MATERIÁL BUDOUCNOSTI JE POUŽITÉ DŘEVO

Vydáno 4.9.2018

Hrají všemi barvami, mají dřevěné i kamenné dekory a vyrábí je společnost Kronospan, evropský lídr v produkci dřevotřískových desek. „Materiál budoucnosti pro náš obor je použité dřevo. Jeho zpracováním pomáháme životnímu prostředí,“ říká Sylva Krechlerová, jednatelka společnosti KRONOSPAN CR, spol. s r.o.

 

Kronospan je evropským lídrem, co se týče výroby dřevotřískových desek, disponuje vlastním vývojovým centrem. Jak dlouho trvá vývoj nového produktu?

Když budeme hovořit o nové kolekci, potřebujeme zhruba dva roky na to, abychom ji připravili k představení našim zákazníkům. To znamená, že když dokončíme jednu kolekci, prakticky okamžitě již začínáme tvořit další. Již nyní pracujeme na trendech pro rok 2020.

 

Na začátku letošního roku představila společnost Kronospan svou novou kolekci Kronodesign Global Collection – globálně sjednocenou škálu dekorů pro nábytkářský a interiérový průmysl. Jaká je a proč vznikla?

Dosud jsme nabízeli zákazníkům 4 kolekce Kronodesign rozdělené do čtyř regionů, které byly platné mezi lety 2013 a 2017. Ty nyní nahradila nová Globální kolekce Kronodesign. Výhodou je, že tato kolekce je platná napříč všemi našimi závody na celém světě. Našimi zákazníky jsou většinou nadnárodní společnosti, například řetězec hotelů nebo firmy z oblasti telekomunikace. Tyto společnosti mají své provozovny po celém světě, kde mají stanovený firemní design, ale vybavení jednotlivých míst realizují lokálně. Díky Globální kolekci jsme jim schopní nabídnout stejné dekory ve všech zemích.

 

Jde o zcela nové dekory, nebo výběr těch nejlepších?

V této kolekci se prolínají stálice s novými dekory. Od roku 2014 Kronospan každé dva roky představuje aktuální trendy na trhu, ty jsme do nového souboru zařadili a doplnili je o oblíbené dekory, které se prodávají ve velkých objemech a jsou stále žádané, zkrátka stálice. Nechybějí zde ale ani úplné novinky.

 

Můžete prozradit, co jsou ty stálice a které designy jste nově vytvářeli?

Mezi stálice lze zařadit buky, javor, olši, třešeň, červené dekory, které byly trendem v devadesátých letech, ale pořád jsou oblíbené. Z nových dekorů bych jmenovala Marine Wood či Select Walnut, naši designéři vyvinuli i zajímavou verzi třešně Riverside Cherry.

 

O které produkty mají vaši klienti největší zájem?

Jsou to určitě standardní laminované desky s dřevodekorem, nejvíce je oblíbený především Gold Craft Oak.

 

Jakou roli hraje při tvorbě vašich produktů cena? Jaký je vývoj? Přibývají klienti, kteří chtějí kvalitu?

Záleží na typu zákazníka. Naše produkty totiž míří jak do soukromé, tak do státní sféry. Státní sektor je hodně konzervativní, využívá tradiční dekory s ohledem na cenu. Privátní společnosti a koncoví zákazníci v poslední době vybírají vhodný design podle současných trendů a jsou ochotni si za kvalitu i připlatit. Musím ale zdůraznit, že v posledních letech hodně investujeme do technologií a zároveň vyrábíme své produkty efektivně, abychom zajistili zákazníkovi kvalitní produkt za odpovídající cenu.

 

Můžete jmenovat nejvýznamnější společnosti, kterým dodáváte vaše produkty?

V našem závodě v Jihlavě vyrábíme hlavně na export, v České republice zůstává zhruba čtyřicet procent našich produktů. Popravdě řečeno, v České republice nezůstalo v oblasti nábytkářského průmyslu mnoho velkých firem. I proto si troufám říct, že dodáváme všem výrobním firmám v České republice. Mezi naše největší domácí klienty patří firma TECHO, Dřevozpracující výrobní družstvo Jaroměřice, Hanák nábytek, což je nositel trendů ve svém oboru. K největším zahraničním odběratelům patří EWE Küchen či Schüller Küchen.

 

Můžete jmenovat některé z vašich nej- zakázek z hlediska objemu, netradičního designu či jiných zajímavých požadavků zákazníka?

Více než o speciální designy mají zákazníci zájem o speciální formáty, které umožňují maximální využitelnost vstupního materiálu, a tím zůstává menší objem odpadu. Na přání zákazníka nevyvíjíme žádný speciální design, naši velcí klienti mají svoje designy. Ty my převezmeme a vyrobíme pro ně. Naší snahou je připravit kolekci tak, aby si z ní zákazníci byli schopni vybrat.

 

Můžete jmenovat některé z vašich nej- zakázek z poslední doby?

V nové kolekci jsme představili i novou strukturu pracovních desek Slate imitující břidlici; tu si vybral jako první náš prestižní zákazník Schüller Küchen. Nyní pro něj budeme vyrábět nultou sérii. To považuji opravdu za velký úspěch. Jsme rádi, že tato struktura, která je na trhu jedinečná, zaujala velké množství našich klientů. Určitě stojí za zmínku několik zajímavých objektů z poslední doby, které jsou ve fázi příprav, vizualizací a navrhovaných studií, jako je rekonstrukce 300pokojového hotelu v Praze, renovace  sítí kaváren působících po celém světě, redesign řetězce kasin.

 

Je kvalita dřevotřísky závislá na jakosti dřeva? Co všechno ovlivňuje kvalitu panelů, které produkujete?

Určitě ji ovlivňuje vstupní materiál, ale největší vliv na kvalitu má technologie. Jsme schopní zpracovávat recyklát, což je například starý nábytek, palety, dřevěný obalový materiál, a to díky investici do nové technologie.

 

Jaké uplatnění při výrobě dřevotřískových desek mají nebo mohou mít rychle rostoucí rostliny, jako je technické konopí nebo bambus? Hodí se podobné materiály na výrobu vašich panelů?

Konopí pro nás není vhodná surovina, ale s rychle rostoucí dřevinou, jako je například topol, s tou bychom si už poradili. V současné době se zaměřujeme na zpracovávání starého dřeva či dřevního odpadu. S rostoucí životní úrovní generuje společnost stále více odpadu.

 

Co je podle vás surovina budoucnosti ve vašem oboru?

Ve výrobě dřevotřískových desek je to určitě použité dřevo, to znamená starý nábytek, obalový materiál nebo stará okna, a také dřevní odpad.

 

Většina průmyslových podniků v Evropě hlásí nedostatek pracovních sil. Jak vám se daří držet a  doplňovat tým vašich zaměstnanců?

Samozřejmě tento trend nepociťují jen průmyslové firmy. Jednou z cest je spolupráce se školami, což vidím jako investici do budoucnosti. Konkrétně v Jihlavě jsme v kontaktu se střední průmyslovou školou, s Vysokou školou polytechnickou, spolupracujeme s Mendelovou univerzitou v Brně. Studentům nabízíme možnost praxí, možnost realizace diplomových prací i brigády. Vztahy se školami se rozvíjejí a samozřejmě i my se musíme učit, jak s nimi spolupracovat, s některými už se dobře známe, s jinými jsme na začátku.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna, jaké chystáte investice?

Hodně investujeme do servisu a do zlepšování technologií a do automatizace. To souvisí právě s nedostatkem lidí na trhu práce.

 

Kronospan se profiluje jako odpovědná firma. Jak se vašemu výrobnímu závodu daří v posledních letech eliminovat dopady na životní prostředí?

Podporujeme obnovu lesů, podporujeme certifikaci FSC. Využíváme alternativních zdrojů na výrobu energií, v naší firmě máme generátor na biomasu, čímž eliminujeme spotřebu plynu na vytápění sušárny. Ty jsou zároveň opatřeny elektrofiltry, které redukují množství prachových a pachových částic vypouštěných do ovzduší. V maximální možné míře využíváme na dopravu zboží a suroviny železnici a hlavně zpracováváme dřevní odpad. Pokud nebudeme investovat do zpracovávání a recyklace odpadů, tak si naše planeta zadělává na velký problém. Je samozřejmostí, že naše výrobní činnost splňuje zákonem dané limity emisí.

 

Jak je to u vás s využíváním formal­dehydu, který příliš šetrný k životnímu prostředí není?

K výrobě dřevotřískových desek využíváme močovinoformaldehydové pryskyřice, ale to neznamená, že výsledný produkt je zdraví škodlivý. Vývoj produktů je veden směrem ke snižování emisí škodlivých látek z hotového produktu. Již evropské normy jsou nastaveny tak, aby bylo zdraví uživatelů chráněno. Normy beze zbytku dodržujeme. Pro výrobu OSB desek používáme lepidla bez přidaného formaldehydu.

 

Vaše produkty vznikají i z recyklátů. Jak se v tomto směru zlepšuje prostředí v České republice? Zapojují se do koloběhu dřeva už i naši občané?

V České republice se třídí čím dál tím víc, ale pořád to není na takové úrovni jako například v Rakousku, Německu či ve Francii. Ale využíváme místní dřevní odpad, takže mohu říct, že se situace u nás začíná zlepšovat.

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

Vydáno 19.11.2018

Škoda Vagonka patří k největším výrobcům vlakových souprav ve střední Evropě. Vozy jsou vybaveny nejmodernější dostupnou technikou a jsou již prakticky připraveny na jízdu bez strojvůdce. „Na železnici je přechod k autonomnímu řízení určitě menším krokem než v automobilovém průmyslu,“ říká Martin Bednarz, generální ředitel společnosti.

BOSCH MĚNÍ SVĚT

BOSCH MĚNÍ SVĚT

Vydáno 22.10.2018

„Bosch je jednou z mála společností, které poskytují komplexní řešení z jedné ruky. To nám dává značnou konkurenční výhodu v příležitostech, které nabízí internet věcí. Propojená řešení zlepšují kvalitu života lidí, šetří přírodní zdroje či zvyšují bezpečnost. Zasahují do všech sfér od nejrůznějších odvětví průmyslu přes domácnosti, zdravotnictví až po zemědělství,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel Bosch Group pro Českou republiku a Slovensko.

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

ZA DVA ROKY BUDOU MOCT LIDÉ CESTOVAT VLEŽE

Vydáno 26.10.2018

Společnost Zodiac Galleys Europe bude instalovat spací moduly do nákladních letounů A330. Airbus doufá, že souhlas úřadů pro leteckou přepravu získá do roku 2020. „Naše firma už má velmi pozitivní zpětnou vazbu od několika leteckých společností,“ uvedl Philippe Gilles Michel, generální ředitel společnosti.

NOVÝ LETOUN JE BEZPEČNÝ A POHODLNÝ PRO CESTUJÍCÍ

NOVÝ LETOUN JE BEZPEČNÝ A POHODLNÝ PRO CESTUJÍCÍ

Vydáno 11.10.2018

Letoun L 410 pro 19 cestujících a dvoučlennou posádku – to je ten nejznámější a nosný produkt společnosti Aircraft Industries. „Inovovaný model L 410 NG splňuje požadavky na ekonomiku provozu, samozřejmě také všechna bezpečnostní kritéria a poskytuje komfort cestujícím,“ říká Ilona Plšková, generální ředitelka společnosti.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

Vydáno 14.12.2018 Komerční sdělení

Ultrazvukové svařování a tradiční šroubování přestávají hrát prim. V případě spojování plastových a kovových dílů se dostává do popředí tepelné nýtování, které je čistější a rychlejší alternativou ke svým předchůdcům. Vědí to i ve společnosti METESS s.r.o., která ve svém portfoliu nabízí nýtovací stroj s otočným stolem pro nýtování drobných dílů ve velkých sériích.

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

Vydáno 10.12.2018

„Mým snem je, aby se podvozky Tatra dostaly do vesmíru. Toho bych se opravdu chtěl dožít,“ říká generální ředitel a místopředseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS a.s. Radek Strouhal.

DÍKY AKVIZICÍM JSME OPRAVDU SVĚTOVÝM HRÁČEM

DÍKY AKVIZICÍM JSME OPRAVDU SVĚTOVÝM HRÁČEM

Vydáno 5.12.2018

„Mou myšlenkou bylo spojit se s firmami, které dodávají špičkové technologie, mají silné technické zázemí a také tyto instalace ověřily v provozu a mají kvalitní reference,“ popisuje záměry akviziční strategie David Dostál, generální ředitel společnosti Papcel a.s.

TOS VARNSDORF – silný zaměstnavatel s více než stoletou tradicí a vlastní střední průmyslovou školou

TOS VARNSDORF – silný zaměstnavatel s více než stoletou tradicí a vlastní střední průmyslovou školou

Vydáno 28.11.2018 Komerční sdělení

TOS VARNSDORF, tradiční výrobce obráběcích strojů vlastněný výhradně českým kapitálem, je největší strojírenskou firmou v děčínském okresu a jednou z nejsilnějších v Ústeckém kraji. Svým zaměstnancům společnost nabízí celou řadu benefitů a situaci s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků se rozhodla vyřešit založením vlastní střední průmyslové školy, která v areálu firmy velmi úspěšně funguje již druhým rokem.

NAŠE PRODUKTY ZLEPŠUJÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

NAŠE PRODUKTY ZLEPŠUJÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Vydáno 12.11.2018

Společnost Mann + Hummel je světovým lídrem na trhu v oblasti filtrace. „Největším odběratelem je odvětví automotive, kde jsme jedničkou na trhu s filtrací. V oboru filtrace se můžeme pyšnit nejen tisícovkou vývojářů, ale také třemi tisícovkami patentů,“ říká Rostislav Khýr, generální ředitel společnosti.

MŮJ PRVNÍ MAZAK FUNGUJE DODNES

MŮJ PRVNÍ MAZAK FUNGUJE DODNES

Vydáno 5.11.2018 Komerční sdělení

„Ke značce YAMAZAKI MAZAK jsem získal vztah už v osmdesátých letech minulého století nákupem prvního stroje. Postupem času mne zaujal zejména přístup firmy Mazak a výborná spolupráce. Měl jsem možnost navštívit výrobní závody v Japonsku i v Anglii, seznámil jsem se s majitelem společnosti panem Yamazakim, který již bohužel není mezi námi. Byli jsme obchodní přátelé. Mazak je pro nás zásadní,“ říká Pavel Sobotka, ředitel české společnosti Frentech Aerospace s.r.o.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem