Digitální vlákno: Tvorba 2D výkresů je nutné zlo a krok zpátky

Vydáno 22.3.2021 ABB JablonecAV engineeringBraunModel Base Definition (MBD)Model Base Enterprise (MBE)MSV Systems CZ

Současné dynamické prostředí vývoje a výroby komplexních výrobků vyžaduje používání nových, produktivnějších technologií a postupů. Tradiční inženýrské postupy nestačí tempu a požadavkům, mnohdy jsou i brzdami podnikových procesů.

Historicky byly papírové, později elektronické 2D výkresy středobodem inženýrského snažení a všechny procesy tomu byly přizpůsobeny. S pokrokem v technologiích, se zkracujícími se vývojovými cykly, dostupností 3D CAD systémů a vizualizačních nástrojů postupně 2D výkresy nedostačují, a tedy se stávají úzkým místem procesů vývoje a přípravy výroby. Dnes je 2D výkres jen interpretací existujícího 3D modelu a kromě jiného způsobu zobrazení nepřináší žádné nové informace, které by 3D model již neobsahoval. Samotné 2D výkresy navíc nestačí k zachycení všech informací. 2D výkresy jsou také náchylnější k chybám při interpretaci. Výsledkem může být vznik neshody nebo nepřesné údaje. V neposlední řadě je nová generace inženýrů jiná než jejich předchůdci před lety: přemýšlejí, vidí a tvoří ve 3D. Tvorba 2D výkresů je pro ně nutné zlo a krok zpátky. Celá řada pracovníků ve výrobě je bohužel ani neumí správně číst a tedy jim nerozumí.

Zde je tedy na místě otázka, jak získat potřebné informace pro výrobu bez papírových výkresů? Ve světě CAD systémů existuje řešení, které je označováno jako Model Base Definition (MBD) a Model Base Enterprise (MBE)

Definice výrobku založená na 3D modelu

Model Base Definition je nový přístup k dokumentaci výrobku, který umožňuje řešit rostoucí složitost systémů, zkrátit čas, snížit náklady a rizika spojená s vývojem komplexních výrobků. MBD umožňuje integrovat požadavky na výrobek s jejich následným řešením. Základem MBD je vytváření technických datových balíček (Technical Data Package – TDP). Ty zahrnují 3D model a související datové prvky, které plně definují výrobek způsobem, který může být komunikován a efektivně využíván všemi uživateli bez nutnosti 2D výkresů. Tento datový balíček se stává jediným zdrojem informací, které jsou sdíleny s navazujícími odděleními jako je kvalita, kontrola, nákup nebo kooperace. 

Model Base Enterprise je naproti tomu plně integrované kolaborativní prostředí, které sdílí ověřená a autorizovaná data MBD v celém podniku, což umožňuje realizaci výrobků od konceptu až po servis. 

Dobře fungující prostředí MBD a MBE nemůže existovat bez správně implementovaného PLM systému, který zajistí bezbariérové vytvoření digitálního vlákna firmy a tím dostupnost všech informací všem zainteresovaným.

Technický datový balíček

Základem MBD je technický datový balíček který obsahuje 3D CAD modely a další související datové prvky. Takto je výrobek plně definován způsobem, který plně nahradí 2D výkresy. Přináší to řadu dalších výhod: modely obsahují všechny informace o výrobku a výrobě (Product and Manufacturing Information – PMI), materiálové specifikace, historii změn, poznámky a další informace důležité pro spolupráci na vývoji a výrobě nebo servisu.

Modely je možné rychle vyhledat, snadno prohlížet, měřit, vytvářet řezy, doplňovat poznámky atd. Důležitou funkcí jsou také interaktivní výběry – výběrem povrchu modelu se zvýrazní související rozměry a geometrické tolerance; opačně se výběrem tolerance nebo poznámky zvýrazní související povrch modelu.

Pokud někdo v procesu trvá na standardním 2D výkresu, může být i výkres zahrnut do balíčku technických dat. Je ale nutné počítat se snížením efektu celého systému MBD. Obvykle je 2D výkres generován až v závěrečné fázi přípravy výroby automatizovaně z připravených modelů MBD a to jen tam, kde je to nezbytně nutné.

To, že není MBD utopie, dokládají i zkušenosti mnoha světových i českých společností:

  • Braun vylepšil své procesy zakomponováním informací o designu, procesu a výrobě do definice MBD, která snadno vyjadřuje vzájemné složité vztahy v celém procesu vývoje, výroby a servisu.
  • US Navy zvolila PLM systém Windchill jako základ systému pro bezpapírovou komunikaci mezi inženýry, logistikou, servisem a dodavateli založeném na MBD. Jedná se v současnosti zřejmě o největší projekt digitálního vlákna na světě.
  • Průkopníkem bezpapírové výroby v České republice je ABB Jablonec, významný výrobce elektrotechnických výrobků. ABB díky plošnému nasazení PLM Windchill a principů MBD redukovalo čas na tvorbu výkresové dokumentace až o 85 %, zredukovalo o 80 % počet vytvářených výkresů za současného zmenšení formátů (max. A3) a významně snížilo množství papírové dokumentace při změnovém řízení.
  • Společnost MSV SYSTEMS CZ díky nasazení PLM systému Windchill vytvořila základ digitálního vlákna a zajistila bezpapírový oběh dat od konstrukce až po výrobu. Minimalizace chyb ve vydávané výrobní dokumentaci a rychlost zpracování změn dle požadavků odběratelů vedou ke zvýšení efektivity celého hlavního procesu vývoje a výroby a ke konečnému zkrácení dodacích termínů finálního výrobku.

Díky zavádění digitálního vlákna a bezpapírové výroby u řady svých zákazníků má AV ENGINEERING bohaté zkušenosti, které umožňují posoudit specifické požadavky výrobních podniků a doporučit nejvhodnější postupy, včetně využití MBD a MBE strategií. 

 

Ing. Luděk Rektořík
Software Consultant


AV ENGINEERING, a.s.

 

 

 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více