Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Vydáno 7.5.2020 Koronavirus

Rozhovor s Tomášem Kaplerem, zakladatelem a koordinátorem projektu CoroVent:

 

Neseděli, nekoukali a začali pracovat. Tým kolem zakladatele projektu CoroVent Tomáše Kaplera od března vyvíjí a vyrábí plicní ventilátory, které mají pomoci zachraňovat životy v době koronavirové pandemie. Jejich velká přednost? Dají se sestrojit za mnohonásobně nižší cenu než ostatní přístroje tohoto typu na trhu. „Náš ventilátor je vytvářený pro tuto krizovou situaci a může být proto zjednodušený a optimalizovaný na jeden konkrétní problém,“ říká Kapler.

Kdo s nápadem na sestrojení ventilátorů CoroVent přišel a v jakém období?

S nápadem jsem přišel já, a to přesně 12. března. Následně jsem jako jeden ze zakládajících členů platformy COVID19CZ tuto myšlenku přednesl i tam, kde mi pomohli propojit se s profesorem Roubíkem z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, jehož tým se vývojem ventilátorů zabývá už 25 let. Tomu se myšlenka zalíbila a začal se tak tvořit celý tým.

S kým vším jste při vývoji nového plicního ventilátoru spojili síly a kolik lidí se na něm podílí?

Od počátku bylo jasné, že škola samotná, respektive čtyři lidé, nemohou takový projekt zvládnout. Může však dát skvělý základ, na kterém se dá stavět. Podařilo se nám už v zárodku nadchnout pro projekt několik dalších klíčových osob a firem. Především bych jmenoval společnost MICo se svými dceřinými firmami a společnost Beckhoff.
Ta první zajišťuje řešení konstrukčního návrhu pneumatické části, kompletaci, logistiku i průběžné financování. Je to česká firma a majitel i další lidé v ní projektu od počátku věří natolik, že do nákupu dílů investovali desítky milionů korun. Podobný zápal mají i ve firmě Beckhoff, která dodává pro CoroVent “mozek”, tedy mikropočítač a další elektroniku. Řeší návrh elektronické části a její lidé programují veškerou logiku stroje. Lidí je v projektu ale mnoho desítek z téměř 20 firem a škol. Bylo by nefér jmenovat jen dvě. Všichni pracujeme už několik týdnů od rána do noci, bez víkendů a mnozí dokonce i zdarma. Určitě proto navštivte na našem webu sekci Tým (https://www.corovent.cz/nas-tym/) ať víte, komu poděkovat. Dále jsou zapojení i lékaři z několika nemocnic, překladatelé, právníci, dopravní služby a spousta dalších jednotlivců.

V čem se CoroVent liší od jiných plicních ventilátorů?

Vývoj medicínského ventilátoru trvá obvykle tři až šest let, náš je vytvářený pro tuto konkrétní krizovou situaci a může být proto zjednodušený a optimalizovaný na jeden konkrétní problém. Od jiných podobných projektů, které jsme v posledních dnech zaznamenali, se lišíme v tom, že náš ventilátor je opravdovou náhradou běžného plicního ventilátoru, použitelnou pro dlouhodobou ventilaci pacienta. Většina projektů krizových ventilátorů ve světě vychází zcela chybně z 10 let starého studentského projektu pohotovostního ventilátoru z ručního resuscitátoru (ambuvak) doplněného o motorek, ten byl ale zamýšlený jako levná náhrada ventilátoru do sanitky v chudých zemích světa, ne jako přístroj, na kterém by měl být pacient mnoho dní. Oproti jiným, podobně profesionálním zařízením, je naše výhoda v tom, že jsme začali dříve a jsme tak výrazně dál v realizaci. Navíc nevycházíme z čtyřicet let starých konceptů, ale jedná se o opravdu moderní ventilaci.

Na výrobu plicních ventilátorů jste za méně než den vybrali 14 milionů korun. Jak jste na tom s finančními příspěvky ve chvíli, kdy odpovídáte na tyto otázky? A kde a jak mohou lidé na výrobu ventilátorů CoroVent přispět?

Reakce lidí na kampaň byla neuvěřitelná. Chtěli jsme vybrat 10 milionů korun na prvních 100 kusů ventilátorů, a než jsme stihli zareagovat, tak jsme měli od 7500 tisíce lidí o 40 procent více. Rád bych všem touto cestou ještě jednou poděkoval.

V tuto chvíli zatím nepotřebujeme další prostředky, obrátilo se na nás i několik velkých investorů, kteří by chtěli přispět větší částkou. Vše se ale vyvíjí a poptávka ve světě je ohromná. Za poslední dva týdny nám násobně stouply ceny některých dílů, především ventilů, čidel a manometrů. Obracíme se proto i na české podniky, zdali by nemohly s výrobou některých dílů pomoci. Klíčová je však nejen rychlost dodávky, ale zejména kvalita a dlouhodobá spolehlivost počítající s desítkami milionů cyklů (nádechů a výdechů) u pacientů. Nemůžeme proto vyloučit, že v budoucnu spustíme další kampaň pro dofinancování dalších kusů, případně pro pomoc s rozjezdem výroby do světa.

Cena jednoho plicního ventilátoru se obvykle pohybuje mezi půl a milionem korun. Jak se vám povedlo při zachování dostatečné kvality stlačit cenu na třetinu?

Náš plicní ventilátor je určen primárně pro pacienty s vážným průběhem nemoci COVID-19. Nejedná se tedy o univerzální přístroj pokrývající širokou škálu problémů, ale o úzce specializovaný stroj. To snižuje jednak cenu, která by mohla být třetinová až pětinová oproti standardním ventilátorům, jednak i náročnost jeho obsluhy. Dbáme ovšem zároveň na to, aby kvalita péče na našem ventilátoru byla zcela srovnatelná s profesionálními přístroji. Nejedná se o standardní medicínský přístroj. Jeho použití bude možné pouze v době krize. Po jejím skončení tak budou muset být přístroje uskladněny a použity opět až při podobně krizové situaci. I s tím náš design ale počítá. Řešíme tedy i to, aby naše přístroje bylo možné skladovat na sobě, tedy aby se u nich nezničila baterie a podobně.

Kde jste narychlo sháněli součástky pro výrobu ventilátorů CoroVent?

Všude. Máme v týmu mnoho skvělých odborníků na logistiku, podařilo se nám dostat vesměs až na majitele či ředitele výrobců. Snažíme se rozhodně vyhnout překupníkům. Vesměs jsou v této době všichni neskutečně nápomocní, ale poptávek mají mnoho, a tak chtějí upřednostnit ty projekty, kde jejich výrobky opravdu rychle dokážou zachránit životy.

Jak dlouho v takto výjimečných situacích, kdy záleží na každém dni, probíhá certifikace plicních ventilátorů a dalších podobných přístrojů?

EZÚ a další autority nám časově vycházejí maximálně vstříc a předpoklad je, že certifikace nebude trvat déle než týden.

Měli jste od začátku v plánu vyrobit 500 ventilátorů. Proč zrovna tento počet?

Velmi dlouho nebylo jasné, kolik je vlastně dostupných ventilátorů a kolik jich bude potřeba, jednalo se tak z naší strany o kvalifikovaný odhad. Máme ale ohromný přetlak poptávky nejen z českých nemocnic, ale především ze světa. Rádi bychom jich vyrobili během prvních dvou měsíců několik desítek tisíc. Výrobní kapacity i poptávky na to máme. Problémem může být pouze dodávka dílů.

Koordinace osob podílejících se na vývoji CoroVentu probíhala na dálku. Znamenalo to velkou komplikaci a zdržení?

Vlastně ani ne. Paradoxně tak vše může probíhat mnohem rychleji. Lidé pracují ze svých domovů, kanceláří a dílen. Jsme v dennodenním kontaktu přes Slack a Zoom. Jediným problémem je tak přeprava dílů a hotových prototypů mezi jednotlivými výrobci a laboratoří FBMI. I zde pomohla platforma COVID19CZ, díky které tak prakticky každý den několik dobrovolných řidičů i pilotů letadel převáží naše díly mezi Prahou, Kladnem, Brnem, Plzní a Prosetínem.

Budou lékaři a sestry v nemocnicích připravení s CoroVentem okamžitě zacházet, nebo je předtím potřeba projít určitým školením?

