Slovenský startup tvrdí, že do dvou let budeme vlastnit létající auta

Vydáno 26.1.2022

Společnosti Klein Vision konstruktéra Štefana Kleina oznámila, že jejich létající auto AirCar obdrželo osvědčení o letové způsobilosti od slovenského dopravního úřadu.

Díky všem potřebným dokumentům pro provoz je legální létat a taktéž může společnost spustit sériovou výrobu. Zpráva sleduje 142 úspěšných přistání v Bratislavě. Nové dvoumístné létající auto AirCar také absolvovalo nejdelší let trvající zhruba půl hodiny. Letělo z Nitry a přistálo na mezinárodním letišti v Bratislavě. Při posledním přistání vynálezce profesor Štefan Klein přeměnil letadlo ve sportovní vůz za méně než tři minuty. V dřívějších testech AirCar letěl ve výšce 2500 metrů  a dosáhl maximální rychlosti 190 km/h. 

Klein Vision

Klein Vision

AirCar obsahuje zatahovací křídla, sklopné ocasní plochy a systém nasazení padáku. Je vybaven 160HP motorem BMW s pevnou vrtulí a balistickým padákem. Pod dohledem Úřadu pro civilní letectví absolvoval AirCar více než 40 hodin zkušebních letů, včetně strmých zatáček o 45 stupňů a testování stability a manévrovatelnosti. 

AirCar Prototype 2, předsériový model, bude vybaven motorem o výkonu 300 HP a získá certifikaci letounu EASA CS-23 se silničním povolením M1. Prototyp 2 se svojí vrtulí s proměnným stoupáním usiluje o cestovní rychlost 300 km/h a dojezd 1 000 km.

Společnost také plánuje čtyřmístnou verzi, dvoumotorový a obojživelný letoun – letadlo, které se promění v loď. Nebo snad auto, které se promění v loď a letadlo? 

Štefan Klein, zakladatel Klein Vision, dříve pracoval pro slovenskou leteckou společnost Aeromobil. 

Na trhu je několik dalších společností, které se zabývají létajícími automobily. Kdo tedy zvítězí v závodě o získání prvního létajícího auta na trhu? 

Aeromobil (Slovensko)

Společnost Aeromobil  existuje od roku 2010 a v březnu loňského roku dosáhla klíčových letových testů svého dvoumístného létajícího vozu 4.0. Poskytuje letový dosah až 740 km a jízdní dosah až 1000 km. Uvedení dvoumístného letounu je naplánováno na rok 2023, následovat bude čtyřmístný v roce 2025. Společnost hodlá v budoucnu uvést na trh elektrická letadla na baterie.

Aeromobil

Aeromobil

Terrafugia (USA/Čína)

Společnost Terrafugia byla založena v roce 2006.  Na rozdíl od ostatních v současnosti nabízených letadel jezdí na elektrické baterie. Létající vůz společnosti Transition  získal v roce 2021 osvědčení letové způsobilosti FAA Special Light-Sport Aircraft (LSA), díky čemuž je legální létat v USA. V té době společnost Terrafugia uvedla, že jejím cílem je mít vozidlo legální pro oblohu i pro silnice do roku 2022. V roce 2021 však bylo propuštěno více než 100 amerických zaměstnanců. V současné době společnost Terrafugia nenabízí žádný konkrétní čas a podrobnosti o uvedení na trh.

Terrafugia. Terrafugia běží na baterie, ale její budoucnost je ve vzduchu.

Terrafugia. Terrafugia běží na baterie, ale její budoucnost je ve vzduchu.

Pal V (Nizozemsko)

PAL-V má možná k prodeji létajících aut nejblíže. V říjnu 2020 získal PAL-V Liberty povolení k silničnímu provozu pro Evropu a mnoho zemí mimo ni. PAL-V je nyní také prvním, kdo dokončil úplnou certifikaci u Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). 

PAL - V. PAL-V je povolen na obou silnicích a na evropském nebi.

PAL – V. PAL-V je povolen na obou silnicích a na evropském nebi.

Aircars mají své výhody a nevýhody

Majitelé mohou vzlétnout autem nebo teoreticky najít méně přeplněné místo k letu ve srovnání s vertiporty. Kromě Terrafugia jezdí na plyn. Díky tomu se tankuje rychleji než je čas potřebný k nabití. To však zpochybňuje jejich přínos pro životní prostředí.

Letecká vozidla dále potřebují akreditaci od orgánů jak silniční, tak letecké dopravy. Například National Highway Traffic Safety Administration vyžaduje rozsáhlé nárazové testy v USA, včetně testů bočního a zadního nárazu. Potřebují také určit, zda skládací křídla nezpůsobují slepá místa při řízení a jaký je jejich případný dopad na bezpečnost při nárazu. Musí také splňovat požadavky příslušných regulačních orgánů v oblasti letecké dopravy v zemích, ve kterých chtějí prodávat. Jedná se o pracný projekt, který ještě bude pro tyto společnosti během na dlouhou trať.(lj)

Zdroj: The Next Web

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Deset let prototypování automatizační firmy budoucnosti

Vydáno 15.12.2021

ICE Industrial Services letos slaví desetileté výročí své existence. Firma projekty realizuje ve třiceti zemích světa a spolupracuje s globálními společnostmi. Nyní přináší automatizaci i do stavebnictví.  „Lidé nejsou stroje a automatizace je jediná cesta, jak je přestat ničit těžkou prací,“ říká zakladatel a ředitel žďárské společnosti Tomáš Vránek.  Vy jste poměrně mladý člověk, který […]

Ekologická varianta zámkové dlažby

Ekologická varianta zámkové dlažby

Vydáno 15.12.2021

Společnost Semmelrock Stein + Design dlažby s.r.o. nabízí svým zákazníkům volnost a prostor ve své realizaci. V letošním roce se integrovala do společnosti Wienerberger a představila novinku ekologické zámkové dlažby. Zeptali jsme se Petra Magdy, jednatele společnosti. Vy nabízíte široké spektrum produktů. Můžete je představit? Okolí našich domovů je v dnešní době vnímáno mnohem více jako […]

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Tisk 3D plastů dobývá průmysl

Vydáno 16.11.2021

Plastový 3D tisk patří mezi ty technologie Průmyslu 4.0, kterým se v minulosti nedostávalo tolik pozornosti. V současné době však prudce dohání tempo a nachází své nezastupitelné místo v průmyslu. Tuto pozici si nevydobyl náhodou – dokazují to i příklady jeho využití z výroby ŠKODA AUTO. Jaké je hlavní využití 3D tisku plastů ve výrobních podnicích? Kam směřuje jeho […]

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Magnety jsou pojítkem, prodáváme efektivitu

Vydáno 8.11.2021

Společnost WALMAG MAGNETICS s.r.o. bude letos slavit, a to hned dvakrát. ,,Finanční rok sice skončil, ale už teď máme zásoby objednávek na rekordních číslech a stále přibývají. Budeme tedy pokračovat v tom, co děláme,” říká Filip Šejba, spolumajitel společnosti.  Můžete nám představit vaše produkty, případně o které je v současnosti největší zájem? Již více než 30 […]

Zobrazit Více