SPOLEČNĚ STAVÍME DOMY SE ZELENOU ENERGIÍ

Vydáno 27.5.2019 Komerční sdělení energetikakomerční sdělení

Jsou důkazem, že spolupráce dvou firem může fungovat hladce. Jedni zařídí stavbu domu, druzí jej opatří fotovoltaikou. Výsledek? Zákazník dostane moderní bydlení na klíč, které je z velké části nezávislé na elektřině z uhelných a jaderných elektráren. Jednatel firmy S-Power Energies Jaroslav Šuvarský a obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser o tom mluvili v rozhovoru pro Svět průmyslu.

 

 

Vaše společnosti nedávno navázaly spolupráci, která se týká dodávání fotovoltaických elektráren S-Power pro nízkoenergetické domy, které staví Bidli. Mohli byste spolupráci představit podrobně?

Jaroslav Šuvarský:

Dlouhodobým cílem S-Power Energies je snižovat závislost Česka na uhlí a jádru. Přinášíme chytrá energetická řešení, která vedou k úsporám a nezávislosti. Bidli je developerská firma, která jde s dobou, svým zákazníkům chce nabízet moderní domy s nízkými provozními náklady. Bidli umí stavět domy, my umíme technologická řešení jako fotovoltaiky, tepelná čerpadla, rekuperace či měření a regulace (chytré domy). Oni jsou jedničkou na trhu bydlení, my zase v obnovitelných zdrojích. Proto nám partnerství dává velký smysl.

 

Roman Weiser:

Naším cílem je vytvářet domovy, v nichž se bude lidem dobře žít v souladu s přírodou a s nízkými provozními náklady. Fotovoltaické systémy od firmy S-Power Energies nás zaujaly nejen svými parametry, ale rovněž designem. Rozhodli jsme se totiž využít systémy in-roof, které skvěle vypadají a jsou přímo součástí střechy (tzn. neinstalují se na ni dodatečně, ale nahrazují střešní krytinu). Rozhodli jsme se poskytovat svým klientům střešní fotovoltaiky, kterými lze napájet domácí spotřebiče a ohřívat užitkovou vodu, už v rámci standardu.  Proto teď na zelených domech pracujeme společně.

 

Jak dlouho plánujete takto spolupracovat?

Jaroslav Šuvarský:

Dohodli jsme se na dobu neurčitou. Těší nás, že Bidli je progresivní firma, která se nebála dát naše základní energetické řešení do standardu, přestože zvyšuje cenu domu. Rozsah spolupráce je široký.

 

Roman Weiser:

Filozofie Bidli je postavena na budování dobrých vztahů jak s klienty, tak i s obchodními partnery, proto i v případě firmy S-Power Energies jsme nakloněni dlouhodobé spolupráci.

 

Co si představit pod pojmem nízkoenergetický dům?

Jaroslav Šuvarský:

Dům musí být od základu navržen tak, aby spotřebovával co nejméně energie. Vše začíná u stavební fyziky (použité materiály, izolace obálky, okna atd.) – to je právě doména Bidli. My zase navrhujeme technologie, které šetří a zvyšují nezávislost. Vždy je to kombinace fotovoltaiky, topení, chlazení, rekuperace a regulace.

 

Za jakých okolností a kdy na sebe vaše podniky poprvé narazily? A spolupracovali jste v minulosti i na jiných projektech?

Jaroslav Šuvarský:

Spolupráci vyvolala poptávka ze strany zákazníků. Jejich chování se mění, lidé už dnes nepřemýšlejí jen o výši investice, ale i o provozních nákladech. Bidli nás poptali, abychom požadavky jejich klientů vyřešili. Než jsme začali spolupracovat, realizovali jsme několik společných zakázek.

 

Pane Weisere, firmu Bidli ještě někteří naši čtenáři zřejmě neznají, mohl byste prozradit, čím vším se kromě stavby domů na klíč zabýváte?

Roman Weiser:

Značka Bidli vznikla na začátku roku 2018 spojením silných hráčů na trhu financí a realit, a sice hypocentra Modré pyramidy, holdingu firem RSH – realitní společnosti, a.s., a Realitní kanceláře Reality IQ a.s. Bidli je služba, která klienta provede řešením potřeb spojených s bydlením. Kromě výstavby rodinných domů se zabýváme realitními službami, zajištěním financování, výrobou kuchyní a nábytku na míru i designem interiérů, stěhováním, dodávkami elektrické energie a plynu, zajištěním nejvýhodnějšího pojištění a developerskou činností. Komplexností a rozsahem služeb jsme na trhu jedineční.

 

Bidli je nejrozsáhlejší projekt v České republice poskytující bydlení. Jak vaši zákazníci oceňují komplexnost služeb?

Roman Weiser:

Naši klienti si cení toho, že nemusejí své potřeby spojené s bydlením řešit na více místech, a vědí, že od nás vždy dostanou kvalitní službu. Vezměme si jako příklad situaci, kdy klient bydlí v bytě, chce si koupit pozemek, obstarat projekt domu, vyřídit stavební povolení a postavit dům. Na část nákladů potřebuje úvěr, v mezidobí chce svůj stávající byt prodat, nový dům vybavit nábytkem, pojistit a přestěhovat se. To vše včetně potřebných administrativních kroků mu zajistíme pod jednou střechou, aniž by musel chodit kamkoliv jinam. Pokud by našich služeb nevyužil, běhal by na spoustu míst, jednal s různými dodavateli produktů či služeb. Řadu lidí taková představa od záměru odradí a raději hledají jiné cesty. Pokud ale využijí našich služeb, my je celým procesem provedeme tak jednoduše, jak to jen jde.

 

Proč jste si jako dodavatele vybrali zrovna S-Power Energies?

Roman Weiser:

Oslovilo nás nabízené řešení včetně garance zajištění dotací. Zároveň je pro nás důležité, že S-Power Energies nestojí na místě. Neustále se snaží své produkty inovovat tak, jak to děláme i my. Samozřejmě musela zafungovat i lidská stránka, která je pro nás při budování spolupráce velmi důležitá.

 

Pane Šuvarský, jaké typy fotovoltaických elektráren pro Bidli dodáváte?

Jaroslav Šuvarský:

Ve standardu rodinného domu od Bidli je jednoduchá a finančně nenáročná fotovoltaická elektrárna, která napájí primárně spotřebiče v domě. Pokud vyrobí více elektřiny, než dům okamžitě spotřebuje, využije ji na ohřev teplé užitkové vody. Klienti mohou dále volitelně přejít na vyšší verzi řešení: buď na elektrárnu s větším výkonem, nebo elektrárnu s bateriemi.

 

Dá se vyčíslit, kolik peněz vlastník nízkoenergetického domu ročně ušetří za elektřinu, když využije vaše fotovoltaické elektrárny? A jak rychlá je návratnost investic do fotovoltaiky?

Jaroslav Šuvarský:

Hlavní výhodou je snížení nákladů na energie a zvýšení nezávislosti. Vyšší modely fotovoltaických elektráren umí zajistit, že dům po určitou dobu funguje i v případě výpadku proudu. Pak tady máme další výhody, jako například zlepšení energetického štítku budovy, které vede ke zvýšení tržní hodnoty domu v případě pronájmu nebo prodeje. Pro někoho to je výhodná investice s dobrým úrokem. Naše klienty také těší, že používají zelenou energii, kterou si sami vyrobí. U malého systému 2 kWp ušetří dům ročně šest až osm tisíc korun, u větší elektrárny 5 kWp je to 18 až 20 tisíc korun. Návratnost se po započítání dotace z projektu Nová zelená úsporám pohybuje v rozmezí 8 až 12 let. V kombinaci s tepelným čerpadlem je návratnost ještě mnohem rychlejší, tam se dostáváme už na šest let.

 

Týká se realizace fotovoltaických elektráren jen některých domů od Bidli, nebo je budete aplikovat na všechny typy?

Roman Weiser:

V případě individuální výstavby necháváme na výběru klienta, zda fotovoltaiku chce. V případě našich developerských projektů to řešíme s ohledem na konkrétní záměr. Například v lokalitě Smiřice, Rodov, která se nachází kousek od Hradce Králové, jsme se rozhodli aplikovat fotovoltaiku do všech více než dvou set rodinných domů a bytů již v rámci standardního vybavení.

 

Máte již nyní od zákazníků objednávky na nízkoenergetické domy s fotovoltaikou od S-Power Energies?

Roman Weiser:

Ano, máme. V této chvíli se jedná o desítky rodinných domů.

 

Budou domy Bidli s elektrárnami od společnosti S-Power Energies používat čistě energii z obnovitelných zdrojů, nebo budou podpořeny „klasickou“ elektřinou?

Jaroslav Šuvarský:

V Čechách je obtížné dosáhnout plné nezávislosti, takže používáme hybridní fotovoltaické elektrárny. V případě, že fotovoltaika generuje množství elektřiny, které nestačí na pokrytí okamžité spotřeby, doplníme ji ze sítě. A obráceně – pokud je elektřiny moc, ukládáme ji do baterií nebo využijeme na ohřev vody. Pokud ani to nestačí, tak ji pošleme zpět do sítě nebo do virtuální baterie.

 

Jaké výhody má ze spolupráce mezi Bidli a S-Power Energies přímo zákazník?

Jaroslav Šuvarský:

Řešení je součástí domu, takže není třeba později nic dodělávat. Klient tak může technologii využívat ode dne nastěhování. Navíc neřeší případné problémy se zárukami a servisem, protože se chováme jako jeden dodavatel.

 

Jak velký zájem o domy s fotovoltaikou u Čechů evidujete?

Jaroslav Šuvarský:

Zájem je obrovský a stále roste. Jen loni jsme podepsali 897 smluv, letos míříme k 1200.

 

 

 

 

 

Roman Weiser, ředitel společnosti Bidli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power Energies

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více