ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. To, co se před pár lety mohlo zdát jako čirá utopie, začíná nabírat stále jasnějších obrysů. Nedávno totiž vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy.

 

Karel Havlíček

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Je hlavním autorem a koordinátorem autorského týmu „Czech Republic: The Country For The Future“.

 

Úplně nový systém hodnocení institucionální i účelové podpory výzkumu. Navýšení celkových výdajů na výzkum na tři procenta z HDP do dvanácti let. Propojení výzkumných a inovačních center s potřebami komerční sféry, změna řízení velkých výzkumných infrastruktur, posílení výzkumných klastrů a budování superhubů v oblasti pokročilých technologií. Implementace polytechnické výuky na základních školách, zavedení vzdělávání s duálními prvky na středních odborných školách a propojení univerzit s průmyslem. Digitalizace státu, ekonomiky a společnosti. Nová patentová strategie. Rozvoj mobilní a stavební infrastruktury. Cílená podpora investičních projektů spojených s výzkumem a vývojem. Národní politika pro zakládání, financování a rozvoj start-upů a spin-offů.

To jsou hlavní pilíře ambiciózního plánu, na kterém pracovala třicítka nejschopnějších osobností z řad podnikatelů, manažerů, vědců, akademických pracovníků a klíčových představitelů resortů. Svůj palec nahoru strategii přidaly organizace jako Akademie věd ČR, vysoké školy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy či Asociace výzkumných organizací, ale rovněž vysoce inovativní firmy – Siemens, IBM, Cisco, Škoda Auto, ABB, Deloitte, Mastercard, Soma, LIKO-S a řada dalších.

To, že zatím žádná tuzemská strategie v historii neměla tak širokou podporu napříč odbornou veřejností, mj. znamená, že přichází ve správný čas. Kdy jindy totiž předkládat plán k budoucí prosperitě než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější země v Evropě? Kdy jindy než v době, kdy naše firmy posilují a naše věda začíná sklízet zasloužené úspěchy ve světě? A kdy jindy než v době, kdy se vláda rozhodla, že výzkum, vývoj a inovace jsou její jasnou prioritou? Máme šanci, která se nemusí opakovat a kterou je třeba chytit za pačesy a beze zbytku využít.

Před pěti lety by bylo brzy, za pět let bude pozdě. I to je důvod, proč se vědci a podnikatelé, dokonce často z konkurenčních uskupení, dali trochu překvapivě dohromady a připravili apolitický, nadčasový a nadresortní inovační rámec, který vytyčuje hlavní cíle a stanovuje legislativní scénáře pro jejich naplnění.

Paralelně spouštíme nebývalou aktivitu spojenou s inovovanou prezentací Česka. Země příběhů, úžasné historie a malebných zákoutí se začíná doplňovat kampaní zaměřenou na zviditelňování našich úspěchů v oblasti nových technologií, vědy a inovací. Zaměření na minulost začínáme střídat s pohledem do budoucnosti. Přestáváme lákat na nízké mzdy, dotace a levné pivo a začínáme ukazovat české objevy, inovativní osobnosti, úspěšné vědce a progresivní podnikatele. Příběhy Starého Města pražského střídáme příběhy novodobých průkopníků v technologiích.

Představujeme světu, že v Česku máme nejvýkonnější laserové centrum na světě. Prezentujeme se jako nanotechnologická velmoc. Vysvětlujeme, proč je u nás nejvíce vědců v oblasti umělé inteligence na počet obyvatel. Zveřejňujeme, že naši vědci dokážou transformovat pouštní vzduch na vodu, i to, že vozítko Curiosity, které se pohybuje po Marsu, má kondenzátory vyvinuté v České republice.

