ŽIADEN STROM NERASTIE DO NEBA

Vydáno 25.6.2018

Eskalácia geopolitického napätia, opatrenia naštrbujúce svetový obchod, ako aj nárast politickej neistoty na starom kontinente prichádzajú uprostred roka, už na začiatku ktorého sa poukazovalo na relatívne dlhé trvanie aktuálneho hospodárskeho cyklu, zvlášť v zámorí. V úvode júna prišlo ďalšie aktuálnejšie varovanie zo starého kontinentu.

 

Predstihový ukazovateľ aktivity v priemysle eurozóny za máj klesol na najnižšiu úroveň za ostatných 15 mesiacov. Bol to už piaty po sebe nasledujúci mesiac oslabenia tohto mäkkého ukazovateľa, hoci treba dodať, že po vlaňajších decembrových rekordoch.

Index aktivity zostavený na základe prieskumu medzi nákupnými manažérmi (PMI) patrí medzi takzvané mäkké štatistiky, keďže nemeria exaktne objem priemyselnej produkcie, ale mapuje názory podnikateľov, respektíve ich zásobovačov, ktorí odpovedajú na otázku s navzájom sa vylučujúcimi odpoveďami: či objednávajú na nasledujúci mesiac výrobné vstupy pre ďalší nárast produkcie, alebo pre jej stagnáciu, alebo či sa pripravujú na pokles výstupov a predaja.

Rozdiel medzi jednotlivými odpoveďami tak priamo z terénu výrobných hál signalizuje, či možno v blízkej budúcnosti očakávať zlepšenie, alebo, naopak, oslabenie hospodárskej aktivity. Tento takzvaný predstihový ukazovateľ sa spolu s ukazovateľmi podnikateľskej a investorskej dôvery ukázal byť užitočným barometrom ďalšieho smerovania reálnej ekonomiky, o ktorej výkone sa z takzvaných „tvrdých“ štatistík dozvedáme až ex post.

V ostatnom prieskume za máj signalizovali priemyselníci eurozóny zhoršenie aktivity tak v prípade aktuálnej produkcie, ako aj pri nových objednávkach, novej produkcii na vývoz, ale aj v prípade zamestnanosti.

Výsledok za celú eurozónu pritom zodpovedá skorším signálom z najväčších európskych ekonomík. Hospodárska lokomotíva eurozóny a najdôležitejší exportný partner českých, maďarských aj slovenských vývozcov – Nemecko – zaznamenala za máj ochladenie korešpondujúceho predstihového ukazovateľa na najhoršiu úroveň za ostatných 20 mesiacov.

Hoci nemecký index PMI sa stále nachádza v teritóriu expanzie (v prieskume medzi nákupnými manažérmi stále prevažujú tí pripravujúci svoje firmy na pokračovanie expanzie), výsledok naznačuje, že v druhom štvrťroku je na mieste pripraviť sa na spomalenie dynamiky hospodárskeho rastu. Najslabšiu úroveň za ostatného pol druha roka zaznamenal aj predstihový ukazovateľ priemyselnej aktivity vo Francúzsku.

Na dôvažok azda ani netreba pripomínať napätú politickú situáciu v Taliansku, tretej najväčšej ekonomike bloku zdieľajúceho spoločnú európsku menu. Nárast politickej neistoty je mlynským kameňom nielen pre investičnú dôveru firiem v reál­nej ekonomike, ale aj pre investorskú dôveru. Talianske obavy sa pritom vzhľadom na veľkosť potenciálnych rizík začali podpisovať pod nárast napätia medzi investormi aj za hranicami Apeninského polostrova.

Šéf švajčiarskej banky UBS Sergio Ermotti adresoval svojim klientom radu, aby sa nezľakli turbulencií, ktoré finančné trhy zaznamenávajú v týchto týždňoch, nielen pre politické správy z Talianska. Pre agentúru Bloomberg povedal, že fundamentálna ziskovosť, ako aj rast, ktorý vidíme vo všeobecnosti, podporujú investície do akcií. Zároveň však dodal, že je veľmi opatrný vzhľadom na potenciálne signály toho, kedy by sa mohla začať ďalšia fáza hospodárskeho cyklu a zároveň pripustil prítomnosť vážnych geopolitických rizík.

„Investori sú stále veľmi opatrní. Stoja stranou a pozorujú situáciu. Nepanikária, ale začínajú byť znepokojení,“ povedal Ermotti pre agentúru Bloomberg. „Toto jednoznačne nie je prostredie, v ktorom zvyšujete podstupované riziko.“

Držme si klobúky, čaká nás horúce leto.

 

Vladimír Vaňo
ekonom britské skupiny CentralNic Group PLC.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

Vydáno 7.6.2019

„Doba jde rychle kupředu a nutí nás stále hledat technologie, které budou přínosem pro naše klienty. Hledáme nadšence, kteří se dívají do budoucna, vysvětlujeme jim, v čem jim můžeme pomoct, učíme majitele firem i třeba starosty obcí novinky používat a zařazovat do konceptu smart city,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

Vydáno 4.6.2019

Bezhotovostní platba je dnes již zcela rutinní záležitostí, stačí přiložit a je hotovo. Karta však už zdaleka není jen platebním prostředkem, slouží k identifikaci, může suplovat průkaz, klíč, stravenku, jízdenku či vstupenku na kulturní akci. „Těch projektů je skutečně celá škála a jdou napříč odvětvími od školství přes dopravu až po oblast identifikace,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel společnosti Mastercard Europe.

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

Vydáno 13.5.2019

„Smart city totiž není o tom, že si starosta řekne, že teď budeme chytré město. V první fázi je důležité najít strategického partnera a na rozvoji obce směrem ke smart city pracovat dlouhodobě a strategicky. Toto je velmi důležité a často zásadně podceňované,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

Vydáno 29.4.2019

Město staví developeři. I naše metropole rostla především díky soukromému kapitálu. Tak vznikly nejen oblíbené čtvrti, jako jsou Vinohrady nebo Ořechovka, ale třeba i současná Waltrovka či Florentinum, které nesou značku Penta. „Zodpovědnost za to, jak Praha vypadá, je velká, jsme si toho vědomi a snažíme se podle toho chovat,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Petr Palička, výkonný ředitel pro Českou republiku ve společnosti Penta Real Estate.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

Vydáno 12.6.2019

Chytré technologie dnes pronikají do většiny průmyslových oborů, vodárenství není výjimkou. Své o tom vědí ve společnosti VODÁRNA PLZEŇ a.s., kde jdou inovacím dlouhodobě naproti. „Smart technologie přináší komfort jak provozovateli, tak i zákazníkům. Jsme díky nim schopní snáze předcházet haváriím či poruchám,“ říká generální ředitel firmy Ludvík Nesnídal.

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

Vydáno 27.5.2019 Komerční sdělení

Jsou důkazem, že spolupráce dvou firem může fungovat hladce. Jedni zařídí stavbu domu, druzí jej opatří fotovoltaikou. Výsledek? Zákazník dostane moderní bydlení na klíč, které je z velké části nezávislé na elektřině z uhelných a jaderných elektráren. Jednatel firmy S-Power Energies Jaroslav Šuvarský a obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser o tom mluvili v rozhovoru pro Svět průmyslu.

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

Vydáno 20.5.2019

Pražské vodovody a kanalizace využívají vlastní špičkový systém komplexního managementu vodárenské infrastruktury. „Systém je neustále dostupný, zaměstnanci jsou tak v reálném čase informováni o provozních událostech a data ze systému slouží k vyhodnocení a dalšímu zdokonalení poskytovaných služeb,“ popsal generální ředitel PVK Petr Mrkos unikátní systém SWiM, který patří k těm nejlepším v Evropě.

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

Vydáno 10.5.2019 Komerční sdělení

Provádí vodoinstalační a topenářské práce, rozvody plynu, ale také odstraňují usazeniny z technologických zařízení. Přerovská firma G R N, s.r.o., patří ve svém oboru ke zkušeným hráčům, přestože vznikla až na počátku třetího tisíciletí. „Mezi našimi klienty jsou státní organizace jako Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo zemědělství,“ prozradil Rudolf Gerža.

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Vydáno 9.5.2019

Již od nadcházejícího roku bude společnost Bosch klimaticky zcela neutrální. Od roku 2020 již více než 400 závodů Bosch po celém světě za sebou nebude zanechávat žádnou uhlíkovou stopu. Bosch je tak prvním velkým průmyslovým podnikem, který tento ambiciózní cíl zrealizuje za zhruba jeden rok. „Přebíráme odpovědnost za ochranu klimatu, a proto jednáme právě teď,“ říká Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

Vydáno 7.5.2019

„Těším se na tu dobu, kdy budu vědět, že tramvaj mi přijede za minutu a další spoj na ni perfektně naváže a neujede mi, že si v aplikaci budu moct předplatit kupon na jízdné,“ říká Petr Witowski, generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem