Vědci ze Stanfordské univerzity představili novourobotickou hůl

Vydáno 19.10.2021 newsVěda

Slepecká hůl. Zásadní pomůcka pro lidi se zrakovým postižením. Výzkumný tým pomocí nástrojů z autonomních vozidel vybudoval hůl, která pomáhá lidem detekovat a identifikovat překážky, snadno se pohybovat kolem těchto objektů a sledovat trasy venku i uvnitř. 

Nejedná se o první chytrou holi. Ta je v porovnání s nynější verzí těžká a drahá – váží až 22,5 kg a stojí kolem šesti tisíc dolarů. Aktuálně dostupné senzorové hole jsou navíc technologicky omezené, detekují pouze objekty přímo před uživatelem. Vylepšená verze senzorů váží cca 1,5 kg, hůl lze postavit doma z běžných dílů a bezplatného softwaru se zdrojovým kódem a stojí 400 USD. 

Vědci doufají, že jejich zařízení bude dostupnou a užitečnou volbou pro více než 250 milionů lidí s poruchou zraku na celém světě. „Chtěli jsme něco uživatelsky přívětivějšího než jen bílou hůl se senzory. Hůl, která nejen oznámí překážku v cestě, ale také ti řekne, co to je za předmět a pomůže se zorientovat. Nejnovější verze hole je vybavena senzorem LIDAR.“ říká Patrick Slade, absolvent výzkumného asistenta ve Stanfordské laboratoři inteligentních systémů a autor článku ve kterém popisuje hůl publikovaného v časopise Science Robotics.

LIDAR je laserová technologie používaná v některých samořiditelných automobilech a letadlech, která měří vzdálenost od okolních překážek. Hůl má další senzory včetně GPS, akcelerometrů, magnetometrů a gyroskopů, jako jsou ty na smartphonu, které monitorují polohu, rychlost, směr atd. Hůl se rozhoduje pomocí algoritmů pro vyhledávání a na základě umělé inteligence a robotických algoritmů, jako je simultánní lokalizace a mapování (SLAM) a vizuální řízení uživatele směrem k objektu. Na špičce hůlky je motorizované kolo, které udržuje kontakt se zemí. Toto kolo vede uživatele se zhoršeným zrakem jemným taháním a šťoucháním doleva a doprava kolem překážek. Hole dokonce může uživatele navést na přesná místa – například do oblíbeného obchodu v obchodním centru nebo místní kavárny. 

Hlavní autor studie, Mykel Kochenderfer, který je zároveň docent pro letectví a kosmonautiku a odborník na systémy vyhýbání se kolizím letadel, uvedl, že bylo velmi zajímavé vzít některé koncepty z jeho oboru, které zkoumali a aplikovat je na pomoc lidem se slepotou. „Chceme, aby měli lidé kontrolu, ale poskytneme jim správnou úroveň jemného vedení, abychom je dostali tam, kam chtějí, co nejbezpečněji a nejefektivněji,“ říká Kochenderfer.

Testy byly provedeny s dobrovolníky v reálném světě, kteří se přihlásili prostřednictvím centra Palo Alto Vista pro nevidomé a slabozraké. Vědci hůl dali na odzkoušení lidem se zrakovým postižením a lidem zrakově postiženým, kterým zavázali oči. Poté byli požádáni, aby dokončili každodenní navigační výzvy – chodby, vyhýbání se překážkám a procházení venkovních trasových bodů.

Test hole prokázal zvýšení rychlosti chůze pro účastníky se zhoršeným zrakem zhruba o 20 procent. Pro zrakově postižené lidi se zavázanýma očima byly výsledky působivější a zvýšily jejich rychlost o více než třetinu. „Zvýšená rychlost chůze souvisí s lepší kvalitou života, takže doufáme, že zařízení by mohlo zlepšit kvalitu života jeho uživatelů.“ udává Slade.

Poznamenává však, že hůl je stále prototyp výzkumu. „Než bude zařízení připraveno pro každodenní použití, je třeba provést řadu významných technických zkoušek a experimentů,“ říká a dodává, že on a tým by uvítali partnery z průmyslu, kteří by mohli zefektivnit design a rozšířit výrobu tak, aby byla hůl ještě dostupnější.

Mezi další kroky týmu patří zdokonalení jejich prototypu a vývoj modelu, který jako procesor používá smartphone, což je pokrok, který by mohl zlepšit funkčnost a dále snížit náklady.

odkaz na youtube video: https://www.youtube.com/watch?v=N8JZXI2oyqk 

Zdroj: TechXplore

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více