TŘI ÚSPĚŠNĚ ZAVEDENÉ AUTOMATIZACE A ROBOTIZACE V ČR OD ZLÍN ROBOTICS

Vydáno 18.3.2019 Komerční sdělení

Společnost ZLÍN ROBOTICS se od svého začátku zaměřuje na pokročilou průmyslovou robotizaci za použití těch nejmodernějších dostupných technologií. Od uvedení jejich prvního robotického pracoviště, s využitím 4-osého SCARA robota značky EPSON, do provozu uplynulo více než 8 let. Ještě dnes tento robot spolehlivě pracuje v 3 směnném provozu a precizně montuje v pěti sekundách výrobek složený ze tří dílů.

 

Za tu dobu jich do průmyslových provozů integrovali již více než 40. Robotům dávají tu nejsložitější a nejvíce monotónní práci, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu a produktivitu. Jde například o různé montáže drobných elektronických komponent, tvarování vývodů elektronických součástek, montáže složitých konektorů, obsluhu ICT testerů, letování na DPS, zalévání 2K pryskyřicemi, obsluhu mikroodporových svařovacích karuselů, kamerovou kontrolu kvality, ultrazvukové svařování, nanášení lepidla či obsluhu CNC strojů.

Zkusíme se nyní blíže podívat na některé z jejich úspěšných projektů robotizace z oblastí přesné montáže (za pomoci kamerou naváděného SCARA robotu), stoprocentní kontroly kvality (za pomoci robotické buňky s kamerovým systémem) a aplikace kolaborativního robotu pro nanášení 2K lepidla na velké plastové díly pro kapoty.

 

ROBOT SE ZRAKEM = UNIVERZÁLNÍ PRACOVNÍK, KTERÝ VÝROBEK NAJDE, SMONTUJE A ZKONTROLUJE

Tým specialistů společnosti Zlín Robotics v tomto projektu řešil nelehký úkol. Zákazník požadoval vývoj robotické buňky zasazené do stávající výrobní linky, která by během 4 sekund dokázala osadit členitý plastový díl ostřiženou a natvarovanou elektronickou vývodovou součástkou THT, která však bohužel z důvodu variability výrobku existovala v několika typech. Ačkoliv Zlín Robotics dodává svým zákazníkům i složité vibrační kruhové podavače, jejich využití z důvodu velké variability výrobku a omezeného prostoru nebylo možné. Optimálním řešením se ukázalo použití rychlého a přesného SCARA robotu Epson vybaveného kamerovým systémem stejné značky, pásovým dopravníkem a multifunkčním chapadlem pro manipulaci a tvarování elektronické součástky. Jedině tento koncept byl v daném prostoru dostatečně univerzální a dokázal zpracovat všechny typy součástek. Robot si sám součástky najde na dopravníku, přesně uchopí, ve svém chapadle okamžitě natvaruje a zamontuje do plastového dílu.

 

KONTROLNÍ ROBOT SE ZRAKEM = SEN KAŽDÉHO KVALITÁŘE

Znají to výrobní podniky z každého průmyslu. Kvalita se sice musí především vyrábět, ale je potřeba ji také kontrolovat a o této kontrole uchovat záznam. Co do univerzálnosti lidské oko konkurenci v kamerách stále nemá. Co se však týká přesnosti a opakovatelnosti, lze jej v průmyslových kontrolních operacích nahradit vyspělým kamerovým systémem. Zkontrolovat stoprocentně kvalitu složitého elektromechanického dílu, zkontrolovat celistvost plastového dílu, přítomnost součástek, přesné pozice dílů, zkontrolovat popis, to vše z různých stran a vše v taktu čtyř sekund? Ano, i s takovými úkoly mají ve Zlín Robotics bohaté zkušenosti. Nejčastěji v takových strojích používají SCARA robot, případně přesný šestiosý robot pro manipulaci s výrobkem a výkonné kamerové systémy od firmy Keyence, které mohou být osazeny až čtyřmi kamerami a sofistikovanou optikou s osvětlením. Robot manipuluje s výrobkem před kamerami, které dokážou během krátké doby vyhodnotit desítky nastavených parametrů, měření a kontrol.

