Plast patří do žlutého kontejneru. Fólie, sáčky, kelímky od jogurtů, láhve, balící fólie a další. Na rozdíl od běžných představ ale plast v žádném případě není tvořen jen jedním materiálem. Spíše se jedná o kombinaci mnoha materiálů (polymerů) s různými chemickými sloučeninami a přísadami, jako jsou pigmenty nebo vlákna, v závislosti na jeho použití. Je velmi těžké rozeznat rozdíl mezi různými druhy plastů, a to je to, co ztěžuje jejich separaci a recyklaci.
Ve spolupráci s Vestforbrænding, Dansk Affaldsminimering Aps a PLASTIX nyní výzkumníci z katedry biologického a chemického inženýrství na Aarhus University vyvinuli novou kamerovou technologii , která dokáže vidět rozdíl mezi 12 různými typy plastů (PE, PP, PET, PS , PVC, PVDF, POM, PEEK, ABS, PMMA, PC a PA12), které společně tvoří převážnou většinu typů plastů v domácnostech. Technologie umožňuje separovat plasty na základě čistšího chemického složení, než je možné dnes, a to otevírá zcela nové možnosti recyklace plastů. Technologie byla testována v pilotním měřítku a její implementace je plánována na jaro 2022 ve společnostech PLASTIX a Dansk Affaldsminimering Aps.
„Díky této technologii můžeme nyní vidět rozdíl mezi všemi typy spotřebních plastů a několika vysoce výkonnými plasty. Můžeme dokonce vidět rozdíl mezi plasty, které se skládají ze stejných chemických stavebních bloků, ale které jsou strukturovány trochu jinak. Používáme hyperspektrální kameru v infračervené oblasti a strojové učení pro analýzu a kategorizaci typu plastu přímo na dopravním pásu. Plast pak lze rozdělit na různé typy. Jde o průlom, který bude mít obrovský dopad na separaci všech plastů,“ říká docent Mogens Hinge, který vede projekt na Aarhuské univerzitě.
Plasty se v současnosti oddělují pomocí technologie blízkého infračerveného záření (NIR) nebo pomocí hustotních testů (plavou/klesají ve vodě). Tyto metody dokážou oddělit určité plastové frakce (například PE, PP a PET), ale ne se stejnou přesností jako nová technologie, a tedy ne s chemickou čistotou ve složení, a to je zásadní pro to, abychom byli schopni zvýšit míra recyklace odpadních plastů. „Technologie, kterou jsme vyvinuli ve spolupráci s univerzitou, není nic menšího než průlom v naší schopnosti recyklovat plasty. Těšíme se, že technologii nainstalujeme v naší zpracovatelské hale a začneme vážně na dlouhé cestě ke 100% využití plastového odpadu,“ říká Hans Axel Kristensen, generální ředitel společnosti PLASTIX.
Plast musí mít podle typu polymeru čistotu alespoň 96 % , aby mohl být recyklován v konvenčním průmyslu. To znamená, že plast musí být separován na téměř čistý produkt z hlediska chemického složení. Technologie hyperspektrálních kamer byla vyvinuta prostřednictvím mezioborové spolupráce, včetně studentů BSc a MSc inženýrství a výzkumných pracovníků na katedře biologického a chemického inženýrství na Aarhuské univerzitě, jakož i odborníků ze zúčastněných společností.
Výzkum je součástí dánského projektu Re-Plast. Projekt vede Katedra biologického a chemického inženýrství Aarhuské univerzity. Dalšími účastníky jsou Katedra elektrotechniky a počítačového inženýrství na Aarhuské univerzitě a společnosti Vestforbrænding, Dansk Affaldsminimering a PLASTIX.
Studie byla publikována ve vědeckém časopise Vibration Spectroscopy. (lj)
zdroj: TechXplore