HOTELY BY MĚLY NABÍZET ZÁŽITEK, NIKOLIV SLUŽBU

Vydáno 19.12.2019 digitalizace

Rozhovor s Richardem Valtrem, zakladatelem startupu Mews Systems.

 

„V dnešní době už lidé nechtějí pouze místo na přespání, ale také co nejautentičtější zážitek z místa, kde přebývají,“ tvrdí v rozhovoru pro Svět průmyslu Richard Valtr, který se svými kolegy po celém světě provozuje úspěšný hotelnický startup Mews. Podle něj by se recepční měli méně věnovat administrativě a více potřebám hosta.

 

Od roku 2012 pod značkou Mews vyvíjíte moderní hotelový software, který automatizuje velkou část ubytovacího procesu. Jaká je hlavní myšlenka projektu a na jakém principu funguje? Co vše dokáže hotelový software klientům usnadnit?

Mews nabízí hotelům a jejich zákazníkům virtuální prostor pro komunikaci ještě před samotným začátkem pobytu, nejen v rámci jeho průběhu. Systém usnadňuje práci i personálu, protože všechny požadavky zákazníka putují přímo k lidem, kteří je mají vykonat. Návštěvník hotelu má díky tomu již personalizovaný zážitek tak, jak si jej přeje a nemusí vše řešit s recepcí až po svém příjezdu. Management hotelu může díky Mews snadněji řídit chod celého hotelu a pracovat se svým personálem i se službami.

 

Mohl byste tedy uvést modelový příklad, který funkci softwaru Mews ilustruje?

V podstatě můžeme začít už u samotné rezervace, například přes Booking.com, kde hned můžete přes naši aplikaci nebo webové rozhraní začít komunikovat s hotelem, pošlete veškeré potřebné údaje, upřesníte termín příjezdu nebo třeba to, že chcete, aby na vás na pokoji čekalo oblíbené pití. Při příjezdu do hotelu už nemusíte nic řešit s recepčním, uděláte check in online a dostanete klíče, kartu nebo QR kód, pokud to hotel umožňuje a můžete rovnou do svého pokoje, bez čekání.

 

Už dávno nepůsobíte pouze v České republice, váš software využívají stovky hotelů po celém světě. Co vám pomohlo dostat se na trhu tak rychle do podvědomí?

Za hranice jsme vyrazili prakticky hned na počátku, cítil jsem v tom větší příležitost pro růst a měl jsem pár dobrých kontaktů, které nám hodně pomohly. Svět hotelových systémů se dlouho nemění, a tak jsme s revolučním, novým systémem celkem rychle prorazili.

 

Je Mews využitelný ve všech hotelech, nebo pouze v těch na nejvyšší úrovni?

Mews je využitelný v hotelech, v hostelech a ubytovacích zařízeních na jakékoliv úrovni, důležitý je pro nás počet lůžek, se kterými může systém pracovat. Princip Mews je použitelný prakticky na cokoliv, do budoucna klidně i pro rezervaci parkovacích míst.

 

Co vaši klienti na platformě od Mews nejvíce oceňují?

Snadnou použitelnost, intuitivní ovládání a také možnost sjednocení s dalšími systémy díky otevřeným API.

 

Kolik lidí se na vývoji Mews podílí a z jakých sektorů pocházejí?

Máme více než 300 lidí v několika evropských městech, samotné srdce Mews je v Praze, tady jsou hlavně vývojáři, obchodní zástupci a značná část vedení. Nejvíce zaměstnanců máme v sektoru informačních technologií.

 

Je dnes na trhu nějaký podobný projekt, nebo je Mews unikátní?

Hotelových systémů je na trhu několik, já však věřím, že to, jak k němu přistupujeme my, je právě to unikátní. Prakticky neustále náš systém zdokonalujeme a reagujeme na podněty a připomínky pro zlepšení.

 

Hodně mluvíte o tom, že je potřeba změnit způsob, jakým hotely přemýšlí o nabízení ubytování a s ním spojených produktů. Jak by tedy měly uvažovat?

Hotely by měly nabízet zážitek, nikoliv službu. V dnešní době už lidé nechtějí pouze místo na přespání, ale chtějí mít co nejautentičtější zážitek z místa, kde přebývají. V době e-commerce přece nemusíme řešit všechny požadavky s recepčním, ale můžeme mít vše řešené snadno a rychle přes mobil.

