Prellis Biologics získalo 14,5 milionů dolarů na „lidský imunitní systém“ v misce

Vydáno 16.12.2021 Věda

Společnost Prellis Biologics strávila roky rozvojem kapacity tkáňového inženýrství, ale v poslední době se zaměřila zejména na vývoj jednoho typu struktury, zvané EXIS.

Až do tohoto okamžiku se Prellis zaměřoval na 3D tisk cévní soustavy, které by společnostem umožnily pěstovat zdravé a okysličené lidské orgány (nebo miniaturní verze, nazývané organoidy) pro testování léků a případně transplantaci. Společnost nedávno ale představila nový produkt, nazvaný EXIS (zkratka pro Externalized Immune System): laboratorně vypěstovaná verze lidské lymfatické uzliny.

Lymfatické uzliny jsou kritickými částmi lidského imunitního systému – uchovávají určité imunitní buňky a pomáhají tělu vytvářet imunitní reakce. V ideálním případě by tyto organoidy lymfatických uzlin pomáhaly při vývoji léků napodobováním toho, jak by imunitní systém člověka mohl reagovat na novou léčbu. „Vytvořením tohoto imunitního systému v misce můžeme skutečně otestovat, zda tato terapeutika vyvolají imunitní odpověď předtím, než se dostane do člověka,“ řekla pro redakci TechCrunch zakladatelka a generální ředitelka Melanie Matheu. 

Společnost Prellis Biologics, založená v roce 2016, k dnešnímu dni vybrala asi 29,5 milionů dolarů. Částku 14,5 milionů dolaru získaly od Celesta Capital a stávajícího investora Khosla Ventures. Kromě toho společnost přidá Kevina Chapmana, poradce Celesty a bývalého CSO společnosti Berkeley Lights, jako hlavního vědeckého důstojníka. Yelda Kaya, dříve z J&J Innovation, nastoupí jako obchodní ředitel. 

Reakce lymfatických uzlin na léky nebo patogeny byly uznány jako způsob, jak předpovědět, jak by mohl reagovat celý imunitní systém. V souladu s tím existuje řada akademických laboratoří, které pracují na vývoji in-vitro modelů lidských lymfatických uzlin – od lymfatických uzlin na čipech po rostoucí lymfoidní organoidy z tkáně mandlí

Prellis vstoupil do boje pomocí výměny kyslíku a živin potřebných k růstu funkčních organoidů lymfatických uzlin. „Tato metoda umožňuje společnosti Prellis replikovat lidský imunitní systém mimo člověka,“ říká Matheu. 

Prellis Biologics získalo 14,5 milionů dolarů na „lidský imunitní systém“ v misce

Toto zaměření na lymfatické uzliny zase otevírá společnosti nový úhel pohledu: vývoj protilátek. Vývoj nových protilátkových léčebných metod a předvídání, jak budou fungovat v klinických testech, se stává více konkurenčním prostorem a existuje několik různých přístupů. Některé jsou výpočetní. Společnost Nabla Bio, která získala 11 milionů dolarů, použila zpracování přirozeného jazyka k návrhu protilátek. Generate Bio, která získala 370 milionů dolarů, také použila přístup strojového učení. 

Přístup Prellis spočívá v modelování imunitního systému v miniatuře a vývoji kádru kandidátů na léky těžbou imunitních reakcí. Matheu tomu říká „přirozená inteligence“ na rozdíl od umělé inteligence. 

Společnost může vytvořit 1 200 organoidů z jednoho odběru krve, napadnout tyto imunitní systémy konkrétním antigenem a zjistit, s čím každý imunitní systém přijde. Tento proces, jak říká, lze provést s různými dárci krve s různými charakteristikami imunitního systému, aby se vytvořilo množství reakcí k analýze. „Je velmi vzácné, že všech deset lidí přijde se stejným protilátkovým řešením problému, a tak z daného člověka dostaneme v průměru od 500 do 2 000 unikátních protilátek, a pak to jen vynásobíte počtem lidí, a to všechno jsou protilátky vázající cíl.‘‘ říká Matheu. Podle materiálů poskytnutých společností Prellis Biologics trvá přechod od odběru krve do „knihovny protilátek“ přibližně 18 dní. 

Matheu říká, že společnost vyvinula protilátky reagující na SARS-CoV-2, chřipku A a Marburgskou hemoragickou horečku (tyto výsledky nebyly zveřejněny). Rovněž uzavřela partnerství s pěti farmaceutickými společnostmi, i když Matheu odmítl uvést, které z nich. 

Společnost plánuje využít toto kolo investování k přechodu od společnosti zaměřené na výzkum a vývoj k společnosti zaměřené na produkty – což znamená rozvoj více partnerství a demonstraci schopností platformy. Hlavním ukazatelem úspěchu by podle ní bylo zavedení léčby protilátkami na kliniku. K tomu může dojít prostřednictvím spolupráce s farmaceutickými partnery, i když společnost nevyloučila, že si vytvoří svůj vlastní lékový kanál. (lj)

Zdroj: TechCrunch

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více