ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. To, co se před pár lety mohlo zdát jako čirá utopie, začíná nabírat stále jasnějších obrysů. Nedávno totiž vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy.

 

Karel Havlíček

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Je hlavním autorem a koordinátorem autorského týmu „Czech Republic: The Country For The Future“.

 

Úplně nový systém hodnocení institucionální i účelové podpory výzkumu. Navýšení celkových výdajů na výzkum na tři procenta z HDP do dvanácti let. Propojení výzkumných a inovačních center s potřebami komerční sféry, změna řízení velkých výzkumných infrastruktur, posílení výzkumných klastrů a budování superhubů v oblasti pokročilých technologií. Implementace polytechnické výuky na základních školách, zavedení vzdělávání s duálními prvky na středních odborných školách a propojení univerzit s průmyslem. Digitalizace státu, ekonomiky a společnosti. Nová patentová strategie. Rozvoj mobilní a stavební infrastruktury. Cílená podpora investičních projektů spojených s výzkumem a vývojem. Národní politika pro zakládání, financování a rozvoj start-upů a spin-offů.

To jsou hlavní pilíře ambiciózního plánu, na kterém pracovala třicítka nejschopnějších osobností z řad podnikatelů, manažerů, vědců, akademických pracovníků a klíčových představitelů resortů. Svůj palec nahoru strategii přidaly organizace jako Akademie věd ČR, vysoké školy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy či Asociace výzkumných organizací, ale rovněž vysoce inovativní firmy – Siemens, IBM, Cisco, Škoda Auto, ABB, Deloitte, Mastercard, Soma, LIKO-S a řada dalších.

To, že zatím žádná tuzemská strategie v historii neměla tak širokou podporu napříč odbornou veřejností, mj. znamená, že přichází ve správný čas. Kdy jindy totiž předkládat plán k budoucí prosperitě než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější země v Evropě? Kdy jindy než v době, kdy naše firmy posilují a naše věda začíná sklízet zasloužené úspěchy ve světě? A kdy jindy než v době, kdy se vláda rozhodla, že výzkum, vývoj a inovace jsou její jasnou prioritou? Máme šanci, která se nemusí opakovat a kterou je třeba chytit za pačesy a beze zbytku využít.

Před pěti lety by bylo brzy, za pět let bude pozdě. I to je důvod, proč se vědci a podnikatelé, dokonce často z konkurenčních uskupení, dali trochu překvapivě dohromady a připravili apolitický, nadčasový a nadresortní inovační rámec, který vytyčuje hlavní cíle a stanovuje legislativní scénáře pro jejich naplnění.

Paralelně spouštíme nebývalou aktivitu spojenou s inovovanou prezentací Česka. Země příběhů, úžasné historie a malebných zákoutí se začíná doplňovat kampaní zaměřenou na zviditelňování našich úspěchů v oblasti nových technologií, vědy a inovací. Zaměření na minulost začínáme střídat s pohledem do budoucnosti. Přestáváme lákat na nízké mzdy, dotace a levné pivo a začínáme ukazovat české objevy, inovativní osobnosti, úspěšné vědce a progresivní podnikatele. Příběhy Starého Města pražského střídáme příběhy novodobých průkopníků v technologiích.

Představujeme světu, že v Česku máme nejvýkonnější laserové centrum na světě. Prezentujeme se jako nanotechnologická velmoc. Vysvětlujeme, proč je u nás nejvíce vědců v oblasti umělé inteligence na počet obyvatel. Zveřejňujeme, že naši vědci dokážou transformovat pouštní vzduch na vodu, i to, že vozítko Curiosity, které se pohybuje po Marsu, má kondenzátory vyvinuté v České republice.

Bereme si za příklad Švýcarsko, které se již nechlubí čokoládou, sýry nebo hřebeny Alp, ale vysokorychlostním internetem v celé zemi. Nebo Bavorsko, které se neprezentuje pivem, klobásami či malebnými vesničkami, ale kosmickými technologiemi, klastry a Mnichovem jakožto evropským centrem robotiky a automatizace. Stejně tak Holandsko upozadilo dřeváky, Dánsko oplatky a Finsko dřevěné baráčky, a to na úkor posledních technologických hitů. Všechny země investovaly nemalé prostředky do výzkumu, vsadily na moderně pojaté inovační koncepty a otevřely se zahraničním vědeckým kapacitám. Dnes jsou díky tomu na čele pelotonu nejvíce prosperujících zemí.

Přesně touto cestou se nyní vydává i Česká republika. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ se stala vládní prioritou, která bude řízena premiérem a pravidelně vyhodnocována na zasedáních RVVI. Rámcové cíle budou následovány akčními plány všech strategických pilířů, za které bude odpovídat konkrétní manažer, vytvářející si pracovní odborný tým. Celková inovační výkonnost bude posuzována dle mezinárodních hodnoticích kritérií a vyhodnocována na roční bázi.

Čeká nás nesmírně náročná práce, tím spíše, že do velkého světového klání o inovačního lídra vstupují další země, které začínají do této oblasti investovat mimořádné zdroje. Pokud se na našem malém inovačním dvorku nerozhádáme a pokud přesvědčíme i další politickou reprezentaci, že cesta k úspěchu již nevede přes nostalgické vzpomínky na Švejka, ale je založena na znalostech spojených s technologickým pokrokem, potom máme slušnou šanci zařadit se v roce 2030 mezi elitu. Tam jsme ostatně patřili již v roce 1930.

 

/NÁZOR EXPERTA

PETR MANDA
ředitel firemního bankovnictví, ČSOB

 

INVESTICE DO NOVÝCH TECHNOLOGIÍ JSOU AKTUÁLNĚJŠÍ NEŽ DŘÍV

Robotizace a nové technologie mohou podnikatelům pomoct překonat základní překážku jejich dalšího rozvoje, kterou je nedostatek pracovních sil.

Malé a střední firmy citlivě vnímají současné hospodářské klima a ve svých výhledech zohledňují předpokládané zpomalení ekonomického růstu v Česku. Podle firem je za tím zejména ochlazení v německé ekonomice, našem největším obchodním partnerovi.

Příznivě hodnotíme, že firemní investiční aktivita je nadále vysoká a takřka pětina firem počítá s rozšiřováním svého podnikání. Řada odvětví nyní prochází rozsáhlou obměnou s tím, jak nastupují moderní technologie, automatizace a robotizace a současně přetrvává nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Řada klientů se snaží na tyto trendy reagovat v rámci svého podnikání. Před pěti lety byla robotizace doménou velkých korporací. V současné době vidíme, že i malé a střední firmy se snaží své výrobní procesy zautomatizovat a tam, kde to dává smysl, investují do robotizace. Tento trend je nejvíce viditelný ve výrobních firmách.

My tyto aktivity maximálně podporujeme, protože pomáhají zvyšovat efektivitu daných společností. Naše banka je firmám i živnostníkům vždy ochotná poradit a poskytnout potřebné financování. Navíc sami intenzivně investujeme do automatizace a nových technologií. Novinkou, kterou jsme připravili pro naše klienty, je například Trade Club, což je internetová platforma, jež našim klientům bezplatně zpřístupňuje mezinárodní obchod a pomáhá jim najít nové prověřené obchodní kontakty v zahraničí.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

TVOŘÍME POHODLNOU BEZPEČNOST

TVOŘÍME POHODLNOU BEZPEČNOST

Vydáno 17.6.2019

Začalo to jednoduchými žertíky nudících se studentů. V současné době patří kyberzločin k těm nejnebezpečnějším, co může být. „Podle analýz FBI jde o organizovanou činnost, která svou rozsáhlostí bývá přirovnávána k pašování drog nebo k obchodování s bílým masem,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu budoucí generální ředitel společnosti Avast Software s.r.o. Ondřej Vlček.

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

SLEDUJEME NOVÉ TRENDY A UČÍME S NIMI PRACOVAT OBCE I FIRMY

Vydáno 7.6.2019

„Doba jde rychle kupředu a nutí nás stále hledat technologie, které budou přínosem pro naše klienty. Hledáme nadšence, kteří se dívají do budoucna, vysvětlujeme jim, v čem jim můžeme pomoct, učíme majitele firem i třeba starosty obcí novinky používat a zařazovat do konceptu smart city,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

KARTA UŽ NENÍ JEN O PLACENÍ, VÍ TOHO O NÁS MNOHEM VÍC

Vydáno 4.6.2019

Bezhotovostní platba je dnes již zcela rutinní záležitostí, stačí přiložit a je hotovo. Karta však už zdaleka není jen platebním prostředkem, slouží k identifikaci, může suplovat průkaz, klíč, stravenku, jízdenku či vstupenku na kulturní akci. „Těch projektů je skutečně celá škála a jdou napříč odvětvími od školství přes dopravu až po oblast identifikace,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel společnosti Mastercard Europe.

