Mohou nabíjecí silnice pro vozidla pohánět naši elektrickou budoucnost?

Vydáno 18.1.2022

Ve většině měst pokrývají silnice obrovskou plochu, jejíž údržba je nákladná s ohledem na opravy povrchu, značení, sloupy veřejného osvětlení a nabíjecí stanice pro elektromobily. Během posledního desetiletí však vědci a startupy pracovali na řešení snížení nákladů: Využitím části energie generované z povrchu vozovky mohou elektrická vozidla snížit náklady na silniční infrastrukturu a nabíjení. 

Silnice, které sbírají energii a využívají ji k nabíjení vozidel, snižují závislost na bateriích elektromobilů, zejména ve velkých vozidlech, jako jsou nákladní automobily a autobusy. Zkracují také dobu nabíjení vozidla, snižují obavy z dojezdu a závislost na nabíjecích stanicích.  

Sběr zvukové energie z projíždějících aut 

Přestože mohou být elektrická vozidla tišší než jejich předchůdci hltající palivo, stále vydávají hluk. A tento zvuk je formou energie. Studentský výzkumník používající přezdívku MechanicalAttraction navrhl konzolový paprsek, který osciluje na frekvenci, která mu umožňuje adsorbovat zvukové vlny a přeměňovat mechanický pohyb na elektřinu. V jeho výzkumu je energie generovaná auty 0,20 voltu. Není to mnoho, ale ukazuje to účinnost technologie. Novější výzkum zjistil, že energie generovaná z vysokorychlostní železnice je dostatečná pro napájení různých elektrických zařízení s nízkou spotřebou. To je jen ukázka výzkumných projektů v oblasti piezoelektriky a termoelektrické energie.

Další aplikací pro výrobu energie jsou kinetické podlahové dlaždice poháněné lidmi.  Komerční aplikací je Pavegen. Když chodci procházejí systémem Pavegen, váha z jejich kroků stlačuje elektromagnetické generátory pod nimi a produkují 2-4 jouly výkonu mimosíťové elektřiny na krok. Energie generovaná prostřednictvím Pavegen je dostatečná pro napájení malých aplikací, jako jsou senzory prostředí, LED osvětlení, obrazovky a baterie.

Dlaždice Pavegen

Dlaždice Pavegen

Myšlenka silnice, která dokáže sbírat a sklízet energii z vibrací projíždějících aut, autobusů a  kamionů , zní jako sci-fi. Níže pár nejvýznamnějších společností, které pracují na tom, aby se věda (fikce) stala realitou: 

ElectReon (Izrael)

ElectReon je izraelská firma vyvíjející silniční indukční nabíjecí systém. Jeho nabíjecí řešení napájí elektromobily z elektrických polí generovaných měděnými cívkami pod asfaltem. Řídící jednotka přenáší energii z elektrické sítě do silniční infrastruktury a řídí komunikaci s projíždějícími vozidly. Na podlaze vozidel jsou instalovány přijímače, které během jízdy přenášejí energii přímo do baterie

V prosinci společnost spustila kyvadlovou dopravu E-busem nabíjenou prvním německým bezdrátovým elektrickým silničním systémem, který pohání autobusovou linku mezi školicím střediskem v Karlsruhe a místním systémem veřejné dopravy.

ElectReon

ElectReon

Elonroad (Švédsko)

Elonroad vytváří nabíjecí infrastrukturu pro čistě elektrická vozidla. Je to jak elektrické silniční řešení pro nabíjení za jízdy, tak i automatická parkovací nabíječka bez kabelů. Funguje ve městech, na dálnicích, na parkovištích. Společnost montuje vodivé napájecí lišty na silnice. Vodivý sběrač pod vozidlem se připojuje k elektrické kolejnici a vytváří nabíjení autobusových zastávek a nabíjení za jízdy pro vozidla s povolením přístupu prostřednictvím bezdrátového systému. Poté se silnice připojí k serveru, který identifikuje každé vozidlo. Energie dodaná z každého segmentu se měří a poskytovatel energie účtuje každému zákazníkovi správnou částku.

Elonroad

Elonroad

Underground Power (Itálie)

Underground Power je italská společnost, která vytváří chytré zpomalovače. Gumová dlažba podobná pneumatikám přeměňuje kinetickou energii produkovanou pohybujícími se vozidly na elektrickou energii. To pomáhá autům respektovat rychlostní limity a získává zpět kinetickou energii promarněnou při zpomalování. (lj)

Underground power

Underground power

zdroj: The next web 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více