Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021 appleCupertinohonza dvorskýsustainabilityudržitelnost

Honza Dvorský developer Apple

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné.

Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii?

Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem dostal práci pro firmu SwiftKey v Londýně, kde jsem mimo práci ve volném čase začal psát technologický blog a věnovat se tvorbě nástrojů pro vývojáře, které jsem dával zdarma i se zdrojovým kódem na internet, tzv. open source. Jeden z těch nástrojů se integroval s Apple produktem pro vývojáře jménem Xcode Server, jenže ta možnost integrace nebyla veřejná, přišel jsem na ni reverse engineeringem, neboli že jsem si musel domyslet, jak to funguje pod pokličkou. Pak jsem o tom napsal detailní článek na mém blogu, který se dostal až k manažerovi toho týmu v Applu, jehož nástroj jsem rozložil – a on se mi ozval, jestli bych neměl zájem o spolupráci. Takže to dopadlo tak, že jsem v roce 2016 začal pracovat na vývojářských nástrojích právě v Applu.

Pro jeden rozhovor jste řekl, že „… nejlepší rozhodnutí padají v místnosti plné lidí s nejrůznějšími názory, protože právě po zvážení všech úhlů pohledů vznikne ta nejlepší myšlenka.“ Funguje to tak i pro vývojáře/cloudy?

Rozhodně. Dokonce čím složitější práce je, o to víc je potřeba opustit od homogenního prostředí, kde pracuje jen jeden typ lidí, a víc se spoléhat právě na různorodost zaměstnanců. To se ale neděje samo. Firmy, které si tohle konečně uvědomily, aktivně hledají nové pracovníky z úplně jiného prostředí než doteď, protože když už máte jeden názor v místnosti zastoupen například jedním absolventem IT oboru z Harvardu, nepotřebujete tam deset dalších stejných kopií. Potřebujete tam naopak někoho z úplně jiného prostředí a s jinými zkušenostmi. Bez toho pak firmy stagnují a dlouhodobě trh upustí inovativním firmám, které se nebojí nabírat zajímavější lidi z celého spektra.

Apple se dlouhou řadu let snaží o co největší ekologickou šetrnost. V současnosti využívá 100 % své elektrické energie z obnovitelných zdrojů – větrné, vodní nebo solární. Jak byste popsal tuto problematiku ze svého pohledu? Případně jak jste k udržitelnosti přistupovali jako zaměstnanci?

Osobně jsem fanoušek obnovitelné budoucnosti, to znamená přechod na čisté zdroje energie, elektromobilitu, a tak dále. Takže jsem samozřejmě rád, že to také Apple považuje dlouhodobě za prioritu. Jde to vidět nejen ve veřejných prohlášeních a investicích do zelené budoucnosti, ale také ve věcech jako recyklace materiálů ze starých produktů, nepoužívání škodlivých materiálů v nových produktech, a tak dále. Plus například nový kampus v Cupertinu je opravdu postaven tak, aby měl minimální spotřebu energie, ale zároveň je posetý solárními panely, uvnitř má ovocné sady pro jídlo, které se pak použije ve firemní jídelně a podobně. Podle mě by každá firma měla mít ambiciózní plán, jak přejít na sto procent obnovitelné zdroje energie, ať už přímo výstavbou solárních panelů a nebo alespoň výkupem pouze obnovitelné energie od dodavatelů.

apple park cupertino

Program Clean Energy má dlouhodobou vizi stát se do roku 2040 společností s pozitivním dopadem na klima. Apple se tak snaží přesvědčit své dodavatele, aby přešli na „zelenou“, ale stále jich není většina. Věříte, že se tato idea povede zrealizovat?

Ano, věřím. Západní společnost si konečně začíná uvědomovat vážnost situace ohledně klimatické krize a bohaté firmy mají morální povinnost být jedny z prvních, které do řešení investují první. Plus, je to i chytrý krok – dřív nebo později přijdou regulace tlačící na snižování produkce oxidu uhličitého, a firmy, které začnou dřív, toho budou v budoucnu muset změnit méně. Nakonec, je to i dobrý PR krok, protože mladší generace si už dnes běžně vybírají (nebo i bojkotují) produkty podle přístupu firem ke společenským problémům.
A co se týče snižování emisí, znamená to nejen omezování, ale taky využití nových technologií, které dokážou například oxid uhličitý z atmosféry naopak vysávat a zpětně ukládat v pevném skupenství. Pro zrychlení vývoje řešení tohoto problému Elon Musk slíbil 100 milionů dolarů z jeho vlastních peněz. Protože jakmile bude existovat ekonomická technologie pro vysávání oxidu uhličitého ze vzduchu, tak její výrobci budou mít vystaráno na pár desítek let dopředu. Takže nejen, že technologie pomůže životnímu prostředí, ale bude to i obrovská ekonomická příležitost. A v minulosti jsem to již několikrát zmiňoval – podle mě by Česká republika měla investovat do vývoje know-how na podobné technologie na našich vysokých školách, abychom pomohli modernizovat naši ekonomiku.

Společnost Apple se stala ukázkovým příkladem v instalaci solárních panelů, kdy překonala největší energetické firmy v USA. Nejen díky tomu získala cenu v Globálním klimatickém programu (OSN) za nejekologičtější přístup. Jaké další ocenění byste jí udělil vy?

Podle mého názoru má Apple kromě podobných kroků velkou zásluhu na popularizaci konceptu, že velké firmy mohou být pozitivním katalyzátorem pro boj s klimatickou krizí, místo aby ji jen z velké části způsobovaly. Takže to, že Apple o problematice veřejně mluví při každém představování nového produktu, může mít podobně velký pozitivní efekt na miliony lidí po celém světě, kteří pak mohou začít podobné kroky požadovat po vlastních zaměstnavatelích či politicích. Tento vliv se hůře měří, ale nemělo by se na něj zapomínat.

 

(Veškerá vyjádření jsou čistě osobních názorů a nespojují se s firmou Apple, pozn. red.)

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více