 

APLIKAČNÍ PISTOLE NA 2K LEPIDLO V RUCE MOBILNÍHO KOLABORATIVNÍHO ROBOTU

Ve většině průmyslových odvětví je tento trend již dlouhá léta zřetelný. Rozšiřující se produktové portfolio, vysoký stupeň kastomizace a s tím spojené zmenšování výrobní dávky daného typu. Použití jednoúčelových strojů a mnohdy i klasických průmyslových robotů je technicky nebo i ekonomicky nemožné. Pro všechny tyto aplikace se nyní široce zavádějí tzv. kolaborativní roboty. Paradoxně možnost spolupráce s člověkem je dnes jen zlomkem jejich výhod. Nejvíce si u nich firmy cení velké univerzálnosti, flexibility, velmi jednoduchého nastavení bez nutnosti programování, výrazně rychlejší uvedení do provozu v porovnání s klasickými roboty a také množství pokročilých a inteligentních funkcí, které byly doposud s klasickými roboty extrémně složité a drahé. Kolaborativními roboty se ve Zlín Robotics zabývají již několik let a mohou porovnávat mnoho značek, s kterými získali zkušenosti. Nejprogresivnějším kolaborativním robotem je v současné době Techman Robot, který již několik let boduje jak u malých firem a živnostníků, tak i u nadnárodních korporací se svou vysokou uživatelskou přívětivostí, zabudovaným chytrým kamerovým systémem a množstvím unikátních schopností.

To byl také jeden z důvodů, proč byl robot Techman Robot TM12 vybrán jako nejlepší pro nanášení lepidla na kapoty a velké plastové díly stavebních strojů a traktorů. Z důvodu vysoké variability a malé sériovosti této branže byla klasická automatizace ekonomicky nenávratná. Jako řešení se ukázalo až použití kolaborativního robotu, který pracovníci společnosti Zlín Robotics umístili na univerzální mobilní stojan (UMS). Těžká aplikační pistole na dvousložkové lepidlo, kterou doposud držel pracovník, byla bez úprav předána robotu do unikátní ruky. Použití stojanu UMS umožnilo robot během pár minut převézt a spustit na druhém pracovišti, což výrazně zvýšilo jeho využitelnost a univerzálnost. Robot si sám díky svému kamerovému systému během pár sekund zkalibruje rovinu nového vozíku s přípravkem a výrobkem, sám si přečte QR kód, čárový kód a pozná, o který výrobek se jedná, než začne lepidlo dávkovat na přesně definovaná místa. Zvyšuje se tím kvalita výrobku, protože je lepidlo vždy tam, kde má být, a také se šetří množství lepidla, jelikož robot dávkuje lepidlo vždy stejně. Veškerá data o výrobě se přitom posílají do nadřazeného MES systému, vizualizačních panelů a smart hodinek obsluhy. Pracovník nadále zajištuje již pouze logistiku dílů a navazující montážní operace. O průběhu práce robotu, případně jeho technických problémech jsou pracovníci informováni prostřednictvím smart hodinek, které dále zvyšují efektivitu celého pracoviště.

Zdají se vám takové aplikace robotů jako ze sci-fi filmu? Kontaktujte Zlín Robotics a přijeďte se o nich sami přesvědčit.

Více referencí najdete na www.zlinrobotics.cz

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

TOP Rozhovory

VIRTUÁLNÍ DVOJČE NÁS PŘIPRAVUJE NA BUDOUCNOST

VIRTUÁLNÍ DVOJČE NÁS PŘIPRAVUJE NA BUDOUCNOST

Vydáno 29.3.2019

„Nemusíte už čekat na to, co vám ukáže reálný model či prototyp. Funkci výrobku, linky nebo výrobního procesu si vyzkoušíte na počítači na digitálním dvojčeti a v reálu už vás nic nepřekvapí,“ říká Milan Šlachta, generální ředitel společnosti Bosch v České a Slovenské republice.

POHLED DO BUDOUCNOSTI JE UŽ DNES VELMI ZAJÍMAVÝ

POHLED DO BUDOUCNOSTI JE UŽ DNES VELMI ZAJÍMAVÝ

Vydáno 25.3.2019

Nastává éra digitálních dvojčat. „Tyto virtuální modely reálných systémů pomáhají lépe porozumět, jak funguje proces výroby nebo obchodní modely, a vedou k tomu, aby byly jejich reálné protějšky ve fyzickém světě funkční a provozuschopné. Digitální dvojče také umožňuje včasnou reakci na změny podmínek na trhu, monitoring zařízení i předvídání jejich výpadků,“ uvedla generální ředitelka společnosti IBM v České republice a na Slovensku Zuzana Kocmaníková.

TVOŘÍME VĚCI, KTERÉ NÁS NEPŘESTÁVAJÍ FASCINOVAT

TVOŘÍME VĚCI, KTERÉ NÁS NEPŘESTÁVAJÍ FASCINOVAT

Vydáno 15.3.2019

Otevírá bránu do ideální budoucnosti, upozorní na možná rizika a dokáže připravit vše na míru dle našeho zadání a našich potřeb. To je digitální dvojče. „Moderní softwarové nástroje dokážou vytvořit komplexní obraz výrobku, umí dokonce vygenerovat i jeho optimální tvar. Umístí materiál pouze tam, kde je skutečně potřeba, a vznikne tak organický design podobný tomu, co vytvořila příroda,“ říká generální ředitel společnosti Siemens Eduard Palíšek.

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

NĚKTERÉ AUTOMOBILKY NEMUSÍ RYCHLÉ TEMPO PŘEŽÍT

Vydáno 18.2.2019

Tempo, kterým se pohybuje automobilový průmysl, je zběsilé. Mohou za to nejen nové technologie, ale i snahy o snižování emisní zátěže a přechod k alternativním pohonům. „Měli bychom zpomalit. Rychlému tempu se začínají bránit i některé automobilky, tvrdí, že ho nemusí přežít, protože investice do změn jsou ukrutné,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. a viceprezident AutoSAP.

Zobrazit Více

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Další zprávy

EXPORTNÍ CENA OCENÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH EXPORTÉRŮ DO ZEMÍ SEVERNÍ EVROPY A POBALTÍ

EXPORTNÍ CENA OCENÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH EXPORTÉRŮ DO ZEMÍ SEVERNÍ EVROPY A POBALTÍ

Vydáno 17.4.2019

Česká mincovna, 17. dubna 2019 – Již 22. ročník soutěže Exportní cena DHL pod záštitou agentury CzechTrade, která vyzdvihuje úspěšné české vývozce, startuje. Nově vyhlásí vítěze v kategorii Exportér E-commerce. Tradičně si pak vítězové převezmou ceny v kategoriích Malá společnost, Středně velká společnost, Exportér teritoria a ceny CzechTrade – Nejúspěšnější klient a Exportní příběh roku.

OD ZÁKLADŮ JSME VYVINULI KOMERČNĚ ÚSPĚŠNÝ IoT PŘEVODNÍK

OD ZÁKLADŮ JSME VYVINULI KOMERČNĚ ÚSPĚŠNÝ IoT PŘEVODNÍK

Vydáno 1.4.2019 Komerční sdělení

Jak vypadá ztělesnění nejmodernějších technologií? Zeptejte se v Acrios Systems. Mladá společnost soustředí pozornost na vývoj hardwarových i softwarových produktů, ale především ví, jak správně na čím dál oblíbenější internet věcí (IoT). „Náš IoT převodník je možné využít všude, kde je žádoucí automatizovat odečty různých veličin formou bezdrátového přenosu,“ prozradil jednatel firmy Radim Malinowski.

CHCEME POMOCT K NEZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH A JÁDRU

CHCEME POMOCT K NEZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH A JÁDRU

Vydáno 25.3.2019 Komerční sdělení

„Někdo fotovoltaiku pořizuje jako investici s dobrou návratností, pro někoho je klíčové získat vlastní zdroj a nezávislost. A někdo v tom vidí pojistku na důchod,“ říká jednatel a zakladatel firmy Jaroslav Šuvarský.

TŘI ÚSPĚŠNĚ ZAVEDENÉ AUTOMATIZACE A ROBOTIZACE V ČR OD ZLÍN ROBOTICS

TŘI ÚSPĚŠNĚ ZAVEDENÉ AUTOMATIZACE A ROBOTIZACE V ČR OD ZLÍN ROBOTICS

Vydáno 18.3.2019 Komerční sdělení

Společnost ZLÍN ROBOTICS se od svého začátku zaměřuje na pokročilou průmyslovou robotizaci za použití těch nejmodernějších dostupných technologií. Od uvedení jejich prvního robotického pracoviště, s využitím 4-osého SCARA robota značky EPSON, do provozu uplynulo více než 8 let. Ještě dnes tento robot spolehlivě pracuje v 3 směnném provozu a precizně montuje v pěti sekundách výrobek složený ze tří dílů.

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

SVÉ PRODUKTY SLEDUJÍ ON-LINE PO CELÉM SVĚTĚ

Vydáno 14.3.2019

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power patří k významným výrobcům parních turbín ve světě. První její parní turbína nese letopočet 1904. Od počátku se jí podařilo udržet rychlé tempo celosvětového rozvoje v oblasti energetiky a na této pozici setrvává i díky investicím do digitalizace a automatizace. „Naše produkty můžeme sledovat on-line po celém světě,“ říká Jan Růžička, ředitel pro firemní strategii.

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) nedávno schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. „Inovační strategie 'Czech Republic: The Country For The Future' vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy,“ uvedl Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro vývoj, výzkum a inovace.

Zobrazit Více
Objednejte si předplatnéMám zájem