ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. To, co se před pár lety mohlo zdát jako čirá utopie, začíná nabírat stále jasnějších obrysů. Nedávno totiž vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy.

 

Karel Havlíček

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Je hlavním autorem a koordinátorem autorského týmu „Czech Republic: The Country For The Future“.

 

Úplně nový systém hodnocení institucionální i účelové podpory výzkumu. Navýšení celkových výdajů na výzkum na tři procenta z HDP do dvanácti let. Propojení výzkumných a inovačních center s potřebami komerční sféry, změna řízení velkých výzkumných infrastruktur, posílení výzkumných klastrů a budování superhubů v oblasti pokročilých technologií. Implementace polytechnické výuky na základních školách, zavedení vzdělávání s duálními prvky na středních odborných školách a propojení univerzit s průmyslem. Digitalizace státu, ekonomiky a společnosti. Nová patentová strategie. Rozvoj mobilní a stavební infrastruktury. Cílená podpora investičních projektů spojených s výzkumem a vývojem. Národní politika pro zakládání, financování a rozvoj start-upů a spin-offů.

To jsou hlavní pilíře ambiciózního plánu, na kterém pracovala třicítka nejschopnějších osobností z řad podnikatelů, manažerů, vědců, akademických pracovníků a klíčových představitelů resortů. Svůj palec nahoru strategii přidaly organizace jako Akademie věd ČR, vysoké školy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy či Asociace výzkumných organizací, ale rovněž vysoce inovativní firmy – Siemens, IBM, Cisco, Škoda Auto, ABB, Deloitte, Mastercard, Soma, LIKO-S a řada dalších.

To, že zatím žádná tuzemská strategie v historii neměla tak širokou podporu napříč odbornou veřejností, mj. znamená, že přichází ve správný čas. Kdy jindy totiž předkládat plán k budoucí prosperitě než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější země v Evropě? Kdy jindy než v době, kdy naše firmy posilují a naše věda začíná sklízet zasloužené úspěchy ve světě? A kdy jindy než v době, kdy se vláda rozhodla, že výzkum, vývoj a inovace jsou její jasnou prioritou? Máme šanci, která se nemusí opakovat a kterou je třeba chytit za pačesy a beze zbytku využít.

Před pěti lety by bylo brzy, za pět let bude pozdě. I to je důvod, proč se vědci a podnikatelé, dokonce často z konkurenčních uskupení, dali trochu překvapivě dohromady a připravili apolitický, nadčasový a nadresortní inovační rámec, který vytyčuje hlavní cíle a stanovuje legislativní scénáře pro jejich naplnění.

Paralelně spouštíme nebývalou aktivitu spojenou s inovovanou prezentací Česka. Země příběhů, úžasné historie a malebných zákoutí se začíná doplňovat kampaní zaměřenou na zviditelňování našich úspěchů v oblasti nových technologií, vědy a inovací. Zaměření na minulost začínáme střídat s pohledem do budoucnosti. Přestáváme lákat na nízké mzdy, dotace a levné pivo a začínáme ukazovat české objevy, inovativní osobnosti, úspěšné vědce a progresivní podnikatele. Příběhy Starého Města pražského střídáme příběhy novodobých průkopníků v technologiích.

Představujeme světu, že v Česku máme nejvýkonnější laserové centrum na světě. Prezentujeme se jako nanotechnologická velmoc. Vysvětlujeme, proč je u nás nejvíce vědců v oblasti umělé inteligence na počet obyvatel. Zveřejňujeme, že naši vědci dokážou transformovat pouštní vzduch na vodu, i to, že vozítko Curiosity, které se pohybuje po Marsu, má kondenzátory vyvinuté v České republice.

Bereme si za příklad Švýcarsko, které se již nechlubí čokoládou, sýry nebo hřebeny Alp, ale vysokorychlostním internetem v celé zemi. Nebo Bavorsko, které se neprezentuje pivem, klobásami či malebnými vesničkami, ale kosmickými technologiemi, klastry a Mnichovem jakožto evropským centrem robotiky a automatizace. Stejně tak Holandsko upozadilo dřeváky, Dánsko oplatky a Finsko dřevěné baráčky, a to na úkor posledních technologických hitů. Všechny země investovaly nemalé prostředky do výzkumu, vsadily na moderně pojaté inovační koncepty a otevřely se zahraničním vědeckým kapacitám. Dnes jsou díky tomu na čele pelotonu nejvíce prosperujících zemí.

Přesně touto cestou se nyní vydává i Česká republika. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ se stala vládní prioritou, která bude řízena premiérem a pravidelně vyhodnocována na zasedáních RVVI. Rámcové cíle budou následovány akčními plány všech strategických pilířů, za které bude odpovídat konkrétní manažer, vytvářející si pracovní odborný tým. Celková inovační výkonnost bude posuzována dle mezinárodních hodnoticích kritérií a vyhodnocována na roční bázi.

Čeká nás nesmírně náročná práce, tím spíše, že do velkého světového klání o inovačního lídra vstupují další země, které začínají do této oblasti investovat mimořádné zdroje. Pokud se na našem malém inovačním dvorku nerozhádáme a pokud přesvědčíme i další politickou reprezentaci, že cesta k úspěchu již nevede přes nostalgické vzpomínky na Švejka, ale je založena na znalostech spojených s technologickým pokrokem, potom máme slušnou šanci zařadit se v roce 2030 mezi elitu. Tam jsme ostatně patřili již v roce 1930.

 

/NÁZOR EXPERTA

PETR MANDA
ředitel firemního bankovnictví, ČSOB

 

INVESTICE DO NOVÝCH TECHNOLOGIÍ JSOU AKTUÁLNĚJŠÍ NEŽ DŘÍV

Robotizace a nové technologie mohou podnikatelům pomoct překonat základní překážku jejich dalšího rozvoje, kterou je nedostatek pracovních sil.

Malé a střední firmy citlivě vnímají současné hospodářské klima a ve svých výhledech zohledňují předpokládané zpomalení ekonomického růstu v Česku. Podle firem je za tím zejména ochlazení v německé ekonomice, našem největším obchodním partnerovi.

Příznivě hodnotíme, že firemní investiční aktivita je nadále vysoká a takřka pětina firem počítá s rozšiřováním svého podnikání. Řada odvětví nyní prochází rozsáhlou obměnou s tím, jak nastupují moderní technologie, automatizace a robotizace a současně přetrvává nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Řada klientů se snaží na tyto trendy reagovat v rámci svého podnikání. Před pěti lety byla robotizace doménou velkých korporací. V současné době vidíme, že i malé a střední firmy se snaží své výrobní procesy zautomatizovat a tam, kde to dává smysl, investují do robotizace. Tento trend je nejvíce viditelný ve výrobních firmách.

My tyto aktivity maximálně podporujeme, protože pomáhají zvyšovat efektivitu daných společností. Naše banka je firmám i živnostníkům vždy ochotná poradit a poskytnout potřebné financování. Navíc sami intenzivně investujeme do automatizace a nových technologií. Novinkou, kterou jsme připravili pro naše klienty, je například Trade Club, což je internetová platforma, jež našim klientům bezplatně zpřístupňuje mezinárodní obchod a pomáhá jim najít nové prověřené obchodní kontakty v zahraničí.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

DEVELOPER JE TEN, KDO TVOŘÍ MĚSTO

Vydáno 29.4.2019

Město staví developeři. I naše metropole rostla především díky soukromému kapitálu. Tak vznikly nejen oblíbené čtvrti, jako jsou Vinohrady nebo Ořechovka, ale třeba i současná Waltrovka či Florentinum, které nesou značku Penta. „Zodpovědnost za to, jak Praha vypadá, je velká, jsme si toho vědomi a snažíme se podle toho chovat,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Petr Palička, výkonný ředitel pro Českou republiku ve společnosti Penta Real Estate.

VIRTUÁLNÍ DVOJČE NÁS PŘIPRAVUJE NA BUDOUCNOST

VIRTUÁLNÍ DVOJČE NÁS PŘIPRAVUJE NA BUDOUCNOST

Vydáno 29.3.2019

„Nemusíte už čekat na to, co vám ukáže reálný model či prototyp. Funkci výrobku, linky nebo výrobního procesu si vyzkoušíte na počítači na digitálním dvojčeti a v reálu už vás nic nepřekvapí,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel společnosti Bosch v České a Slovenské republice.

POHLED DO BUDOUCNOSTI JE UŽ DNES VELMI ZAJÍMAVÝ

POHLED DO BUDOUCNOSTI JE UŽ DNES VELMI ZAJÍMAVÝ

Vydáno 25.3.2019

Nastává éra digitálních dvojčat. „Tyto virtuální modely reálných systémů pomáhají lépe porozumět, jak funguje proces výroby nebo obchodní modely, a vedou k tomu, aby byly jejich reálné protějšky ve fyzickém světě funkční a provozuschopné. Digitální dvojče také umožňuje včasnou reakci na změny podmínek na trhu, monitoring zařízení i předvídání jejich výpadků,“ uvedla generální ředitelka společnosti IBM v České republice a na Slovensku Zuzana Kocmaníková.

TVOŘÍME VĚCI, KTERÉ NÁS NEPŘESTÁVAJÍ FASCINOVAT

TVOŘÍME VĚCI, KTERÉ NÁS NEPŘESTÁVAJÍ FASCINOVAT

Vydáno 15.3.2019

Otevírá bránu do ideální budoucnosti, upozorní na možná rizika a dokáže připravit vše na míru dle našeho zadání a našich potřeb. To je digitální dvojče. „Moderní softwarové nástroje dokážou vytvořit komplexní obraz výrobku, umí dokonce vygenerovat i jeho optimální tvar. Umístí materiál pouze tam, kde je skutečně potřeba, a vznikne tak organický design podobný tomu, co vytvořila příroda,“ říká generální ředitel společnosti Siemens Eduard Palíšek.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

TĚŽÍME ZE ZKUŠENOSTÍ V OBORU

Vydáno 10.5.2019

Provádí vodoinstalační a topenářské práce, rozvody plynu, ale také odstraňují usazeniny z technologických zařízení. Přerovská firma G R N, s.r.o., patří ve svém oboru ke zkušeným hráčům, přestože vznikla až na počátku třetího tisíciletí. „Mezi našimi klienty jsou státní organizace jako Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo zemědělství,“ prozradil Rudolf Gerža.

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Společnost Bosch bude od roku 2020 celosvětově CO2 neutrální

Vydáno 9.5.2019

Již od nadcházejícího roku bude společnost Bosch klimaticky zcela neutrální. Od roku 2020 již více než 400 závodů Bosch po celém světě za sebou nebude zanechávat žádnou uhlíkovou stopu. Bosch je tak prvním velkým průmyslovým podnikem, který tento ambiciózní cíl zrealizuje za zhruba jeden rok. „Přebíráme odpovědnost za ochranu klimatu, a proto jednáme právě teď,“ říká Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

PRAŽSKÝ DOPRAVNÍ PODNIK PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ

Vydáno 7.5.2019

„Těším se na tu dobu, kdy budu vědět, že tramvaj mi přijede za minutu a další spoj na ni perfektně naváže a neujede mi, že si v aplikaci budu moct předplatit kupon na jízdné,“ říká Petr Witowski, generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

ELEKTŘINA V NAŠICH DOBÍJECÍCH STANICÍCH JE Z ČISTÝCH ZDROJŮ

ELEKTŘINA V NAŠICH DOBÍJECÍCH STANICÍCH JE Z ČISTÝCH ZDROJŮ

Vydáno 15.4.2019

Až se elektromobilita v Česku rozjede naplno, velkou část dobíjecí infrastruktury budou tvořit nabíječky od společnosti Pražská energetika (PRE). Ta již nyní provozuje zejména v hlavním městě přes 90 dobíjecích bodů a s rozšiřováním sítě rozhodně nekončí. „Elektřina v našich stanicích přitom pochází výhradně z obnovitelných zdrojů,“ zdůraznil generální ředitel PRE Pavel Elis.

ČESKÁ ENERGETIKA JE NA ROZVOJ E-MOBILITY PŘIPRAVENÁ

ČESKÁ ENERGETIKA JE NA ROZVOJ E-MOBILITY PŘIPRAVENÁ

Vydáno 10.4.2019

Jelikož je společnost ČEZ ESCO lídrem v oblasti úsporných a ekologicky šetrných řešení pro firmy i stát, nemůže opomíjet elektromobilitu. Mimo jiné na českém území provozuje přes 140 veřejných dobíjecích stanic. „I díky novým dobíjecím bodům přestává být potíží cestování mezi městy a objem odebrané elektřiny ve veřejné síti bude pozvolna narůstat,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák.

NA BOOM ELEKTROMOBILITY SI JEŠTĚ CHVÍLI POČKÁME

NA BOOM ELEKTROMOBILITY SI JEŠTĚ CHVÍLI POČKÁME

Vydáno 8.4.2019

„Bude přibývat míst, kam bude s auty na fosilní paliva vjezd zakázán, a obyvatelům nezbyde nic jiného než přejít na elektromobil nebo na vůz s vodíkovým pohonem,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Ivo Hykyš, akviziční manažer e-mobility ve společnosti Siemens.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem