ZÁKAZNÍCI JSOU OHROMENI TÍM, CO U NÁS VIDÍ

Vydáno 23.9.2019 strojírenství

Michele Tajariol,
generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS, a.s.:

 

Doby, kdy společnost TAJMAC-ZPS udivovala svět legendárním revolverovým soustruhem R5, jsou pryč. I po desítkách letech však zlínský podnik patří k lídrům na trhu s obráběcími stroji. „Do konce letošního roku představíme nový model dlouhotočných soustruhů MANURHIN K‘MX a připravujeme upgrade větších vertikálních obráběcích center,“ říká generální ředitel Michele Tajariol.

 

Jak dlouho v Tajmacu působíte a co se důležitého jste se za tu dobu naučil?

Do Zlína jsem se přestěhoval na konci roku 2001, ve svých pětadvaceti letech. O TAJMAC-ZPS jsem nejprve nevěděl téměř nic a mezi všemi produkty, které společnost vyrábí, byly jediné, o kterých jsem měl ponětí – vícevřetenové automaty. Znal jsem je z rodinné firmy TAJMAC – MTM, ostatní stroje pro mě byly nové. Samozřejmě jsem neuměl česky a nevěděl nic o české kultuře. A nikdy jsem nepracoval ve výrobní společnosti, zvláště této velikosti. To všechno byly novinky a priority, které se mě v té době týkaly. Pokud mohu soudit, myslím, že jsem se je všechny naučil. A co jsem se ještě naučil dobře? Pravděpodobně pít pivo a slivovici (směje se).

 

Počátky vaší firmy sahají až do roku 1903, o dva roky později jste vyrobili první obuvnický stroj a díky dlouhodobé tradici patříte ke šlechtě českého strojírenství. Drží se Tajmac i dnes stejných zásad, které prosazoval v době svého vzniku? 

Nejsem si jistý, zda jsem ten pravý člověk, kterého se ptát na firemní principy staré sto let. Když jsem se přestěhoval do Zlína, hodně jsem o podniku četl a lidé kolem mi vyprávěli o principech, tradicích a kultuře z minulosti. Ale abych jim úplně porozuměl, na to bych potřeboval stroj času. V minulosti, stejně jako v současnosti, byly a jsou všechny naše výrobky označovány jako zařízení vysoké kvality, vyráběné s tím nejlepším, co trh nabízí.

 

Nejznámějším výrobkem v historii firmy je legendární revolverový soustruh R5 z padesátých let minulého století. Myslíte, že můžete takto výrazně uspět i s jiným produktem?

Může Ford opakovat úspěch modelu T? Nebo Fiat model 500? Pokud se produkt stane legendou, není to jen díky samotnému produktu. Potřebujete s ním přijít ve správném čase, ve správném prostředí. Nic z tohoto úspěchu nemůže být replikováno, protože nelze zopakovat stav, ve kterém byly produkty vyvinuty. Dnešní trh je roztříštěný a mimořádně specializovaný. Měřítko, které se používá k hodnocení produktu v kovozpracujícím průmyslu, se hodně změnilo. Zákazníci se rozhodují investovat peníze do našeho výrobku nejen proto, že je jeho kvalita dobrá nebo technologicky pokročilá, ale investují do nás, protože důvěřují naší službě a podpoře. Vědí, že je nikdy nezklameme.

 

Jaký výrobek od Tajmacu je dnes u zákazníků nejoblíbenější?

Máme tři hlavní řady strojů: obráběcí centra, dlouhotočné automaty a vícevřetenové soustružnické automaty. Tři různé řady strojů určené třem různým zákazníkům. Cenově výhodně prodáváme stroje od méně než 100 tisíc eur. Menší stroje přitom mají k dispozici větší trh, můžeme je tak produkovat ve větším množství. Což ale dnes není dobrý ukazatel úspěšnosti produktu. Kromě našich tradičních typů strojů jsme v případě obráběcích center úspěšní s vertikálním obráběcím centrem MCFV, kterých máme nainstalovaných tisíce. Model MCG 1000 5XT vykazuje velký potenciál stát se velmi úspěšným typem stroje. U dlouhotočných automatů jsou to oba modely MANURHIN K‘MX 413 a K‘MX 732 EVO. U vícevřetenových soustružnických automatů, pokud jde o množství prodaných strojů, se jedná o vačkový stroj MORI-SAY 620. Co se týče schopnosti produktu a pokročilých technologií, tak stojí za zmínku řady CNC vícevřetenových TMZ automatů, s nimiž jsme dosáhli dříve nepředstavitelné úrovně přesnosti výroby složitých dílců.

 

Jak se vám daří bojovat se zahraniční konkurencí, která je v oblasti obráběcích strojů velká především v asijských zemích?

Spíš se na to dívám tak, že TAJMAC-ZPS nechce bojovat s konkurencí. Jsme tu proto, abychom uspokojili zákazníky. Na dnešním otevřeném globálním trhu čelí naše tři výrobní řady stovce konkurentů: od špičkových švýcarských, německých a japonských výrobců až po levné korejské nebo čínské výrobce. Od velkých mezinárodních společnosti až po malé místní rodinné firmy. Pokud si myslíte, že proti nim můžete bojovat, ztratíte zaměření na to, co je skutečně důležité – pochopit, co zákazníci potřebují.

 

Na jakých zahraničních trzích se vám nejvíce daří, kde je o Tajmac zájem?

TAJMAC-ZPS a dříve ZPS se vždy zaměřovaly na export. Více než dvě třetiny naší produkce končí mimo Českou republiku. Když se podívám na TAJMAC-ZPS v jeho globalitě, tak působíme na trzích v Itálii, Německu, USA a Indii. Což není žádné překvapení, protože spolu s Čínou a Japonskem tyto země patří mezi největší importéry obráběcích strojů. V divizi obráběcích center pak bylo velmi aktivní Polsko a v divizi vícevřetenových automatů jsme měli skvělý výsledek v Thajsku a Srbsku. Teprve nedávno se firma zaměřila na Čínu, nicméně jen u vícevřetenových automatů, v jejichž případě je zájem o tyto stroje pozitivní. Doposud jsme instalovali několik strojů a poptávka pomalu roste. Rád bych přidal poznámku k Rusku, které historicky patřilo k jedněm z nejlepších trhů nejen pro TAJMAC-ZPS, ale pro všechny české výrobce obráběcích strojů a stále tomu tak mohlo být. Jenže politická situace a sankce EU bohužel náš vývoz omezily na pouhých několik dodávek.

Konkurence přitom není jen v zahraničí, ale také v Česku. Čím se dokážete od ostatních odlišit, co nabízíte navíc?

Důležitější než nabídka je to, co si žádají zákazníci. Nechci, aby to vypadalo jednoduše, ale my (protože také kupujeme stroje pro naši výrobu) usilujeme o nejvyšší kvalitu za nejnižší cenu, a to s nejlepším servisem a případně i doručením druhý den ráno. Tak je to jednoduché. Všechno ostatní navíc činí zákazníky ještě šťastnějšími. Před lety jsme se v TAJMAC-ZPS rozhodli zaměřit na aplikační oddělení jako službu pro naše zákazníky. Svému zákazníkovi poskytujeme plnou podporu pomocí technologické podpory toho, jak stroj co nejlépe provozovat. Tato činnost zahrnuje programování, nástrojovou vybavenost a školení obsluhy.

 

Přicházíte v současnosti na trh s nějakými novinkami?

Od roku 2000, kdy firma vznikla, každoročně přicházíme na trh s novinkami, alespoň s jednou ze třech našich řad strojů. Do konce letošního roku představíme nový model dlouhotočných soustruhů MANURHIN K‘MX a připravujeme upgrade větších vertikálních obráběcích center.

 

I ve vašem odvětví je třeba držet krok s dobou a využívat nejnovější technologie. Jak jste na tom se zaváděním prvků Průmyslu 4.0 ve výrobě?

Pokud jde o naše výrobky, téměř pro všechny stroje již nabízíme balíček Průmysl 4.0. Ve vlastní produkci jsme trochu pozadu, zejména kvůli typu výroby. Ale pracujeme na tom.

 

Vidíte v nastupujících technologiích (internet věcí, automatizace, robotizace atd.) velký potenciál?

Spíše než potenciál v nich spatřuji nutnost, ale to není nic nového. V našem oboru jsem začal pracovat, když mi bylo 20 let, a už v té době se automatizace a robotika stávaly stále důležitějšími. Co se podle mého názoru změnilo, tak to, že tehdy bylo nutné konkurovat hromadné výrobě a snižovat náklady. Dnes je jejich potřeba ještě vyšší, protože chybí odborně vzdělaní a zruční pracovníci.

 

Strojírenské podniky jsou náchylné k nedostatku zaměstnanců, především u méně kvalifikovaných pozic. Je to i váš případ?

