TOP 20 energetických společností – 2. část

Vydáno 13.10.2020 ČEPROČEPSE.OnMOLOTESEV.EN ENERGYVEOLIA ENERGIE

E.ON
Holding E.ON patří mezi přední světové energetické hráče. Společnost vznikla fúzí německých energetických firem VIAG a VEBA a věnuje se zejména prodeji elektřiny (výroba, distribuce) a zemního plynu. Působí v mnoha evropských zemích, v Česku podniká prostřednictvím společností E.ON Energie, E.ON Česká republika, E.ON Distribuce a E.ON Telco. E.ON Energie obchoduje s elektrickou energií a plynem na českém trhu. Mezi další činnosti patří výroba elektrické a tepelné energie v České republice. E.ON distribuce má na starosti provozování elektrické distribuční soustavy v jižních Čechách a na jižní Moravě a plynové distribuční soustavy na jihu Čech. E.ON Telco provozuje datovou infrastrukturu pro interní potřeby skupiny i pro externí zákazníky.

ČEPRO
Akciová společnost Čepro zabezpečuje zejména přepravu, skladování a prodej ropných produktů. V této oblasti poskytuje přepravní, skladovací a speciální služby ostatním subjektům. Má na starosti také zásoby státních hmotných rezerv. Zároveň provozuje síť vlastních čerpacích stanic pod obchodním názvem EuroOil. Firma vznikla k 1. lednu 1994 privatizací někdejšího bývalého státního podniku Benzina – původně jako České produktovody a ropovody. V loňském roce firma zaměstnávala více než 780 zaměstnanců, vykázala provozní výnosy 53,9 miliardy korun a dosáhla zisku před zdaněním ve výši 1,26 miliardy korun.

MOL
Skupina MOL je maďarská ropná a plynárenská společnost, která působí ve více než 40 zemích světa. Provozuje čtyři rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, Chorvatsku a na Slovensku. Celosvětově zaměstnává 28000 lidí. MOL má také vlastní síť více než 1900 čerpacích stanic ve 12 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Akcie Skupiny MOL se obchodují na burze v Budapešti, Varšavě a v Lucembursku. Do mezinárodní skupiny náleží rovněž MOL Česká republika. S 304 čerpacími stanicemi je MOL druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. První MOL čerpací stanice v České republice byla otevřena 5. května 2015 v Praze na Barrandově. V oblasti velkoobchodu patří MOL k vedoucím obchodním společnostem v oblasti distribuce a prodeje motorových paliv a maziv.

OTE
Společnost vznikla v dubnu 2001 jako akciová společnost, jejímž zakladatelem a jediným akcionářem je český stát. Výkon akcionářských práv provádí ministerstvo průmyslu a obchodu. Od roku 2002 OTE hraje v energetickém sektoru roli při zúčtování a finančním vypořádání odchylek, tedy rozdílů mezi sjednaným a skutečně odebraným nebo vyrobeným množstvím elektřiny účastníku trhu s elektřinou. A dále organizuje krátkodobý trh s elektřinou. Posledních deset let zajišťuje obdobné aktivity v plynárenství. OTE provozuje informační systém, jehož prostřednictvím jsou mimo jiné realizovány obchodní platformy krátkodobého trhu s elektřinou a plynem, trhu s nevyužitou flexibilitou, vyhodnocení a vypořádání odchylek, systém výplaty podpory podporovaným zdrojům energie a systém pro vydávání záruk původu. V roce 2019 firma realizovala výnosy ve výši 83,1 miliardy korun výsledek hospodaření před zdaněním činil 95, 2 milionu korun.

SEV.EN ENERGY
Energetická skupina se zaměřuje na konvenční způsob výroby elektrické energie. Skupina zahrnuje širokou škálu činností – od těžby a výroby hnědého uhlí v Evropě, přes výrobu elektrické energie a tepla až po obchodování s komoditami na celoevropské úrovni. Skupina je s 12 procentním podílem třetím největším výrobcem elektřiny v Česku a zaměstnává 725 lidí v oblasti výroby elektřiny a tepla v ČR. Skupina provozuje elektrárnu ve Chvaleticích, teplárnu v Kladně či teplárnu ve Zlíně. Dále má poloviční podíl ve třech plynových elektrárnách ve Velké Británii a minoritní zastoupení ve dvou australských elektrárnách. Vedle samotné výroby elektřiny a tepla. Sev. En Energy obchoduje s komoditami a nebo staví elektrárenské provozy.

ČEPS
Akciová společnost působí v Česku jako exkluzivní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 kV) na základě licence na přenos elektřiny udělené Energetickým regulačním úřadem. ČEPS provozuje 43 rozvoden se 77 transformátorů, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a trasy vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 3780 km a 220 kV o délce 1737 km. ČEPS poskytuje přenosové služby a služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (takzvané systémové služby). Společnost se také zabývá přeshraničními přenosy pro export,import a tranzit elektřiny.

VEOLIA ENERGIE
Společnost Veolia Energie ČR je českým výrobcem a dodavatelem tepla a elektrické energie v kogeneraci a je nezávislým provozovatelem sítě chladu na českém trhu. Na produkci elektřiny a tepla se podílí téměř 2000 kotlů, 17 parních turbín, 13 kogeneračních jednotek a 10 točivých redukcí. V loňském roce firma prodala 3523 GWH elektřiny, 13920 TJ tepla a 201314 GJ chladu. Instalovaný tepelný výkon společnosti dosahoval 3477 MWt a instalovaný elektrický výkon 408 MWe. V roce 2019 firma zaměstnávala 2226 pracovníků.

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více