„Lidé na recepcích jsou dnes spíše prodavači než skutečnými hostiteli,“ říkáváte. Dochází v tomto směru, třeba i díky vašemu softwaru, k postupnému zlepšení?

Ano, dochází. Ve chvíli, kdy recepční nemusí dělat opakovanou a nudnou aktivitu u registrace každého hosta, tak se může zaměřit třeba na to, že hostům poradí nejlepší lokální podniky a místa. Může se jim stát průvodcem nebo zjistit více o jejich potřebách, které jim z ubytování udělají skutečný zážitek.

 

Pokud byste měl vybrat jednu věc, kterou podle vás ještě spousta hotelů dělá špatně, na čem by měly zapracovat?

Nemůžu říct, že něco dělají špatně, ale můžou to dělat lépe. Ubytovací zařízení by se měla více orientovat na zákazníka a jeho potřeby.

 

Poměrně nedávno jste získali investici 771 milionů korun od investičního fondu Battery Ventures. Proč jste si tohoto investora vybrali?

Líbila se nám jednání s nimi i to, že chápali naše potřeby a vizi. V portfoliu mají startupy z našeho odvětví, a tak pro nás mají i další přidanou hodnotu jako partneři.

 

Kam budou získané investice směřovat?

Do dalšího vývoje a rozšiřování našeho systému, také do dalšího růstu, k expanzi na další trhy a nabírání schopných lidí, kteří nám s tím vším pomůžou.

 

Jak vás napadlo podnikat zrovna v oblasti hotelnictví, která je dlouhodobě velmi konkurenční?

Řekl bych že to vyplynulo z mojí rodiny, která se v tomto odvětví dlouhodobě pohybuje, a tak jsem měl od útlého věku přístup k celému zákulisí hotelnictví.

 

Vy jste přitom nikdy neměl plány dělat byznys a podnikat. Čím to, že jste se nakonec na tuto dráhu vrhnul?

Asi osud, měl jsem prostě dobrý nápad a kolem sebe správné lidi.

 

Původně jste prý chtěl být spisovatelem. Proč to nevyšlo?

Třeba to ještě vyjde, kdo ví? (směje se)

 

Jaké máte nejen s platformou Mews, ale s celým startupem Mews Systems do budoucna plány?

Chtěl bych, abychom nadále rostli a rozšířili náš systém po celém světě, až toho dosáhneme, a možná už v průběhu, bychom rádi rozšířili svou působnost možná i mimo hotelnictví.

 

Martin Schwarz

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

HARDYS
Asseco

Rozhovory

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Vydáno 11.5.2020

Rozhovor s Petrem Galatíkem, jednatelem společnosti G3 s.r.o.   Za normálních okolností vyrábí lepidla, suché zipy nebo protiskluzné pásky. I společnost G3 však rychle zareagovala na situaci kolem koronaviru a částečně upravila výrobu – rozjela produkci ochranných štítů. „Ochranné pomůcky dodáváme všem potřebným, kteří nás osloví,“ říká Petr Galatík.   Vaše společnost je dodavatelem lepidel, […]

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Michalem Pecinou, provozně technickým ředitelem společnosti CAR4WAY:   „Stačí se online zaregistrovat, stáhnout naši aplikaci do mobilu, přihlásit se a vybrat auto. To si zarezervujete a za okamžik vám dorazí SMS s navigací. Dojdete k vozidlu, přiložíte čipovou kartu k čelnímu sklu, načež se automobil odemkne a je váš,“ popisuje Michal Pecina, jak fungují služby carsharingu. Sdílená mobilita je ve velkých […]

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Tomášem Kaplerem, zakladatelem a koordinátorem projektu CoroVent:   Neseděli, nekoukali a začali pracovat. Tým kolem zakladatele projektu CoroVent Tomáše Kaplera od března vyvíjí a vyrábí plicní ventilátory, které mají pomoci zachraňovat životy v době koronavirové pandemie. Jejich velká přednost? Dají se sestrojit za mnohonásobně nižší cenu než ostatní přístroje tohoto typu na trhu. „Náš ventilátor je vytvářený pro […]

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

Vydáno 3.4.2020

Rozhovor s Tomášem Kinčlem, odborným pracovníkem v pivovarství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze   Stejně jako většině potravinářského průmyslu, ani pivovarnictví se nevyhnul trend automatizace. A není na tom nic špatného. „Hlavním přínosem automatizace pivovarů je standardnost. Zákazníci očekávají, že určitá značka bude chutnat vždy podobně,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Tomáš Kinčl.   […]

Zobrazit Více