Každé auto vyrobené po roce 2027 bude mít pravděpodobně monitorovací systém řízení opilosti

Vydáno 5.8.2021 dadss

Bipartisanský návrh zákona o infrastruktuře obsahuje ustanovení, které nařizuje, aby všechny vozy vyrobené od roku 2027 byly vybaveny monitorovacím systémem opilého řidiče. To má zabránit nehodám, které mají za následek asi deset tisíc úmrtí v USA každý rok. Pokud by toto ustanovení prošlo, zákon by stanovil pevné datum vydání výzkumného programu, na kterém federální vláda a skupina automobilového průmyslu spolupracují více než deset let.

Národní správa bezpečnosti silničního provozu (NHTSA – The National Highway Traffic Safety Administration) uzavřela partnerství s Automobilovou koalicí pro bezpečnost provozu ACTS – Automotive Coalition for Traffic Safety) a průmyslovou skupinou zastupující všechny hlavní výrobce automobilů a vytvořila tak Systém detekce alkoholu řidiče pro bezpečnost (DADSS – Driver Alcohol Detection System for Safety Program). 

DADSS pracuje na dvou samostatných detekčních systémech

Jeden detekuje hladinu alkoholu v krvi z dechu řidiče pomocí okolního vzduchu v kabině auta, které údajně odlišuje dech řidiče od dechu všech cestujících. Druhý používá dotykový senzor s infračervenými světly, který lze integrovat do tlačítka motoru pro spuštění, aby detekoval hladinu alkoholu v krvi přes kůži. Oba jsou navrženy jako pasivní monitorovací systémy, což znamená, že řidič nemusí dělat nic, aby mohl být testován. Pokud systém teoreticky detekuje hladinu alkoholu v krvi nad zákonnou mez, auto nebude moci řídit, ale může jej nechat zůstat zapnuté pro napájení klimatizace nebo nabíjení telefonu. Tato technologie bude licencována s otevřeným zdrojovým kódem, takže ji může používat každý dodavatel nebo výrobce automobilů.

Ačkoli ustanovení v návrhu zákona o infrastruktuře konkrétně neuvádí DADSS, vyzývá ministra dopravy k požadavku, aby všechna osobní vozidla vyrobená po roce 2027 měla pasivní a technologii opilosti a@nbsp;prevenci zhoršené jízdy, což je jasný odkaz na program. Vyloučení řízení pod vlivem alkoholu pomocí pasivního monitorovacího systému samozřejmě zní teoreticky skvěle. Velkou otázkou je, zda tato technologie skutečně funguje. 

DADSS v současné době testuje to, čemu se říká dechový senzor „GEN 3.3“, a říká, že jej nainstaluje do vozových parků s nulovou tolerancí alkoholu pro řidiče koncem tohoto roku. DADSS předpovídá, že příští systém „GEN 4.0“ bude dostatečně spolehlivý a malý, aby se vešel do spotřebních vozidel do roku 2024. 

Další otázkou ohledně monitorovacího systému řízení pod vlivem alkoholu je soukromí uživatelů. Auta jsou nočními můrami v soukromí a shromažďují spoustu údajů o všem, co řidič dělá, od otevření dveří až po připoutání bezpečnostním pásem k místu, kam jede a jakou rychlostí. Donucovací orgány běžně dostávají záruky za vyhledávání dat v informačních a zábavních systémech automobilů. Pokud jsou data o těchto systémech monitorování pasivní jízdy v opilosti uložena v samotném automobilu, je pravděpodobné, že by je mohla získat také policie.

Moderní automobily jsou natolik integrovány s dalšími technologiemi a platformami, že není vždy na automobilkách, jak bezpečná jsou jejich vozidla. Například na začátku letošního roku hackeři prodávali zákaznická data odcizená společnostem Audi a Volkswagen, která byla hostována na nezabezpečeném cloudovém serveru Microsoft Azure. Elektronické přívěsky na klíče jsou notoricky snadno hacknutelné po celá léta. A v roce 2019 hacker získal možnost vzdáleně deaktivovat automobilové motory přihlášením se k tisícům platforem pro sledování vozového parku třetích stran pomocí výchozího hesla „123456.“ (lj)

zdroj: MOTHERBOARD TECH by VICE

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více