TOP 20 energetických společností – 1. část

Vydáno 12.10.2020 alpiqČEZephinnogymndrweunipetrol

ČEZ

Skupina ČEZ je největší energetickou společností v České republice. Zaměřuje se na výrobu, distribuci, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla, obchod a prodej zemního plynu, poskytování energetických služeb a těžbu uhlí. Skupina patří mezi desítku největších energetik v Evropě, má více než osm milionů zákazníků a přes 32000 zaměstnanců. Loňské provozní výnosy činily 206,2 miliardy korun, což meziročně znamenalo 12 procentní růst. Čistý zisk meziročně vzrostl o 38 procent na 14,5 miliardy korun. V roce 2019 firma vyrobila 64,6 TWh, z toho v jaderných zdrojích 30,2 TWh. V prvním pololetí letošního roku firma docílila zisk ve výši 14,7 miliardy korun, což znamenalo o 1,3 miliardy korun více než ve stejném období předchozího roku. Provozní výnosy dosáhly 106,3 miliardy korun a meziročně vzrostly o 6,2 miliardy korun, tedy o šest procent. Zvýšení zisku je podle firmy způsobeno zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami.

RWE Supply & Trading CZ

RWE Supply & Trading CZ je obchodní společností, která se zabývá velkoobchodem se zemním plynem.
V roce 2019 koncerny RWE a E.ON uzavřely akviziční transakci, která zahrnovala i výměnu aktiv obou společností, do které byl začleněn i velký zákazník RWE Supply & Trading CZ, totiž společnost INNOGY v České republice. RWE Supply & Trading CZ nicméně není součástí skupiny společností Innogy Česká republika. V loňském roce firma vykázala tržby za prodej výrobků a služeb ve výši 117,8 miliardy korun, zisk po zdanění činil 2,12 miliardy korun.

INNOGY

Innogy v Česku se soustředí na dodávky zemního plynu, elektřiny a tepla zákazníkům, kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v teplárenských provozech a řešení pro čistou mobilitu. Společnost je také největším provozovatelem podzemních zásobníků zemního plynu v Česku. Kapacity Innogy Gas Storage pokrývají přibližně třetinu roční spotřeby zemního plynu v České republice a zásobníky tak patří do strategické infrastruktury země.

EPH

Energetický a průmyslový holding představuje přední středoevropskou energetickou skupinu, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Spojeném království, Irsku, Francii, Maďarsku, Polsku a Švýcarsku. EPH pokrývá několik aktivit – od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. To zahrnuje i platformy pro dodávky a obchodování na jedné straně a správu plynárenské infrastruktury na straně druhé. Skupinu tvoří více než 70 společností, které zaměstnávají přibližně 25000 lidí a jsou rozděleny do čtyř oblastí:
EP Infrastructure, EP Power Europe, EP Logistics International a EP Real Estate. Výnosy skupiny v roce 2019 činily 8,6 miliardy eur, adj. EBITDA dosahovala 2,1 miliardy eur.

ALPIQ

Česká filiálka koncernu Alpiq se sídlem v Praze patří mezi největší přeshraniční obchodníky s elektřinou ve střední, východní a jihovýchodní Evropě. Firma představuje také důležitého hráče na trhu s plynem. V Praze působí Centrum sdílených služeb, které poskytuje podporu celé řadě společností skupiny Alpiq. Od letošního roku podnik dodává také elektřinu a plyn českým domácnostem a podnikům. Skupina je v Česku zastoupena dvěma firmami: velkoobchodní společností Alpiq Energy SE, která operuje na trzích s elektřinou a plynem v oblasti střední, východní a jihovýchodní Evropy a společností Alpiq Services CZ, která poskytuje obchodní služby dalším společnostem koncernu.

UNIPETROL

Rafinérská a petrochemická skupina je v Česku jediným zpracovatelem ropy, důležitým výrobcem plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic Benzina. V oboru rafinérské a petrochemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě. Od roku 2005 je součástí rafinérské a petrochemické skupiny PKN Orlen. Skupina provozuje dvě rafinérie s roční konverzní kapacitou 8,7 milionu tun ropy, tři polyolefinové jednotky s roční kapacitou 595 000 tun, etylenovou jednotku s roční kapacitou 544 000 tun, 416 čerpacích stanic Benzina v ČR a 10 čerpacích stanic na Slovensku (31. 12. 2019). Skupina disponuje také rozsáhlými dopravními kapacitami. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázal Unipetrol tržby ve výši 15 miliard korun, provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací činil 584,7 milionu korun.

MND

Skupina MND pokrývá všechny oblasti těžby ropy a zemního plynu a obchodování s plynem a elektřinou. Působí na evropském trhu. Skupina těží ropu a zemní plyn nejen v České republice, ale i v dalších zemích, poskytuje služby pro své evropské partnery v oblasti vrtných prací. Disponuje skladovací kapacitou zemního plynu přesahující 500 milionů „kubíků“. MND je významným hráčem na velkoobchodním trhu s plynem a elektřinou a alternativním dodavatelem těchto komodit domácnostem v České republice. Do skupiny MND spadají společnosti MND Drilling & Services, MND Gas Storage a MND.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více