Richard Szrajber, TEVA CZECH INDUSTRIES, divize TAPI-CZ

Vydáno 15.8.2018

věk: 46 let, rodina: 22 let ženatý, tři děti a pes, studium: Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy, executive leadership, Liverpool John Moores University (MBA), ve společnosti působím: od roku 2000 jako výzkumný a vývojový pracovník, od roku 2002 jako vedoucí technologické sekce R&D, od 2008 jako manažer výroby pevných lékových forem (tablety, tobolky), od 2013 jako výrobní ředitel (pevné lékové formy a cytostatika a od roku 2017 jako jednatel společnosti TEVA Czech Industries s.r.o. a generální ředitel divize TAPI-CZ, volný čas: běh, jízda na horském kole, hra na klasickou i elektrickou kytaru, šachy.

 

JAKÝ BYL LOŇSKÝ ROK, CO MĚLO NEJVĚTŠÍ VLIV NA HOSPODÁŘSKÝ VÝSLEDEK?

Loňský rok byl pro divizi TAPI mimořádně úspěšným rokem, a to jak z pohledu prodejů a profitu, tak i z pohledu ostatních klíčových ukazatelů. Podařilo se nám navázat na tradici růstu prodejů z let minulých a navýšit je meziročně o téměř celou třetinu. Ve stejném duchu pokračujeme i v tomto roce. Klíč k úspěšnosti spočívá v základním předpokladu – být v pravý čas na správném místě (trhu) se správným produktem. To se nám v minulém roce podařilo a ne jen jednou. Naše marketingová strategie vychází z podrobných analýz trhu a dává nám informace o očekávaném vývoji trhu, stavu a možnostech naší konkurence a na co se zaměřit, abychom byli včas připraveni reagovat na rostoucí poptávku.

 

KTERÉ TRENDY JSOU A BUDOU PODLE VÁS V NEJBLIŽŠÍ BUDOUCNOSTI URČUJÍCÍ PRO ROZVOJ VAŠEHO PRŮMYSLOVÉHO ODVĚTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE?

Léková politika v České republice i v ostatních evropských zemích je silně zaměřená na prosazování generické preskripce – tedy na předepisování léků, jejichž patentová ochrana již skončila. Cenová politika a úhradové vyhlášky výrazným způsobem stlačují ceny generických přípravků, čímž se stává farmakoterapie levnější a tím pádem i dostupnější pro více pacientů. V extrémních případech však může docházet i k situacím, kdy se výroba některých léků stává ztrátovou a farmaceutickým firmám se nevyplácí tyto léky na český trh dodávat. Pak se orientují na jiné, cenově přívětivější trhy.

Jiným důsledkem této jednostranné politiky je reexport řady levných léčiv z České republiky do zemí, kde se tyto léky prodají za výrazně vyšší cenu. Výrobce, i když na trh dodá požadované množství léků, není schopný zabránit tomu, aby lék nebyl vzápětí reexportován do jiné země. Ministerstvo zdravotnictví i Státní ústav pro kontrolu léčiv se snaží proti nelegálnímu reexportu bojovat, ale ne vždy zcela úspěšně.

Více než na Českou republiku se zaměřujeme na zahraniční trhy. V současné době tedy můžeme být svědky eroze cen generických léčiv ve Spojených státech, kde se ceny těchto přípravků propadly pod únosnou mez a řada generických firem raději tento trh dobrovolně opouští.

 

CO JE PODLE VÁS NEJVĚTŠÍM PROBLÉMEM ČI HROZBOU ČESKÉHO PRŮMYSLU?

Asi největší hrozbou je, že tu zakrátko žádný český průmysl nebude – že se staneme zcela závislými na subdodávkách do ostatních zemí. Pokud i nadále bude náš hospodářský růst založen jen na levné pracovní síle, bude český průmysl skomírat a hrát druhořadou roli. Je potřeba výraznějším způsobem podpořit základní i aplikovaný výzkum a mnohem aktivněji podporovat jeho uplatnění v průmyslu.

To, zda budeme v budoucnu více či méně úspěšní, je do velké míry ovlivněno vzdělaností národa. Trendem posledních let je však generovat stále větší počet absolventů středních i vysokých škol, ale mnohdy na úkor jejich úrovně a kvality. Státní příspěvek pro školy by se neměl primárně odvíjet od počtu absolventů, ale především od kvality dané školy a úspěšnosti jejích absolventů.

 

NEBRÁNÍ V NĚKTERÝCH OHLEDECH ROZVOJI ČESKÉHO PRŮMYSLU LEGISLATIVA?

V oblasti chemické výroby a výroby léčiv existuje nespočet vyhlášek a nařízení vycházejících z evropské legislativy, které stanovují různé podmínky a omezení. Řada z nich má za účel chránit životní prostředí, bezpečnost pracovníků či zdraví a zájmy spotřebitelů. Některé z nich ale tuto logiku zcela postrádají a jsou veskrze nesmyslné, ale to je zřejmě nezbytná daň za to, že jsme členy evropského společenství.

 

KTERÉ KONKRÉTNÍ INOVATIVNÍ KROKY VAŠE SPOLEČNOST CHYSTÁ?

Snažíme se podporovat a implementovat nové technologie, nemohu prozrazovat detaily, ale naši budoucnost vidíme v kontinuálních technologiích výroby. Samozřejmě také pracujeme na zavádění do výroby nových, moderních léčiv, která by měla postupně nahrazovat starší produkty, jejichž spotřeba klesá nebo které jsou vlivem tlaku trhu málo konkurenceschopné.

 

NACHÁZÍTE NA TRHU PRÁCE DOSTATEK ODBORNÍKŮ PRO VÝROBU A VÝVOJ?

V současné době, kdy se nezaměstnanost drží na rekordně nízké úrovni, je poptávka po dobrých zaměstnancích skutečně obrovská. Naštěstí se dlouhodobě věnujeme spolupráci se středními školami i s univerzitami, které jsou pro nás nenahraditelným zdrojem kvalifikovaných pracovníků. Před několika lety jsme společně s přírodovědným lyceem v Opavě otevřeli nový obor pro chemiky operátory. Po pěti letech fungování tohoto oboru u nás našlo uplatnění více než 80 pracovníků, což je zhruba polovina absolventů tohoto oboru. Vy­užíváme rovněž možnosti nabírat absolventy vysokých škol na trainee pozice, kde mohou absolvovat kolečko na různých pracovištích a následně si zvolit, které zaměření jim vyhovuje nejvíce.

 

VYSOKÁ MANAŽERSKÁ FUNKCE VYŽADUJE TAKÉ KVALITNÍ ODPOČINEK. JAK RELAXUJETE?

Nejčastěji tak, že sednu na kolo a vyrazím do přírody. Běh je také skvělý způsob, jak úplně vypnout a oprostit se od každodenního stresu. Někdy relaxuji hrou na kytaru, podle nálady volím mezi klasickou a elektrickou.

 

JAK SI PŘEDSTAVUJETE IDEÁLNÍ DOVOLENOU?

Alespoň dva týdny s rodinou a v kruhu přátel bez pracovních e-mailů, telefonátů, bez internetu a spousty negativních zpráv z naší i zahraniční politické scény, které nás každodenně obklopují. Nejsem ale příliš naivní a je mi jasné, že se mi toho ani letos nepodaří dosáhnout. Spokojím se tedy alespoň s jedním týdnem a občasnou kontrolou e-mailové korespondence. Dovolenou raději trávím aktivním způsobem – u nás nebo na Slovensku. Cestováním po světě trávím v průběhu roku spoustu času, takže pro změnu radši vyrazíme do hor nebo sednu na kolo a obdivuji krásy naší země.

 

POCHLUBTE SE, CO SE VÁM V POSLEDNÍ DOBĚ PODAŘILO V OSOBNÍM I PRACOVNÍM ŽIVOTĚ.

To, co se mi asi podařilo nejvíce, jsou naše děti, ty mi dělají radost každý den. Nejstarší syn úspěšně odmaturoval a po prázdninách nastupuje na práva – z toho mám velikou radost.

Jinak za svůj osobní úspěch považuji třeba to, že se mi ve 43 letech podařilo uběhnout maraton, i když jsem předtím moc neběhal, nebo že jsem i při náročném pracovním vypětí zvládl absolvovat MBA studium, ale opravdovou radost mám z každého dne, který se vydaří, a to nemusí být ani ničím zvláštní.

 

JAKÉ VÝZVY VÁS V LETOŠNÍM ROCE ČEKAJÍ?

Jak jsem se už v úvodu zmínil, v minulém roce jsme si nastavili laťku hodně vysoko, takže opravdovou výzvou bude dosáhnout našich vytyčených cílů a zase se o trošku zlepšit. Zároveň bychom ale chtěli pracovat na zkvalitnění pracovních podmínek a atmosféry, což někdy nejde jednoduše skloubit s rostoucím tempem výroby a vysokými nároky, které jsou na každého z nás kladeny.

 

Soňa Singerová

Čtěte také:

Bohdan Wojnar, ŠKODA AUTO

Milan Šlachta, ROBERT BOSCH

Niclas Pfüller, BROSE CZ

Marek Čížek, FAURECIA CLEAN MOBILITY

Petr Novák, KOYO BEARINGS CZECH REPUBLIC

Todd C. Morgan, VARROC LIGHTING SYSTEMS

Radek Strouhal, TATRA TRUCKS

Martin Bednarz, ŠKODA VAGONKA

Rostislav Khýr, MANN+HUMMEL (CZ)

Antonín Růžička, WIKOV INDUSTRY

Milan Šlapák, GE AVIATION CZECH

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

Vydáno 19.11.2018

Škoda Vagonka patří k největším výrobcům vlakových souprav ve střední Evropě. Vozy jsou vybaveny nejmodernější dostupnou technikou a jsou již prakticky připraveny na jízdu bez strojvůdce. „Na železnici je přechod k autonomnímu řízení určitě menším krokem než v automobilovém průmyslu,“ říká Martin Bednarz, generální ředitel společnosti.

BOSCH MĚNÍ SVĚT

BOSCH MĚNÍ SVĚT

Vydáno 22.10.2018

„Bosch je jednou z mála společností, které poskytují komplexní řešení z jedné ruky. To nám dává značnou konkurenční výhodu v příležitostech, které nabízí internet věcí. Propojená řešení zlepšují kvalitu života lidí, šetří přírodní zdroje či zvyšují bezpečnost. Zasahují do všech sfér od nejrůznějších odvětví průmyslu přes domácnosti, zdravotnictví až po zemědělství,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel Bosch Group pro Českou republiku a Slovensko.

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

Vydáno 26.10.2018

Společnost Zodiac Galleys Europe bude instalovat spací moduly do nákladních letounů A330. Airbus doufá, že souhlas úřadů pro leteckou přepravu získá do roku 2020. „Naše firma už má velmi pozitivní zpětnou vazbu od několika leteckých společností,“ uvedl Philippe Gilles Michel, generální ředitel společnosti.

NOVÝ LETOUN JE BEZPEČNÝ A POHODLNÝ PRO CESTUJÍCÍ

NOVÝ LETOUN JE BEZPEČNÝ A POHODLNÝ PRO CESTUJÍCÍ

Vydáno 11.10.2018

Letoun L 410 pro 19 cestujících a dvoučlennou posádku – to je ten nejznámější a nosný produkt společnosti Aircraft Industries. „Inovovaný model L 410 NG splňuje požadavky na ekonomiku provozu, samozřejmě také všechna bezpečnostní kritéria a poskytuje komfort cestujícím,“ říká Ilona Plšková, generální ředitelka společnosti.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

Vydáno 14.12.2018 Komerční sdělení

Ultrazvukové svařování a tradiční šroubování přestávají hrát prim. V případě spojování plastových a kovových dílů se dostává do popředí tepelné nýtování, které je čistější a rychlejší alternativou ke svým předchůdcům. Vědí to i ve společnosti METESS s.r.o., která ve svém portfoliu nabízí nýtovací stroj s otočným stolem pro nýtování drobných dílů ve velkých sériích.

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

Vydáno 10.12.2018

„Mým snem je, aby se podvozky Tatra dostaly do vesmíru. Toho bych se opravdu chtěl dožít,“ říká generální ředitel a místopředseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS a.s. Radek Strouhal.

DÍKY AKVIZICÍM JSME OPRAVDU SVĚTOVÝM HRÁČEM

DÍKY AKVIZICÍM JSME OPRAVDU SVĚTOVÝM HRÁČEM

Vydáno 5.12.2018

„Mou myšlenkou bylo spojit se s firmami, které dodávají špičkové technologie, mají silné technické zázemí a také tyto instalace ověřily v provozu a mají kvalitní reference,“ popisuje záměry akviziční strategie David Dostál, generální ředitel společnosti Papcel a.s.

TOS VARNSDORF – silný zaměstnavatel s více než stoletou tradicí a vlastní střední průmyslovou školou

TOS VARNSDORF – silný zaměstnavatel s více než stoletou tradicí a vlastní střední průmyslovou školou

Vydáno 28.11.2018 Komerční sdělení

TOS VARNSDORF, tradiční výrobce obráběcích strojů vlastněný výhradně českým kapitálem, je největší strojírenskou firmou v děčínském okresu a jednou z nejsilnějších v Ústeckém kraji. Svým zaměstnancům společnost nabízí celou řadu benefitů a situaci s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků se rozhodla vyřešit založením vlastní střední průmyslové školy, která v areálu firmy velmi úspěšně funguje již druhým rokem.

NAŠE PRODUKTY ZLEPŠUJÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

NAŠE PRODUKTY ZLEPŠUJÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Vydáno 12.11.2018

Společnost Mann + Hummel je světovým lídrem na trhu v oblasti filtrace. „Největším odběratelem je odvětví automotive, kde jsme jedničkou na trhu s filtrací. V oboru filtrace se můžeme pyšnit nejen tisícovkou vývojářů, ale také třemi tisícovkami patentů,“ říká Rostislav Khýr, generální ředitel společnosti.

MŮJ PRVNÍ MAZAK FUNGUJE DODNES

MŮJ PRVNÍ MAZAK FUNGUJE DODNES

Vydáno 5.11.2018 Komerční sdělení

„Ke značce YAMAZAKI MAZAK jsem získal vztah už v osmdesátých letech minulého století nákupem prvního stroje. Postupem času mne zaujal zejména přístup firmy Mazak a výborná spolupráce. Měl jsem možnost navštívit výrobní závody v Japonsku i v Anglii, seznámil jsem se s majitelem společnosti panem Yamazakim, který již bohužel není mezi námi. Byli jsme obchodní přátelé. Mazak je pro nás zásadní,“ říká Pavel Sobotka, ředitel české společnosti Frentech Aerospace s.r.o.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem