložit a je hotovo. Karta však už zdaleka není jen platebním prostředkem, slouží k identifikaci, může suplovat průkaz, klíč, stravenku, jízdenku či vstupenku na kulturní akci. „Těch projektů je skutečně celá škála a jdou napříč odvětvími od školství přes dopravu až po oblast identifikace,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel společnosti Mastercard Europe.

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

Vydáno 13.5.2019

„Smart city totiž není o tom, že si starosta řekne, že teď budeme chytré město. V první fázi je důležité najít strategického partnera a na rozvoji obce směrem ke smart city pracovat dlouhodobě a strategicky. Toto je velmi důležité a často zásadně podceňované,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

ŠKODA AUTO DLÁŽDÍ CESTU K TOVÁRNĚ 4.0

ŠKODA AUTO DLÁŽDÍ CESTU K TOVÁRNĚ 4.0

Vydáno 28.6.2019

Montážní linka je digitálně řízena, v některých částech podniku pracuje více robotů než lidí, materiál rozvážejí autonomní vozíky, k dosažení vyšší kvality napomáhá akustická a pachová laboratoř či unikátní vodní komora, díly na montážní linky putují z robotizovaného skladu, zaměstnanci se vzdělávají v moderním tréninkovém centru.

JSME LÍDREM NA TRHU BEZPEČNÝCH SKARTACÍ

JSME LÍDREM NA TRHU BEZPEČNÝCH SKARTACÍ

Vydáno 25.6.2019

„Jedním z hlavních cílů firmy Reisswolf je nabídnout zákazníkům bezpečnou likvidaci všech nosičů dat, jejich uložení, správu a případně digitalizaci v jednotném bezpečnostním standardu po celém světě. O kvalitě poskytovaných služeb svědčí i získané certifikáty od Národního bezpečnostního úřadu,“ říká Vlastimil Balín, ředitel společnosti REISSWOLF likvidace dokumentů a dat, s.r.o.

ROBOT JE JEN JEDEN Z NÁSTROJŮ AUTOMATIZACE

ROBOT JE JEN JEDEN Z NÁSTROJŮ AUTOMATIZACE

Vydáno 20.6.2019

„Jsme zcela soběstačná firma, dokážeme obsáhnout vše od prvotního konceptu přes konstrukční práce, výrobu dílů či svařenců, jejich nalakování až po finální montáž a zprovoznění u nás a instalaci u zákazníka včetně garančního záručního servisu. V podstatě na všechno máme vlastní oddělení, což představuje pro naše zákazníky vysoký standard,“ říká Martin Kouřil, ředitel společnosti Montana.

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

Vydáno 12.6.2019

Chytré technologie dnes pronikají do většiny průmyslových oborů, vodárenství není výjimkou. Své o tom vědí ve společnosti VODÁRNA PLZEŇ a.s., kde jdou inovacím dlouhodobě naproti. „Smart technologie přináší komfort jak provozovateli, tak i zákazníkům. Jsme díky nim schopní snáze předcházet haváriím či poruchám,“ říká generální ředitel firmy Ludvík Nesnídal.

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

Vydáno 27.5.2019 Komerční sdělení

Jsou důkazem, že spolupráce dvou firem může fungovat hladce. Jedni zařídí stavbu domu, druzí jej opatří fotovoltaikou. Výsledek? Zákazník dostane moderní bydlení na klíč, které je z velké části nezávislé na elektřině z uhelných a jaderných elektráren. Jednatel firmy S-Power Energies Jaroslav Šuvarský a obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser o tom mluvili v rozhovoru pro Svět průmyslu.

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

Vydáno 20.5.2019

Pražské vodovody a kanalizace využívají vlastní špičkový systém komplexního managementu vodárenské infrastruktury. „Systém je neustále dostupný, zaměstnanci jsou tak v reálném čase informováni o provozních událostech a data ze systému slouží k vyhodnocení a dalšímu zdokonalení poskytovaných služeb,“ popsal generální ředitel PVK Petr Mrkos unikátní systém SWiM, který patří k těm nejlepším v Evropě.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem