Richard Szrajber, TEVA CZECH INDUSTRIES, divize TAPI-CZ

Vydáno 15.8.2018

věk: 46 let, rodina: 22 let ženatý, tři děti a pes, studium: Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy, executive leadership, Liverpool John Moores University (MBA), ve společnosti působím: od roku 2000 jako výzkumný a vývojový pracovník, od roku 2002 jako vedoucí technologické sekce R&D, od 2008 jako manažer výroby pevných lékových forem (tablety, tobolky), od 2013 jako výrobní ředitel (pevné lékové formy a cytostatika a od roku 2017 jako jednatel společnosti TEVA Czech Industries s.r.o. a generální ředitel divize TAPI-CZ, volný čas: běh, jízda na horském kole, hra na klasickou i elektrickou kytaru, šachy.

 

JAKÝ BYL LOŇSKÝ ROK, CO MĚLO NEJVĚTŠÍ VLIV NA HOSPODÁŘSKÝ VÝSLEDEK?

Loňský rok byl pro divizi TAPI mimořádně úspěšným rokem, a to jak z pohledu prodejů a profitu, tak i z pohledu ostatních klíčových ukazatelů. Podařilo se nám navázat na tradici růstu prodejů z let minulých a navýšit je meziročně o téměř celou třetinu. Ve stejném duchu pokračujeme i v tomto roce. Klíč k úspěšnosti spočívá v základním předpokladu – být v pravý čas na správném místě (trhu) se správným produktem. To se nám v minulém roce podařilo a ne jen jednou. Naše marketingová strategie vychází z podrobných analýz trhu a dává nám informace o očekávaném vývoji trhu, stavu a možnostech naší konkurence a na co se zaměřit, abychom byli včas připraveni reagovat na rostoucí poptávku.

 

KTERÉ TRENDY JSOU A BUDOU PODLE VÁS V NEJBLIŽŠÍ BUDOUCNOSTI URČUJÍCÍ PRO ROZVOJ VAŠEHO PRŮMYSLOVÉHO ODVĚTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE?

Léková politika v České republice i v ostatních evropských zemích je silně zaměřená na prosazování generické preskripce – tedy na předepisování léků, jejichž patentová ochrana již skončila. Cenová politika a úhradové vyhlášky výrazným způsobem stlačují ceny generických přípravků, čímž se stává farmakoterapie levnější a tím pádem i dostupnější pro více pacientů. V extrémních případech však může docházet i k situacím, kdy se výroba některých léků stává ztrátovou a farmaceutickým firmám se nevyplácí tyto léky na český trh dodávat. Pak se orientují na jiné, cenově přívětivější trhy.

Jiným důsledkem této jednostranné politiky je reexport řady levných léčiv z České republiky do zemí, kde se tyto léky prodají za výrazně vyšší cenu. Výrobce, i když na trh dodá požadované množství léků, není schopný zabránit tomu, aby lék nebyl vzápětí reexportován do jiné země. Ministerstvo zdravotnictví i Státní ústav pro kontrolu léčiv se snaží proti nelegálnímu reexportu bojovat, ale ne vždy zcela úspěšně.

Více než na Českou republiku se zaměřujeme na zahraniční trhy. V současné době tedy můžeme být svědky eroze cen generických léčiv ve Spojených státech, kde se ceny těchto přípravků propadly pod únosnou mez a řada generických firem raději tento trh dobrovolně opouští.

 

CO JE PODLE VÁS NEJVĚTŠÍM PROBLÉMEM ČI HROZBOU ČESKÉHO PRŮMYSLU?

Asi největší hrozbou je, že tu zakrátko žádný český průmysl nebude – že se staneme zcela závislými na subdodávkách do ostatních zemí. Pokud i nadále bude náš hospodářský růst založen jen na levné pracovní síle, bude český průmysl skomírat a hrát druhořadou roli. Je potřeba výraznějším způsobem podpořit základní i aplikovaný výzkum a mnohem aktivněji podporovat jeho uplatnění v průmyslu.

To, zda budeme v budoucnu více či méně úspěšní, je do velké míry ovlivněno vzdělaností národa. Trendem posledních let je však generovat stále větší počet absolventů středních i vysokých škol, ale mnohdy na úkor jejich úrovně a kvality. Státní příspěvek pro školy by se neměl primárně odvíjet od počtu absolventů, ale především od kvality dané školy a úspěšnosti jejích absolventů.

 

NEBRÁNÍ V NĚKTERÝCH OHLEDECH ROZVOJI ČESKÉHO PRŮMYSLU LEGISLATIVA?

V oblasti chemické výroby a výroby léčiv existuje nespočet vyhlášek a nařízení vycházejících z evropské legislativy, které stanovují různé podmínky a omezení. Řada z nich má za účel chránit životní prostředí, bezpečnost pracovníků či zdraví a zájmy spotřebitelů. Některé z nich ale tuto logiku zcela postrádají a jsou veskrze nesmyslné, ale to je zřejmě nezbytná daň za to, že jsme členy evropského společenství.

 

KTERÉ KONKRÉTNÍ INOVATIVNÍ KROKY VAŠE SPOLEČNOST CHYSTÁ?

Snažíme se podporovat a implementovat nové technologie, nemohu prozrazovat detaily, ale naši budoucnost vidíme v kontinuálních technologiích výroby. Samozřejmě také pracujeme na zavádění do výroby nových, moderních léčiv, která by měla postupně nahrazovat starší produkty, jejichž spotřeba klesá nebo které jsou vlivem tlaku trhu málo konkurenceschopné.

 

NACHÁZÍTE NA TRHU PRÁCE DOSTATEK ODBORNÍKŮ PRO VÝROBU A VÝVOJ?

V současné době, kdy se nezaměstnanost drží na rekordně nízké úrovni, je poptávka po dobrých zaměstnancích skutečně obrovská. Naštěstí se dlouhodobě věnujeme spolupráci se středními školami i s univerzitami, které jsou pro nás nenahraditelným zdrojem kvalifikovaných pracovníků. Před několika lety jsme společně s přírodovědným lyceem v Opavě otevřeli nový obor pro chemiky operátory. Po pěti letech fungování tohoto oboru u nás našlo uplatnění více než 80 pracovníků, což je zhruba polovina absolventů tohoto oboru. Vy­užíváme rovněž možnosti nabírat absolventy vysokých škol na trainee pozice, kde mohou absolvovat kolečko na různých pracovištích a následně si zvolit, které zaměření jim vyhovuje nejvíce.

 

VYSOKÁ MANAŽERSKÁ FUNKCE VYŽADUJE TAKÉ KVALITNÍ ODPOČINEK. JAK RELAXUJETE?

Nejčastěji tak, že sednu na kolo a vyrazím do přírody. Běh je také skvělý způsob, jak úplně vypnout a oprostit se od každodenního stresu. Někdy relaxuji hrou na kytaru, podle nálady volím mezi klasickou a elektrickou.

 

JAK SI PŘEDSTAVUJETE IDEÁLNÍ DOVOLENOU?

Alespoň dva týdny s rodinou a v kruhu přátel bez pracovních e-mailů, telefonátů, bez internetu a spousty negativních zpráv z naší i zahraniční politické scény, které nás každodenně obklopují. Nejsem ale příliš naivní a je mi jasné, že se mi toho ani letos nepodaří dosáhnout. Spokojím se tedy alespoň s jedním týdnem a občasnou kontrolou e-mailové korespondence. Dovolenou raději trávím aktivním způsobem – u nás nebo na Slovensku. Cestováním po světě trávím v průběhu roku spoustu času, takže pro změnu radši vyrazíme do hor nebo sednu na kolo a obdivuji krásy naší země.

 

POCHLUBTE SE, CO SE VÁM V POSLEDNÍ DOBĚ PODAŘILO V OSOBNÍM I PRACOVNÍM ŽIVOTĚ.

To, co se mi asi podařilo nejvíce, jsou naše děti, ty mi dělají radost každý den. Nejstarší syn úspěšně odmaturoval a po prázdninách nastupuje na práva – z toho mám velikou radost.

Jinak za svůj osobní úspěch považuji třeba to, že se mi ve 43 letech podařilo uběhnout maraton, i když jsem předtím moc neběhal, nebo že jsem i při náročném pracovním vypětí zvládl absolvovat MBA studium, ale opravdovou radost mám z každého dne, který se vydaří, a to nemusí být ani ničím zvláštní.

 

JAKÉ VÝZVY VÁS V LETOŠNÍM ROCE ČEKAJÍ?

Jak jsem se už v úvodu zmínil, v minulém roce jsme si nastavili laťku hodně vysoko, takže opravdovou výzvou bude dosáhnout našich vytyčených cílů a zase se o trošku zlepšit. Zároveň bychom ale chtěli pracovat na zkvalitnění pracovních podmínek a atmosféry, což někdy nejde jednoduše skloubit s rostoucím tempem výroby a vysokými nároky, které jsou na každého z nás kladeny.

 

Soňa Singerová

Čtěte také:

Bohdan Wojnar, ŠKODA AUTO

Milan Šlachta, ROBERT BOSCH

Niclas Pfüller, BROSE CZ

Marek Čížek, FAURECIA CLEAN MOBILITY

Petr Novák, KOYO BEARINGS CZECH REPUBLIC

Todd C. Morgan, VARROC LIGHTING SYSTEMS

Radek Strouhal, TATRA TRUCKS

Martin Bednarz, ŠKODA VAGONKA

Rostislav Khýr, MANN+HUMMEL (CZ)

Antonín Růžička, WIKOV INDUSTRY

Milan Šlapák, GE AVIATION CZECH

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

Vydáno 7.6.2019

„Doba jde rychle kupředu a nutí nás stále hledat technologie, které budou přínosem pro naše klienty. Hledáme nadšence, kteří se dívají do budoucna, vysvětlujeme jim, v čem jim můžeme pomoct, učíme majitele firem i třeba starosty obcí novinky používat a zařazovat do konceptu smart city,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

Vydáno 4.6.2019

Bezhotovostní platba je dnes již zcela rutinní záležitostí, stačí přiložit a je hotovo. Karta však už zdaleka není jen platebním prostředkem, slouží k identifikaci, může suplovat průkaz, klíč, stravenku, jízdenku či vstupenku na kulturní akci. „Těch projektů je skutečně celá škála a jdou napříč odvětvími od školství přes dopravu až po oblast identifikace,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel společnosti Mastercard Europe.

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

Vydáno 13.5.2019

„Smart city totiž není o tom, že si starosta řekne, že teď budeme chytré město. V první fázi je důležité najít strategického partnera a na rozvoji obce směrem ke smart city pracovat dlouhodobě a strategicky. Toto je velmi důležité a často zásadně podceňované,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

Vydáno 29.4.2019

Město staví developeři. I naše metropole rostla především díky soukromému kapitálu. Tak vznikly nejen oblíbené čtvrti, jako jsou Vinohrady nebo Ořechovka, ale třeba i současná Waltrovka či Florentinum, které nesou značku Penta. „Zodpovědnost za to, jak Praha vypadá, je velká, jsme si toho vědomi a snažíme se podle toho chovat,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Petr Palička, výkonný ředitel pro Českou republiku ve společnosti Penta Real Estate.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

Vydáno 12.6.2019

Chytré technologie dnes pronikají do většiny průmyslových oborů, vodárenství není výjimkou. Své o tom vědí ve společnosti VODÁRNA PLZEŇ a.s., kde jdou inovacím dlouhodobě naproti. „Smart technologie přináší komfort jak provozovateli, tak i zákazníkům. Jsme díky nim schopní snáze předcházet haváriím či poruchám,“ říká generální ředitel firmy Ludvík Nesnídal.

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

Vydáno 27.5.2019 Komerční sdělení

Jsou důkazem, že spolupráce dvou firem může fungovat hladce. Jedni zařídí stavbu domu, druzí jej opatří fotovoltaikou. Výsledek? Zákazník dostane moderní bydlení na klíč, které je z velké části nezávislé na elektřině z uhelných a jaderných elektráren. Jednatel firmy S-Power Energies Jaroslav Šuvarský a obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser o tom mluvili v rozhovoru pro Svět průmyslu.

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

Vydáno 20.5.2019

Pražské vodovody a kanalizace využívají vlastní špičkový systém komplexního managementu vodárenské infrastruktury. „Systém je neustále dostupný, zaměstnanci jsou tak v reálném čase informováni o provozních událostech a data ze systému slouží k vyhodnocení a dalšímu zdokonalení poskytovaných služeb,“ popsal generální ředitel PVK Petr Mrkos unikátní systém SWiM, který patří k těm nejlepším v Evropě.

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

Vydáno 10.5.2019 Komerční sdělení

Provádí vodoinstalační a topenářské práce, rozvody plynu, ale také odstraňují usazeniny z technologických zařízení. Přerovská firma G R N, s.r.o., patří ve svém oboru ke zkušeným hráčům, přestože vznikla až na počátku třetího tisíciletí. „Mezi našimi klienty jsou státní organizace jako Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo zemědělství,“ prozradil Rudolf Gerža.

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Vydáno 9.5.2019

Již od nadcházejícího roku bude společnost Bosch klimaticky zcela neutrální. Od roku 2020 již více než 400 závodů Bosch po celém světě za sebou nebude zanechávat žádnou uhlíkovou stopu. Bosch je tak prvním velkým průmyslovým podnikem, který tento ambiciózní cíl zrealizuje za zhruba jeden rok. „Přebíráme odpovědnost za ochranu klimatu, a proto jednáme právě teď,“ říká Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

Vydáno 7.5.2019

„Těším se na tu dobu, kdy budu vědět, že tramvaj mi přijede za minutu a další spoj na ni perfektně naváže a neujede mi, že si v aplikaci budu moct předplatit kupon na jízdné,“ říká Petr Witowski, generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem