Budoucnost antikorozního balení

Vydáno 12.8.2020 Komerční sdělení

Společnost NTIC z USA před více než 30 lety vynalezla a uvedla na trh antikorozní fólie s inhibitory koroze. Její partnerské společnosti prodávají tyto antikorozní obaly (pro které se vžilo označení „obalové materiály s VCI“) po celém světě pod značkami EXCOR® a ZERUST®.

Z kdysi unikátního produktu se postupem času stala běžná součást obalových aplikací všech automotive společností, které chtějí bezpečnou a nákladově efektivní ochranu svých produktů před korozí. Dynamický vývoj celého automotive sektoru se nicméně nevyhnul ani požadavkům na antikorozní obalové materiály a v aktuální praxi lze sledovat tři základní trendy:

1. Odklon od plastových materiálů – kompostovatelné antikorozní fólie

Standardní antikorozní fólie jsou vyráběny z polyetylenu (LDPE), což je klasický plastový obalový materiál. Kampaň na snižování spotřeby plastů (ideálně jejich úplnou eliminaci) se nevyhnula ani automotive a v důsledku toho se hledají jiné než plastové antikorozní obaly. Kompostovatelná fólie představuje nejpokrokovější řešení otázky plastů: při jejím použití nevzniká žádný plastový odpad, fólie je určena pro průmyslové kompostování, při kterém se rozloží na biomasu, CO2 a vodu. Testy antikorozní kompostovatelné fólie prokázaly, že klasickou LDPE fólii může v mnoha aplikacích nahradit. Její použití sice zvyšuje nároky na práci s odpady (likvidace kompostovatelného odpadu je organizačně náročnější než v případě odpadu plastového), ale přední výrobci a subdodavatelé v automotive si uvědomují stále sílící environmentální tlaky a jakoukoliv redukci použití plastů používají ve svém PR.

2. Antikorozní obalové materiály s antistatickými vlastnostmi (ESD)

Množství elektronických zařízení a senzorů v moderních automobilech v posledních letech dramaticky vzrostlo a s plánovaným rozšířením elektromobility lze očekávat ještě další zásadní navýšení objemu citlivé elektroinstalace ve vozidlech. Pro subdodavatele elektronických zařízení a senzorů se tedy stává nutností používat antistatické antikorozní materiály. Při vhodném dávkování antistatických aditiv se dá výsledný obal vyrobit tak, aby přesně splňoval zákazníkovy požadavky jak z pohledu povrchového odporu obalu, tak z pohledu trvanlivosti těchto vlastností (většina ESD obalů tyto vlastnosti časem ztrácí, ale i tento problém je již dnes technologicky řešitelný). U dílů dodávaných v ESD balení je tak při jejich instalaci eliminováno riziko výbojů statické elektřiny a jejich možného poškození.

3. Antikorozní fólie s nízkou tloušťkou – úspora nákladů i omezení plastového odpadu

Klasické antikorozní fólie z polyetylénu ještě dlouho budou na trhu s antikorozními obalovými materiály dominantním produktem. Jsou levné, prověřené roky praxe, výroba je rychlá a variabilní co se rozměrů a tloušťky obalů týče. Trendem posledních let je jednoznačně snižování tloušťky těchto fólií, které přináší zákazníkovi hned dva benefity: finanční a ekologický. Kvalifikovaný výrobce antikorozní fólie dnes například dokáže vyrobit antikorozní fólii v tloušťce 0,06 mm, která bez problémů nahradí běžnou fólii v tloušťce 0,1 mm. U antikorozní fólie totiž nejde v první řadě o tloušťku, ale o její mechanickou odolnost. Fólie se při použití nesmí trhat. Při použití pokročilých výrobních technologií a vhodných výrobních surovin je pak možno vyrobit fólii, která je sice velmi tenká, ale zároveň mimořádně mechanicky odolná. Na hmotnosti každého obalu (hmotnost = spotřeba plastů) se pak ušetří často až 40 % a to se logicky projeví i v úspoře nákladů. Výrobci automobilů a jejich subdodavatelé často spotřebují tuny i desítky tun antikorozních fólií ročně a tak úspora v řádu desítek procent představuje významný ekologický i finanční přínos.

Výše uvedené trendy nabízejí společnostem z automotive příležitost jak inovovat a ekologizovat své balení. Aby tyto inovace byly efektivní a bezpečné, měly by parametry antikorozních obalů vždy být doloženy shodou s relevantními normami. Společnost Excor-Zerust s.r.o. systematicky monitoruje kvalitu svých výrobků tak, aby mohla vždy zaručit splnění potřebných parametrů:

  • Funkčnost antikorozní ochrany je ověřovaná v každé výrobní šarži na základě normy TL 8135-0043
  • Zdravotní nezávadnost obalů dle norem TRGS615 a TRGS900
  • Ověření tloušťky a mechanických vlastností každé výrobní šarže (vícero norem, nejdůležitější je ASTM D 1709/A)
  • Certifikace kompostovatelných fólií dle normy EN 13432 (logo „OK Compost“)
  • Měření povrchového odporu antikorozní fólie dle normy IEC 61340-5-1


Skladování motorů v tenké antikorozní fólii z LDPE

Zákazník tak dostává produkt jasného původu, složení a kvality. Takový produkt pak může fungovat v souladu s jeho potřebami a má také jasně vymezenou pozici v oblasti odpadového hospodářství.

 

Ing. Jakub Nešpor

Jednatel společnosti

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Vize digitálního závodu Continental

Vize digitálního závodu Continental

Vydáno 27.7.2021

Koncept digitálního závodu je pojem, který dnes řeší nespočet společností. Jakým způsobem se ,,mění“ společnost Continental Automotive Czech Republic? Jaké trendy udává závod v Brandýse nad Labem, jakožto nominovaný modelový závod pro digitalizaci? Zeptali jsme se Tomáše Vondráka, který jako první Čech usedl do vedení firmy a v současnosti zastává pozici Plant Manager (čtyř závodů […]

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

Vydáno 15.6.2021

Rozhovor s doc. Pavlem Pořízkou, Ph.D., vedoucím výzkumného týmu zabývajícího se laserovou spektroskopií, nejen o jejím využití, ale i o vlastním start-upu Lightigo. Úspěchy brněnských vědců s technologií LIBS tak zasahují do širokého spektra odvětví.   Interdisciplinární výzkum a vývoj kombinuje inženýrství, fyziku plazmatu, analytickou chemii, statistiku i například biologii. Jak je vůbec možné a náročné tohle […]

Apple a udržitelnost

Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné. Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii? Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem […]

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Vydáno 17.2.2021

Superpočítače pomáhají s koronavirem, termojadernou fúzí, předpovědí počasí a klimatických změn, plánováním chirurgických zákroků nebo optimalizací výrobních procesů v průmyslu. „Srdcem a zároveň mozkem továrny budoucnosti bude superpočítač, který bude zpracovávat a analyzovat data ze všech kamer a senzorů a řídit chod celé továrny včetně vyhodnocování poruch a nutnosti údržby jednotlivých zařízení,“ říká profesor Tomáš […]

Zobrazit Více