Richard Szrajber, TEVA CZECH INDUSTRIES, divize TAPI-CZ

Vydáno 15.8.2018

věk: 46 let, rodina: 22 let ženatý, tři děti a pes, studium: Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy, executive leadership, Liverpool John Moores University (MBA), ve společnosti působím: od roku 2000 jako výzkumný a vývojový pracovník, od roku 2002 jako vedoucí technologické sekce R&D, od 2008 jako manažer výroby pevných lékových forem (tablety, tobolky), od 2013 jako výrobní ředitel (pevné lékové formy a cytostatika a od roku 2017 jako jednatel společnosti TEVA Czech Industries s.r.o. a generální ředitel divize TAPI-CZ, volný čas: běh, jízda na horském kole, hra na klasickou i elektrickou kytaru, šachy.

 

JAKÝ BYL LOŇSKÝ ROK, CO MĚLO NEJVĚTŠÍ VLIV NA HOSPODÁŘSKÝ VÝSLEDEK?

Loňský rok byl pro divizi TAPI mimořádně úspěšným rokem, a to jak z pohledu prodejů a profitu, tak i z pohledu ostatních klíčových ukazatelů. Podařilo se nám navázat na tradici růstu prodejů z let minulých a navýšit je meziročně o téměř celou třetinu. Ve stejném duchu pokračujeme i v tomto roce. Klíč k úspěšnosti spočívá v základním předpokladu – být v pravý čas na správném místě (trhu) se správným produktem. To se nám v minulém roce podařilo a ne jen jednou. Naše marketingová strategie vychází z podrobných analýz trhu a dává nám informace o očekávaném vývoji trhu, stavu a možnostech naší konkurence a na co se zaměřit, abychom byli včas připraveni reagovat na rostoucí poptávku.

 

KTERÉ TRENDY JSOU A BUDOU PODLE VÁS V NEJBLIŽŠÍ BUDOUCNOSTI URČUJÍCÍ PRO ROZVOJ VAŠEHO PRŮMYSLOVÉHO ODVĚTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE?

Léková politika v České republice i v ostatních evropských zemích je silně zaměřená na prosazování generické preskripce – tedy na předepisování léků, jejichž patentová ochrana již skončila. Cenová politika a úhradové vyhlášky výrazným způsobem stlačují ceny generických přípravků, čímž se stává farmakoterapie levnější a tím pádem i dostupnější pro více pacientů. V extrémních případech však může docházet i k situacím, kdy se výroba některých léků stává ztrátovou a farmaceutickým firmám se nevyplácí tyto léky na český trh dodávat. Pak se orientují na jiné, cenově přívětivější trhy.

Jiným důsledkem této jednostranné politiky je reexport řady levných léčiv z České republiky do zemí, kde se tyto léky prodají za výrazně vyšší cenu. Výrobce, i když na trh dodá požadované množství léků, není schopný zabránit tomu, aby lék nebyl vzápětí reexportován do jiné země. Ministerstvo zdravotnictví i Státní ústav pro kontrolu léčiv se snaží proti nelegálnímu reexportu bojovat, ale ne vždy zcela úspěšně.

Více než na Českou republiku se zaměřujeme na zahraniční trhy. V současné době tedy můžeme být svědky eroze cen generických léčiv ve Spojených státech, kde se ceny těchto přípravků propadly pod únosnou mez a řada generických firem raději tento trh dobrovolně opouští.

 

CO JE PODLE VÁS NEJVĚTŠÍM PROBLÉMEM ČI HROZBOU ČESKÉHO PRŮMYSLU?

Asi největší hrozbou je, že tu zakrátko žádný český průmysl nebude – že se staneme zcela závislými na subdodávkách do ostatních zemí. Pokud i nadále bude náš hospodářský růst založen jen na levné pracovní síle, bude český průmysl skomírat a hrát druhořadou roli. Je potřeba výraznějším způsobem podpořit základní i aplikovaný výzkum a mnohem aktivněji podporovat jeho uplatnění v průmyslu.

To, zda budeme v budoucnu více či méně úspěšní, je do velké míry ovlivněno vzdělaností národa. Trendem posledních let je však generovat stále větší počet absolventů středních i vysokých škol, ale mnohdy na úkor jejich úrovně a kvality. Státní příspěvek pro školy by se neměl primárně odvíjet od počtu absolventů, ale především od kvality dané školy a úspěšnosti jejích absolventů.

 

NEBRÁNÍ V NĚKTERÝCH OHLEDECH ROZVOJI ČESKÉHO PRŮMYSLU LEGISLATIVA?

V oblasti chemické výroby a výroby léčiv existuje nespočet vyhlášek a nařízení vycházejících z evropské legislativy, které stanovují různé podmínky a omezení. Řada z nich má za účel chránit životní prostředí, bezpečnost pracovníků či zdraví a zájmy spotřebitelů. Některé z nich ale tuto logiku zcela postrádají a jsou veskrze nesmyslné, ale to je zřejmě nezbytná daň za to, že jsme členy evropského společenství.

 

KTERÉ KONKRÉTNÍ INOVATIVNÍ KROKY VAŠE SPOLEČNOST CHYSTÁ?

Snažíme se podporovat a implementovat nové technologie, nemohu prozrazovat detaily, ale naši budoucnost vidíme v kontinuálních technologiích výroby. Samozřejmě také pracujeme na zavádění do výroby nových, moderních léčiv, která by měla postupně nahrazovat starší produkty, jejichž spotřeba klesá nebo které jsou vlivem tlaku trhu málo konkurenceschopné.

 

NACHÁZÍTE NA TRHU PRÁCE DOSTATEK ODBORNÍKŮ PRO VÝROBU A VÝVOJ?

V současné době, kdy se nezaměstnanost drží na rekordně nízké úrovni, je poptávka po dobrých zaměstnancích skutečně obrovská. Naštěstí se dlouhodobě věnujeme spolupráci se středními školami i s univerzitami, které jsou pro nás nenahraditelným zdrojem kvalifikovaných pracovníků. Před několika lety jsme společně s přírodovědným lyceem v Opavě otevřeli nový obor pro chemiky operátory. Po pěti letech fungování tohoto oboru u nás našlo uplatnění více než 80 pracovníků, což je zhruba polovina absolventů tohoto oboru. Vy­užíváme rovněž možnosti nabírat absolventy vysokých škol na trainee pozice, kde mohou absolvovat kolečko na různých pracovištích a následně si zvolit, které zaměření jim vyhovuje nejvíce.

 

VYSOKÁ MANAŽERSKÁ FUNKCE VYŽADUJE TAKÉ KVALITNÍ ODPOČINEK. JAK RELAXUJETE?

Nejčastěji tak, že sednu na kolo a vyrazím do přírody. Běh je také skvělý způsob, jak úplně vypnout a oprostit se od každodenního stresu. Někdy relaxuji hrou na kytaru, podle nálady volím mezi klasickou a elektrickou.

 

JAK SI PŘEDSTAVUJETE IDEÁLNÍ DOVOLENOU?

Alespoň dva týdny s rodinou a v kruhu přátel bez pracovních e-mailů, telefonátů, bez internetu a spousty negativních zpráv z naší i zahraniční politické scény, které nás každodenně obklopují. Nejsem ale příliš naivní a je mi jasné, že se mi toho ani letos nepodaří dosáhnout. Spokojím se tedy alespoň s jedním týdnem a občasnou kontrolou e-mailové korespondence. Dovolenou raději trávím aktivním způsobem – u nás nebo na Slovensku. Cestováním po světě trávím v průběhu roku spoustu času, takže pro změnu radši vyrazíme do hor nebo sednu na kolo a obdivuji krásy naší země.

 

POCHLUBTE SE, CO SE VÁM V POSLEDNÍ DOBĚ PODAŘILO V OSOBNÍM I PRACOVNÍM ŽIVOTĚ.

To, co se mi asi podařilo nejvíce, jsou naše děti, ty mi dělají radost každý den. Nejstarší syn úspěšně odmaturoval a po prázdninách nastupuje na práva – z toho mám velikou radost.

Jinak za svůj osobní úspěch považuji třeba to, že se mi ve 43 letech podařilo uběhnout maraton, i když jsem předtím moc neběhal, nebo že jsem i při náročném pracovním vypětí zvládl absolvovat MBA studium, ale opravdovou radost mám z každého dne, který se vydaří, a to nemusí být ani ničím zvláštní.

 

JAKÉ VÝZVY VÁS V LETOŠNÍM ROCE ČEKAJÍ?

Jak jsem se už v úvodu zmínil, v minulém roce jsme si nastavili laťku hodně vysoko, takže opravdovou výzvou bude dosáhnout našich vytyčených cílů a zase se o trošku zlepšit. Zároveň bychom ale chtěli pracovat na zkvalitnění pracovních podmínek a atmosféry, což někdy nejde jednoduše skloubit s rostoucím tempem výroby a vysokými nároky, které jsou na každého z nás kladeny.

 

Soňa Singerová

Čtěte také:

Bohdan Wojnar, ŠKODA AUTO

Milan Šlachta, ROBERT BOSCH

Niclas Pfüller, BROSE CZ

Marek Čížek, FAURECIA CLEAN MOBILITY

Petr Novák, KOYO BEARINGS CZECH REPUBLIC

Todd C. Morgan, VARROC LIGHTING SYSTEMS

Radek Strouhal, TATRA TRUCKS

Martin Bednarz, ŠKODA VAGONKA

Rostislav Khýr, MANN+HUMMEL (CZ)

Antonín Růžička, WIKOV INDUSTRY

Milan Šlapák, GE AVIATION CZECH

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

VIRTUÁLNÍ DVOJČE NÁS PŘIPRAVUJE NA BUDOUCNOST

VIRTUÁLNÍ DVOJČE NÁS PŘIPRAVUJE NA BUDOUCNOST

Vydáno 29.3.2019

„Nemusíte už čekat na to, co vám ukáže reálný model či prototyp. Funkci výrobku, linky nebo výrobního procesu si vyzkoušíte na počítači na digitálním dvojčeti a v reálu už vás nic nepřekvapí,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel společnosti Bosch v České a Slovenské republice.

POHLED DO BUDOUCNOSTI JE UŽ DNES VELMI ZAJÍMAVÝ

POHLED DO BUDOUCNOSTI JE UŽ DNES VELMI ZAJÍMAVÝ

Vydáno 25.3.2019

Nastává éra digitálních dvojčat. „Tyto virtuální modely reálných systémů pomáhají lépe porozumět, jak funguje proces výroby nebo obchodní modely, a vedou k tomu, aby byly jejich reálné protějšky ve fyzickém světě funkční a provozuschopné. Digitální dvojče také umožňuje včasnou reakci na změny podmínek na trhu, monitoring zařízení i předvídání jejich výpadků,“ uvedla generální ředitelka společnosti IBM v České republice a na Slovensku Zuzana Kocmaníková.

TVOŘÍME VĚCI, KTERÉ NÁS NEPŘESTÁVAJÍ FASCINOVAT

TVOŘÍME VĚCI, KTERÉ NÁS NEPŘESTÁVAJÍ FASCINOVAT

Vydáno 15.3.2019

Otevírá bránu do ideální budoucnosti, upozorní na možná rizika a dokáže připravit vše na míru dle našeho zadání a našich potřeb. To je digitální dvojče. „Moderní softwarové nástroje dokážou vytvořit komplexní obraz výrobku, umí dokonce vygenerovat i jeho optimální tvar. Umístí materiál pouze tam, kde je skutečně potřeba, a vznikne tak organický design podobný tomu, co vytvořila příroda,“ říká generální ředitel společnosti Siemens Eduard Palíšek.

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

Vydáno 18.2.2019

Tempo, kterým se pohybuje automobilový průmysl, je zběsilé. Mohou za to nejen nové technologie, ale i snahy o snižování emisní zátěže a přechod k alternativním pohonům. „Měli bychom zpomalit. Rychlému tempu se začínají bránit i některé automobilky, tvrdí, že ho nemusí přežít, protože investice do změn jsou ukrutné,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. a viceprezident AutoSAP.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

EXPORTNÍ CENA OCENÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH EXPORTÉRŮ DO ZEMÍ SEVERNÍ EVROPY A POBALTÍ

EXPORTNÍ CENA OCENÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH EXPORTÉRŮ DO ZEMÍ SEVERNÍ EVROPY A POBALTÍ

Vydáno 17.4.2019

Česká mincovna, 17. dubna 2019 – Již 22. ročník soutěže Exportní cena DHL pod záštitou agentury CzechTrade, která vyzdvihuje úspěšné české vývozce, startuje. Nově vyhlásí vítěze v kategorii Exportér E-commerce. Tradičně si pak vítězové převezmou ceny v kategoriích Malá společnost, Středně velká společnost, Exportér teritoria a ceny CzechTrade – Nejúspěšnější klient a Exportní příběh roku.

OD ZÁKLADŮ JSME VYVINULI KOMERČNĚ ÚSPĚŠNÝ IoT PŘEVODNÍK

OD ZÁKLADŮ JSME VYVINULI KOMERČNĚ ÚSPĚŠNÝ IoT PŘEVODNÍK

Vydáno 1.4.2019 Komerční sdělení

Jak vypadá ztělesnění nejmodernějších technologií? Zeptejte se v Acrios Systems. Mladá společnost soustředí pozornost na vývoj hardwarových i softwarových produktů, ale především ví, jak správně na čím dál oblíbenější internet věcí (IoT). „Náš IoT převodník je možné využít všude, kde je žádoucí automatizovat odečty různých veličin formou bezdrátového přenosu,“ prozradil jednatel firmy Radim Malinowski.

CHCEME POMOCT K NEZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH A JÁDRU

CHCEME POMOCT K NEZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH A JÁDRU

Vydáno 25.3.2019 Komerční sdělení

„Někdo fotovoltaiku pořizuje jako investici s dobrou návratností, pro někoho je klíčové získat vlastní zdroj a nezávislost. A někdo v tom vidí pojistku na důchod,“ říká jednatel a zakladatel firmy Jaroslav Šuvarský.

TŘI ÚSPĚŠNĚ ZAVEDENÉ AUTOMATIZACE A ROBOTIZACE V ČR OD ZLÍN ROBOTICS

TŘI ÚSPĚŠNĚ ZAVEDENÉ AUTOMATIZACE A ROBOTIZACE V ČR OD ZLÍN ROBOTICS

Vydáno 18.3.2019 Komerční sdělení

Společnost ZLÍN ROBOTICS se od svého začátku zaměřuje na pokročilou průmyslovou robotizaci za použití těch nejmodernějších dostupných technologií. Od uvedení jejich prvního robotického pracoviště, s využitím 4-osého SCARA robota značky EPSON, do provozu uplynulo více než 8 let. Ještě dnes tento robot spolehlivě pracuje v 3 směnném provozu a precizně montuje v pěti sekundách výrobek složený ze tří dílů.

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

Vydáno 14.3.2019

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power patří k významným výrobcům parních turbín ve světě. První její parní turbína nese letopočet 1904. Od počátku se jí podařilo udržet rychlé tempo celosvětového rozvoje v oblasti energetiky a na této pozici setrvává i díky investicím do digitalizace a automatizace. „Naše produkty můžeme sledovat on-line po celém světě,“ říká Jan Růžička, ředitel pro firemní strategii.

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) nedávno schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. „Inovační strategie 'Czech Republic: The Country For The Future' vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy,“ uvedl Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro vývoj, výzkum a inovace.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem