TOP 20 ENERGETICKÝCH SPOLEČNOSTÍ – 3. ČÁST

Vydáno 14.10.2020

PRAŽSKÁ ENERGETIKA
Skupina PRE je energetická skupina a obchodník s energiemi na českém trhu. Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem po celém území ČR, distribuce elektřiny, její výroba a doplňkové energetické služby. Se svými více než 800 000 odběrnými místy je třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice. V roce 2018 Skupina PRE distribuovala koncovým zákazníkům 6,3 TWh elektřiny na všech napěťových hladinách a vyrobila 30 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů. Skupinu tvoří například mateřská společnost Pražská energetika a dále PRE distribuce, PREměření eYello CZ, Kormak Praha, PREservnisní, PREzákaznická či Voltcom. Ke konci roku 2019 společnosti v rámci skupiny zaměstnávaly přes 1500 pracovníků. Vloni skupina dosáhla hrubého zisku před zdaněním, úroky a odpisy ve výši 5,05 miliardy korun.

BOHEMIA ENERGY
V roce 2006 začala společnost nabízet domácnostem elektřinu, plyn o dva roky později. Bohemia Energy je součástí energetické skupiny Bohemia Energy, kterou dále tvoří společnosti Amper Market, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a alternativní dodavatel energií na Slovensku Slovakia Energy. Do skupiny rovněž patří i finanční společnost BEplan poskytující poradenství a  finanční plánování. V současnosti celá skupina dodává elektřinu a plyn více než 1,2 milionu zákazníků.

SOKOLOVSKÁ UHELNÁ
Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Firma byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. O deset let později došlo k její plné privatizaci a vzniku následnické organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce. Společnost se věnuje výrobě elektřiny a tepla, energetického uhlí a karbochemických produktů. Ročně firma vytěží kolem 6,3 milionů tun hnědého uhlí v lomu Jiří ve Vintířově. Přibližně polovina směřuje k zahraničním a domácím zákazníkům. Polovinu pak společnost zušlechťuje v rámci vlastních kapacit. Vyrobí tak ročně kolem 3500 GWh elektrické energie a zásobuje teplem Karlovy Vary i další města v regionu. Prodej tepla činí zhruba 1700 TJ.

ENERGO-PRO
Společnost provozuje vodní elektrárny ve střední a východní Evropě, oblasti Černého moře a Kavkazu. Zabývá se také distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než 2,3 miliony odběratelů. Celková instalovaná kapacita elektráren Energo-Pro činí 862 MW, roční výroba elektřiny pak překračuje 2,5 TWh. Součástí skupiny se sídlem v Praze je slovinský výrobce vodních turbín Litostroj Power, jeho součástí je pak česká firma Litostroj Engineering (dříve ČKD Blansko Engineering). V Česku firma provozuje dvě vodní elektrárny, v Turecku jich je pět, v Bulharsku 14 a v Gruzii 15.

LAMA ENERGY GROUP
Hlavními obory podnikání energetické skupiny jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. Klíčové obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku. Firma se sídlem v Česku je druhým největším českým těžařem ropy a zemního plynu. Společnost provozuje několik tepláren, patří mezi prodejce elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům a poskytuje také služby placené televize. Skupina čítá 25 společností a zahrnuje 700 zaměstnanců. Konsolidované tržby společnosti činily v roce 2018 deset miliard korun.

CENTROPOL ENERGY
Firma dodává elektřinu a plyn domácnostem, podnikatelům i velkým firmám. Společnost má přibližně 230 000 zákazníků, kterým v loňském roce dodala 1,95 TWh elektrické energie a 1,00 TWh zemního plynu. Celkové výnosy firmy v roce 2019 dosáhly 7,2 miliardy korun, zisk před zdaněním činil 11,7 milionu korun.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Vize digitálního závodu Continental

Vize digitálního závodu Continental

Vydáno 27.7.2021

Koncept digitálního závodu je pojem, který dnes řeší nespočet společností. Jakým způsobem se ,,mění“ společnost Continental Automotive Czech Republic? Jaké trendy udává závod v Brandýse nad Labem, jakožto nominovaný modelový závod pro digitalizaci? Zeptali jsme se Tomáše Vondráka, který jako první Čech usedl do vedení firmy a v současnosti zastává pozici Plant Manager (čtyř závodů […]

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

Vydáno 15.6.2021

Rozhovor s doc. Pavlem Pořízkou, Ph.D., vedoucím výzkumného týmu zabývajícího se laserovou spektroskopií, nejen o jejím využití, ale i o vlastním start-upu Lightigo. Úspěchy brněnských vědců s technologií LIBS tak zasahují do širokého spektra odvětví.   Interdisciplinární výzkum a vývoj kombinuje inženýrství, fyziku plazmatu, analytickou chemii, statistiku i například biologii. Jak je vůbec možné a náročné tohle […]

Apple a udržitelnost

Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné. Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii? Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem […]

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Vydáno 17.2.2021

Superpočítače pomáhají s koronavirem, termojadernou fúzí, předpovědí počasí a klimatických změn, plánováním chirurgických zákroků nebo optimalizací výrobních procesů v průmyslu. „Srdcem a zároveň mozkem továrny budoucnosti bude superpočítač, který bude zpracovávat a analyzovat data ze všech kamer a senzorů a řídit chod celé továrny včetně vyhodnocování poruch a nutnosti údržby jednotlivých zařízení,“ říká profesor Tomáš […]

Zobrazit Více