Každý ventilátor musí instalační technik nainstalovat a předvést. Naše ventilátory jsou ale záměrně vymyšleny tak, aby byly blízké těm, na které jsou již v nemocnicích zvyklí. Zaškolení by tak nemělo trvat déle než půl hodiny. Připravíme také instruktážní video a další materiály, které všem pomohou se s přístrojem dopředu seznámit. Složitější bude výuka lékařů a sester, které neumí pracovat s plicní ventilací. Jejich nedostatek je skutečnou hrozbou a hlavní příčinou násobně větší smrtnosti v mnoha postižených zemích. Zde by měla být role Ministerstva zdravotnictví, aby urychleně začalo proškolovat ve zrychlených kurzech pracovníky z blízkých oborů (internisty a podobně), či zapojit ty, kteří v posledních letech z různých důvodů z nemocnic odešli.

Existuje možnost, že by vaše plicní ventilátory pomáhaly nejen v Česku, ale také v zahraničních zemích, které jsou koronavirem postiženy mnohonásobně víc?

Ano, je to naší ambicí. O české výrobky je v tuto chvíli ohromný zájem, vytváříme desítky příležitostí – nanoroušky, štíty, respirátory a nyní tedy i ventilátory. Je na státu, jak se k tomu postaví a jakou podporu jednotlivým projektům dá. Protože jedna věc je zafinancovat a naskladnit například díly pro tisíce ventilátorů, jiná pak udělat to pro desítky tisíc ventilátorů a prosazovat je třeba na úrovni Evropské unie.

Jde o jednorázový projekt, nebo už nyní plánujete, že byste s výrobou aspoň částečně pokračovali i po konci pandemie?

Pandemie bude nejspíše trvat po světě dva roky, než bude promořena většina populace nebo bude na trhu v dostatečném množství účinná vakcína. Naší ambicí je vyrobit ventilátorů co nejvíce, alespoň tisíce kusů, zvládneme ale i řádově větší počty. Samozřejmě bychom byli vlastně nejraději, kdyby náš ventilátor nebyl potřeba vůbec nikdy. Ale dnes už bohužel víme, že se to nestane. Uvidíme, co bude potom. Většina z nás se v době mimo krizi zabývá něčím jiným než výrobou zařízení pro nemocnice. Doufáme, že v té době se již hospodářství vzpamatuje do té míry, že se budeme moci zas naplno věnovat našim profesím i osobnímu životu, který teď kvůli vytížení dost zanedbáváme.
Jaká je na CoroVent dosavadní reakce veřejnosti, když pomineme velmi štědré příspěvky?
Ohromná! Ještě jednou bych chtěl všem touto cestou poděkovat. Je vidět, jak si všichni uvědomují, že se nemůžeme na nikoho spoléhat a musíme si pomáhat sami.

 

Martin Schwarz

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Vydáno 11.5.2020

Rozhovor s Petrem Galatíkem, jednatelem společnosti G3 s.r.o.   Za normálních okolností vyrábí lepidla, suché zipy nebo protiskluzné pásky. I společnost G3 však rychle zareagovala na situaci kolem koronaviru a částečně upravila výrobu – rozjela produkci ochranných štítů. „Ochranné pomůcky dodáváme všem potřebným, kteří nás osloví,“ říká Petr Galatík.   Vaše společnost je dodavatelem lepidel, […]

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Michalem Pecinou, provozně technickým ředitelem společnosti CAR4WAY:   „Stačí se online zaregistrovat, stáhnout naši aplikaci do mobilu, přihlásit se a vybrat auto. To si zarezervujete a za okamžik vám dorazí SMS s navigací. Dojdete k vozidlu, přiložíte čipovou kartu k čelnímu sklu, načež se automobil odemkne a je váš,“ popisuje Michal Pecina, jak fungují služby carsharingu. Sdílená mobilita je ve velkých […]

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Tomášem Kaplerem, zakladatelem a koordinátorem projektu CoroVent:   Neseděli, nekoukali a začali pracovat. Tým kolem zakladatele projektu CoroVent Tomáše Kaplera od března vyvíjí a vyrábí plicní ventilátory, které mají pomoci zachraňovat životy v době koronavirové pandemie. Jejich velká přednost? Dají se sestrojit za mnohonásobně nižší cenu než ostatní přístroje tohoto typu na trhu. „Náš ventilátor je vytvářený pro […]

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

Vydáno 3.4.2020

Rozhovor s Tomášem Kinčlem, odborným pracovníkem v pivovarství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze   Stejně jako většině potravinářského průmyslu, ani pivovarnictví se nevyhnul trend automatizace. A není na tom nic špatného. „Hlavním přínosem automatizace pivovarů je standardnost. Zákazníci očekávají, že určitá značka bude chutnat vždy podobně,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Tomáš Kinčl.   […]

Zobrazit Více