Pokud je kontrola kvality řešena lidskou silou, měl by na pozici kontrolora stát zodpovědný, pečlivý a důsledný člověk. Musí být po celou směnu ve střehu a pečlivě zkontrolovat každý výrobek ve vysoké rychlosti. V případě selhání hrozí výrobní společnosti sankce plynoucí z reklamací, stejně jako pošramocení dobré reputace. Problémy související s lidským faktorem řeší optická kontrola kvality, která nachází uplatnění v mnoha oblastech výroby.
Zásadní roli hraje objektivita
Plně automatizovaný systém kontroly kvality přináší konzistentní hodnocení na základě přesně definovaných kritérií. V případě manuálního procesu kontroly je velkým problémem právě objektivita. Jeden kontrolor je jen těžko schopen hodnotit a měřit výrobky bez odchylky po celou směnu. A pokud se do práce vrhne celá skupina kontrolorů, je dosažení konzistentních výsledků v podstatě nemožné.
Možnosti využití optické kontroly kvality
Optickou kontrolu kvality lze úspěšně začlenit do řady výrobních procesů. Důležité je navrhnout řešení na míru, které vyhoví konkrétním požadavkům. „Všechny naše systémy stavíme na vlastních výpočetních jednotkách s integrovanými průmyslovými kamerami,“ říká Radek Štourač, jednatel společnosti KINALI, která se na vývoj takových systémů dlouhodobě specializuje. Podle něj je díky řešení na míru možné aplikovat automatizovanou kontrolu kvality do téměř jakéhokoliv výrobního procesu. Patří mezi ně například:
- Kontrola kvality povrchu – vhodná pro kovové i plastové díly. Dokáže odhalit přítomnost škrábanců, rzi, prasklin, odlišných jemností broušení ad.
- Kontrola barevné stálosti – zamezí vzniku barevnostních odchylek v jedné šarži
- Rozpoznání barev a tvarů – odhalí použití nesprávného polotovaru
- Přesné měření – rozměrovou odchylku odhalí v mikronech
- Klasifikace vad výrobků – například u výrobků ze dřeva, kde existuje mnoho typů vad
- Detekce anomálií – systém se dokáže naučit, jak má správný výrobek vypadat. Díky tomu identifikuje místa s odchylkou a například upozorní na chybějící štítek nebo špatné zapojení vodičů
Kontrola kvality v duchu Průmyslu 4.0
Při automatizaci kontroly kvality hledejte dodavatele, který rozumí moderním trendům v oblasti průmyslové automatizace a pracuje v duchu Průmyslu 4.0. Musí být schopen systém integrovat do existujícího prostředí a připravit řešení na míru. „Neodmyslitelnou součástí dnešních systémů kontroly kvality musí být například posílání dat nadřazeným MES či ERP systémům, plná traceabilita, tisk reportů pro jednotlivé šarže, načítání RFID kódů či automatizovaná záloha dat,“ dodává Radek Štourač z KINALI.
Automatizovaná optická kontrola kvality je budoucností výroby. Doba, kdy monotónní náročnou práci provádí stroje a lidé na tyto operace jen dohlíží, je stále blíž.