TOP 20 ENERGETICKÝCH SPOLEČNOSTÍ – 3. ČÁST

Vydáno 14.10.2020

PRAŽSKÁ ENERGETIKA
Skupina PRE je energetická skupina a obchodník s energiemi na českém trhu. Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem po celém území ČR, distribuce elektřiny, její výroba a doplňkové energetické služby. Se svými více než 800 000 odběrnými místy je třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice. V roce 2018 Skupina PRE distribuovala koncovým zákazníkům 6,3 TWh elektřiny na všech napěťových hladinách a vyrobila 30 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů. Skupinu tvoří například mateřská společnost Pražská energetika a dále PRE distribuce, PREměření eYello CZ, Kormak Praha, PREservnisní, PREzákaznická či Voltcom. Ke konci roku 2019 společnosti v rámci skupiny zaměstnávaly přes 1500 pracovníků. Vloni skupina dosáhla hrubého zisku před zdaněním, úroky a odpisy ve výši 5,05 miliardy korun.

BOHEMIA ENERGY
V roce 2006 začala společnost nabízet domácnostem elektřinu, plyn o dva roky později. Bohemia Energy je součástí energetické skupiny Bohemia Energy, kterou dále tvoří společnosti Amper Market, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a alternativní dodavatel energií na Slovensku Slovakia Energy. Do skupiny rovněž patří i finanční společnost BEplan poskytující poradenství a  finanční plánování. V současnosti celá skupina dodává elektřinu a plyn více než 1,2 milionu zákazníků.

SOKOLOVSKÁ UHELNÁ
Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Firma byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. O deset let později došlo k její plné privatizaci a vzniku následnické organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce. Společnost se věnuje výrobě elektřiny a tepla, energetického uhlí a karbochemických produktů. Ročně firma vytěží kolem 6,3 milionů tun hnědého uhlí v lomu Jiří ve Vintířově. Přibližně polovina směřuje k zahraničním a domácím zákazníkům. Polovinu pak společnost zušlechťuje v rámci vlastních kapacit. Vyrobí tak ročně kolem 3500 GWh elektrické energie a zásobuje teplem Karlovy Vary i další města v regionu. Prodej tepla činí zhruba 1700 TJ.

ENERGO-PRO
Společnost provozuje vodní elektrárny ve střední a východní Evropě, oblasti Černého moře a Kavkazu. Zabývá se také distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než 2,3 miliony odběratelů. Celková instalovaná kapacita elektráren Energo-Pro činí 862 MW, roční výroba elektřiny pak překračuje 2,5 TWh. Součástí skupiny se sídlem v Praze je slovinský výrobce vodních turbín Litostroj Power, jeho součástí je pak česká firma Litostroj Engineering (dříve ČKD Blansko Engineering). V Česku firma provozuje dvě vodní elektrárny, v Turecku jich je pět, v Bulharsku 14 a v Gruzii 15.

LAMA ENERGY GROUP
Hlavními obory podnikání energetické skupiny jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. Klíčové obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku. Firma se sídlem v Česku je druhým největším českým těžařem ropy a zemního plynu. Společnost provozuje několik tepláren, patří mezi prodejce elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům a poskytuje také služby placené televize. Skupina čítá 25 společností a zahrnuje 700 zaměstnanců. Konsolidované tržby společnosti činily v roce 2018 deset miliard korun.

CENTROPOL ENERGY
Firma dodává elektřinu a plyn domácnostem, podnikatelům i velkým firmám. Společnost má přibližně 230 000 zákazníků, kterým v loňském roce dodala 1,95 TWh elektrické energie a 1,00 TWh zemního plynu. Celkové výnosy firmy v roce 2019 dosáhly 7,2 miliardy korun, zisk před zdaněním činil 11,7 milionu korun.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Asseco

Rozhovory

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Ochranné pomůcky chceme zařadit do výrobního programu

Vydáno 11.5.2020

Rozhovor s Petrem Galatíkem, jednatelem společnosti G3 s.r.o.   Za normálních okolností vyrábí lepidla, suché zipy nebo protiskluzné pásky. I společnost G3 však rychle zareagovala na situaci kolem koronaviru a částečně upravila výrobu – rozjela produkci ochranných štítů. „Ochranné pomůcky dodáváme všem potřebným, kteří nás osloví,“ říká Petr Galatík.   Vaše společnost je dodavatelem lepidel, […]

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Kdo jednou vyzkouší carsharing, nechce po městě cestovat jinak

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Michalem Pecinou, provozně technickým ředitelem společnosti CAR4WAY:   „Stačí se online zaregistrovat, stáhnout naši aplikaci do mobilu, přihlásit se a vybrat auto. To si zarezervujete a za okamžik vám dorazí SMS s navigací. Dojdete k vozidlu, přiložíte čipovou kartu k čelnímu sklu, načež se automobil odemkne a je váš,“ popisuje Michal Pecina, jak fungují služby carsharingu. Sdílená mobilita je ve velkých […]

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Tvoříme opravdovou náhradu běžného ventilátoru

Vydáno 7.5.2020

Rozhovor s Tomášem Kaplerem, zakladatelem a koordinátorem projektu CoroVent:   Neseděli, nekoukali a začali pracovat. Tým kolem zakladatele projektu CoroVent Tomáše Kaplera od března vyvíjí a vyrábí plicní ventilátory, které mají pomoci zachraňovat životy v době koronavirové pandemie. Jejich velká přednost? Dají se sestrojit za mnohonásobně nižší cenu než ostatní přístroje tohoto typu na trhu. „Náš ventilátor je vytvářený pro […]

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

AUTOMATIZACE PIVOVARU POMÁHÁ ELIMINOVAT VÝKYVY KVALITY

Vydáno 3.4.2020

Rozhovor s Tomášem Kinčlem, odborným pracovníkem v pivovarství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze   Stejně jako většině potravinářského průmyslu, ani pivovarnictví se nevyhnul trend automatizace. A není na tom nic špatného. „Hlavním přínosem automatizace pivovarů je standardnost. Zákazníci očekávají, že určitá značka bude chutnat vždy podobně,“ říká v rozhovoru pro Svět průmyslu Tomáš Kinčl.   […]

Zobrazit Více