Gigantický úspěch. Plán projektu s názvem Sentien Audio byl splněný během čtyřiceti minut. Kampaň na crowdfundingovém serveru Kickstarter vybrala 40krát vyšší částku, než byla původně v plánu. Jednalo se o 10 000 dolarů s cíleným datem 15. dubna.
Hlavním předmětem tohoto projektu jsou vyspělá sluchátka, která nemají zástrčky a pipy. Zvuk přenáší po kosti, uvnitř ucha ani kolem něj nesčítá další součástky. Zní vám to dost futuristicky? Sice se nejedná o zcela novou technologii, ale projekt je zajímavý z hlediska marketingu, finančního úspěchu Kickstarteru a jeho původu. Tyto (ne)sluchátka Sentien jsou dílem české společnosti, kterou zahájili v Praze dva Slováci – Imrich Valach a Peter Jensen ve spolupráci s designérem Darkem Zahálkou.
SCI-FI SLUCHÁTKA BUDOU VYRÁBĚNY V EVROPĚ
Obrovský zájem a nekonečné nabídky vystřelily projekt mezi nejlepší na celém serveru. Kromě vedení zvuku po kosti, které mimo jiné poskytuje možnost poslouchat cokoli dalšího přes uši, nabízejí sluchátka více možností přizpůsobení. K jednotlivým dotekovým gestům (poklepání prstem přes aplikaci, ale i ovládání hlasem) můžete například přiřadit vlastní akce. Pokud jde o design, vývojáři poukazují na možnost nosit sluchátka pohodlně po dlouhou dobu. Existuje přibližne 3 000 prototypů, které samotní tvůrci přes dva roky testovali.
„Nejvyšší level by byl samozřejmě mít implantovaný Neuralink v mozku, ale tam ještě nejsme. Smart glasses jsou jen o krok blíž. Ale viděl jsem v posledních letech velký pokrok u audia, a tak jsem se do toho ponořil,“ popisuje Valach pro Forbes.
„Tahle technologie mi přišla jako ta správná cesta do budoucnosti. Nasadíte si ji, neruší vás ani o ní nevíte, všechno vnímáte přirozeně. Máte skvělý zvuk přímo v hlavě spojený s rozhraním, přes které můžete hlasem ovládat svoje ostatní zařízení,“ vysvětluje Valach.
Mezi další funkce patří aktivní potlačení hluku, hlasové ovládání nebo připojení Bluetooth ke dvěma zařízením současně. Použití baterie s 24hodinovou životností se při dlouhodobém nošením ukazuje jako nadprůměrná hodnota.
Po skončení projektu na Kickstarteru by se sluchátka měla začít vyrábět v Evropě. Především z důvodu lepšího dohledu autorů nad produkcí. Samotná kampaň využila server nejen k získávání investic, ale také ke shromažďování zpětné vazby a hledání zájmů – což se vývojářům nepochybně vydařilo.