ŽIADEN STROM NERASTIE DO NEBA

Vydáno 25.6.2018

Eskalácia geopolitického napätia, opatrenia naštrbujúce svetový obchod, ako aj nárast politickej neistoty na starom kontinente prichádzajú uprostred roka, už na začiatku ktorého sa poukazovalo na relatívne dlhé trvanie aktuálneho hospodárskeho cyklu, zvlášť v zámorí. V úvode júna prišlo ďalšie aktuálnejšie varovanie zo starého kontinentu.

 

Predstihový ukazovateľ aktivity v priemysle eurozóny za máj klesol na najnižšiu úroveň za ostatných 15 mesiacov. Bol to už piaty po sebe nasledujúci mesiac oslabenia tohto mäkkého ukazovateľa, hoci treba dodať, že po vlaňajších decembrových rekordoch.

Index aktivity zostavený na základe prieskumu medzi nákupnými manažérmi (PMI) patrí medzi takzvané mäkké štatistiky, keďže nemeria exaktne objem priemyselnej produkcie, ale mapuje názory podnikateľov, respektíve ich zásobovačov, ktorí odpovedajú na otázku s navzájom sa vylučujúcimi odpoveďami: či objednávajú na nasledujúci mesiac výrobné vstupy pre ďalší nárast produkcie, alebo pre jej stagnáciu, alebo či sa pripravujú na pokles výstupov a predaja.

Rozdiel medzi jednotlivými odpoveďami tak priamo z terénu výrobných hál signalizuje, či možno v blízkej budúcnosti očakávať zlepšenie, alebo, naopak, oslabenie hospodárskej aktivity. Tento takzvaný predstihový ukazovateľ sa spolu s ukazovateľmi podnikateľskej a investorskej dôvery ukázal byť užitočným barometrom ďalšieho smerovania reálnej ekonomiky, o ktorej výkone sa z takzvaných „tvrdých“ štatistík dozvedáme až ex post.

V ostatnom prieskume za máj signalizovali priemyselníci eurozóny zhoršenie aktivity tak v prípade aktuálnej produkcie, ako aj pri nových objednávkach, novej produkcii na vývoz, ale aj v prípade zamestnanosti.

Výsledok za celú eurozónu pritom zodpovedá skorším signálom z najväčších európskych ekonomík. Hospodárska lokomotíva eurozóny a najdôležitejší exportný partner českých, maďarských aj slovenských vývozcov – Nemecko – zaznamenala za máj ochladenie korešpondujúceho predstihového ukazovateľa na najhoršiu úroveň za ostatných 20 mesiacov.

Hoci nemecký index PMI sa stále nachádza v teritóriu expanzie (v prieskume medzi nákupnými manažérmi stále prevažujú tí pripravujúci svoje firmy na pokračovanie expanzie), výsledok naznačuje, že v druhom štvrťroku je na mieste pripraviť sa na spomalenie dynamiky hospodárskeho rastu. Najslabšiu úroveň za ostatného pol druha roka zaznamenal aj predstihový ukazovateľ priemyselnej aktivity vo Francúzsku.

Na dôvažok azda ani netreba pripomínať napätú politickú situáciu v Taliansku, tretej najväčšej ekonomike bloku zdieľajúceho spoločnú európsku menu. Nárast politickej neistoty je mlynským kameňom nielen pre investičnú dôveru firiem v reál­nej ekonomike, ale aj pre investorskú dôveru. Talianske obavy sa pritom vzhľadom na veľkosť potenciálnych rizík začali podpisovať pod nárast napätia medzi investormi aj za hranicami Apeninského polostrova.

Šéf švajčiarskej banky UBS Sergio Ermotti adresoval svojim klientom radu, aby sa nezľakli turbulencií, ktoré finančné trhy zaznamenávajú v týchto týždňoch, nielen pre politické správy z Talianska. Pre agentúru Bloomberg povedal, že fundamentálna ziskovosť, ako aj rast, ktorý vidíme vo všeobecnosti, podporujú investície do akcií. Zároveň však dodal, že je veľmi opatrný vzhľadom na potenciálne signály toho, kedy by sa mohla začať ďalšia fáza hospodárskeho cyklu a zároveň pripustil prítomnosť vážnych geopolitických rizík.

„Investori sú stále veľmi opatrní. Stoja stranou a pozorujú situáciu. Nepanikária, ale začínajú byť znepokojení,“ povedal Ermotti pre agentúru Bloomberg. „Toto jednoznačne nie je prostredie, v ktorom zvyšujete podstupované riziko.“

Držme si klobúky, čaká nás horúce leto.

 

Vladimír Vaňo
ekonom britské skupiny CentralNic Group PLC.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

BOSCH MĚNÍ SVĚT

BOSCH MĚNÍ SVĚT

Vydáno 22.10.2018

„Bosch je jednou z mála společností, které poskytují komplexní řešení z jedné ruky. To nám dává značnou konkurenční výhodu v příležitostech, které nabízí internet věcí. Propojená řešení zlepšují kvalitu života lidí, šetří přírodní zdroje či zvyšují bezpečnost. Zasahují do všech sfér od nejrůznějších odvětví průmyslu přes domácnosti, zdravotnictví až po zemědělství,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel Bosch Group pro Českou republiku a Slovensko.