Pro správnou odpověď na tuto otázku musím mluvit nejen za TAJMAC-ZPS, ale za všechny společnosti skupiny TAJMAC. Výroba našich obráběcích strojů začíná od slévárenství, pokračuje přes výrobu plechů, strojírenství, výzkum a vývoj, montáž, prodej a servis a končí u technologické podpory. Pokrýváme celou škálu kroků potřebných k výrobě stroje od A do Z. Potřebujeme méně kvalifikované, středně kvalifikované, vysoké a super vysoké dovednosti. Vždy hladovíme po nových lidech, protože je potřebujeme. Buď musíme zvýšit výrobní kapacity, nebo naplnit potřeby nových pozic.

 

Ačkoli dlouhodobě žijete v Česku, pocházíte z Itálie. V čem se podle vás liší čeští a italští zaměstnanci?

Moje matka je Američanka, mám italského otce. Já sám jsem se narodil v Itálii, ale 18 let žiji v Česku a oženil jsem se se Slovenkou. Ve skupině TAJMAC máme Italy, Francouze, Němce, Američany, Angličany, Číňany, Indy, Ukrajince a další. Mezi Italy a Čechy najdeme mnoho rozdílů, stejně jako mezi všemi ostatními národnostmi. Myslím, že jsem se naučil překonat všechny rozdíly a nechci znít hloupě, ale už je vlastně příliš nevnímám. Není tak důležité, z jaké země člověk pochází, ale jaký má přístup ke své práci.

 

A co studenti? Pociťujete také, že zájem mladých lidí o práci ve strojírenství upadá, nebo je to příliš pesimistický pohled?

Kdybych na tuto otázku odpovídal před pár lety, řekl bych, že jsem byl velmi pesimistický. Během krize v letech 2008 až 2010 se něco změnilo a myslím si, že od té doby došlo k určitému zlepšení. Skutečným problémem je, že poptávka roste více než počet studentů, rozdíl mezi nabídkou a poptávkou je stále větší a větší. Věřím, že vždy existuje řešení každého problému, dokonce i tohoto. Ale jsme připraveni přijmout důsledky řešení? Proč jsou Čína a Indie schopny růst na dvouciferná čísla, aniž by pociťovaly stejný nedostatek dovedností jako my v Evropě? Jsme připraveni vzdát se určité svobody při výběru života pro potřeby země?

 

Jaká je dlouhodobá vize Tajmacu?

Pokaždé, když zákazníci navštíví náš závod ve Zlíně, jsou ohromeni tím, co vidí. Jsou překvapení, jak složitý proces obnáší výroba stroje, co vše je potřeba, než se výrobek dostane do finální podoby. Udržovat tuto strukturu vyžaduje obrovské úsilí. Co mám na TAJMACu rád je, že na konci dne má zákazník plnou důvěru v to, že opravdu víme, co děláme. Chci, aby zákazníci takový pocit měli i za padesát let.

 

 

Martin Schwarz

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Vize digitálního závodu Continental

Vize digitálního závodu Continental

Vydáno 27.7.2021

Koncept digitálního závodu je pojem, který dnes řeší nespočet společností. Jakým způsobem se ,,mění“ společnost Continental Automotive Czech Republic? Jaké trendy udává závod v Brandýse nad Labem, jakožto nominovaný modelový závod pro digitalizaci? Zeptali jsme se Tomáše Vondráka, který jako první Čech usedl do vedení firmy a v současnosti zastává pozici Plant Manager (čtyř závodů […]

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

Vydáno 15.6.2021

Rozhovor s doc. Pavlem Pořízkou, Ph.D., vedoucím výzkumného týmu zabývajícího se laserovou spektroskopií, nejen o jejím využití, ale i o vlastním start-upu Lightigo. Úspěchy brněnských vědců s technologií LIBS tak zasahují do širokého spektra odvětví.   Interdisciplinární výzkum a vývoj kombinuje inženýrství, fyziku plazmatu, analytickou chemii, statistiku i například biologii. Jak je vůbec možné a náročné tohle […]

Apple a udržitelnost

Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné. Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii? Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem […]

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Vydáno 17.2.2021

Superpočítače pomáhají s koronavirem, termojadernou fúzí, předpovědí počasí a klimatických změn, plánováním chirurgických zákroků nebo optimalizací výrobních procesů v průmyslu. „Srdcem a zároveň mozkem továrny budoucnosti bude superpočítač, který bude zpracovávat a analyzovat data ze všech kamer a senzorů a řídit chod celé továrny včetně vyhodnocování poruch a nutnosti údržby jednotlivých zařízení,“ říká profesor Tomáš […]

Zobrazit Více