Elon Musk jako spoluautor studie protilátek COVID-19

Vydáno 23.2.2021 covid-19elon muskKoronavirusSpaceXtestování

Přes 4000 zaměstnanců SpaceX se dobrovolně přihlásilo na testování v rámci studia protilátek COVID-19, jehož spoluautorem je výkonný ředitel společnosti Elon Musk.

Nedávno zveřejněná studie v časopisu Nature Communications přikládá důkazy o tom, že si infikovaní lidé vykazující mírnější příznaky vyvinuli slabší imunitu vůči COVID-19 než ti, kteří onemocněli vážněji. Skupina kolem této studie našla také důkazy, které naznačují existenci určité prahové hodnoty protilátek a které by mohly poskytnout imunitu vůči nemoci. Přesto napsali, že „přesné úrovně […] spojené s ochranou před opětovnou infekcí zůstávají nejasné“.

Autoři ovšem poznamenávají, že samotné vakcíny vytváří výraznější imunitní systém oproti případům s mírnými nebo žádnými příznaky. Věří, že tento výzkum a další podobná studie pomohou politikům efektivně distribuovat současně omezené zásoby vakcín.

O součást studie byli zaměstnanci SpaceX požádáni v dubnu 2020, paradoxně když Musk šířil dezinformace o koronaviru v interních mailech společnosti a také na Twitteru. Napsal, že je pravděpodobnější zahynout při autonehodě než chytnout COVID-19 a že se virus „ve Spojených státech nenachází mezi stovkou zdravotních rizik.“ Také tweetoval, že do konce dubna „bude v USA pravděpodobně nula nových případů.“

Mezi dobrovolníky patřilo 92% mužů

Od té doby zemřelo téměř 500 000 Američanů. Musk prodělal nemoc v listopadu 2020 a uvedl, že pociťoval mírné příznaky. Odběr krve probíhal u dobrovolníků zhruba každý měsíc. Ovšem drtivá většina z nich byli muži středního věku, což mohlo způsobit zkreslení výsledků. Celý dokument a výsledky této studie jsou dostupné na webových stránkách Nature Communications.

Společnost nechala spolupracovat svého lékařského ředitele, který dohlíží na začínající letový program SpaceX, na vývoji programu testování protilátek s odborníkem na infekční choroby z Harvardu a s vědci z Ragonského institutu, uvedl The Wall Street Journal.

Na studii pracovalo 30 odborníků z MIT (Massachusettský technický institut), Harvardu, lékařského centra Beth Israel Deaconess Medical Center a Howard Hughes Medical Center, SpaceX a dalších.
Financování proběhlo díky Muskově charitativní nadaci, nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, NIH (Národní institut zdraví) a TRISH (program NASA Translational Research Institute for Space Health).

Zdroj: https://www.theverge.com

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Vize digitálního závodu Continental

Vize digitálního závodu Continental

Vydáno 27.7.2021

Koncept digitálního závodu je pojem, který dnes řeší nespočet společností. Jakým způsobem se ,,mění“ společnost Continental Automotive Czech Republic? Jaké trendy udává závod v Brandýse nad Labem, jakožto nominovaný modelový závod pro digitalizaci? Zeptali jsme se Tomáše Vondráka, který jako první Čech usedl do vedení firmy a v současnosti zastává pozici Plant Manager (čtyř závodů […]

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

Vydáno 15.6.2021

Rozhovor s doc. Pavlem Pořízkou, Ph.D., vedoucím výzkumného týmu zabývajícího se laserovou spektroskopií, nejen o jejím využití, ale i o vlastním start-upu Lightigo. Úspěchy brněnských vědců s technologií LIBS tak zasahují do širokého spektra odvětví.   Interdisciplinární výzkum a vývoj kombinuje inženýrství, fyziku plazmatu, analytickou chemii, statistiku i například biologii. Jak je vůbec možné a náročné tohle […]

Apple a udržitelnost

Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné. Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii? Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem […]

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Vydáno 17.2.2021

Superpočítače pomáhají s koronavirem, termojadernou fúzí, předpovědí počasí a klimatických změn, plánováním chirurgických zákroků nebo optimalizací výrobních procesů v průmyslu. „Srdcem a zároveň mozkem továrny budoucnosti bude superpočítač, který bude zpracovávat a analyzovat data ze všech kamer a senzorů a řídit chod celé továrny včetně vyhodnocování poruch a nutnosti údržby jednotlivých zařízení,“ říká profesor Tomáš […]

Zobrazit Více