Bereme si za příklad Švýcarsko, které se již nechlubí čokoládou, sýry nebo hřebeny Alp, ale vysokorychlostním internetem v celé zemi. Nebo Bavorsko, které se neprezentuje pivem, klobásami či malebnými vesničkami, ale kosmickými technologiemi, klastry a Mnichovem jakožto evropským centrem robotiky a automatizace. Stejně tak Holandsko upozadilo dřeváky, Dánsko oplatky a Finsko dřevěné baráčky, a to na úkor posledních technologických hitů. Všechny země investovaly nemalé prostředky do výzkumu, vsadily na moderně pojaté inovační koncepty a otevřely se zahraničním vědeckým kapacitám. Dnes jsou díky tomu na čele pelotonu nejvíce prosperujících zemí.

Přesně touto cestou se nyní vydává i Česká republika. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ se stala vládní prioritou, která bude řízena premiérem a pravidelně vyhodnocována na zasedáních RVVI. Rámcové cíle budou následovány akčními plány všech strategických pilířů, za které bude odpovídat konkrétní manažer, vytvářející si pracovní odborný tým. Celková inovační výkonnost bude posuzována dle mezinárodních hodnoticích kritérií a vyhodnocována na roční bázi.

Čeká nás nesmírně náročná práce, tím spíše, že do velkého světového klání o inovačního lídra vstupují další země, které začínají do této oblasti investovat mimořádné zdroje. Pokud se na našem malém inovačním dvorku nerozhádáme a pokud přesvědčíme i další politickou reprezentaci, že cesta k úspěchu již nevede přes nostalgické vzpomínky na Švejka, ale je založena na znalostech spojených s technologickým pokrokem, potom máme slušnou šanci zařadit se v roce 2030 mezi elitu. Tam jsme ostatně patřili již v roce 1930.

 

/NÁZOR EXPERTA

PETR MANDA
ředitel firemního bankovnictví, ČSOB

 

INVESTICE DO NOVÝCH TECHNOLOGIÍ JSOU AKTUÁLNĚJŠÍ NEŽ DŘÍV

Robotizace a nové technologie mohou podnikatelům pomoct překonat základní překážku jejich dalšího rozvoje, kterou je nedostatek pracovních sil.

Malé a střední firmy citlivě vnímají současné hospodářské klima a ve svých výhledech zohledňují předpokládané zpomalení ekonomického růstu v Česku. Podle firem je za tím zejména ochlazení v německé ekonomice, našem největším obchodním partnerovi.

Příznivě hodnotíme, že firemní investiční aktivita je nadále vysoká a takřka pětina firem počítá s rozšiřováním svého podnikání. Řada odvětví nyní prochází rozsáhlou obměnou s tím, jak nastupují moderní technologie, automatizace a robotizace a současně přetrvává nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Řada klientů se snaží na tyto trendy reagovat v rámci svého podnikání. Před pěti lety byla robotizace doménou velkých korporací. V současné době vidíme, že i malé a střední firmy se snaží své výrobní procesy zautomatizovat a tam, kde to dává smysl, investují do robotizace. Tento trend je nejvíce viditelný ve výrobních firmách.

My tyto aktivity maximálně podporujeme, protože pomáhají zvyšovat efektivitu daných společností. Naše banka je firmám i živnostníkům vždy ochotná poradit a poskytnout potřebné financování. Navíc sami intenzivně investujeme do automatizace a nových technologií. Novinkou, kterou jsme připravili pro naše klienty, je například Trade Club, což je internetová platforma, jež našim klientům bezplatně zpřístupňuje mezinárodní obchod a pomáhá jim najít nové prověřené obchodní kontakty v zahraničí.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

Vydáno 18.2.2019

Tempo, kterým se pohybuje automobilový průmysl, je zběsilé. Mohou za to nejen nové technologie, ale i snahy o snižování emisní zátěže a přechod k alternativním pohonům. „Měli bychom zpomalit. Rychlému tempu se začínají bránit i některé automobilky, tvrdí, že ho nemusí přežít, protože investice do změn jsou ukrutné,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. a viceprezident AutoSAP.

AUTA BUDOU BRZY VYRÁBĚT ROBOTI, KTEŘÍ VIDÍ

AUTA BUDOU BRZY VYRÁBĚT ROBOTI, KTEŘÍ VIDÍ

Vydáno 20.12.2018

„Náš obor jde rychle kupředu, abychom byli nejlepší, musíme být flexibilní a rychle reagovat na nové trendy. Jednou z největších výzev je vývoj robota, který vidí, a jeho zařazení do výrobní linky,“ shodují se v rozhovoru pro Svět průmyslu Marek Jancák, vedoucí výroby vozů ve ŠKODA AUTO a.s. a Robert Kudela, CEO, Chropyňská strojírna, a.s.

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

JSME PŘIPRAVENÍ NA JÍZDU BEZ STROJVŮDCE

Vydáno 19.11.2018

Škoda Vagonka patří k největším výrobcům vlakových souprav ve střední Evropě. Vozy jsou vybaveny nejmodernější dostupnou technikou a jsou již prakticky připraveny na jízdu bez strojvůdce. „Na železnici je přechod k autonomnímu řízení určitě menším krokem než v automobilovém průmyslu,“ říká Martin Bednarz, generální ředitel společnosti.

BOSCH MĚNÍ SVĚT

BOSCH MĚNÍ SVĚT

Vydáno 22.10.2018

„Bosch je jednou z mála společností, které poskytují komplexní řešení z jedné ruky. To nám dává značnou konkurenční výhodu v příležitostech, které nabízí internet věcí. Propojená řešení zlepšují kvalitu života lidí, šetří přírodní zdroje či zvyšují bezpečnost. Zasahují do všech sfér od nejrůznějších odvětví průmyslu přes domácnosti, zdravotnictví až po zemědělství,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel Bosch Group pro Českou republiku a Slovensko.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

Vydáno 14.3.2019

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power patří k významným výrobcům parních turbín ve světě. První její parní turbína nese letopočet 1904. Od počátku se jí podařilo udržet rychlé tempo celosvětového rozvoje v oblasti energetiky a na této pozici setrvává i díky investicím do digitalizace a automatizace. „Naše produkty můžeme sledovat on-line po celém světě,“ říká Jan Růžička, ředitel pro firemní strategii.

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) nedávno schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. „Inovační strategie 'Czech Republic: The Country For The Future' vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy,“ uvedl Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro vývoj, výzkum a inovace.

AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL NABÍRÁ ĎÁBELSKÉ TEMPO

AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL NABÍRÁ ĎÁBELSKÉ TEMPO

Vydáno 28.2.2019

Světoznámé automobilky letos naplno rozjíždějí přechod ze spalovacích motorů k elektrickému pohonu. V krátkodobém horizontu chtějí kompletně proměnit svá portfolia a historický obrat provést co nejrychleji. Ne všichni klíčoví výrobci pro segment automotive ale e-mobilitě a jejímu rychlému nástupu věří.

CZECH INDUSTRY CHALLENGE OVLIVNÍ POZICI ZNAČEK

CZECH INDUSTRY CHALLENGE OVLIVNÍ POZICI ZNAČEK

Vydáno 5.3.2019 Komerční sdělení

S řešením náboru nových pracovníků pro český průmysl, omezením fluktuace stávajících zaměstnanců a budováním jejich loajality vůči svému zaměstnavateli má napomoci národní iniciativa Czech Industry Challenge /= CICH/, kterou představila komunikační agentura PROMOLIGA, jež je zároveň iniciátorem této ambiciózní myšlenky.

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

METESS jde s dobou, sází na tepelné nýtování

Vydáno 14.12.2018 Komerční sdělení

Ultrazvukové svařování a tradiční šroubování přestávají hrát prim. V případě spojování plastových a kovových dílů se dostává do popředí tepelné nýtování, které je čistější a rychlejší alternativou ke svým předchůdcům. Vědí to i ve společnosti METESS s.r.o., která ve svém portfoliu nabízí nýtovací stroj s otočným stolem pro nýtování drobných dílů ve velkých sériích.

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

SNEM GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JE DOSTAT TATRU DO VESMÍRU

Vydáno 10.12.2018

„Mým snem je, aby se podvozky Tatra dostaly do vesmíru. Toho bych se opravdu chtěl dožít,“ říká generální ředitel a místopředseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS a.s. Radek Strouhal.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem