Merkur již není nejbližší planetou ke Slunci: Vědci právě objevili nového souseda naší hvězdy

Vydáno 24.8.2021

Astronomové před pouhými deseti dny objevili asteroid s nejrychlejší oběžnou dobou ze všech známých asteroidů ve sluneční soustavě. Asteroid 2021 PH27 má průměr zhruba kilometr a dostává se do vzdálenosti 20 milionů kilometrů od Slunce, kde dosahuje téměř 500 stupňů Celsia.

Podle Jamieho Cartera, hlavního přispěvatele z oblasti vědy v internetovém časopisu forbes.com, byl odhalen nejbližší soused Slunce. Dle jeho zdrojů astronomové, využívající nový dalekohled v Chile, našli dosud nejrychleji obíhající asteroid a ten se dostává blíž ke Slunci dokonce než planeta Merkur. Přestože je jeho oběžná dráha Slunce o 113 dní delší než Merkurových 88 dní, má asteroid s názvem 2021 PH27 eliptickou a velmi nakloněnou oběžnou dráhu, která protíná oběžné dráhy Venuše i Merkuru.

Asteroid 2021 PH27 má průměr zhruba kilometr a dostává se do vzdálenosti 20 milionů kilometrů od Slunce, kde dosahuje téměř 500 stupňů Celsia. To stačí na roztavení olova. 

zdroj: smartwire.net

2021 PH27 ve skutečnosti právě přešel za Sluncem a bude znovu viditelný až na začátku roku 2022. Poté jsou naplánována další pozorování, která určí jeho přesnou oběžnou dráhu, což umožní jeho oficiální pojmenování. Objev 2021 PH27 je významný, protože pomůže astronomům zjistit, jaké asteroidy by jednoho dne mohly zasáhnout Zemi. „Pochopení populace nitra asteroidů na oběžné dráze Země je důležité pro dokončení sčítání asteroidů v blízkosti Země, včetně některých z nejpravděpodobnějších nárazových těles Země, které se mohou přiblížit k Zemi za denního světla a které nelze snadno zjistit ve většině průzkumů, které pozorují v noci, daleko od Slunce,“ řekl Scott S. Sheppard z Carnegie Institution of Science. 

Sheppard našel 2021 PH27 na obrázcích pořízených za soumraku Ianem Dell’Antoniem a Shenming Fu z Brownovy univerzity. Použili 570 megapixelovou kameru Dark Energy Camera (DECam) na čtyř metrovém dalekohledu Víctor M. Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo (CTIO) společnosti NOIRLab v Chile.

zdroj: noirlab.edu

Popis obrázku: Čtyřmetrový dalekohled Víctor M. Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo (CTIO), program NOIRLab NSF.

Odkud původně pochází 2021 PH27, je záhadou, ale existují teorie. „Pravděpodobně 2021 PH27 byl vytlačen z hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem a gravitace vnitřních planet formovala jeho oběžnou dráhu do současné konfigurace,“ řekl Sheppard.

zdroj: newswise.cz

Popis obrázku: Nejrychlejší asteroid ve sluneční soustavě byl objeven v programu NOIRLab
v astronomické observatoři ležící poblíž města Vicuña v severním Chile (Cerro Tololo Inter American Observatory) pomocí výkonné 570 megapixelové kamery Dark Energy Camera (DECam). Obrázek ukazuje umístění planet a asteroidů v noci objevu 13. srpna 2021, jak by je bylo možné vidět z vyhlídky nad sluneční soustavou (sever).

„Přestože je na základě velkého úhlu sklonu 32 stupňů možné, že 2021 PH27 je zaniklá kometa z vnější sluneční soustavy, která se odvážila příliš blízko k jedné z planet, protože cesta její cesty ji přivedla do blízkosti vnitřní sluneční soustavu, “ popisuje Sheppard. 

Jaká je tedy budoucnost pro rok 2021 PH27? Není to jasné, ale astronomové mají podezření, že bude pravděpodobně zničen při srážce buď s Merkurem, Venuší nebo Sluncem. To ale může trvat miliony let.

 

zdroj: Forbes.com

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více