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

SMART CITY, TO JE POHODLNÝ ŽIVOT V ČISTÉM MĚSTĚ

Vydáno 13.5.2019

„Smart city totiž není o tom, že si starosta řekne, že teď budeme chytré město. V první fázi je důležité najít strategického partnera a na rozvoji obce směrem ke smart city pracovat dlouhodobě a strategicky. Toto je velmi důležité a často zásadně podceňované,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

ŠKODA AUTO DLÁŽDÍ CESTU K TOVÁRNĚ 4.0

ŠKODA AUTO DLÁŽDÍ CESTU K TOVÁRNĚ 4.0

Vydáno 28.6.2019

Montážní linka je digitálně řízena, v některých částech podniku pracuje více robotů než lidí, materiál rozvážejí autonomní vozíky, k dosažení vyšší kvality napomáhá akustická a pachová laboratoř či unikátní vodní komora, díly na montážní linky putují z robotizovaného skladu, zaměstnanci se vzdělávají v moderním tréninkovém centru.

JSME LÍDREM NA TRHU BEZPEČNÝCH SKARTACÍ

JSME LÍDREM NA TRHU BEZPEČNÝCH SKARTACÍ

Vydáno 25.6.2019

„Jedním z hlavních cílů firmy Reisswolf je nabídnout zákazníkům bezpečnou likvidaci všech nosičů dat, jejich uložení, správu a případně digitalizaci v jednotném bezpečnostním standardu po celém světě. O kvalitě poskytovaných služeb svědčí i získané certifikáty od Národního bezpečnostního úřadu,“ říká Vlastimil Balín, ředitel společnosti REISSWOLF likvidace dokumentů a dat, s.r.o.

ROBOT JE JEN JEDEN Z NÁSTROJŮ AUTOMATIZACE

ROBOT JE JEN JEDEN Z NÁSTROJŮ AUTOMATIZACE

Vydáno 20.6.2019

„Jsme zcela soběstačná firma, dokážeme obsáhnout vše od prvotního konceptu přes konstrukční práce, výrobu dílů či svařenců, jejich nalakování až po finální montáž a zprovoznění u nás a instalaci u zákazníka včetně garančního záručního servisu. V podstatě na všechno máme vlastní oddělení, což představuje pro naše zákazníky vysoký standard,“ říká Martin Kouřil, ředitel společnosti Montana.

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

DÍKY DÁLKOVÝM ODEČTŮM MÁ ODBĚRATEL KONTROLU NAD SPOTŘEBOU VODY

Vydáno 12.6.2019

Chytré technologie dnes pronikají do většiny průmyslových oborů, vodárenství není výjimkou. Své o tom vědí ve společnosti VODÁRNA PLZEŇ a.s., kde jdou inovacím dlouhodobě naproti. „Smart technologie přináší komfort jak provozovateli, tak i zákazníkům. Jsme díky nim schopní snáze předcházet haváriím či poruchám,“ říká generální ředitel firmy Ludvík Nesnídal.

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

Vydáno 27.5.2019 Komerční sdělení

Jsou důkazem, že spolupráce dvou firem může fungovat hladce. Jedni zařídí stavbu domu, druzí jej opatří fotovoltaikou. Výsledek? Zákazník dostane moderní bydlení na klíč, které je z velké části nezávislé na elektřině z uhelných a jaderných elektráren. Jednatel firmy S-Power Energies Jaroslav Šuvarský a obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser o tom mluvili v rozhovoru pro Svět průmyslu.

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

VODA JE SOCIÁLNÍ KOMODITA A TAK K NÍ MUSÍME I PŘISTUPOVAT

Vydáno 20.5.2019

Pražské vodovody a kanalizace využívají vlastní špičkový systém komplexního managementu vodárenské infrastruktury. „Systém je neustále dostupný, zaměstnanci jsou tak v reálném čase informováni o provozních událostech a data ze systému slouží k vyhodnocení a dalšímu zdokonalení poskytovaných služeb,“ popsal generální ředitel PVK Petr Mrkos unikátní systém SWiM, který patří k těm nejlepším v Evropě.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem