TOP 20 ENERGETICKÝCH SPOLEČNOSTÍ – 3. ČÁST

Vydáno 14.10.2020

PRAŽSKÁ ENERGETIKA
Skupina PRE je energetická skupina a obchodník s energiemi na českém trhu. Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem po celém území ČR, distribuce elektřiny, její výroba a doplňkové energetické služby. Se svými více než 800 000 odběrnými místy je třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice. V roce 2018 Skupina PRE distribuovala koncovým zákazníkům 6,3 TWh elektřiny na všech napěťových hladinách a vyrobila 30 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů. Skupinu tvoří například mateřská společnost Pražská energetika a dále PRE distribuce, PREměření eYello CZ, Kormak Praha, PREservnisní, PREzákaznická či Voltcom. Ke konci roku 2019 společnosti v rámci skupiny zaměstnávaly přes 1500 pracovníků. Vloni skupina dosáhla hrubého zisku před zdaněním, úroky a odpisy ve výši 5,05 miliardy korun.

BOHEMIA ENERGY
V roce 2006 začala společnost nabízet domácnostem elektřinu, plyn o dva roky později. Bohemia Energy je součástí energetické skupiny Bohemia Energy, kterou dále tvoří společnosti Amper Market, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a alternativní dodavatel energií na Slovensku Slovakia Energy. Do skupiny rovněž patří i finanční společnost BEplan poskytující poradenství a  finanční plánování. V současnosti celá skupina dodává elektřinu a plyn více než 1,2 milionu zákazníků.

SOKOLOVSKÁ UHELNÁ
Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Firma byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. O deset let později došlo k její plné privatizaci a vzniku následnické organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce. Společnost se věnuje výrobě elektřiny a tepla, energetického uhlí a karbochemických produktů. Ročně firma vytěží kolem 6,3 milionů tun hnědého uhlí v lomu Jiří ve Vintířově. Přibližně polovina směřuje k zahraničním a domácím zákazníkům. Polovinu pak společnost zušlechťuje v rámci vlastních kapacit. Vyrobí tak ročně kolem 3500 GWh elektrické energie a zásobuje teplem Karlovy Vary i další města v regionu. Prodej tepla činí zhruba 1700 TJ.

ENERGO-PRO
Společnost provozuje vodní elektrárny ve střední a východní Evropě, oblasti Černého moře a Kavkazu. Zabývá se také distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než 2,3 miliony odběratelů. Celková instalovaná kapacita elektráren Energo-Pro činí 862 MW, roční výroba elektřiny pak překračuje 2,5 TWh. Součástí skupiny se sídlem v Praze je slovinský výrobce vodních turbín Litostroj Power, jeho součástí je pak česká firma Litostroj Engineering (dříve ČKD Blansko Engineering). V Česku firma provozuje dvě vodní elektrárny, v Turecku jich je pět, v Bulharsku 14 a v Gruzii 15.

LAMA ENERGY GROUP
Hlavními obory podnikání energetické skupiny jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. Klíčové obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku. Firma se sídlem v Česku je druhým největším českým těžařem ropy a zemního plynu. Společnost provozuje několik tepláren, patří mezi prodejce elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům a poskytuje také služby placené televize. Skupina čítá 25 společností a zahrnuje 700 zaměstnanců. Konsolidované tržby společnosti činily v roce 2018 deset miliard korun.

CENTROPOL ENERGY
Firma dodává elektřinu a plyn domácnostem, podnikatelům i velkým firmám. Společnost má přibližně 230 000 zákazníků, kterým v loňském roce dodala 1,95 TWh elektrické energie a 1,00 TWh zemního plynu. Celkové výnosy firmy v roce 2019 dosáhly 7,2 miliardy korun, zisk před zdaněním činil 11,7 milionu korun.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více