Merkur již není nejbližší planetou ke Slunci: Vědci právě objevili nového souseda naší hvězdy

Vydáno 24.8.2021

Astronomové před pouhými deseti dny objevili asteroid s nejrychlejší oběžnou dobou ze všech známých asteroidů ve sluneční soustavě. Asteroid 2021 PH27 má průměr zhruba kilometr a dostává se do vzdálenosti 20 milionů kilometrů od Slunce, kde dosahuje téměř 500 stupňů Celsia.

Podle Jamieho Cartera, hlavního přispěvatele z oblasti vědy v internetovém časopisu forbes.com, byl odhalen nejbližší soused Slunce. Dle jeho zdrojů astronomové, využívající nový dalekohled v Chile, našli dosud nejrychleji obíhající asteroid a ten se dostává blíž ke Slunci dokonce než planeta Merkur. Přestože je jeho oběžná dráha Slunce o 113 dní delší než Merkurových 88 dní, má asteroid s názvem 2021 PH27 eliptickou a velmi nakloněnou oběžnou dráhu, která protíná oběžné dráhy Venuše i Merkuru.

Asteroid 2021 PH27 má průměr zhruba kilometr a dostává se do vzdálenosti 20 milionů kilometrů od Slunce, kde dosahuje téměř 500 stupňů Celsia. To stačí na roztavení olova. 

zdroj: smartwire.net

2021 PH27 ve skutečnosti právě přešel za Sluncem a bude znovu viditelný až na začátku roku 2022. Poté jsou naplánována další pozorování, která určí jeho přesnou oběžnou dráhu, což umožní jeho oficiální pojmenování. Objev 2021 PH27 je významný, protože pomůže astronomům zjistit, jaké asteroidy by jednoho dne mohly zasáhnout Zemi. „Pochopení populace nitra asteroidů na oběžné dráze Země je důležité pro dokončení sčítání asteroidů v blízkosti Země, včetně některých z nejpravděpodobnějších nárazových těles Země, které se mohou přiblížit k Zemi za denního světla a které nelze snadno zjistit ve většině průzkumů, které pozorují v noci, daleko od Slunce,“ řekl Scott S. Sheppard z Carnegie Institution of Science. 

Sheppard našel 2021 PH27 na obrázcích pořízených za soumraku Ianem Dell’Antoniem a Shenming Fu z Brownovy univerzity. Použili 570 megapixelovou kameru Dark Energy Camera (DECam) na čtyř metrovém dalekohledu Víctor M. Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo (CTIO) společnosti NOIRLab v Chile.

zdroj: noirlab.edu

Popis obrázku: Čtyřmetrový dalekohled Víctor M. Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo (CTIO), program NOIRLab NSF.

Odkud původně pochází 2021 PH27, je záhadou, ale existují teorie. „Pravděpodobně 2021 PH27 byl vytlačen z hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem a gravitace vnitřních planet formovala jeho oběžnou dráhu do současné konfigurace,“ řekl Sheppard.

zdroj: newswise.cz

Popis obrázku: Nejrychlejší asteroid ve sluneční soustavě byl objeven v programu NOIRLab
v astronomické observatoři ležící poblíž města Vicuña v severním Chile (Cerro Tololo Inter American Observatory) pomocí výkonné 570 megapixelové kamery Dark Energy Camera (DECam). Obrázek ukazuje umístění planet a asteroidů v noci objevu 13. srpna 2021, jak by je bylo možné vidět z vyhlídky nad sluneční soustavou (sever).

„Přestože je na základě velkého úhlu sklonu 32 stupňů možné, že 2021 PH27 je zaniklá kometa z vnější sluneční soustavy, která se odvážila příliš blízko k jedné z planet, protože cesta její cesty ji přivedla do blízkosti vnitřní sluneční soustavu, “ popisuje Sheppard. 

Jaká je tedy budoucnost pro rok 2021 PH27? Není to jasné, ale astronomové mají podezření, že bude pravděpodobně zničen při srážce buď s Merkurem, Venuší nebo Sluncem. To ale může trvat miliony let.

 

zdroj: Forbes.com

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Vize digitálního závodu Continental

Vize digitálního závodu Continental

Vydáno 27.7.2021

Koncept digitálního závodu je pojem, který dnes řeší nespočet společností. Jakým způsobem se ,,mění“ společnost Continental Automotive Czech Republic? Jaké trendy udává závod v Brandýse nad Labem, jakožto nominovaný modelový závod pro digitalizaci? Zeptali jsme se Tomáše Vondráka, který jako první Čech usedl do vedení firmy a v současnosti zastává pozici Plant Manager (čtyř závodů […]

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

TECHNOLOGIE LIBS NA MARSU I V BRNĚ

Vydáno 15.6.2021

Rozhovor s doc. Pavlem Pořízkou, Ph.D., vedoucím výzkumného týmu zabývajícího se laserovou spektroskopií, nejen o jejím využití, ale i o vlastním start-upu Lightigo. Úspěchy brněnských vědců s technologií LIBS tak zasahují do širokého spektra odvětví.   Interdisciplinární výzkum a vývoj kombinuje inženýrství, fyziku plazmatu, analytickou chemii, statistiku i například biologii. Jak je vůbec možné a náročné tohle […]

Apple a udržitelnost

Apple a udržitelnost

Vydáno 21.4.2021

Jak se dostat do Apple týmu v Kalifornii? Rozhovor s Honzou Dvorským nejen o jeho cestě vývojáře, ale také o ekologické udržitelnosti společnosti a problematice samotné. Společnost Apple zná jistě každý. Mohl byste nám stručně popsat, jak se tak mladý člověk jako vy dostal až do týmu v Kalifornii? Po vysoké škole na ČVUT v Praze jsem […]

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Rozdíl mezi sci-fi a realitou bývá jen několik jednotek až desítek let

Vydáno 17.2.2021

Superpočítače pomáhají s koronavirem, termojadernou fúzí, předpovědí počasí a klimatických změn, plánováním chirurgických zákroků nebo optimalizací výrobních procesů v průmyslu. „Srdcem a zároveň mozkem továrny budoucnosti bude superpočítač, který bude zpracovávat a analyzovat data ze všech kamer a senzorů a řídit chod celé továrny včetně vyhodnocování poruch a nutnosti údržby jednotlivých zařízení,“ říká profesor Tomáš […]

Zobrazit Více