Byl vyvinut světově první forenzní nástroj pro požárem poškozené betonové konstrukce

Vydáno 16.11.2021

Národní asociace požární ochrany (NFPA) uvádí, že v roce 2020 došlo v USA k 490 500 požárům budov. Požáry stavebních konstrukcí způsobily v tentýž roce škody na majetku ve výši 12,1 miliardy dolarů. Jak určíme, zda požárem poškozenou konstrukci znovu postavit nebo opravit? Korejský institut stavebního inženýrství a technologie budov (KICT) vyvinul první forenzní nástroj na světě pro požárem poškozené betonové konstrukce.

 

World first forensic tool for fire-damaged concrete structure

fotozdroj: Korea Institute of Civil Engineering and Building Technology (KICT)

 

Když je beton vystaven ohni, hydratační produkty se v cementové matrici chemicky rozkládají. To vede k prasklinám, dramatickému zhoršení pevnosti a dokonce ke konci životnosti jako konstrukce. Neexistuje však žádná široce přijímaná technika, která by dokázala přesně vyhodnotit úroveň poškození způsobeného požárem. Ve výzkumných dokumentech jsou představeny různé techniky , jako je vizuální pozorování, kompresní test, UV spektrum, měření kyslíku, ale žádná z nich nemůže poskytnout vědecké vodítko, zda by měla být struktura v požárních scénách nahrazena nebo opravena. Je to proto, že jejich výsledky nejsou vždy přesné, nereprodukovatelné, a tudíž nepoužitelné na skutečné požáry.

Výzkumný tým vedený Dr. Youngsunem, Heo z oddělení výzkumu požární bezpečnosti v KICT, vyvinul nástroj F2IS (požární forenzní vyšetřování struktury), který může odpovědět na výše uvedené otázky. Odebíráním vzorků o hmotnosti 1 ~ 2 g na každých 10 mm hloubky požárem poškozeného betonu lze získat cenné výsledky. Například F2IS mohl úspěšně předpovídat teplotu poškozenou ohněm s přesností více než 80 % a křivky času a teploty na povrchu betonu. Mohou znovu vytvořit tepelnou difuzivitu použitím trojrozměrné simulační techniky.

Pro vytvoření konečných výstupů se F2IS řídí řadou protokolů. Začíná vstupem na místo požáru, následuje praktický návrh vzorků (PSD) pro požárem poškozené betonové konstrukce; experimentální design (ED) pro výběr vhodných chemických zařízení pro analýzu specifických vzorků; algoritmus chemického profilování (CPA) pro vyčlenění klíčových funkcí z chemických výsledků a konečně algoritmus rozhraní hlubokého učení (DIA) pro porovnání výsledků CPA a standardních dat předem uložených na platformě velkých dat.

S nástrojem F2IS trvá dokončení celého postupu PSD, ED, CPA a DIA méně než dva týdny. Vysoká přesnost a transparentnost nástroje F2IS může také uhasit napětí mezi pronajímatelem a tím, kdo je za požár odpovědný, a také snížit odpovědnost pojišťoven. Kromě toho může výstup opětovné produkce tepelné difuzivity pomocí F2IS přispět k zúžení jednoho konkrétního scénáře požáru mezi mnoha dalšími, k němuž dospěli vyšetřovatelé požárů.

„Po vystavení požáru může životnost betonové konstrukce klesnout během dvou týdnů, v závislosti na úrovni poškození. Čím větší je objem pórů v betonu vzniklých požárem, tím rychlejší je dramatické snížení očekávané délky života. Konstrukce se nebude rekonstruovat, tzn., že i při drobném poškození by mělo být přistoupeno k okamžité diagnostice a následné opravě,“ řekl Dr. Heo.

Výzkumný tým zaregistroval patent na původní technologii a plánuje prozkoumat společnosti, které poptávají, aby komercializovaly nástroj F2IS pro hodnocení betonu poškozeného ohněm v místech požáru. Kromě této techniky tým také plánuje vyvinout rehabilitační systém, který dokáže chemicky vyléčit rozklad hydratačních produktů a fyzicky vyplnit trhliny způsobené požárem, což zase může obnovit zbývající životnost požárem poškozené betonové konstrukce. Patent byl schválen 17. srpna 2021.

 

Zdroj: TechXplore

 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více