Startup Perfect Day vyrábí skutečné mléko bez krav

Vydáno 6.10.2021 perfect daystartup

Sójové, ovesné, kešu či mandlové mléko. Tyto rostlinné náhražky mléka jsou většině známé. Kalifornský startup potravinářských technologií Perfect Day posouvá alternativní mléko na další úroveň.

„Společnost Perfect Day využívá k výrobě mléčných bílkovin houby, které jsou molekulárně totožné s bílkovinami v kravském mléce,‘‘ říká spoluzakladatel startupu Ryan Pandya. To znamená, že je lze použít k výrobě mléčných výrobků, jako jsou sýry nebo jogurty.

Perfect Day nashromáždil gen, který kóduje syrovátkový protein v kravském mléce a zavedl jej do houby. Když je houba pěstovaná ve fermentačních nádržích, produkuje syrovátkový protein, který se poté filtruje a suší na prášek používaný ve výrobcích včetně sýrů a zmrzliny, které se již objevují na pultech v USA nebo Hongkongu.

Přestože protein od společnosti Perfect Day neobsahuje laktózu, hormony ani cholesterol, není vhodný pro osoby s alergií na mléčné výrobky. Ryan Pandya popisuje produkt jako vhodný pro vegany, protože do procesu výroby nejsou zahrnuta žádná zvířata. Udává, že je to také prospěšný pro životní prostředí. „Vyjmutím krav z rovnice je produkce mléka dramaticky efektivnější a produkuje až o 97 % méně emisí skleníkových plynů než konvenční mlékárna,“ říká Pandya.

V roce 2020 společnost Perfect Day uvedla  se společností The Urgent Company na trh zmrzlinu Brave Robot a spolupracuje se značkami zmrzliny N! Ck’s a Graeter’s. Dalším vyvíjeným výrobkem je smetanový sýr, který má být vydán do konce roku 2021.

Perfect Day není jedinou společností, která hledá udržitelná mléčná řešení. Kalifornský startup New Culture také vyvíjí sýrové výrobky bez krav prostřednictvím fermentačního procesu a společnost TurtleTree Labs vytváří mléko, včetně lidského, z kultivovaných buněk. 

Podle údajů Institutu dobrého jídla – neziskové organizace, která má za cíl podpořit inovace v oblasti alternativních proteinů – bylo do fermentovaných alternativních proteinů v roce 2020 investováno 590 milionů USD a 300 milionů USD z toho bylo věnováno společnosti Perfect Day.

„V roce 2020 představovalo rostlinné mléko na americkém trhu 15 % prodeje a očekává se, že nadále poroste, říká Mirte Gosker, jednatelka Institutu dobrého jídla v Asii a Tichomoří.

Jednou z výzev pro společnosti je získání souhlasu regulačních orgánů a dále pak cena inovativních produktů, říká Gosker. Prodej zmrzliny Perfect Day je přibližně stejný jako špičkových značek jako Häagen-Dazs nebo Ben & Jerry’s

Singapur, kde Perfect Day nedávno založil výzkumnou a vývojovou laboratoř s vládou podporovanou agenturou, vede cestu svým regulačním rámcem. „Podpora od vlády zde hraje velkou roli, protože investuje do výzkumu a vývoje s otevřeným přístupem,“  říká Gosker.

Startup také usiluje o schválení regulačními orgány v Kanadě, Indii a Evropě a mimo to hledá i partnery v mlékárenském průmyslu. 

zdroj: CNN

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více