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

Vydáno 26.10.2018

Společnost Zodiac Galleys Europe bude instalovat spací moduly do nákladních letounů A330. Airbus doufá, že souhlas úřadů pro leteckou přepravu získá do roku 2020. „Naše firma už má velmi pozitivní zpětnou vazbu od několika leteckých společností,“ uvedl Philippe Gilles Michel, generální ředitel společnosti.

NOVÝ LETOUN JE BEZPEČNÝ A POHODLNÝ PRO CESTUJÍCÍ

NOVÝ LETOUN JE BEZPEČNÝ A POHODLNÝ PRO CESTUJÍCÍ

Vydáno 11.10.2018

Letoun L 410 pro 19 cestujících a dvoučlennou posádku – to je ten nejznámější a nosný produkt společnosti Aircraft Industries. „Inovovaný model L 410 NG splňuje požadavky na ekonomiku provozu, samozřejmě také všechna bezpečnostní kritéria a poskytuje komfort cestujícím,“ říká Ilona Plšková, generální ředitelka společnosti.

MUSÍTE BÝT PŘIPRAVENÍ NABÍDNOUT TO NEJLEPŠÍ

MUSÍTE BÝT PŘIPRAVENÍ NABÍDNOUT TO NEJLEPŠÍ

Vydáno 2.10.2018

Česká společnost Frentech Aerospace se významnou měrou podílí na vesmírných projektech. Svou stopu již zanechala na Marsu, díly z její produkce zamíří k Jupiteru. „Přiznám se, že mě nikdy nenapadlo, že se někdy takto podívám do vesmíru,“ říká Pavel Sobotka, ředitel společnosti.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

NAŠE PRODUKTY ZLEPŠUJÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

NAŠE PRODUKTY ZLEPŠUJÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Vydáno 12.11.2018

Společnost Mann + Hummel je světovým lídrem na trhu v oblasti filtrace. „Největším odběratelem je odvětví automotive, kde jsme jedničkou na trhu s filtrací. V oboru filtrace se můžeme pyšnit nejen tisícovkou vývojářů, ale také třemi tisícovkami patentů,“ říká Rostislav Khýr, generální ředitel společnosti.

MŮJ PRVNÍ MAZAK FUNGUJE DODNES

MŮJ PRVNÍ MAZAK FUNGUJE DODNES

Vydáno 5.11.2018 Komerční sdělení

„Ke značce YAMAZAKI MAZAK jsem získal vztah už v osmdesátých letech minulého století nákupem prvního stroje. Postupem času mne zaujal zejména přístup firmy Mazak a výborná spolupráce. Měl jsem možnost navštívit výrobní závody v Japonsku i v Anglii, seznámil jsem se s majitelem společnosti panem Yamazakim, který již bohužel není mezi námi. Byli jsme obchodní přátelé. Mazak je pro nás zásadní,“ říká Pavel Sobotka, ředitel české společnosti Frentech Aerospace s.r.o.

NA TRH DODÁVÁME RYCHLÁ, ALE I PĚKNÁ KOLA

NA TRH DODÁVÁME RYCHLÁ, ALE I PĚKNÁ KOLA

Vydáno 2.11.2018

Společnost Cromodora Wheels rozšiřuje výrobní kapacity a pracuje na vývoji, což ji každoročně stojí mnoho milionů eur. Aktuálně se chystá adaptovat technologii flow forming. „Díky ní budeme schopní vyrábět lehčí hliníková kola, která jsou poptávána zejména pro vozy vyšších kategorií,“ říká generální ředitel René Hilscher.

POMÁHÁME KLIENTŮM PLOUT V BOUŘLIVÝCH VODÁCH DIGITALIZACE

POMÁHÁME KLIENTŮM PLOUT V BOUŘLIVÝCH VODÁCH DIGITALIZACE

Vydáno 30.10.2018 Komerční sdělení

„Naše firma kombinuje několik konzultačních a inženýrských oborů, které málokdy najdete ‚pod jednou střechou‘. Vlastními silami pokryjeme technické konzultace v úvodu projektu, máme vlastní tým projektantů, cenových expertů a specialistů nákupu, týmy pro řízení výstavby a samozřejmě i týmy pro řízení celého projektu. To je unikátní mix, kterým disponuje jen málokdo,“ říká Jan Bobek, ředitel Business Developmentu společnosti.

PBS VELKÁ BÍTEŠ PŘEDSTAVILA NOVÝ PROUDOVÝ MOTOR

PBS VELKÁ BÍTEŠ PŘEDSTAVILA NOVÝ PROUDOVÝ MOTOR

Vydáno 19.10.2018

Motor TJ150 je již pátým členem rodiny proudových motorů, které vzešly od vývojářů z První brněnské strojírny. „V tomto segmentu leteckých motorů patříme ke světovým lídrům,“ říká Milan Macholán, generální ředitel společnosti.

PILOT MUSÍ VĚDĚT, JAK ZOBRAZIT SPRÁVNÉ INFORMACE

PILOT MUSÍ VĚDĚT, JAK ZOBRAZIT SPRÁVNÉ INFORMACE

Vydáno 15.10.2018

Jak se létání změnilo z pohledu pilota? Co je dnes jeho hlavní výzvou ve srovnání s výzvami před deseti dvaceti lety? „Dobrou zprávou je, že létání jako takové se nezměnilo,“ říká Thomas (Tom) Reinert, testovací pilot ve společnosti Grob Aircraft SE, Německo

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem