ŽIADEN STROM NERASTIE DO NEBA

Vydáno 25.6.2018

Eskalácia geopolitického napätia, opatrenia naštrbujúce svetový obchod, ako aj nárast politickej neistoty na starom kontinente prichádzajú uprostred roka, už na začiatku ktorého sa poukazovalo na relatívne dlhé trvanie aktuálneho hospodárskeho cyklu, zvlášť v zámorí. V úvode júna prišlo ďalšie aktuálnejšie varovanie zo starého kontinentu.

 

Predstihový ukazovateľ aktivity v priemysle eurozóny za máj klesol na najnižšiu úroveň za ostatných 15 mesiacov. Bol to už piaty po sebe nasledujúci mesiac oslabenia tohto mäkkého ukazovateľa, hoci treba dodať, že po vlaňajších decembrových rekordoch.

Index aktivity zostavený na základe prieskumu medzi nákupnými manažérmi (PMI) patrí medzi takzvané mäkké štatistiky, keďže nemeria exaktne objem priemyselnej produkcie, ale mapuje názory podnikateľov, respektíve ich zásobovačov, ktorí odpovedajú na otázku s navzájom sa vylučujúcimi odpoveďami: či objednávajú na nasledujúci mesiac výrobné vstupy pre ďalší nárast produkcie, alebo pre jej stagnáciu, alebo či sa pripravujú na pokles výstupov a predaja.

Rozdiel medzi jednotlivými odpoveďami tak priamo z terénu výrobných hál signalizuje, či možno v blízkej budúcnosti očakávať zlepšenie, alebo, naopak, oslabenie hospodárskej aktivity. Tento takzvaný predstihový ukazovateľ sa spolu s ukazovateľmi podnikateľskej a investorskej dôvery ukázal byť užitočným barometrom ďalšieho smerovania reálnej ekonomiky, o ktorej výkone sa z takzvaných „tvrdých“ štatistík dozvedáme až ex post.

V ostatnom prieskume za máj signalizovali priemyselníci eurozóny zhoršenie aktivity tak v prípade aktuálnej produkcie, ako aj pri nových objednávkach, novej produkcii na vývoz, ale aj v prípade zamestnanosti.

Výsledok za celú eurozónu pritom zodpovedá skorším signálom z najväčších európskych ekonomík. Hospodárska lokomotíva eurozóny a najdôležitejší exportný partner českých, maďarských aj slovenských vývozcov – Nemecko – zaznamenala za máj ochladenie korešpondujúceho predstihového ukazovateľa na najhoršiu úroveň za ostatných 20 mesiacov.

Hoci nemecký index PMI sa stále nachádza v teritóriu expanzie (v prieskume medzi nákupnými manažérmi stále prevažujú tí pripravujúci svoje firmy na pokračovanie expanzie), výsledok naznačuje, že v druhom štvrťroku je na mieste pripraviť sa na spomalenie dynamiky hospodárskeho rastu. Najslabšiu úroveň za ostatného pol druha roka zaznamenal aj predstihový ukazovateľ priemyselnej aktivity vo Francúzsku.

Na dôvažok azda ani netreba pripomínať napätú politickú situáciu v Taliansku, tretej najväčšej ekonomike bloku zdieľajúceho spoločnú európsku menu. Nárast politickej neistoty je mlynským kameňom nielen pre investičnú dôveru firiem v reál­nej ekonomike, ale aj pre investorskú dôveru. Talianske obavy sa pritom vzhľadom na veľkosť potenciálnych rizík začali podpisovať pod nárast napätia medzi investormi aj za hranicami Apeninského polostrova.

Šéf švajčiarskej banky UBS Sergio Ermotti adresoval svojim klientom radu, aby sa nezľakli turbulencií, ktoré finančné trhy zaznamenávajú v týchto týždňoch, nielen pre politické správy z Talianska. Pre agentúru Bloomberg povedal, že fundamentálna ziskovosť, ako aj rast, ktorý vidíme vo všeobecnosti, podporujú investície do akcií. Zároveň však dodal, že je veľmi opatrný vzhľadom na potenciálne signály toho, kedy by sa mohla začať ďalšia fáza hospodárskeho cyklu a zároveň pripustil prítomnosť vážnych geopolitických rizík.

„Investori sú stále veľmi opatrní. Stoja stranou a pozorujú situáciu. Nepanikária, ale začínajú byť znepokojení,“ povedal Ermotti pre agentúru Bloomberg. „Toto jednoznačne nie je prostredie, v ktorom zvyšujete podstupované riziko.“

Držme si klobúky, čaká nás horúce leto.

 

Vladimír Vaňo
ekonom britské skupiny CentralNic Group PLC.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

Vydáno 18.2.2019

Tempo, kterým se pohybuje automobilový průmysl, je zběsilé. Mohou za to nejen nové technologie, ale i snahy o snižování emisní zátěže a přechod k alternativním pohonům. „Měli bychom zpomalit. Rychlému tempu se začínají bránit i některé automobilky, tvrdí, že ho nemusí přežít, protože investice do změn jsou ukrutné,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. a viceprezident AutoSAP.

AUTA BUDOU BRZY VYRÁBĚT ROBOTI, KTEŘÍ VIDÍ

AUTA BUDOU BRZY VYRÁBĚT ROBOTI, KTEŘÍ VIDÍ

Vydáno 20.12.2018

„Náš obor jde rychle kupředu, abychom byli nejlepší, musíme být flexibilní a rychle reagovat na nové trendy. Jednou z největších výzev je vývoj robota, který vidí, a jeho zařazení do výrobní linky,“ shodují se v rozhovoru pro Svět průmyslu Marek Jancák, vedoucí výroby vozů ve ŠKODA AUTO a.s. a Robert Kudela, CEO, Chropyňská strojírna, a.s.

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

Vydáno 19.11.2018

Škoda Vagonka patří k největším výrobcům vlakových souprav ve střední Evropě. Vozy jsou vybaveny nejmodernější dostupnou technikou a jsou již prakticky připraveny na jízdu bez strojvůdce. „Na železnici je přechod k autonomnímu řízení určitě menším krokem než v automobilovém průmyslu,“ říká Martin Bednarz, generální ředitel společnosti.

BOSCH MĚNÍ SVĚT

BOSCH MĚNÍ SVĚT

Vydáno 22.10.2018

„Bosch je jednou z mála společností, které poskytují komplexní řešení z jedné ruky. To nám dává značnou konkurenční výhodu v příležitostech, které nabízí internet věcí. Propojená řešení zlepšují kvalitu života lidí, šetří přírodní zdroje či zvyšují bezpečnost. Zasahují do všech sfér od nejrůznějších odvětví průmyslu přes domácnosti, zdravotnictví až po zemědělství,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel Bosch Group pro Českou republiku a Slovensko.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

Vydáno 14.3.2019

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power patří k významným výrobcům parních turbín ve světě. První její parní turbína nese letopočet 1904. Od počátku se jí podařilo udržet rychlé tempo celosvětového rozvoje v oblasti energetiky a na této pozici setrvává i díky investicím do digitalizace a automatizace. „Naše produkty můžeme sledovat on-line po celém světě,“ říká Jan Růžička, ředitel pro firemní strategii.

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) nedávno schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. „Inovační strategie 'Czech Republic: The Country For The Future' vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy,“ uvedl Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro vývoj, výzkum a inovace.

AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL NABÍRÁ ĎÁBELSKÉ TEMPO

AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL NABÍRÁ ĎÁBELSKÉ TEMPO

Vydáno 28.2.2019

Světoznámé automobilky letos naplno rozjíždějí přechod ze spalovacích motorů k elektrickému pohonu. V krátkodobém horizontu chtějí kompletně proměnit svá portfolia a historický obrat provést co nejrychleji. Ne všichni klíčoví výrobci pro segment automotive ale e-mobilitě a jejímu rychlému nástupu věří.

CZECH INDUSTRY CHALLENGE OVLIVNÍ POZICI ZNAČEK

CZECH INDUSTRY CHALLENGE OVLIVNÍ POZICI ZNAČEK

Vydáno 5.3.2019 Komerční sdělení

S řešením náboru nových pracovníků pro český průmysl, omezením fluktuace stávajících zaměstnanců a budováním jejich loajality vůči svému zaměstnavateli má napomoci národní iniciativa Czech Industry Challenge /= CICH/, kterou představila komunikační agentura PROMOLIGA, jež je zároveň iniciátorem této ambiciózní myšlenky.

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

Vydáno 14.12.2018 Komerční sdělení

Ultrazvukové svařování a tradiční šroubování přestávají hrát prim. V případě spojování plastových a kovových dílů se dostává do popředí tepelné nýtování, které je čistější a rychlejší alternativou ke svým předchůdcům. Vědí to i ve společnosti METESS s.r.o., která ve svém portfoliu nabízí nýtovací stroj s otočným stolem pro nýtování drobných dílů ve velkých sériích.

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

Vydáno 10.12.2018

„Mým snem je, aby se podvozky Tatra dostaly do vesmíru. Toho bych se opravdu chtěl dožít,“ říká generální ředitel a místopředseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS a.s. Radek Strouhal.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem