Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021 automatizacečeský průmyslRozhovory

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek. 

Vy jste poměrně mladý člověk, který založil a vede tak velkou a úspěšnou společnost. Můžete nám ve zkratce přiblížit samotné začátky vaší cesty?

Vystudoval jsem České vysoké učení technické v Praze a vždy říkám omylem (smích), protože jsem se tenkrát moc nedokázal rozhodnout, jakým směrem se vydat. Automatizace mi přišla jako taková jistota do budoucna. V tomto oboru navíc pracoval můj otec, který mě k tomuto oboru přivedl. Po škole jsem strávil čas v americkém Siemensu, v Atlantě. Pracovní zkušenosti, velký business a vřelý přístup Američanů mi otevřely oči a vlastně způsobily kulturní šok – například jsem se tam po jejich vzoru naučil všechny objímat a tak jsem tu v Čechách byl občas trochu za blázna (smích). Po návratu jsem začal pracovat ve firmě svého otce, ovšem naše představy o fungování podniku se dost lišily. To byl jeden z důvodů, pro jsme se s partou kamarádů rozhodli založit vlastní firmu a zkusit to jinak vlastní cestou. Dali jsme dohromady business plán a i když jsme neměli přehnaná očekávání, naše firma se během prvních let rychle rozrostla a za pár let nás bylo sto.

Ze začátku jsme jako mladá firma bez referencí a velkého zázemí získávali zejména zakázky, které nikdo nechtěl nebo kde bylo potřeba „hasit“ nějaké problémy. Postupem času se ovšem zvyšovalo naše renomé, zákazníci se začali rádi vracet a s větší důvěrou přišly i větší, zajímavější a zábavnější projekty.  

V roce 2014 vstoupila do naší společnosti jako většinový vlastník společnost Strojmetal Aluminium Forging a v roce 2018 jsme se stali součástí skupiny MTX Group Petra Otavy. Ten v nás spatřuje potenciál do budoucna a pomáhá nám se rozvíjet. V rámci skupiny jsme založili ICE inovační HUB a práce na inovačních projektech v letošním roce nabrala na obrátkách. 

Od začátku našeho fungování pro nás byla důležitá naše firemní kultura. Jsme pyšní na to, že jsme hodnotově řízenou firmou a naše hodnoty – tým, čestné jednání, profesionalita, flexibilita a zábava – určují naše každodenní fungování.

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence.

Automatizace pro lepší zítřek, to je jedno z vašich mott. Jak byste popsal automatizaci z vašeho pohledu neboli jak ji vnímáte nejen do budoucnosti?

Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací. Proto jsme se v tomto roce pustili do inovačního výzkumu a vývoje v podobě automatizace ve stavebnictví, ve kterém se za posledních osmdesát let v podstatě nic nezměnilo. To ovšem neznamená, že automatizace vezme lidem práci – naopak. My chceme změnit svět k lepšímu tím, že nabídneme lidem méně fyzicky náročnou a bezpečnější práci, kde mohou projevit kreativitu a vlastní nápady. Nedostatek pracovníků je bohužel všude a musí k nám přijíždět lidé z méně rozvinutých zemí, což považuji za novodobé otroctví, které zneužívá jejich sociální situace. Automatizace lidských činností je nevyhnutelná, ať se to lidem líbí nebo ne.

Zaměstnance si tedy školíte sami nebo k vám přicházejí už „připraveni“?

Nejde jen o naše lidi, ale i o lidi ve výrobě našich zákazníků. Ti zaměstnávají agenturní dělníky, přitom by mohli využívat stroje a mít kvalifikované lidi, kteří by se o ně starali nebo je programovali. Z tohoto důvodu jsme založili i vlastní vzdělávací akademii ICE Industrial Academy, která dokáže například řadového údržbáře vyškolit na specialistu, tj. na programátora robotů. Automatizace přináší nové obzory a posouvá lidskou práci na vyšší úroveň.

Víme, že vyvíjíte a konstruujete automatizované stroje pro obrovské a známé společnosti po celém světě. Můžete nám přiblížit své nejvýznamnější projekty nebo ty, na které jste opravdu pyšný?

Pracovali jsme na spoustě různých projektů do zhruba třiceti zemí světa. Ve švédské Scanii jsme realizovali významné uzly výrobní linky nákladních automobilů od svařovny přes lakovnu až po konečnou montáž. Jeden z nejvýznamnějších projektů pro dalšího zákazníka byla například výroba kompletní linky na montáž loketních opěrek, která se skládala ze třiceti strojů s třiceti různými technologickými operacemi. Obsahovala přibližně 40 000 dílů a vyrábí více než 2 000 kompletních loketních opěrek za den. Tím jsme zákazníkovi ušetřili 70 % prostoru na hale a zhruba 36 operátorů na třech směnách.   

Na čem v současnosti pracujete? Můžete nám prozradit nějaké novinky?

Máme aktivních zhruba čtyřicet projektů automatizovaných strojů a linek po celém světě. Stavíme výrobní linku pro části podvozků pro Porsche. Zrovna v těchto dnech uvádíme do provozu linku na výrobu částí brzdového systému pro automobily Tesla. Poslední dobou děláme čím dál více projektů v oblasti automatizované logistiky. Společně s rakouskou technologickou společností TGW Logistics Group realizujeme zajímavé projekty po celém světě pro zákazníky, jako jsou Amazon, Decathlon a další.

Jak jsem již zmínil, v současnosti se hodně věnujeme inovacím. Rádi bychom naše zkušenosti ze světa automatizace přinesli do nových oborů. Láká nás digitální architektura a stavebnictví. Vyvíjíme vlastní systém 3D tisku betonu založený na přesné aplikaci betonu a námi vyvinuté unikátní tiskové hlavě. Hlavní aplikací by měl být 3D tisk staveb přímo na staveništi a pro tyto potřeby vyvíjíme komplexní řešení včetně vlastního materiálu.

Jaký je tedy váš nejsilnější segment dodávek v průmyslu?

V automotive se jedná o stále významnou část zakázek, stavebnictví se rozvíjí. Jsme teprve na počátku vývoje 3D tisku betonu a potřebujeme zhruba rok až dva k automatizovanému řešení tak, abychom mohli pomocí 3D tisku stavět domy.

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence.

Jak reagujete na krizi kolem pandemie COVID-19? Jak jste zvládali začátky, případně už jste fungovali v režimu cloudu a pomohlo vám to situaci řešit?

Pandemie nás zasáhla především v tom, že naše projekty realizujeme v různých koutech světa a ze dne na den se nám vrátily desítky kolegů ze zahraničí s nejistou vidinou návratu k zákazníkům.  Samozřejmě jsme ze začátku měli obavy, ale flexibilita, home office nebo práce v cloudu jsou součástí  našeho DNA již od začátku našeho fungování. V tomto směru to pro nás nebyla žádná změna. 

Pandemie také poznamenala naše finanční výsledky, protože náklady na projekty byly náročnější. Častější cestování, testování nebo provizorní vzdálené řešení byly náklady, které jsme předtím nemuseli řešit. Spousta projektů se pozastavila a posunula na později, ale žádný z nich jsme nerušili. Už v době pandemie jsme rozjeli řadu inovačních projektů, kapacitu programátorů jsme využili například tak, že jsme rozvíjeli náš nástroj na sběr dat ve výrobě DatICE. Věřím, že se nám krizi podařilo zvládnout a že naopak hledáme, kde nám vytvořila nové příležitosti. 

Ve výroční zprávě za rok 2020 uvádíte, že jste zaznamenali 11,5% nárůst zaměstnanců – což se odehrávalo i během pandemie. Jak se vám to podařilo?

Věděli jsme, že se nejedná o trvalý stav a rozhodně jsme neplánovali propouštět. Špičkových lidí je vždy málo, přemýšleli jsme strategicky. I díky síle naší skupiny MTX jsme mohli nadále hledat nové talenty a posilovat naše know-how. Byl to pro nás jeden z přínosů krize. Řada firem musela propouštět šikovné lidi a my jsme je, pokud hodnotově zapadli do naší kultury, rádi přijímali.

Nabízí se otázka k „lidem“ – a to říkám záměrně z důvodu vašeho důrazu na „tým a lidé“ – co doporučujete a nabízíte svým novým žadatelům o práci? Kdo se k vám může hlásit?

Od začátku budujeme ICE jako svobodnou firmu. To může vyvolávat dojem, že je u nás nějaká forma chaosu a že si každý dělá, co chce. Ve skutečnosti je u nás ale významný tlak na výkon, výsledky a zejména osobní zodpovědnost. Již šest let se účastníme akcí „Happiness at Work“. Zjistili jsme, že štěstí v práci neznamená mít v kanceláři houpací sítě a banány zdarma, ale zejména radost z kvalitně odvedené práce. Pro to každý z týmu musí udělat něco navíc. Chceme odvádět špičkové výkony, ale zároveň se u práce bavit.

Mohou vás čtenáři v blízké době vidět? Plánujete akce, případně v online režimu?

Kdokoli nás může oslovit a přijet navštívit přímo do Žďáru nad Sázavou, nebo do jiné z našich dvanácti poboček. O naší kultuře často hovoříme  na různých konferencích, řadu záznamů lze najít na internetu. Hodně toho o nás sdílíme na LinkedIN. Nově jsme také založili Evropský Institut materiálů, automatizace a konstrukce – EIMAC.org, který propojuje evropské školy a podniky. Zájem o ICE nás určitě těší a těšíme se na setkání online nebo naživo.

(tk)

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více