TOP 20 energetických společností – 1. část

Vydáno 12.10.2020 alpiqČEZephinnogymndrweunipetrol

ČEZ

Skupina ČEZ je největší energetickou společností v České republice. Zaměřuje se na výrobu, distribuci, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla, obchod a prodej zemního plynu, poskytování energetických služeb a těžbu uhlí. Skupina patří mezi desítku největších energetik v Evropě, má více než osm milionů zákazníků a přes 32000 zaměstnanců. Loňské provozní výnosy činily 206,2 miliardy korun, což meziročně znamenalo 12 procentní růst. Čistý zisk meziročně vzrostl o 38 procent na 14,5 miliardy korun. V roce 2019 firma vyrobila 64,6 TWh, z toho v jaderných zdrojích 30,2 TWh. V prvním pololetí letošního roku firma docílila zisk ve výši 14,7 miliardy korun, což znamenalo o 1,3 miliardy korun více než ve stejném období předchozího roku. Provozní výnosy dosáhly 106,3 miliardy korun a meziročně vzrostly o 6,2 miliardy korun, tedy o šest procent. Zvýšení zisku je podle firmy způsobeno zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami.

RWE Supply & Trading CZ

RWE Supply & Trading CZ je obchodní společností, která se zabývá velkoobchodem se zemním plynem.
V roce 2019 koncerny RWE a E.ON uzavřely akviziční transakci, která zahrnovala i výměnu aktiv obou společností, do které byl začleněn i velký zákazník RWE Supply & Trading CZ, totiž společnost INNOGY v České republice. RWE Supply & Trading CZ nicméně není součástí skupiny společností Innogy Česká republika. V loňském roce firma vykázala tržby za prodej výrobků a služeb ve výši 117,8 miliardy korun, zisk po zdanění činil 2,12 miliardy korun.

INNOGY

Innogy v Česku se soustředí na dodávky zemního plynu, elektřiny a tepla zákazníkům, kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v teplárenských provozech a řešení pro čistou mobilitu. Společnost je také největším provozovatelem podzemních zásobníků zemního plynu v Česku. Kapacity Innogy Gas Storage pokrývají přibližně třetinu roční spotřeby zemního plynu v České republice a zásobníky tak patří do strategické infrastruktury země.

EPH

Energetický a průmyslový holding představuje přední středoevropskou energetickou skupinu, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Spojeném království, Irsku, Francii, Maďarsku, Polsku a Švýcarsku. EPH pokrývá několik aktivit – od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. To zahrnuje i platformy pro dodávky a obchodování na jedné straně a správu plynárenské infrastruktury na straně druhé. Skupinu tvoří více než 70 společností, které zaměstnávají přibližně 25000 lidí a jsou rozděleny do čtyř oblastí:
EP Infrastructure, EP Power Europe, EP Logistics International a EP Real Estate. Výnosy skupiny v roce 2019 činily 8,6 miliardy eur, adj. EBITDA dosahovala 2,1 miliardy eur.

ALPIQ

Česká filiálka koncernu Alpiq se sídlem v Praze patří mezi největší přeshraniční obchodníky s elektřinou ve střední, východní a jihovýchodní Evropě. Firma představuje také důležitého hráče na trhu s plynem. V Praze působí Centrum sdílených služeb, které poskytuje podporu celé řadě společností skupiny Alpiq. Od letošního roku podnik dodává také elektřinu a plyn českým domácnostem a podnikům. Skupina je v Česku zastoupena dvěma firmami: velkoobchodní společností Alpiq Energy SE, která operuje na trzích s elektřinou a plynem v oblasti střední, východní a jihovýchodní Evropy a společností Alpiq Services CZ, která poskytuje obchodní služby dalším společnostem koncernu.

UNIPETROL

Rafinérská a petrochemická skupina je v Česku jediným zpracovatelem ropy, důležitým výrobcem plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic Benzina. V oboru rafinérské a petrochemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě. Od roku 2005 je součástí rafinérské a petrochemické skupiny PKN Orlen. Skupina provozuje dvě rafinérie s roční konverzní kapacitou 8,7 milionu tun ropy, tři polyolefinové jednotky s roční kapacitou 595 000 tun, etylenovou jednotku s roční kapacitou 544 000 tun, 416 čerpacích stanic Benzina v ČR a 10 čerpacích stanic na Slovensku (31. 12. 2019). Skupina disponuje také rozsáhlými dopravními kapacitami. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázal Unipetrol tržby ve výši 15 miliard korun, provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací činil 584,7 milionu korun.

MND

Skupina MND pokrývá všechny oblasti těžby ropy a zemního plynu a obchodování s plynem a elektřinou. Působí na evropském trhu. Skupina těží ropu a zemní plyn nejen v České republice, ale i v dalších zemích, poskytuje služby pro své evropské partnery v oblasti vrtných prací. Disponuje skladovací kapacitou zemního plynu přesahující 500 milionů „kubíků“. MND je významným hráčem na velkoobchodním trhu s plynem a elektřinou a alternativním dodavatelem těchto komodit domácnostem v České republice. Do skupiny MND spadají společnosti MND Drilling & Services, MND Gas Storage a MND.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více