ŽIADEN STROM NERASTIE DO NEBA

Vydáno 25.6.2018

Eskalácia geopolitického napätia, opatrenia naštrbujúce svetový obchod, ako aj nárast politickej neistoty na starom kontinente prichádzajú uprostred roka, už na začiatku ktorého sa poukazovalo na relatívne dlhé trvanie aktuálneho hospodárskeho cyklu, zvlášť v zámorí. V úvode júna prišlo ďalšie aktuálnejšie varovanie zo starého kontinentu.

 

Predstihový ukazovateľ aktivity v priemysle eurozóny za máj klesol na najnižšiu úroveň za ostatných 15 mesiacov. Bol to už piaty po sebe nasledujúci mesiac oslabenia tohto mäkkého ukazovateľa, hoci treba dodať, že po vlaňajších decembrových rekordoch.

Index aktivity zostavený na základe prieskumu medzi nákupnými manažérmi (PMI) patrí medzi takzvané mäkké štatistiky, keďže nemeria exaktne objem priemyselnej produkcie, ale mapuje názory podnikateľov, respektíve ich zásobovačov, ktorí odpovedajú na otázku s navzájom sa vylučujúcimi odpoveďami: či objednávajú na nasledujúci mesiac výrobné vstupy pre ďalší nárast produkcie, alebo pre jej stagnáciu, alebo či sa pripravujú na pokles výstupov a predaja.

Rozdiel medzi jednotlivými odpoveďami tak priamo z terénu výrobných hál signalizuje, či možno v blízkej budúcnosti očakávať zlepšenie, alebo, naopak, oslabenie hospodárskej aktivity. Tento takzvaný predstihový ukazovateľ sa spolu s ukazovateľmi podnikateľskej a investorskej dôvery ukázal byť užitočným barometrom ďalšieho smerovania reálnej ekonomiky, o ktorej výkone sa z takzvaných „tvrdých“ štatistík dozvedáme až ex post.

V ostatnom prieskume za máj signalizovali priemyselníci eurozóny zhoršenie aktivity tak v prípade aktuálnej produkcie, ako aj pri nových objednávkach, novej produkcii na vývoz, ale aj v prípade zamestnanosti.

Výsledok za celú eurozónu pritom zodpovedá skorším signálom z najväčších európskych ekonomík. Hospodárska lokomotíva eurozóny a najdôležitejší exportný partner českých, maďarských aj slovenských vývozcov – Nemecko – zaznamenala za máj ochladenie korešpondujúceho predstihového ukazovateľa na najhoršiu úroveň za ostatných 20 mesiacov.

Hoci nemecký index PMI sa stále nachádza v teritóriu expanzie (v prieskume medzi nákupnými manažérmi stále prevažujú tí pripravujúci svoje firmy na pokračovanie expanzie), výsledok naznačuje, že v druhom štvrťroku je na mieste pripraviť sa na spomalenie dynamiky hospodárskeho rastu. Najslabšiu úroveň za ostatného pol druha roka zaznamenal aj predstihový ukazovateľ priemyselnej aktivity vo Francúzsku.

Na dôvažok azda ani netreba pripomínať napätú politickú situáciu v Taliansku, tretej najväčšej ekonomike bloku zdieľajúceho spoločnú európsku menu. Nárast politickej neistoty je mlynským kameňom nielen pre investičnú dôveru firiem v reál­nej ekonomike, ale aj pre investorskú dôveru. Talianske obavy sa pritom vzhľadom na veľkosť potenciálnych rizík začali podpisovať pod nárast napätia medzi investormi aj za hranicami Apeninského polostrova.

Šéf švajčiarskej banky UBS Sergio Ermotti adresoval svojim klientom radu, aby sa nezľakli turbulencií, ktoré finančné trhy zaznamenávajú v týchto týždňoch, nielen pre politické správy z Talianska. Pre agentúru Bloomberg povedal, že fundamentálna ziskovosť, ako aj rast, ktorý vidíme vo všeobecnosti, podporujú investície do akcií. Zároveň však dodal, že je veľmi opatrný vzhľadom na potenciálne signály toho, kedy by sa mohla začať ďalšia fáza hospodárskeho cyklu a zároveň pripustil prítomnosť vážnych geopolitických rizík.

„Investori sú stále veľmi opatrní. Stoja stranou a pozorujú situáciu. Nepanikária, ale začínajú byť znepokojení,“ povedal Ermotti pre agentúru Bloomberg. „Toto jednoznačne nie je prostredie, v ktorom zvyšujete podstupované riziko.“

Držme si klobúky, čaká nás horúce leto.

 

Vladimír Vaňo
ekonom britské skupiny CentralNic Group PLC.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

Antonín Růžička, WIKOV INDUSTRY

Antonín Růžička, WIKOV INDUSTRY

Vydáno 16.8.2018

„Loňský rok byl velmi dobrý a mohly za to hlavně rostoucí ceny surovin, které umožnily investiční činnost v těžebním a zpracovatelském průmyslu. Také se dařilo v energetice klasické i obnovitelné a v kolejových vozidlech,“ říká Antonín Růžička, generální ředitel WIKOV INDUSTRY.

Milan Šlapák, GE AVIATION CZECH

Milan Šlapák, GE AVIATION CZECH

Vydáno 17.8.2018

„Rok 2017 byl rokem nového motoru GE Catalyst. Otevřeli jsme novou montážní linku, novou instrumentační laboratoř, sestavili jsme první prototyp motoru,“ říká Milan Šlapák, GE AVIATION CZECH.

Rostislav Khýr, MANN + HUMMEL (CZ)

Rostislav Khýr, MANN + HUMMEL (CZ)

Vydáno 16.8.2018

„Minulý rok byl konsolidačním rokem, kdy jsme se připravovali na nové projekty, které letos nabíhají do výroby a jež nám přinesou výrazné zvýšení výroby v následujících letech. Z pohledu tržeb a ziskovosti to byl rok stabilní,“ říká Rostislav Khýr, generální ředitel MANN + HUMMEL (CZ) v.o.s.

Martin Bednarz, ŠKODA VAGONKA

Martin Bednarz, ŠKODA VAGONKA

Vydáno 16.8.2018

„Loňský rok byl ve znamení pokračující realizace projektu NIM Express pro Deutche Bahn. Jedná se o referenční zakázku vozových souprav pro osobní dopravu na vysokorychlostní trati Norimberk–Ingolstadt–Mnichov,“ říká Martin Bednarz, generální ředitel společnosti ŠKODA VAGONKA a.s.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

ROBOTIZACE NEDOSTATEK LIDÍ NEVYŘEŠÍ

ROBOTIZACE NEDOSTATEK LIDÍ NEVYŘEŠÍ

Vydáno 12.9.2018

„Do každého pracovníka byly svým způsobem investovány nemalé prostředky a je přirozenou snahou si takové pracovníky, pokud se osvědčili a nezklamali, udržet,“ říká Jiří Vítek, vedoucí obchodního úseku společnosti T M T Chrudim, která již sedmadvacet let dodává do mnoha zemí světa dopravní zařízení včetně rozsáhlých linek a systémů pro nejrůznější průmyslová odvětví.

PROSAZOVAT PRVKY AUTOMATIZACE NENÍ JEDNODUCHÉ

PROSAZOVAT PRVKY AUTOMATIZACE NENÍ JEDNODUCHÉ

Vydáno 7.9.2018

„Dodnes není jednoduché prosazovat některé prvky automatizace, zejména když mají nahradit rutinní zaběhnuté činnosti. Možná je to také trochu české specifikum, přece jen jsme konzervativnější než některé jiné země,“ říká Vladislava Česáková, výkonná ředitelka a členka představenstva společnosti ZAT a.s.

MATERIÁL BUDOUCNOSTI JE POUŽITÉ DŘEVO

MATERIÁL BUDOUCNOSTI JE POUŽITÉ DŘEVO

Vydáno 4.9.2018

Hrají všemi barvami, mají dřevěné i kamenné dekory a vyrábí je společnost Kronospan, evropský lídr v produkci dřevotřískových desek. „Materiál budoucnosti pro náš obor je použité dřevo. Jeho zpracováním pomáháme životnímu prostředí,“ říká Sylva Krechlerová, jednatelka společnosti KRONOSPAN CR, spol. s r.o.

MIKROSKOPY Z BRNA POUŽÍVAJÍ NOSITELÉ NOBELOVÝCH CEN

MIKROSKOPY Z BRNA POUŽÍVAJÍ NOSITELÉ NOBELOVÝCH CEN

Vydáno 30.8.2018

„Naše mikroskopy se podílejí na výzkumu všech nejdiskutovanějších záležitostí týkajících se zdraví lidí. V průmyslu je zase pěkným příkladem chytrý telefon. Když si představíte jeho vývoj, tak téměř na každém kroku se podílela naše technologie,“ říká Hynek Peřina, generální ředitel společnosti Thermo Fisher Scientific.

TOP 100 PRŮMYSLOVÝCH SPOLEČNOSTÍ ČR – Česká republika zažívá zlaté období

TOP 100 PRŮMYSLOVÝCH SPOLEČNOSTÍ ČR – Česká republika zažívá zlaté období

Vydáno 7.8.2018

Česká republika zažívá, co se týče ekonomiky, zlaté období. V mezinárodním srovnání je tuzemsko na špičce mezi evropskými zeměmi. Výrazně lépe je na tom podle posledních údajů pouze Irsko. Růst zažívá nejen automobilový průmysl, ale i strojírenství, farmacie či výroba oděvů. To dokazuje i pestré zastoupení společností v žebříčku Czech Top 100.

NEJSME JEN VÝROBCI, PRODUKT CELÝ VYMYSLÍME A DODÁME

NEJSME JEN VÝROBCI, PRODUKT CELÝ VYMYSLÍME A DODÁME

Vydáno 6.8.2018

Pro společnost EGE, spol. s r.o., to bylo strategické rozhodnutí. Vedení nechtělo zůstat pouze v pozici výrobní firmy. Proto rozšířila své podnikatelské aktivity o projekční a montážní činnosti. „I díky tomuto kroku dodáváme zhášecí tlumivky, zapouzdřené vodiče a ocelové konstrukce do celého světa,“ říká Roman Rybecký, výkonný ředitel společnosti EGE, spol. s r.o.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem