Milan Šlachta, ROBERT BOSCH

Vydáno 13.8.2018

věk: 49 let, rodina: dva synové, dcera, studium: Fakulta strojního inženýrství ČVUT, obory dopravní a manipulační technika, ekonomie a management strojírenského podniku, ve společnosti působím: od roku 1994 v různých odborných a manažerských pozicích v obchodních útvarech v závodě v Českých Budějovicích a v Německu, 2008–2016 jako jednatel a obchodní ředitel společnosti Robert Bosch, spol. s r.o., České Budějovice, od roku 2017 jako reprezentant společnosti Bosch pro region ČR a SR a jednatel společností Robert Bosch odbytová s.r.o. Praha a Robert Bosch, spol. s r. o., Bratislava, volný čas: cestování, děti, zahrada, squash, badminton, lyže, motorka.

 

JAKÝ BYL LOŇSKÝ ROK, CO MĚLO NEJVĚTŠÍ VLIV NA HOSPODÁŘSKÝ VÝSLEDEK?

V roce 2017 se společnosti Bosch podařilo docílit rekordního obratu jak celosvětově (78,1 miliardy eur), tak i v České republice. Obrat skupiny Bosch Group na trhu v České republice vzrostl o 3,6 procenta na 0,8 miliardy eur. Obrat jednotlivých společností včetně exportu z našich výrobních závodů poprvé překročil dvě miliardy eur. Největší podíl na tomto výsledku má již tradičně oblast mobility solution, jejíž součástí jsou dodávky komponentů pro automobilový průmysl.

Na trhu se ale daří i ostatním divizím, jako je tepelná technika, ruční nářadí, hydraulické systémy, zabezpečovací technika či domácí spotřebiče. Jak vidíte, portfolio produktů je široké.

 

KTERÉ TRENDY JSOU A BUDOU PODLE VÁS V NEJBLIŽŠÍ BUDOUCNOSTI URČUJÍCÍ PRO ROZVOJ VAŠEHO PRŮMYSLOVÉHO ODVĚTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE?

Je to částečně specifické podle jednotlivých divizí. Ale hlavními trendy, které jsou nyní výzvou i šancí pro naši společnost, jsou mobilita budoucnosti a internet věcí. Chceme udržovat mobilitu lidí a současně přitom zvyšovat kvalitu ovzduší. Aby se přeprava s nízkými emisemi stala skutečností, investuje společnost ohromné prostředky, a to jak do zajištění úspěchu elektromobility na trhu, tak i do zdokonalování spalovacího motoru. Společnost Bosch nyní například dosáhla průlomu pomocí nové dieselové technologie vyvinuté vývojáři mateřského koncernu. Zkušební vozidla vybavená vylepšenou technologií nevypouštějí v průměru více než 13 miligramů NOX na kilometr, což je výrazně méně, než požadují normy platné od roku 2020. Dieselový spalovací motor má budoucnost a zůstane nedílnou součástí řešení mobility zítřka. To je samozřejmě důležité i pro naše výrobní závody.

Co se týká internetu věcí, tak to je na samostatný článek. Snad jen pro představu – Bosch dodal celosvětově minulý rok na trh přes 38 milionů výrobků s podporou internetového připojení, což byl nárůst o čtyřicet procent oproti roku 2016.

 

CO JE PODLE VÁS NEJVĚTŠÍM PROBLÉMEM ČI HROZBOU ČESKÉHO PRŮMYSLU?

Myslím, že problémem by v budoucnu bylo, pokud by se nám nepodařilo v průmyslu zachytit nové trendy v digitalizaci a automatizaci, takzvaný Průmysl 4.0. Souvisí to samozřejmě silně s kvalifikací odborníků na trhu práce a v jednotlivých společnostech. Pokud chceme zvyšovat přidanou hodnotu našich produktů, potřebujeme i více kvalifikovaných lidí, kteří jsou schopní tuto hodnotu produkovat. Naše výrobní podniky Bosch v ČR mají výhodu velkého koncernu, který má možnost sdílet nové poznatky a technologie mezi jednotlivými závody, ale bez domácích odborníků to fungovat nebude. Je třeba, aby růst průmyslu nestál pouze na růstu počtu zaměstnanců, kteří se svezou do výroby přes půl světa. Krátkodobě se dnes příliš jiných řešení nenabízí, ale pro zajištění růstu do dalších let je třeba se na kvalifikaci lidí zaměřit jako na prioritu.

 

NEBRÁNÍ V NĚKTERÝCH OHLEDECH ROZVOJI ČESKÉHO PRŮMYSLU LEGISLATIVA?

Nemyslím si, že bychom měli v České republice nějakou zásadní nevýhodu oproti ostatním zemím v Evropské unii. Ano, stavební řízení by mohlo být rychlejší, některé zákony a předpisy jednodušší, ale na druhou stranu máme i pozitivní příklady. Pokud se budeme chtít srovnávat se zeměmi například z jihovýchodní Asie, pak asi brání, ale i s vědomím této skutečnosti nemůžeme podřídit průmyslu vše. Určitě je stále co zlepšovat. Myslím, že by bylo správné se nyní zaměřit na legislativní dopady nových trendů ve společnosti, ať již v mobilitě, jako je autonomní řízení či konektivita automobilů, tak v digitalizaci procesů ve státní správě, budování infrastruktury datových sítí, a s tím spojené problémy.

 

NACHÁZÍTE NA TRHU PRÁCE DOSTATEK ODBORNÍKŮ PRO VÝROBU A VÝVOJ?

Ano, ale s ohledem na vývoj na trhu práce v České republice je to rok od roku těžší. Máme díky našemu růstu neustále otevřené inženýrské pozice do výroby, vývoje, kvality. Máme výhodu atraktivního zaměstnavatele, takže se nám najít vhodné kandidáty stále ještě celkem daří. Nabízíme nejen výborné pracovní podmínky a platové ohodnocení, ale i zajímavé úkoly, práci v mezinárodních týmech či možnost kariérního růstu, včetně možnosti pracovat pro Bosch třeba i na druhé straně světa. To je naše konkurenční výhoda. Je to nyní ale opravdu hodně na hraně. V poslední době se požadavky uchazečů o práci částečně změnily. Hlavně mladé lidi zajímá více i takzvaná work-life balance. Myslím, že být personalistou je v českých společnostech dnes velká výzva.

 

KTERÉ KONKRÉTNÍ INOVATIVNÍ KROKY VAŠE SPOLEČNOST CHYSTÁ?

Kromě již zmiňovaného vylepšení u dieselového spalovacího motoru usiluje Bosch také o vedoucí postavení na trhu elektrických pohonných systémů. To již platí pro Čínu, kde Bosch spolupracuje se společností Nikola Motor Company z USA a s největším světovým výrobcem motorů pro užitková vozidla, čínskou firmou Weichai Power. Dalšími oblastmi, na které se společnost zaměřuje, je automatizované a propojené řízení. Skupina Bosch dnes zaměstnává celosvětově pětadvacet tisíc softwarových inženýrů, z nichž se více než čtyři tisíce zabývají vývojem řešení pro internet věcí. Žádná jiná společnost nenabízí tolik možností konektivity v reálném světě jako Bosch. Vidíme budoucí obchodní příležitosti vyplývající z digitalizace celých ekosystémů, jako jsou chytrá mobilita, propojená výroba, řešení pro městské aglomerace či home connect, největší ekosystém IoT (internetu věcí) pro domácí spotřebiče, který přijalo již 28 partnerů z oboru. Vrcholnou disciplínou IoT jsou pak multidoménové systémy, které propojují různá odvětví, například výrobní procesy, stavebnictví, bezpečnost a mobilitu. Naší konkurenční výhodou je v této oblasti naše diverzifikace.

V České republice právě budujeme nové vývojové a zkušební centrum v Českých Budějovicích. Již dnes zde pracuje v odděleních zkušeben, vývoje systémů DNOX, vývoje palivových systémů a dalších komponentů pro spalovací motory více než 500 inženýrů. V našich výrobních závodech také intenzivně pracujeme na mnoha projektech z oblasti Průmyslu 4.0. Sběrem a následným zpracováním ohromného množství výrobních dat docilujeme vyšší flexibility a kvality naší výroby a zefektivňujeme údržbu výrobních zařízení. V jihlavském závodě Bosch Diesel jde do další fáze projekt využívání autonomních bezpilotních vozíků, v Budějovicích rozvíjejí kompetence ve využívání 3D tisku.

 

VYSOKÁ MANAŽERSKÁ FUNKCE VYŽADUJE TAKÉ KVALITNÍ ODPOČINEK. JAK RELAXUJETE?

Nemyslím, že mám nějak specifické potřeby. Během týdne potřebuji stihnout zajít několikrát na squash, badminton nebo si zaplavat. Když je nejhůř, jdu si zaběhat. Z běhu mám největší radost, až když doběhnu – z toho, že jsem se k tomu zase dokázal dokopat. Občas zajdu také do sauny nebo na masáž. Rád se projedu na motorce, ale to spíš až o víkendu.

 

JAK SI PŘEDSTAVUJETE IDEÁLNÍ DOVOLENOU?

Uměl bych si představit několik variant ideálních dovolených. Zimní, letní, aktivní, víc na pohodu, někam za exotikou. Koncem léta se klasicky těším na lyže, na jaře zase už někam k vodě. Líbil se mi třeba Izrael, ale poslední dobou mě také překvapuje, kolik zajímavých míst jsem ještě neviděl doma v Čechách. Ideál by asi byla „off-line“ dovolená (což teda nedokážu), a přesto nemít stovky nepřečtených e-mailů po návratu.

 

POCHLUBTE SE, CO SE VÁM V POSLEDNÍ DOBĚ PODAŘILO V OSOBNÍM I PRACOVNÍM ŽIVOTĚ.

Obojí souvisí s mým novým působištěm. Před rokem a půl jsem převzal v rámci společnosti Bosch novou roli regionálního reprezentanta pro Čechy a Slovensko. Celou svou předchozí profesionální kariéru jsem působil v oblasti výroby a prodeje automobilových komponentů, takže to pro mne byla nejen změna manažerské pozice v rámci společnosti – dostal jsem možnost podílet se na aktivitách v celém spektru oblastí, kde Bosch působí, což je pro mne velice atraktivní. Myslím, že se mi zároveň podařilo skloubit působení v Praze a v Bratislavě se soukromým životem a koníčky.

 

JAKÉ VÝZVY VÁS V LETOŠNÍM ROCE ČEKAJÍ?

Chci dále pracovat nejen na dobrém jménu společnosti Bosch v České republice, ale i na atraktivitě naší země a trhu pro jednotlivé divize Bosch. Chtěli bychom minimálně vyrovnat rekordní obrat skupiny firem Bosch Group z minulého roku. Ve výrobních závodech v Jihlavě a Českých Budějovicích s sebou růst přináší již zmiňované téma kvalifikace a náboru nových spolupracovníků. Máme celou řadu nových zajímavých zakázek v oblasti tepelné techniky či hydraulických systémů, jako je například dodávka jevištní technologie pro Státní operu v Praze společností Bosch Rexroth. A v neposlední řadě monitorujeme potenciál pro nové projekty v oblasti smart city, především v dopravě, a ne vždy zaměřené jen na automobily.

 

Soňa Singerová

Čtěte také:

Bohdan Wojnar, ŠKODA AUTO

Niclas Pfüller, BROSE CZ

Marek Čížek, FAURECIA CLEAN MOBILITY

Petr Novák, KOYO BEARINGS CZECH REPUBLIC

Todd C. Morgan, VARROC LIGHTING SYSTEMS

Richard Szrajber, TEVA CZECH INDUSTRIES, divize TAPI-CZ

Radek Strouhal, TATRA TRUCKS

Martin Bednarz, ŠKODA VAGONKA

Rostislav Khýr, MANN+HUMMEL (CZ)

Antonín Růžička, WIKOV INDUSTRY

Milan Šlapák, GE AVIATION CZECH

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

Vydáno 7.6.2019

„Doba jde rychle kupředu a nutí nás stále hledat technologie, které budou přínosem pro naše klienty. Hledáme nadšence, kteří se dívají do budoucna, vysvětlujeme jim, v čem jim můžeme pomoct, učíme majitele firem i třeba starosty obcí novinky používat a zařazovat do konceptu smart city,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

Vydáno 4.6.2019

Bezhotovostní platba je dnes již zcela rutinní záležitostí, stačí přiložit a je hotovo. Karta však už zdaleka není jen platebním prostředkem, slouží k identifikaci, může suplovat průkaz, klíč, stravenku, jízdenku či vstupenku na kulturní akci. „Těch projektů je skutečně celá škála a jdou napříč odvětvími od školství přes dopravu až po oblast identifikace,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel společnosti Mastercard Europe.

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

Vydáno 13.5.2019

„Smart city totiž není o tom, že si starosta řekne, že teď budeme chytré město. V první fázi je důležité najít strategického partnera a na rozvoji obce směrem ke smart city pracovat dlouhodobě a strategicky. Toto je velmi důležité a často zásadně podceňované,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

Vydáno 29.4.2019

Město staví developeři. I naše metropole rostla především díky soukromému kapitálu. Tak vznikly nejen oblíbené čtvrti, jako jsou Vinohrady nebo Ořechovka, ale třeba i současná Waltrovka či Florentinum, které nesou značku Penta. „Zodpovědnost za to, jak Praha vypadá, je velká, jsme si toho vědomi a snažíme se podle toho chovat,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Petr Palička, výkonný ředitel pro Českou republiku ve společnosti Penta Real Estate.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

Vydáno 12.6.2019

Chytré technologie dnes pronikají do většiny průmyslových oborů, vodárenství není výjimkou. Své o tom vědí ve společnosti VODÁRNA PLZEŇ a.s., kde jdou inovacím dlouhodobě naproti. „Smart technologie přináší komfort jak provozovateli, tak i zákazníkům. Jsme díky nim schopní snáze předcházet haváriím či poruchám,“ říká generální ředitel firmy Ludvík Nesnídal.

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

Vydáno 27.5.2019 Komerční sdělení

Jsou důkazem, že spolupráce dvou firem může fungovat hladce. Jedni zařídí stavbu domu, druzí jej opatří fotovoltaikou. Výsledek? Zákazník dostane moderní bydlení na klíč, které je z velké části nezávislé na elektřině z uhelných a jaderných elektráren. Jednatel firmy S-Power Energies Jaroslav Šuvarský a obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser o tom mluvili v rozhovoru pro Svět průmyslu.

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

Vydáno 20.5.2019

Pražské vodovody a kanalizace využívají vlastní špičkový systém komplexního managementu vodárenské infrastruktury. „Systém je neustále dostupný, zaměstnanci jsou tak v reálném čase informováni o provozních událostech a data ze systému slouží k vyhodnocení a dalšímu zdokonalení poskytovaných služeb,“ popsal generální ředitel PVK Petr Mrkos unikátní systém SWiM, který patří k těm nejlepším v Evropě.

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

Vydáno 10.5.2019 Komerční sdělení

Provádí vodoinstalační a topenářské práce, rozvody plynu, ale také odstraňují usazeniny z technologických zařízení. Přerovská firma G R N, s.r.o., patří ve svém oboru ke zkušeným hráčům, přestože vznikla až na počátku třetího tisíciletí. „Mezi našimi klienty jsou státní organizace jako Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo zemědělství,“ prozradil Rudolf Gerža.

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Vydáno 9.5.2019

Již od nadcházejícího roku bude společnost Bosch klimaticky zcela neutrální. Od roku 2020 již více než 400 závodů Bosch po celém světě za sebou nebude zanechávat žádnou uhlíkovou stopu. Bosch je tak prvním velkým průmyslovým podnikem, který tento ambiciózní cíl zrealizuje za zhruba jeden rok. „Přebíráme odpovědnost za ochranu klimatu, a proto jednáme právě teď,“ říká Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

Vydáno 7.5.2019

„Těším se na tu dobu, kdy budu vědět, že tramvaj mi přijede za minutu a další spoj na ni perfektně naváže a neujede mi, že si v aplikaci budu moct předplatit kupon na jízdné,“ říká Petr Witowski, generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem