Společnost na zpracování kovů Nth Cycle vyvinula technologii, která pomůže těžebním a recyklačním společnostem získat zpět všechny důležité minerály ze svých provozů.
Společnost svou technologii nazývá „elektro-extrakce“ a zakladatelka a generální ředitelka Nth Cycle Megan O’Connor ji v nedávném rozhovoru s TechCrunch přirovnala k vodnímu filtru. „Našli jsme způsob, jak to elektrizovat. Přes tento filtr tlačíme elektrický proud a elektřina, kterou tlačíme, je způsob, jak můžeme selektivně odstranit požadované kovy.“
V současné době všechno naznačuje tomu, že využití a recyklace kovů budou klíčové pro elektrifikaci ekonomiky, zejména proto, že tolik technologií s nulovými emisemi závisí na kritických minerálech: lithium, kobalt, nikl a mangan, které existují v různém množství v přírodním životním prostředí.
K vyřešení tohoto problému společnost Nth Cycle vyvinula elektro-extrakční systém, který stojí na ploše menší než sto metrů čtverečních a dokáže zpracovat pět tun materiálu denně. To je klíčový odlišovač od velkých tradičních recyklátorů využívajících hydro- a pyrometalurgické techniky, které vyžadují více kapitálu a vytvářejí větší stopu. Systém dokáže přijmout „černou hmotu“, práškovou odpadní látku, která je generována procesem recyklace baterií, a přeměnit tento odpad na cenné minerály jako je nikl, kobalt a mangan.
Zdroj: Nth Cycle
Na těžební frontě může Nth Cycle pracovat na předním nebo zadním konci těžebního procesu, což pomáhá společnostem získávat hodnotu z látek s nízkou kvalitou, což znamená, že mají relativně nízký obsah kovů. Provozovatelům dolů by to mohlo potenciálně pomoci najít obrovské množství nevyužitých minerálů.„Díváme se na spoustu nevyužitých zdrojů, které jsou v Severní Americe, protože všechny materiály, které potřebujeme pro energetický přechod máme, jen zatím neznáme způsob, jak je udržitelně těžit.“
Modulární jednotka Nth Cycle může také zpracovávat hlušinu nebo odpad z těžebních operací a může shromáždit až 30 % kovů, které nebyly extrahovány v původním těžebním procesu.
O’Connor uvedla, že společnosti recyklátorů baterií jako Redwood Materials a Li-Cycle vidí spíše jako partnery než jako konkurenty, protože společnost Nth Cycle se nezabývá sběrem baterií a jejich zpracováním. „Inovujeme opravdu jen v oblasti chemické recyklace. Snažíme se vytvořit mnohem efektivnější způsob, jak tyto kovy vytáhnout z černé hmoty,“ řekla pro TechCrunch.
Stavba vodních a pyrometalurgických zařízení může stát miliony dolarů, což je cena, která pro mnoho sběračů odpadu jednoduše není realizovatelná. Ani pro sběratele odpadu a těžební společnosti není vždy fungující přepravovat odpad recyklátorům, řekl O’Connor, zvláště pokud se jedná o materiál nízké kvality. „U drtivé většiny distribuovaného odpadu není možné jej odeslat do těchto centralizovaných (recyklačních) zařízení,“ řekla.
Nth Cycle byla založena přesně den poté, co O’Connor obhájila disertační práci v oboru environmentálního inženýrství na Duke University. „Vlastně jsme seděli v baru v Bostonu, dali si pivo a druhý den jsem se zaregistrovala online, abych se stala LLC. Od té doby pracujeme na komercializaci.“ Po doktorandském studiu byla na dvouletém programu pro energetiku a podnikatele pracující na nových technologiích. Tam získala finanční prostředky ve výši 500 000 USD na rozšíření technologie a přípravu na demonstraci soukromým sponzorům. Společnost doposud získala 1,25 milionu dolarů v neředících grantech a 3,2 milionu dolarů v počátečním financování od firmy Clean Energy Ventures z klimatické technologie.

Zdroj: Nth Cycle
Zdroj: TechCrunch