Merkur již není nejbližší planetou ke Slunci: Vědci právě objevili nového souseda naší hvězdy

Vydáno 24.8.2021

Astronomové před pouhými deseti dny objevili asteroid s nejrychlejší oběžnou dobou ze všech známých asteroidů ve sluneční soustavě. Asteroid 2021 PH27 má průměr zhruba kilometr a dostává se do vzdálenosti 20 milionů kilometrů od Slunce, kde dosahuje téměř 500 stupňů Celsia.

Podle Jamieho Cartera, hlavního přispěvatele z oblasti vědy v internetovém časopisu forbes.com, byl odhalen nejbližší soused Slunce. Dle jeho zdrojů astronomové, využívající nový dalekohled v Chile, našli dosud nejrychleji obíhající asteroid a ten se dostává blíž ke Slunci dokonce než planeta Merkur. Přestože je jeho oběžná dráha Slunce o 113 dní delší než Merkurových 88 dní, má asteroid s názvem 2021 PH27 eliptickou a velmi nakloněnou oběžnou dráhu, která protíná oběžné dráhy Venuše i Merkuru.

Asteroid 2021 PH27 má průměr zhruba kilometr a dostává se do vzdálenosti 20 milionů kilometrů od Slunce, kde dosahuje téměř 500 stupňů Celsia. To stačí na roztavení olova. 

zdroj: smartwire.net

2021 PH27 ve skutečnosti právě přešel za Sluncem a bude znovu viditelný až na začátku roku 2022. Poté jsou naplánována další pozorování, která určí jeho přesnou oběžnou dráhu, což umožní jeho oficiální pojmenování. Objev 2021 PH27 je významný, protože pomůže astronomům zjistit, jaké asteroidy by jednoho dne mohly zasáhnout Zemi. „Pochopení populace nitra asteroidů na oběžné dráze Země je důležité pro dokončení sčítání asteroidů v blízkosti Země, včetně některých z nejpravděpodobnějších nárazových těles Země, které se mohou přiblížit k Zemi za denního světla a které nelze snadno zjistit ve většině průzkumů, které pozorují v noci, daleko od Slunce,“ řekl Scott S. Sheppard z Carnegie Institution of Science. 

Sheppard našel 2021 PH27 na obrázcích pořízených za soumraku Ianem Dell’Antoniem a Shenming Fu z Brownovy univerzity. Použili 570 megapixelovou kameru Dark Energy Camera (DECam) na čtyř metrovém dalekohledu Víctor M. Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo (CTIO) společnosti NOIRLab v Chile.

zdroj: noirlab.edu

Popis obrázku: Čtyřmetrový dalekohled Víctor M. Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo (CTIO), program NOIRLab NSF.

Odkud původně pochází 2021 PH27, je záhadou, ale existují teorie. „Pravděpodobně 2021 PH27 byl vytlačen z hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem a gravitace vnitřních planet formovala jeho oběžnou dráhu do současné konfigurace,“ řekl Sheppard.

zdroj: newswise.cz

Popis obrázku: Nejrychlejší asteroid ve sluneční soustavě byl objeven v programu NOIRLab
v astronomické observatoři ležící poblíž města Vicuña v severním Chile (Cerro Tololo Inter American Observatory) pomocí výkonné 570 megapixelové kamery Dark Energy Camera (DECam). Obrázek ukazuje umístění planet a asteroidů v noci objevu 13. srpna 2021, jak by je bylo možné vidět z vyhlídky nad sluneční soustavou (sever).

„Přestože je na základě velkého úhlu sklonu 32 stupňů možné, že 2021 PH27 je zaniklá kometa z vnější sluneční soustavy, která se odvážila příliš blízko k jedné z planet, protože cesta její cesty ji přivedla do blízkosti vnitřní sluneční soustavu, “ popisuje Sheppard. 

Jaká je tedy budoucnost pro rok 2021 PH27? Není to jasné, ale astronomové mají podezření, že bude pravděpodobně zničen při srážce buď s Merkurem, Venuší nebo Sluncem. To ale může trvat miliony let.

 

zdroj: Forbes.com

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více