PRAŽSKÉ VODOVODY A KANALIZACE
Velikán Pražské vodovody a kanalizace (PVK) provozuje vodohospodářskou infrastrukturu na území českého hlavního města i mimo něj. Vodu poskytuje více než milionu obyvatel Prahy a dalším asi 60 tisícům obyvatel Středočeského kraje. Odpadní vody odvádí systémem stok do čistíren, odkud putují do recipientu, kterým je řeka Vltava. Pražské vodovody a kanalizace mají na starost i vedlejší činnosti, které souvisejí především s údržbou vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu – řešení havárií na vodovodní i kanalizační síti, vodoměry a podobně. Jak navíc ukázal nedávný průzkum agentury IBRS, zákazníci jsou se službami PVK spokojení. Spokojenost vyjádřilo 93 procent dotázaných, což je oproti ostatním podnikům v oboru nadprůměrné číslo. „Nejvyšší vliv na celkovou spokojenost zákazníků má kvalita dodávané vody a plynulost její dodávky,“ upřesnil Miloš Rybáček, jednatel společnosti IBRS.

ÚV Podolí, foto: PVK
BRNĚNSKÉ VODÁRNY A KANALIZACE
Provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu, výroba a dodávka pitné vody, vyhledávání poruch na vodovodní síti nebo vytyčování vodovodů a revize kanalizací pomocí televizní kamery. Všechny tyto služby poskytují Brněnské vodárny a kanalizace, které působí především na území největšího moravského města. Avšak vodu od nich dostávají i Kuřim, Modřice, Březová nad Svitavou, Doubravník či Štěpánov nad Svratkou. Investorskou a projekční činnost pak podnik zaměřuje na přípravu a realizaci inženýrských staveb v oboru vodovodů a kanalizací. Brněnské vodárny mimochodem rozšiřují služby a jdou s dobou – v oblasti měření vody investují do rozvoje systému umožňujícího dálkové odečty spotřeby vody. S městem Brnem zahájily spolupráci na zavedení projektu Smart vodoměrů do běžného života a podílí se tak na společném naplnění brněnské vize stát se chytrým městem neboli smart city.

Úpravna vody Švařec, foto: Jiří Komárek
VODÁRNA PLZEŇ
Vodárna Plzeň provozuje celkem 26 úpraven vod, z toho největší v Plzni o kapacitě tisíc litrů za sekundu. Důležitým úkolem západočeského podniku je zajišťovat plnění obnovy vodohospodářského majetku. Velkým krokem posledních let ve Vodárně Plzeň byla změna jejího vlastnictví v roce 2016, kdy se stoprocentním majitelem stalo statutární město Plzeň. Ani tento vodohospodářský podnik nezapomíná držet krok s dobou, v rámci konceptu smart city již začal aplikovat dálkové odečty vodoměrů, které jsou zjevně největším trendem v oboru. „Pracujeme i na doplnění měření a dálkových přenosech zásadních provozních veličin nejen na vodohospodářských sítích, ale také na jednotlivých objektech. Smart technologie přináší komfort jak provozovateli, tak i zákazníkům. Jsme schopní snáze předcházet haváriím či poruchám,“ řekl v jarním rozhovoru pro Svět průmyslu generální ředitel společnosti Ludvík Nesnídal.

Čistírna odpadních vod na Jateční ulici v Plzni, foto: Milan Váchal
MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ
Vracíme se zpátky na Moravu. Společnost Moravská vodárenská zásobuje téměř 400 tisíc obyvatel, má kolem pětistovky zaměstnanců a provozuje celkem 30 úpraven vody, 157 vodojemů a 27 čistíren odpadních vod, přičemž pod ni spadají okresy Olomouc, Prostějov a Zlín. Vedle obvyklých aktivit Moravská vodárenská nabízí i takové, které klientům pomáhají řešit starosti s pitnou a odpadní vodou. Kromě služeb, o nichž jsme se zmínili v předchozích odstavcích, může poskytnout dezinfekci a deratizaci bez použití toxických látek, rozbory vzorků pitných a odpadních vod, uzavírání vody na objednávku, vyhledávání poruch vodovodních řadů nebo opravu a montáž měřidel. V roce 2017 Moravská vodárenská spustila asistenční službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem. „I nadále je naší snahou, abychom byli synonymem pokroku a vyspělosti, a to nejen v oblasti inovací a zlepšování technologií, ale i závazků vůči zákazníkům. Moravské vodárenské hodně záleží také na ekologické oblasti,“ popisuje společnost na svých webových stránkách.

Sedimentační nádrž, foto: Moravská vodárenská
ČEVAK
Už byla řeč o Moravě, Praze a západní části republiky, teď se vydáme do jižních Čech. Zde si udělala dobré jméno společnost Čevak, která mimochodem působí i v Plzeňském kraji a na Vysočině. Samozřejmostí je pro ni provozování vodohospodářské infrastruktury, ale také připojení se k projektu dálkových odečtů vodoměrů a následování nejnovějších technologií. Soustředí se na výstavby a opravy čistíren odpadních vod, poradenskou činnost ve vodním hospodářství a taktéž na prodej kanalizačního materiálu. Mimo jiné klade důraz na dešťové vpusti a jímky, ty slouží k zachycování a odvádění dešťových vod z pozemních komunikací nebo z jiných veřejných prostranství do stokové sítě. Čevak zajišťuje dodávky vody a odvádění odpadních vod pro více než půl milionu obyvatel.

Vodojem Třeboň, foto: ČEVAK
SEVEROČESKÉ VODOVODY A KANALIZACE
A na závěr ještě na sever. Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) se řadí ke špičce vodárenství v České republice, pitnou vodou zásobují 1,1 milionů obyvatel na území Libereckého a Ústeckého kraje. Podnik provozuje 81 úpraven pitné vody a 211 čistíren odpadních vod. A co hlavně – délkou provozovaných sítí je největší vodohospodářskou společností v zemi. Severočeská voda se nesoustředí jen na samotnou práci v oboru, ale i na podpůrné aktivity. Nedávno třeba podpořila desítku škol v okolí, jimž dodala sadu laboratorního vybavení nazvaného Bádání o vodě. Žákům a studentům umožňuje dozvědět se něco více o zajímavých vlastnostech vody. „Podporu vzdělávání v oblasti ekologie, hospodaření s vodou a budování vztahu k vodě jako ke vzácné a potřebné hodnotě považujeme za jeden z našich důležitých úkolů,“ komentoval záležitost generální ředitel firmy Bronislav Špičák.

ČOV Bystřany, foto: Severočeské vodovody a kanalizace
Martin Schwarz