Raketové lety do vesmíru jako zdroj znečištění planety

Vydáno 20.7.2021

Přichází další trend, který vede k obrovskému kroku znečištění naší planety. Jedná se o raketové lety do vesmíru některých z miliardářů, kteří ale doufají, že se počet lidí ve vesmíru rozšíří. Jedno odpálení rakety však vyprodukuje až 300 tun oxidu uhličitého. Ten může zůstat ve vyšších vrstvách atmosféry až roky.

 

Minulý týden společnost Virgin Galactic vyvezla Richarda Bransona na okraj vesmíru, zhruba 86 kilometrů nad hladinou světového oceánu. Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a jeden z nejbohatších lidí planety, zamíří dnes (úterý 20. července 2021, pozn. red.) o něco výše, a to na takzvanou Kármánovu hranici ležící 100 kilometrů nad zemí. 

 

Ozývají se další zájemci, kteří mají zájem koupit letenky do vesmíru. Společnosti jako SpaceX, Virgin Galactic a Space Adventures chtějí, aby se vesmírný turismus stával běžnějším. Během deseti let by měl dle odhadů tento průmysl představovat objem tří bilionů dolarů. A právě jména jako Elon Musk, Richard Branson a Jeff Bezos vyhodnocují racionálně nové trhy, kterých se mohou zmocnit. V současnosti mají velký náskok, kterého bude těžké dohnat. 

 

Cestu nad zemskou atmosféru můžete sledovat na youtubovém kanálu televize CBSN. Vysílání začíná ve 14.15, samotný let startuje v 15 hodin středoevropského času.  

 

Do vesmírných ambicí investuje Bezos téměř miliardu dolarů ročně. Není jasné, kolik přesně bude zakladatele Amazonu jedenáctiminutový let do vesmíru stát. Ovšem i vysoká částka v rozmezí desítek miliard dolarů se mu do budoucna může vyplatit.

 

Dle Elois Marais, docentky fyzické geografie na londýnské University College, toto zahájení nového soukromého vesmírného průmyslu přijde s obrovskými náklady na životní prostředí. Marais studuje dopad paliv a průmyslového odvětví na atmosféru.

 

K vystřelení rakety od zemské atmosféry je potřeba obrovského množství pohonných látek. U rakety Falcon 9 (SpaceX) je to petrolej a u společnosti NASA se jedná o kapalný vodík (nový Space Launch System). Tato paliva vypouštějí do atmosféry různé látky, včetně oxidu uhličitého, vody, chloru a dalších chemikálií. Emise uhlíku z raket jsou ve srovnání s leteckým průmyslem minimální. Zvyšují se však o 5,6 % ročně. ,,Pro let jednoho dálkového letadla jsou to jedna až tři tuny oxidu uhličitého (na cestujícího),“ říká Marais. Při startu jedné rakety to jsou 200 až 300 tun oxidu uhličitého, které přepraví přibližně čtyři cestující.

 

Emise z raket jsou také emitovány přímo do horních vrstev atmosféry. To znamená, že tam zůstávají po dlouhou dobu – dva až tři roky. Dokonce i voda vstřikovaná do horních vrstev atmosféry, která může vytvářet mraky a mít vliv na oteplování, říká Marais. ,,Může mít dopad i něco tak zdánlivě neškodného, jako je voda.“

 

Blíže k zemi vyzařují všechna paliva obrovské množství tepla, které může přidávat ozon do troposféry, kde působí jako skleníkový plyn a udržuje teplo. Kromě oxidu uhličitého produkují saze také paliva jako petrolej a metan. A ve vyšších vrstvách atmosféry může být ozonová vrstva zničena kombinací prvků ze spalování paliv. 

 

Nová tržní zpráva odhaduje, že globální trh se suborbitální kosmickou dopravou a kosmickou turistikou dosáhne v roce 2031 až 2,58 miliardy dolarů a každý rok poroste o 17,15 %. Odpůrci těchto letů poukazují na klimatické katastrofy na naší planetě. Dle nich by měly být miliardové investice do vesmírných platforem raději investovány pro zlepšení života na Zemi. 

Marais říká, že pro nový vývoj ve vesmíru vždy existuje prvek vzrušení – nicméně stále je nutno být zodpovědný. Vyzývá k opatrnosti, protože průmysl vesmírného cestovního ruchu roste, a říká, že v současné době neexistují žádná mezinárodní pravidla týkající se druhů používaných paliv a jejich dopadu na životní prostředí. ,,V současné době nemáme žádné předpisy týkající se raketových emisí,“ říká. ,,Nastal čas jednat – zatímco si miliardáři stále kupují letenky.“

 

(tk)

 

Zdroj: The Guardian

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více