Elon Musk jako spoluautor studie protilátek COVID-19

Vydáno 23.2.2021 covid-19elon muskKoronavirusSpaceXtestování

Přes 4000 zaměstnanců SpaceX se dobrovolně přihlásilo na testování v rámci studia protilátek COVID-19, jehož spoluautorem je výkonný ředitel společnosti Elon Musk.

Nedávno zveřejněná studie v časopisu Nature Communications přikládá důkazy o tom, že si infikovaní lidé vykazující mírnější příznaky vyvinuli slabší imunitu vůči COVID-19 než ti, kteří onemocněli vážněji. Skupina kolem této studie našla také důkazy, které naznačují existenci určité prahové hodnoty protilátek a které by mohly poskytnout imunitu vůči nemoci. Přesto napsali, že „přesné úrovně […] spojené s ochranou před opětovnou infekcí zůstávají nejasné“.

Autoři ovšem poznamenávají, že samotné vakcíny vytváří výraznější imunitní systém oproti případům s mírnými nebo žádnými příznaky. Věří, že tento výzkum a další podobná studie pomohou politikům efektivně distribuovat současně omezené zásoby vakcín.

O součást studie byli zaměstnanci SpaceX požádáni v dubnu 2020, paradoxně když Musk šířil dezinformace o koronaviru v interních mailech společnosti a také na Twitteru. Napsal, že je pravděpodobnější zahynout při autonehodě než chytnout COVID-19 a že se virus „ve Spojených státech nenachází mezi stovkou zdravotních rizik.“ Také tweetoval, že do konce dubna „bude v USA pravděpodobně nula nových případů.“

Mezi dobrovolníky patřilo 92% mužů

Od té doby zemřelo téměř 500 000 Američanů. Musk prodělal nemoc v listopadu 2020 a uvedl, že pociťoval mírné příznaky. Odběr krve probíhal u dobrovolníků zhruba každý měsíc. Ovšem drtivá většina z nich byli muži středního věku, což mohlo způsobit zkreslení výsledků. Celý dokument a výsledky této studie jsou dostupné na webových stránkách Nature Communications.

Společnost nechala spolupracovat svého lékařského ředitele, který dohlíží na začínající letový program SpaceX, na vývoji programu testování protilátek s odborníkem na infekční choroby z Harvardu a s vědci z Ragonského institutu, uvedl The Wall Street Journal.

Na studii pracovalo 30 odborníků z MIT (Massachusettský technický institut), Harvardu, lékařského centra Beth Israel Deaconess Medical Center a Howard Hughes Medical Center, SpaceX a dalších.
Financování proběhlo díky Muskově charitativní nadaci, nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, NIH (Národní institut zdraví) a TRISH (program NASA Translational Research Institute for Space Health).

Zdroj: https://www.theverge.com

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Apple a udržitelnost

Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné. Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii? Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem […]

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Vydáno 17.2.2021

Superpočítače pomáhají s koronavirem, termojadernou fúzí, předpovědí počasí a klimatických změn, plánováním chirurgických zákroků nebo optimalizací výrobních procesů v průmyslu. „Srdcem a zároveň mozkem továrny budoucnosti bude superpočítač, který bude zpracovávat a analyzovat data ze všech kamer a senzorů a řídit chod celé továrny včetně vyhodnocování poruch a nutnosti údržby jednotlivých zařízení,“ říká profesor Tomáš […]

NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ KONCOVÉ ZAŘÍZENÍ JE UŽIVATEL

NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ KONCOVÉ ZAŘÍZENÍ JE UŽIVATEL

Vydáno 10.2.2021

Kybernetická bezpečnost je v průmyslu stále důležitějším aspektem, a to zejména v době, kdy firmy usilují o vyšší stupeň automatizace, robotizace nebo digitalizace. „Důležitým parametrem a limitem bezpečnosti v průmyslu je provozuschopnost a obnovitelnost zařízení,“ upozorňuje Jiří Kasner, předseda představenstva společnosti COLSYS – AUTOMATIK, a.s. Přibližně deset let se mluví o průmyslu 4.0? Nakolik se […]

Digitální transformace jako předpoklad budoucího úspěchu

Digitální transformace jako předpoklad budoucího úspěchu

Vydáno 19.1.2021

Digitální transformace je pojem, který se dnes skloňuje ve všech pádech. Jaké hodnoty přináší výrobním firmám a jaký je stav českého průmyslu z hlediska digitální transformace? Zeptali jsme se Ing. Eduarda Palíška, Ph.D., MBA, generálního ředitele Siemens Česká republika, člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR a Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Skupina Siemens Česká republika je součástí […]

Zobrazit Více