CHCEME Z LIBERTY OSTRAVA VYTVOŘIT ŠPIČKOVOU HUŤ

Vydáno 28.1.2020 hutnický průmysl

Rozhovor s Jonem Boltonem,
generálním ředitelem evropských ocelářských podniků skupiny Liberty Steel

 

Liberty Ostrava, největší hutní podnik v České republice, má za sebou náročný rok a půl. Na jaře 2018 tehdejší vlastník ArcelorMittal oznámil záměr ostravskou huť kvůli požadavkům Evropské komise prodat. Transakce nakonec trvala nakonec déle, než se předpokládalo. „Je pro nás důležité ostravskou huť nadále rozvíjet a investovat, abychom byli připraveni, až ocelářský trh znovu poroste,“ říká Jon Bolton.

 

Do procesu hledání nového vlastníka ArcelorMittalu se vložil stát, Evropská komise prověřovala schopnost zájemce obstát v konkurenci, až byl nakonec v červenci tohoto roku proces završen. Podpis smlouvy je však pouze pomyslnou tečkou.

Nový vlastník, Liberty Steel, člen globálního koncernu GFG Alliance, zahájil stodenní analýzu, na jejímž konci by mělo být jasné, jakým směrem se bude tradiční český výrobce oceli s výrobní kapacitou přesahující 3 miliony tun, zaměstnávající v Moravskoslezském kraji 6300 pracovníků, ubírat.

 

Liberty Ostrava, ještě nedávno vystupující pod značkou ArcelorMittal Ostrava, má za sebou období plné změn, mimo jiné i prodej. Jaké kroky po změně vlastníka následovaly?

Zaprvé bych chtěl říci, že jsem moc rád, že jsme koupi zdárně dokončili a teď začínáme reálně pracovat. Velice mě těší, že mohu ostravskou huť přivítat do rodiny GFG Alliance a Liberty Steel, protože se jedná o vysoce kvalitní podnik s dlouholetou historií, který skupina ArcelorMittal prodala jen proto, že musela. Jde o významnou část našeho ocelářského portfolia, které zahrnuje více než 30 tisíc pracovníků a kapacitu přesahující 18 milionů tun oceli ročně. Z dlouhodobějšího hlediska jsme pak s dokončením koupě zahájili stodenní analýzu huti, která zkoumá veškeré výrobní i nevýrobní procesy a možnosti investic a na jejímž základě vytvoříme detailní plán ke zvýšení konkurenceschopnosti, rozšíření výrobků a k růstu prodeje. To je důležité jak pro stabilitu regionální i národní ekonomiky, ale i podporu regionu, jehož jsme se stali součástí.

 

Proč jste měli o ostravskou huť zájem?

Hut’ Liberty Ostrava má velmi dobrou pozici díky svému strategickému umístění ve střední Evropě, která v současnosti roste rychlejším tempem než západní Evropa. Společnost o sobě dává dlouhodobě a nekompromisně vědět na svých přirozených trzích s plochými i dlouhými výrobky a je nákladově konkurenceschopná. Pro mě osobně je ale nejdůležitější, že ostravští pracovníci patří k nejzkušenějším ocelářům na světě, což spolu se zkušeným manažerským týmem nabízí dobré zázemí pro úspěšný start. Nyní je na nás, abychom dobře analyzovali všechny silné i slabé stránky huti a vytvořili udržitelnou strategii, která bude přinášet prospěch ostravskému regionu a postará se o dobrou budoucnost zaměstnanců a jejich okolí. Naším cílem je vytvořit z Liberty Ostrava špičkovou huť.

 

Liberty Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, mimo jiné je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Zůstane tato koncepce i po převzetí skupinou Liberty zachována, či se chcete zaměřit na něco jiného?

Naším hlavním cílem je co nejvíce diverzifikovat portfolio ostravské huti. Vyrábí převážně komoditní ocel a podíl výrobků s vyšší přidanou hodnotou je zatím kolem 30 procent. Ten chceme v budoucnu zvýšit až na polovinu.

 

V létě jste uvedli, že v rámci 100denní analýzy budete mimo jiné hledat příležitosti pro investice, jak jste v tomto ohledu pokročili?

V průběhu příštích deseti let chceme investovat minimálně 350 milionů euro (zhruba devět miliard korun, pozn. redaktora), abychom udrželi potřebnou kvalitu a spolehlivost výroby a byli dostatečně konkurenceschopní. Započítáme-li sem strategické investice, které v budoucnu nejen udrží naši pozici, ale posunou nás i dál, je pravděpodobné, že konečné číslo se vyšplhá na dvojnásobek.

 

Kterých zařízení se budou investice týkat?

V ostravské huti najdeme provozy, kde je modernizace více než potřeba, například ocelárna. Chceme ji proto zmodernizovat co nejdříve. Cílem skupiny Liberty Steel Group je stát se do roku 2030 první uhlíkově neutrální ocelářskou společností na světě, do ostravské huti proto chceme investovat už v souladu se strategií Greensteel. Ta upřednostňuje výrobu oceli recyklací železného šrotu v elektrických obloukových pecích před výrobou oceli s použitím nerostných surovin a využívaní obnovitelných zdrojů energie.  Vysoká pec (výroba železa ze železné rudy, pozn. red.) vyprodukuje na jednu tunu oceli 1,9 tuny oxidu uhličitého. Když ale vyrobíte tunu oceli v obloukové peci z recyklovaného železného šrotu, sníží se množství CO2 až o 70 procent. Takže velké části úspory skleníkových plynů můžete dosáhnout jen s tímto přístupem. Navíc oblouková pec využívá elektřinu, a pokud je to elektřina z obnovitelných zdrojů, mohou se vaše emise blížit nule. Jsou ale další technologie, které vám umožní snižovat emise i u klasické výroby oceli, jako technologie na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého nebo využití vodíku k přímé redukci železa. Tím se nahradí uhlí, potažmo koks.

 

Když hovoříte o elektrické obloukové peci, mohlo by to do budoucna ohrozit vysoké pece v Ostravě?

Zbavit se zcela vysokých pecí nemáme v plánu. Je výhodné mít obě možnosti výroby, z rudy i ze šrotu.

 

Poslední měsíce ale nebyly pro ocelářský průmysl příznivé, ostravská huť na tuto skutečnost reagovala dokonce snížením výroby o 20 procent. Už je situace lepší?

Okolnosti, kvůli nimž Liberty Ostrava v červenci oznámila dočasné snížení výroby oceli, nadále trvají, proto jsme provoz s omezenou výrobou museli prodloužit i na další období. Ceny oceli napříč evropskými trhy jsou velmi nestabilní, a vše ještě zhoršuje politická nejistota, vysoké ceny surovin a značné množství neférových dovozů oceli ze zemí mimo EU za ceny, které nejsou ovlivněny uhlíkovou daní ani jinými ekologickými poplatky. To tlačí ceny oceli pod náklady evropských výrobců, což je situace, kterou jsme naposledy zaznamenali v době krize v roce 2008. Doposud nebyly nastaveny stejné podmínky pro všechny, kteří na evropském trhu prodávají ocel. Pro nás je teď důležité ostravskou huť nadále rozvíjet a investovat, abychom byli připraveni, až ocelářský trh znovu poroste.

 

Odráží se situace na trhu i do počtu zaměstnanců? Musíte propouštět?

V posledních týdnech jsme v Evropě svědky zavírání vysokých pecí i propouštění. My jsme k tomu nepřistoupili, protože zaměstnanci Liberty Ostrava už z důvodu dosavadní snížené výroby vyčerpali převážnou část nároku na roční dovolenou, část zaměstnanců finální výroby pobírá po dobu dalšího volna sníženou mzdu. Jak dlouho to bude trvat, záleží na vývoji situace.

 

Martin Schwarz

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

CHCEME Z LIBERTY OSTRAVA VYTVOŘIT ŠPIČKOVOU HUŤ

CHCEME Z LIBERTY OSTRAVA VYTVOŘIT ŠPIČKOVOU HUŤ

Vydáno 28.1.2020

Rozhovor s Jonem Boltonem, generálním ředitelem evropských ocelářských podniků skupiny Liberty Steel   Liberty Ostrava, největší hutní podnik v České republice, má za sebou náročný rok a půl. Na jaře 2018 tehdejší vlastník ArcelorMittal oznámil záměr ostravskou huť kvůli požadavkům Evropské komise prodat. Transakce nakonec trvala nakonec déle, než se předpokládalo. „Je pro nás důležité […]

NENASKOČÍME-LI NA PALUBU, LOĎ PŘÍLEŽITOSTÍ ODPLUJE JINAM

NENASKOČÍME-LI NA PALUBU, LOĎ PŘÍLEŽITOSTÍ ODPLUJE JINAM

Vydáno 20.1.2020

„Pokud srovnáme plány rozvoje obnovitelných zdrojů pro produkci elektřiny v zemích V4, pak má Česko jednoznačně nejmenší ambice,“ říká v rozsáhlém rozhovoru pro Svět průmyslu Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky. Rozpovídal se také o cílech organizace, jejích dosavadních úspěších, ale také o osvětě veřejnosti, jaderných elektrárnách a stavu tuzemské energetiky.

KAŽDÝ NEMŮŽE ŽÍT A PODNIKAT V PRAZE

KAŽDÝ NEMŮŽE ŽÍT A PODNIKAT V PRAZE

Vydáno 10.1.2020

Příběh společnosti Alcaplast, výrobce sanitární techniky, kterou na jižní Moravě vybudovali Radka Prokopová s manželem Františkem Fabičovicem, vypadá pohádkově. Lídr oboru ve střední a východní Evropě si ale musel náročnou cestu na vrchol vyšlapat. „Náš segment je velice konkurenční, na trhu se potkáváme se světovými značkami a výrobci, proto musíme mít výrobky dotažené do posledního detailu,“ říká v rozhovoru výkonná ředitelka Alcaplastu.

BĚHEM KRIZE LIDÉ POTŘEBUJÍ VÍŘIVKY NEJVÍC

BĚHEM KRIZE LIDÉ POTŘEBUJÍ VÍŘIVKY NEJVÍC

Vydáno 8.1.2020

Až pojedete na prodloužený víkend do hotelového wellness a usednete tam do horké vířivky, je dost možné, že vám bude pohodlí zajišťovat výrobek od české firmy USSPA. Ta je totiž v oboru spa lídrem na českém trhu a velké jméno má i v rámci Evropy. „Při všech činnostech myslíme na nejpodstatnější věc: vířivky jsou pro zákazníkův užitek, jeho relaxaci a radost, to stojí na prvním místě,“ říká Kateřina Kadlecová.

Zobrazit Více