Digitální vlákno: Tvorba 2D výkresů je nutné zlo a krok zpátky

Vydáno 22.3.2021 ABB JablonecAV engineeringBraunModel Base Definition (MBD)Model Base Enterprise (MBE)MSV Systems CZ

Současné dynamické prostředí vývoje a výroby komplexních výrobků vyžaduje používání nových, produktivnějších technologií a postupů. Tradiční inženýrské postupy nestačí tempu a požadavkům, mnohdy jsou i brzdami podnikových procesů.

Historicky byly papírové, později elektronické 2D výkresy středobodem inženýrského snažení a všechny procesy tomu byly přizpůsobeny. S pokrokem v technologiích, se zkracujícími se vývojovými cykly, dostupností 3D CAD systémů a vizualizačních nástrojů postupně 2D výkresy nedostačují, a tedy se stávají úzkým místem procesů vývoje a přípravy výroby. Dnes je 2D výkres jen interpretací existujícího 3D modelu a kromě jiného způsobu zobrazení nepřináší žádné nové informace, které by 3D model již neobsahoval. Samotné 2D výkresy navíc nestačí k zachycení všech informací. 2D výkresy jsou také náchylnější k chybám při interpretaci. Výsledkem může být vznik neshody nebo nepřesné údaje. V neposlední řadě je nová generace inženýrů jiná než jejich předchůdci před lety: přemýšlejí, vidí a tvoří ve 3D. Tvorba 2D výkresů je pro ně nutné zlo a krok zpátky. Celá řada pracovníků ve výrobě je bohužel ani neumí správně číst a tedy jim nerozumí.

Zde je tedy na místě otázka, jak získat potřebné informace pro výrobu bez papírových výkresů? Ve světě CAD systémů existuje řešení, které je označováno jako Model Base Definition (MBD) a Model Base Enterprise (MBE)

Definice výrobku založená na 3D modelu

Model Base Definition je nový přístup k dokumentaci výrobku, který umožňuje řešit rostoucí složitost systémů, zkrátit čas, snížit náklady a rizika spojená s vývojem komplexních výrobků. MBD umožňuje integrovat požadavky na výrobek s jejich následným řešením. Základem MBD je vytváření technických datových balíček (Technical Data Package – TDP). Ty zahrnují 3D model a související datové prvky, které plně definují výrobek způsobem, který může být komunikován a efektivně využíván všemi uživateli bez nutnosti 2D výkresů. Tento datový balíček se stává jediným zdrojem informací, které jsou sdíleny s navazujícími odděleními jako je kvalita, kontrola, nákup nebo kooperace. 

Model Base Enterprise je naproti tomu plně integrované kolaborativní prostředí, které sdílí ověřená a autorizovaná data MBD v celém podniku, což umožňuje realizaci výrobků od konceptu až po servis. 

Dobře fungující prostředí MBD a MBE nemůže existovat bez správně implementovaného PLM systému, který zajistí bezbariérové vytvoření digitálního vlákna firmy a tím dostupnost všech informací všem zainteresovaným.

Technický datový balíček

Základem MBD je technický datový balíček který obsahuje 3D CAD modely a další související datové prvky. Takto je výrobek plně definován způsobem, který plně nahradí 2D výkresy. Přináší to řadu dalších výhod: modely obsahují všechny informace o výrobku a výrobě (Product and Manufacturing Information – PMI), materiálové specifikace, historii změn, poznámky a další informace důležité pro spolupráci na vývoji a výrobě nebo servisu.

Modely je možné rychle vyhledat, snadno prohlížet, měřit, vytvářet řezy, doplňovat poznámky atd. Důležitou funkcí jsou také interaktivní výběry – výběrem povrchu modelu se zvýrazní související rozměry a geometrické tolerance; opačně se výběrem tolerance nebo poznámky zvýrazní související povrch modelu.

Pokud někdo v procesu trvá na standardním 2D výkresu, může být i výkres zahrnut do balíčku technických dat. Je ale nutné počítat se snížením efektu celého systému MBD. Obvykle je 2D výkres generován až v závěrečné fázi přípravy výroby automatizovaně z připravených modelů MBD a to jen tam, kde je to nezbytně nutné.

To, že není MBD utopie, dokládají i zkušenosti mnoha světových i českých společností:

  • Braun vylepšil své procesy zakomponováním informací o designu, procesu a výrobě do definice MBD, která snadno vyjadřuje vzájemné složité vztahy v celém procesu vývoje, výroby a servisu.
  • US Navy zvolila PLM systém Windchill jako základ systému pro bezpapírovou komunikaci mezi inženýry, logistikou, servisem a dodavateli založeném na MBD. Jedná se v současnosti zřejmě o největší projekt digitálního vlákna na světě.
  • Průkopníkem bezpapírové výroby v České republice je ABB Jablonec, významný výrobce elektrotechnických výrobků. ABB díky plošnému nasazení PLM Windchill a principů MBD redukovalo čas na tvorbu výkresové dokumentace až o 85 %, zredukovalo o 80 % počet vytvářených výkresů za současného zmenšení formátů (max. A3) a významně snížilo množství papírové dokumentace při změnovém řízení.
  • Společnost MSV SYSTEMS CZ díky nasazení PLM systému Windchill vytvořila základ digitálního vlákna a zajistila bezpapírový oběh dat od konstrukce až po výrobu. Minimalizace chyb ve vydávané výrobní dokumentaci a rychlost zpracování změn dle požadavků odběratelů vedou ke zvýšení efektivity celého hlavního procesu vývoje a výroby a ke konečnému zkrácení dodacích termínů finálního výrobku.

Díky zavádění digitálního vlákna a bezpapírové výroby u řady svých zákazníků má AV ENGINEERING bohaté zkušenosti, které umožňují posoudit specifické požadavky výrobních podniků a doporučit nejvhodnější postupy, včetně využití MBD a MBE strategií. 

 

Ing. Luděk Rektořík
Software Consultant


AV ENGINEERING, a.s.

 

 

 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Vize digitálního závodu Continental

Vize digitálního závodu Continental

Vydáno 27.7.2021

Koncept digitálního závodu je pojem, který dnes řeší nespočet společností. Jakým způsobem se ,,mění“ společnost Continental Automotive Czech Republic? Jaké trendy udává závod v Brandýse nad Labem, jakožto nominovaný modelový závod pro digitalizaci? Zeptali jsme se Tomáše Vondráka, který jako první Čech usedl do vedení firmy a v současnosti zastává pozici Plant Manager (čtyř závodů […]

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

Vydáno 15.6.2021

Rozhovor s doc. Pavlem Pořízkou, Ph.D., vedoucím výzkumného týmu zabývajícího se laserovou spektroskopií, nejen o jejím využití, ale i o vlastním start-upu Lightigo. Úspěchy brněnských vědců s technologií LIBS tak zasahují do širokého spektra odvětví.   Interdisciplinární výzkum a vývoj kombinuje inženýrství, fyziku plazmatu, analytickou chemii, statistiku i například biologii. Jak je vůbec možné a náročné tohle […]

Apple a udržitelnost

Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné. Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii? Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem […]

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Vydáno 17.2.2021

Superpočítače pomáhají s koronavirem, termojadernou fúzí, předpovědí počasí a klimatických změn, plánováním chirurgických zákroků nebo optimalizací výrobních procesů v průmyslu. „Srdcem a zároveň mozkem továrny budoucnosti bude superpočítač, který bude zpracovávat a analyzovat data ze všech kamer a senzorů a řídit chod celé továrny včetně vyhodnocování poruch a nutnosti údržby jednotlivých zařízení,“ říká profesor Tomáš […]

Zobrazit Více