TOP 20 energetických společností – 1. část

Vydáno 12.10.2020 alpiqČEZephinnogymndrweunipetrol

ČEZ

Skupina ČEZ je největší energetickou společností v České republice. Zaměřuje se na výrobu, distribuci, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla, obchod a prodej zemního plynu, poskytování energetických služeb a těžbu uhlí. Skupina patří mezi desítku největších energetik v Evropě, má více než osm milionů zákazníků a přes 32000 zaměstnanců. Loňské provozní výnosy činily 206,2 miliardy korun, což meziročně znamenalo 12 procentní růst. Čistý zisk meziročně vzrostl o 38 procent na 14,5 miliardy korun. V roce 2019 firma vyrobila 64,6 TWh, z toho v jaderných zdrojích 30,2 TWh. V prvním pololetí letošního roku firma docílila zisk ve výši 14,7 miliardy korun, což znamenalo o 1,3 miliardy korun více než ve stejném období předchozího roku. Provozní výnosy dosáhly 106,3 miliardy korun a meziročně vzrostly o 6,2 miliardy korun, tedy o šest procent. Zvýšení zisku je podle firmy způsobeno zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami.

RWE Supply & Trading CZ

RWE Supply & Trading CZ je obchodní společností, která se zabývá velkoobchodem se zemním plynem.
V roce 2019 koncerny RWE a E.ON uzavřely akviziční transakci, která zahrnovala i výměnu aktiv obou společností, do které byl začleněn i velký zákazník RWE Supply & Trading CZ, totiž společnost INNOGY v České republice. RWE Supply & Trading CZ nicméně není součástí skupiny společností Innogy Česká republika. V loňském roce firma vykázala tržby za prodej výrobků a služeb ve výši 117,8 miliardy korun, zisk po zdanění činil 2,12 miliardy korun.

INNOGY

Innogy v Česku se soustředí na dodávky zemního plynu, elektřiny a tepla zákazníkům, kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v teplárenských provozech a řešení pro čistou mobilitu. Společnost je také největším provozovatelem podzemních zásobníků zemního plynu v Česku. Kapacity Innogy Gas Storage pokrývají přibližně třetinu roční spotřeby zemního plynu v České republice a zásobníky tak patří do strategické infrastruktury země.

EPH

Energetický a průmyslový holding představuje přední středoevropskou energetickou skupinu, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Spojeném království, Irsku, Francii, Maďarsku, Polsku a Švýcarsku. EPH pokrývá několik aktivit – od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. To zahrnuje i platformy pro dodávky a obchodování na jedné straně a správu plynárenské infrastruktury na straně druhé. Skupinu tvoří více než 70 společností, které zaměstnávají přibližně 25000 lidí a jsou rozděleny do čtyř oblastí:
EP Infrastructure, EP Power Europe, EP Logistics International a EP Real Estate. Výnosy skupiny v roce 2019 činily 8,6 miliardy eur, adj. EBITDA dosahovala 2,1 miliardy eur.

ALPIQ

Česká filiálka koncernu Alpiq se sídlem v Praze patří mezi největší přeshraniční obchodníky s elektřinou ve střední, východní a jihovýchodní Evropě. Firma představuje také důležitého hráče na trhu s plynem. V Praze působí Centrum sdílených služeb, které poskytuje podporu celé řadě společností skupiny Alpiq. Od letošního roku podnik dodává také elektřinu a plyn českým domácnostem a podnikům. Skupina je v Česku zastoupena třemi firmami: velkoobchodní společností Alpiq Energy SE, která operuje na trzích s elektřinou a plynem v oblasti střední, východní a jihovýchodní Evropy, společností Alpiq Services CZ, která poskytuje obchodní služby dalším společnostem koncernu, a dále novou společností Alpiq Retail CZ, která nabízí dodávky elektřiny a plynu českým koncovým zákazníkům.

UNIPETROL

Rafinérská a petrochemická skupina je v Česku jediným zpracovatelem ropy, důležitým výrobcem plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic Benzina. V oboru rafinérské a petrochemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě. Od roku 2005 je součástí rafinérské a petrochemické skupiny PKN Orlen. Skupina provozuje dvě rafinérie s roční konverzní kapacitou 8,7 milionu tun ropy, tři polyolefinové jednotky s roční kapacitou 595 000 tun, etylenovou jednotku s roční kapacitou 544 000 tun, 416 čerpacích stanic Benzina v ČR a 10 čerpacích stanic na Slovensku (31. 12. 2019). Skupina disponuje také rozsáhlými dopravními kapacitami. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázal Unipetrol tržby ve výši 15 miliard korun, provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací činil 584,7 milionu korun.

MND

Skupina MND pokrývá všechny oblasti těžby ropy a zemního plynu a obchodování s plynem a elektřinou. Působí na evropském trhu. Skupina těží ropu a zemní plyn nejen v České republice, ale i v dalších zemích, poskytuje služby pro své evropské partnery v oblasti vrtných prací. Disponuje skladovací kapacitou zemního plynu přesahující 500 milionů „kubíků“. MND je významným hráčem na velkoobchodním trhu s plynem a elektřinou a alternativním dodavatelem těchto komodit domácnostem v České republice. Do skupiny MND spadají společnosti MND Drilling & Services, MND Gas Storage a MND.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Asseco

Rozhovory

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Vydáno 11.5.2020

Rozhovor s Petrem Galatíkem, jednatelem společnosti G3 s.r.o.   Za normálních okolností vyrábí lepidla, suché zipy nebo protiskluzné pásky. I společnost G3 však rychle zareagovala na situaci kolem koronaviru a částečně upravila výrobu – rozjela produkci ochranných štítů. „Ochranné pomůcky dodáváme všem potřebným, kteří nás osloví,“ říká Petr Galatík.   Vaše společnost je dodavatelem lepidel, […]

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Michalem Pecinou, provozně technickým ředitelem společnosti CAR4WAY:   „Stačí se online zaregistrovat, stáhnout naši aplikaci do mobilu, přihlásit se a vybrat auto. To si zarezervujete a za okamžik vám dorazí SMS s navigací. Dojdete k vozidlu, přiložíte čipovou kartu k čelnímu sklu, načež se automobil odemkne a je váš,“ popisuje Michal Pecina, jak fungují služby carsharingu. Sdílená mobilita je ve velkých […]

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Tomášem Kaplerem, zakladatelem a koordinátorem projektu CoroVent:   Neseděli, nekoukali a začali pracovat. Tým kolem zakladatele projektu CoroVent Tomáše Kaplera od března vyvíjí a vyrábí plicní ventilátory, které mají pomoci zachraňovat životy v době koronavirové pandemie. Jejich velká přednost? Dají se sestrojit za mnohonásobně nižší cenu než ostatní přístroje tohoto typu na trhu. „Náš ventilátor je vytvářený pro […]

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

Vydáno 3.4.2020

Rozhovor s Tomášem Kinčlem, odborným pracovníkem v pivovarství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze   Stejně jako většině potravinářského průmyslu, ani pivovarnictví se nevyhnul trend automatizace. A není na tom nic špatného. „Hlavním přínosem automatizace pivovarů je standardnost. Zákazníci očekávají, že určitá značka bude chutnat vždy podobně,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Tomáš Kinčl.   […]

Zobrazit Více