ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. To, co se před pár lety mohlo zdát jako čirá utopie, začíná nabírat stále jasnějších obrysů. Nedávno totiž vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy.

 

Karel Havlíček

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Je hlavním autorem a koordinátorem autorského týmu „Czech Republic: The Country For The Future“.

 

Úplně nový systém hodnocení institucionální i účelové podpory výzkumu. Navýšení celkových výdajů na výzkum na tři procenta z HDP do dvanácti let. Propojení výzkumných a inovačních center s potřebami komerční sféry, změna řízení velkých výzkumných infrastruktur, posílení výzkumných klastrů a budování superhubů v oblasti pokročilých technologií. Implementace polytechnické výuky na základních školách, zavedení vzdělávání s duálními prvky na středních odborných školách a propojení univerzit s průmyslem. Digitalizace státu, ekonomiky a společnosti. Nová patentová strategie. Rozvoj mobilní a stavební infrastruktury. Cílená podpora investičních projektů spojených s výzkumem a vývojem. Národní politika pro zakládání, financování a rozvoj start-upů a spin-offů.

To jsou hlavní pilíře ambiciózního plánu, na kterém pracovala třicítka nejschopnějších osobností z řad podnikatelů, manažerů, vědců, akademických pracovníků a klíčových představitelů resortů. Svůj palec nahoru strategii přidaly organizace jako Akademie věd ČR, vysoké školy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy či Asociace výzkumných organizací, ale rovněž vysoce inovativní firmy – Siemens, IBM, Cisco, Škoda Auto, ABB, Deloitte, Mastercard, Soma, LIKO-S a řada dalších.

To, že zatím žádná tuzemská strategie v historii neměla tak širokou podporu napříč odbornou veřejností, mj. znamená, že přichází ve správný čas. Kdy jindy totiž předkládat plán k budoucí prosperitě než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější země v Evropě? Kdy jindy než v době, kdy naše firmy posilují a naše věda začíná sklízet zasloužené úspěchy ve světě? A kdy jindy než v době, kdy se vláda rozhodla, že výzkum, vývoj a inovace jsou její jasnou prioritou? Máme šanci, která se nemusí opakovat a kterou je třeba chytit za pačesy a beze zbytku využít.

Před pěti lety by bylo brzy, za pět let bude pozdě. I to je důvod, proč se vědci a podnikatelé, dokonce často z konkurenčních uskupení, dali trochu překvapivě dohromady a připravili apolitický, nadčasový a nadresortní inovační rámec, který vytyčuje hlavní cíle a stanovuje legislativní scénáře pro jejich naplnění.

Paralelně spouštíme nebývalou aktivitu spojenou s inovovanou prezentací Česka. Země příběhů, úžasné historie a malebných zákoutí se začíná doplňovat kampaní zaměřenou na zviditelňování našich úspěchů v oblasti nových technologií, vědy a inovací. Zaměření na minulost začínáme střídat s pohledem do budoucnosti. Přestáváme lákat na nízké mzdy, dotace a levné pivo a začínáme ukazovat české objevy, inovativní osobnosti, úspěšné vědce a progresivní podnikatele. Příběhy Starého Města pražského střídáme příběhy novodobých průkopníků v technologiích.

Představujeme světu, že v Česku máme nejvýkonnější laserové centrum na světě. Prezentujeme se jako nanotechnologická velmoc. Vysvětlujeme, proč je u nás nejvíce vědců v oblasti umělé inteligence na počet obyvatel. Zveřejňujeme, že naši vědci dokážou transformovat pouštní vzduch na vodu, i to, že vozítko Curiosity, které se pohybuje po Marsu, má kondenzátory vyvinuté v České republice.

Bereme si za příklad Švýcarsko, které se již nechlubí čokoládou, sýry nebo hřebeny Alp, ale vysokorychlostním internetem v celé zemi. Nebo Bavorsko, které se neprezentuje pivem, klobásami či malebnými vesničkami, ale kosmickými technologiemi, klastry a Mnichovem jakožto evropským centrem robotiky a automatizace. Stejně tak Holandsko upozadilo dřeváky, Dánsko oplatky a Finsko dřevěné baráčky, a to na úkor posledních technologických hitů. Všechny země investovaly nemalé prostředky do výzkumu, vsadily na moderně pojaté inovační koncepty a otevřely se zahraničním vědeckým kapacitám. Dnes jsou díky tomu na čele pelotonu nejvíce prosperujících zemí.

Přesně touto cestou se nyní vydává i Česká republika. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ se stala vládní prioritou, která bude řízena premiérem a pravidelně vyhodnocována na zasedáních RVVI. Rámcové cíle budou následovány akčními plány všech strategických pilířů, za které bude odpovídat konkrétní manažer, vytvářející si pracovní odborný tým. Celková inovační výkonnost bude posuzována dle mezinárodních hodnoticích kritérií a vyhodnocována na roční bázi.

Čeká nás nesmírně náročná práce, tím spíše, že do velkého světového klání o inovačního lídra vstupují další země, které začínají do této oblasti investovat mimořádné zdroje. Pokud se na našem malém inovačním dvorku nerozhádáme a pokud přesvědčíme i další politickou reprezentaci, že cesta k úspěchu již nevede přes nostalgické vzpomínky na Švejka, ale je založena na znalostech spojených s technologickým pokrokem, potom máme slušnou šanci zařadit se v roce 2030 mezi elitu. Tam jsme ostatně patřili již v roce 1930.

 

/NÁZOR EXPERTA

PETR MANDA
ředitel firemního bankovnictví, ČSOB

 

INVESTICE DO NOVÝCH TECHNOLOGIÍ JSOU AKTUÁLNĚJŠÍ NEŽ DŘÍV

Robotizace a nové technologie mohou podnikatelům pomoct překonat základní překážku jejich dalšího rozvoje, kterou je nedostatek pracovních sil.

Malé a střední firmy citlivě vnímají současné hospodářské klima a ve svých výhledech zohledňují předpokládané zpomalení ekonomického růstu v Česku. Podle firem je za tím zejména ochlazení v německé ekonomice, našem největším obchodním partnerovi.

Příznivě hodnotíme, že firemní investiční aktivita je nadále vysoká a takřka pětina firem počítá s rozšiřováním svého podnikání. Řada odvětví nyní prochází rozsáhlou obměnou s tím, jak nastupují moderní technologie, automatizace a robotizace a současně přetrvává nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Řada klientů se snaží na tyto trendy reagovat v rámci svého podnikání. Před pěti lety byla robotizace doménou velkých korporací. V současné době vidíme, že i malé a střední firmy se snaží své výrobní procesy zautomatizovat a tam, kde to dává smysl, investují do robotizace. Tento trend je nejvíce viditelný ve výrobních firmách.

My tyto aktivity maximálně podporujeme, protože pomáhají zvyšovat efektivitu daných společností. Naše banka je firmám i živnostníkům vždy ochotná poradit a poskytnout potřebné financování. Navíc sami intenzivně investujeme do automatizace a nových technologií. Novinkou, kterou jsme připravili pro naše klienty, je například Trade Club, což je internetová platforma, jež našim klientům bezplatně zpřístupňuje mezinárodní obchod a pomáhá jim najít nové prověřené obchodní kontakty v zahraničí.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

KAŽDÝ NEMŮŽE ŽÍT A PODNIKAT V PRAZE

KAŽDÝ NEMŮŽE ŽÍT A PODNIKAT V PRAZE

Vydáno 10.1.2020

Příběh společnosti Alcaplast, výrobce sanitární techniky, kterou na jižní Moravě vybudovali Radka Prokopová s manželem Františkem Fabičovicem, vypadá pohádkově. Lídr oboru ve střední a východní Evropě si ale musel náročnou cestu na vrchol vyšlapat. „Náš segment je velice konkurenční, na trhu se potkáváme se světovými značkami a výrobci, proto musíme mít výrobky dotažené do posledního detailu,“ říká v rozhovoru výkonná ředitelka Alcaplastu.

BĚHEM KRIZE LIDÉ POTŘEBUJÍ VÍŘIVKY NEJVÍC

BĚHEM KRIZE LIDÉ POTŘEBUJÍ VÍŘIVKY NEJVÍC

Vydáno 8.1.2020

Až pojedete na prodloužený víkend do hotelového wellness a usednete tam do horké vířivky, je dost možné, že vám bude pohodlí zajišťovat výrobek od české firmy USSPA. Ta je totiž v oboru spa lídrem na českém trhu a velké jméno má i v rámci Evropy. „Při všech činnostech myslíme na nejpodstatnější věc: vířivky jsou pro zákazníkův užitek, jeho relaxaci a radost, to stojí na prvním místě,“ říká Kateřina Kadlecová.

POHYB VLASTNÍCH KAMIONŮ SLEDUJEME ONLINE

POHYB VLASTNÍCH KAMIONŮ SLEDUJEME ONLINE

Vydáno 6.1.2020

„Nejsem plnohodnotný kamioňák ani technický typ,“ říká o sobě Martina Šmídlová, která se téměř dvě dekády významně podílí na chodu společnosti Šmídl působící v kamionové přepravě. Největší problém oboru vidí především v nedostatku řidičů, budoucnost autonomních náklaďáků na silnicích je však podle ní stále vzdálená.

HOTELY BY MĚLY NABÍZET ZÁŽITEK, NIKOLIV SLUŽBU

HOTELY BY MĚLY NABÍZET ZÁŽITEK, NIKOLIV SLUŽBU

Vydáno 19.12.2019

„V dnešní době už lidé nechtějí pouze místo na přespání, ale také co nejautentičtější zážitek z místa, kde přebývají,“ tvrdí v rozhovoru pro Svět průmyslu Richard Valtr, který se svými kolegy po celém světě provozuje úspěšný hotelnický startup Mews. Podle něj by se recepční měli méně věnovat administrativě a více potřebám hosta.

Zobrazit Více