Startup Perfect Day vyrábí skutečné mléko bez krav

Vydáno 6.10.2021 perfect daystartup

Sójové, ovesné, kešu či mandlové mléko. Tyto rostlinné náhražky mléka jsou většině známé. Kalifornský startup potravinářských technologií Perfect Day posouvá alternativní mléko na další úroveň.

„Společnost Perfect Day využívá k výrobě mléčných bílkovin houby, které jsou molekulárně totožné s bílkovinami v kravském mléce,‘‘ říká spoluzakladatel startupu Ryan Pandya. To znamená, že je lze použít k výrobě mléčných výrobků, jako jsou sýry nebo jogurty.

Perfect Day nashromáždil gen, který kóduje syrovátkový protein v kravském mléce a zavedl jej do houby. Když je houba pěstovaná ve fermentačních nádržích, produkuje syrovátkový protein, který se poté filtruje a suší na prášek používaný ve výrobcích včetně sýrů a zmrzliny, které se již objevují na pultech v USA nebo Hongkongu.

Přestože protein od společnosti Perfect Day neobsahuje laktózu, hormony ani cholesterol, není vhodný pro osoby s alergií na mléčné výrobky. Ryan Pandya popisuje produkt jako vhodný pro vegany, protože do procesu výroby nejsou zahrnuta žádná zvířata. Udává, že je to také prospěšný pro životní prostředí. „Vyjmutím krav z rovnice je produkce mléka dramaticky efektivnější a produkuje až o 97 % méně emisí skleníkových plynů než konvenční mlékárna,“ říká Pandya.

V roce 2020 společnost Perfect Day uvedla  se společností The Urgent Company na trh zmrzlinu Brave Robot a spolupracuje se značkami zmrzliny N! Ck’s a Graeter’s. Dalším vyvíjeným výrobkem je smetanový sýr, který má být vydán do konce roku 2021.

Perfect Day není jedinou společností, která hledá udržitelná mléčná řešení. Kalifornský startup New Culture také vyvíjí sýrové výrobky bez krav prostřednictvím fermentačního procesu a společnost TurtleTree Labs vytváří mléko, včetně lidského, z kultivovaných buněk. 

Podle údajů Institutu dobrého jídla – neziskové organizace, která má za cíl podpořit inovace v oblasti alternativních proteinů – bylo do fermentovaných alternativních proteinů v roce 2020 investováno 590 milionů USD a 300 milionů USD z toho bylo věnováno společnosti Perfect Day.

„V roce 2020 představovalo rostlinné mléko na americkém trhu 15 % prodeje a očekává se, že nadále poroste, říká Mirte Gosker, jednatelka Institutu dobrého jídla v Asii a Tichomoří.

Jednou z výzev pro společnosti je získání souhlasu regulačních orgánů a dále pak cena inovativních produktů, říká Gosker. Prodej zmrzliny Perfect Day je přibližně stejný jako špičkových značek jako Häagen-Dazs nebo Ben & Jerry’s

Singapur, kde Perfect Day nedávno založil výzkumnou a vývojovou laboratoř s vládou podporovanou agenturou, vede cestu svým regulačním rámcem. „Podpora od vlády zde hraje velkou roli, protože investuje do výzkumu a vývoje s otevřeným přístupem,“  říká Gosker.

Startup také usiluje o schválení regulačními orgány v Kanadě, Indii a Evropě a mimo to hledá i partnery v mlékárenském průmyslu. 

zdroj: CNN

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více