Technologické společnosti stále častěji požadují, aby zaměstnanci pracovali z domova a vyhýbali se cestování během krize spojené s pandemií COVID-19.
Apple Park v kalifornském Cupertinu postavený v zeleni a obehnaný turistickými stezkami vypadá nyní klidněji a tišeji. Totéž platí pro kanceláře Twitteru v typicky rušném centru San Franciska a pro společnost Facebook v budovách Menlo Parku.
Generální ředitel Applu Tim Cook poslal všem zaměstnancům dopis, ve kterém je do 13. března vyzývá k práci z domova, informoval Bloomberg. Vypuknutí koronaviru nazval „bezprecedentní událostí“ a „náročným okamžikem“. Zaměstnanci ze Silicon Valley se tak na nějakou dobu vzdávají svých výhod pracovního prostředí a přesunují se pracovat domů. Také Generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella povzbudil zaměstnance z oblastí Seattlu a San Franciska, aby zůstali do 25. března doma. Podle něj je důležité, aby „ se veřejné zdraví stalo naší nejvyšší prioritou.“ Hewlett-Packard (HP) učinily podobné kroky. Dokonce i Stanfordská univerzita v samém srdci Silicon Valley zrušila hodiny osobní výuky.
Rušení konferencí
Z obavy pandemie COVID-19 zrušil Facebook svoji vývojářskou konferenci F8 v San Jose, pořádající jen kousek od svého sídla. „Byla to těžká výzva,“ uvedl ve svém prohlášení minulý měsíc Konstantinos Papamiltiadis, ředitel vývojových platforem a programů Facebooku. Svá každoroční setkání zrušily také společnosti Google, Nvidia a Game Developers Conference. Tyto kroky přicházejí jako strach z viru, který byl poprvé zjištěn v Číně koncem předloňského roku a který se šíří po celé zemi. Vědci tvrdí, že se zdá být mnohem smrtelnější než chřipka, která sama každoročně zabije desítky tisíc lidí v USA. Koronavirus ohrožuje především nemocné a starší lidi. Města a státy také dramaticky zasahují. San Francisco zakázalo „nepodstatné skupinové akce“ v jakýchkoli městských zařízeních nejméně do 23. března, uvedla místní televizní stanice KPIX. Los Angeles Times napsaly, že jeho domovské město zvýšilo financování testů uprostřed ohnisek. „Musíme být připraveni. Musíme chránit blaho našich blízkých a našich sousedů,“ řekl minulý týden Eric Garcetti, starosta Los Angeles. Kam to všechno povede, není jasné. Zákonodárci Seattlu a New Yorku mezitím vyzývají společnost, aby zaměstnancům umožnili pracovat z domova, pokud mohou.
Zasaženo je také podnikání
Koronavirus nezpůsobuje jen strach z veřejného zdraví, ale také zpomaluje ekonomickou aktivitu po celém světě. S rostoucím počtem případů se akciové trhy propadají. Zasažené společnosti v Asii zpomalují dovoz vyrobených dílů pro zařízení iPhone nebo pro díly pro tiskárny HP. Společnost Apple, která je jednou z nejoceňovanějších společností na světě, v únoru uvedla, že očekává méně dodávek svých telefonů iPhone, což také pravděpodobně povede ke snížení prodeje. Gigant v oblasti smartphonů Samsung také údajně zpomalil výrobu některých zařízení ve svých pobočkách v Jižní Koreji. Apple, Google, Twitter a Facebook se rozhodly pomoct svým zaměstnancům postiženým virem finanční kompenzací. Také Uber, Lyft, Doordash a Postmates zvažují finanční pomoc řidičům, uvádí The Wall Street Journal. Není jasné, jak dlouho tato krize bude pokračovat a jaký dopad bude mít nejen na technologické společnosti.
„Koronavirus je černá labuť roku 2020,“ uvedla firma Sequoia Capital v dokumentu zaslaném ředitelům společností. Také vyzvala čtenáře, aby co nejrychleji přehodnotili své podnikání. „Charakteristickým rysem fungujících společností je způsob, jakým jejich vůdci reagují na zlomové okamžiky.“
Zdroj: https://www.cnet.com