Slovenský startup tvrdí, že do dvou let budeme vlastnit létající auta

Vydáno 26.1.2022

Společnosti Klein Vision konstruktéra Štefana Kleina oznámila, že jejich létající auto AirCar obdrželo osvědčení o letové způsobilosti od slovenského dopravního úřadu.

Díky všem potřebným dokumentům pro provoz je legální létat a taktéž může společnost spustit sériovou výrobu. Zpráva sleduje 142 úspěšných přistání v Bratislavě. Nové dvoumístné létající auto AirCar také absolvovalo nejdelší let trvající zhruba půl hodiny. Letělo z Nitry a přistálo na mezinárodním letišti v Bratislavě. Při posledním přistání vynálezce profesor Štefan Klein přeměnil letadlo ve sportovní vůz za méně než tři minuty. V dřívějších testech AirCar letěl ve výšce 2500 metrů  a dosáhl maximální rychlosti 190 km/h. 

Klein Vision

Klein Vision

AirCar obsahuje zatahovací křídla, sklopné ocasní plochy a systém nasazení padáku. Je vybaven 160HP motorem BMW s pevnou vrtulí a balistickým padákem. Pod dohledem Úřadu pro civilní letectví absolvoval AirCar více než 40 hodin zkušebních letů, včetně strmých zatáček o 45 stupňů a testování stability a manévrovatelnosti. 

AirCar Prototype 2, předsériový model, bude vybaven motorem o výkonu 300 HP a získá certifikaci letounu EASA CS-23 se silničním povolením M1. Prototyp 2 se svojí vrtulí s proměnným stoupáním usiluje o cestovní rychlost 300 km/h a dojezd 1 000 km.

Společnost také plánuje čtyřmístnou verzi, dvoumotorový a obojživelný letoun – letadlo, které se promění v loď. Nebo snad auto, které se promění v loď a letadlo? 

Štefan Klein, zakladatel Klein Vision, dříve pracoval pro slovenskou leteckou společnost Aeromobil. 

Na trhu je několik dalších společností, které se zabývají létajícími automobily. Kdo tedy zvítězí v závodě o získání prvního létajícího auta na trhu? 

Aeromobil (Slovensko)

Společnost Aeromobil  existuje od roku 2010 a v březnu loňského roku dosáhla klíčových letových testů svého dvoumístného létajícího vozu 4.0. Poskytuje letový dosah až 740 km a jízdní dosah až 1000 km. Uvedení dvoumístného letounu je naplánováno na rok 2023, následovat bude čtyřmístný v roce 2025. Společnost hodlá v budoucnu uvést na trh elektrická letadla na baterie.

Aeromobil

Aeromobil

Terrafugia (USA/Čína)

Společnost Terrafugia byla založena v roce 2006.  Na rozdíl od ostatních v současnosti nabízených letadel jezdí na elektrické baterie. Létající vůz společnosti Transition  získal v roce 2021 osvědčení letové způsobilosti FAA Special Light-Sport Aircraft (LSA), díky čemuž je legální létat v USA. V té době společnost Terrafugia uvedla, že jejím cílem je mít vozidlo legální pro oblohu i pro silnice do roku 2022. V roce 2021 však bylo propuštěno více než 100 amerických zaměstnanců. V současné době společnost Terrafugia nenabízí žádný konkrétní čas a podrobnosti o uvedení na trh.

Terrafugia. Terrafugia běží na baterie, ale její budoucnost je ve vzduchu.

Terrafugia. Terrafugia běží na baterie, ale její budoucnost je ve vzduchu.

Pal V (Nizozemsko)

PAL-V má možná k prodeji létajících aut nejblíže. V říjnu 2020 získal PAL-V Liberty povolení k silničnímu provozu pro Evropu a mnoho zemí mimo ni. PAL-V je nyní také prvním, kdo dokončil úplnou certifikaci u Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). 

PAL - V. PAL-V je povolen na obou silnicích a na evropském nebi.

PAL – V. PAL-V je povolen na obou silnicích a na evropském nebi.

Aircars mají své výhody a nevýhody

Majitelé mohou vzlétnout autem nebo teoreticky najít méně přeplněné místo k letu ve srovnání s vertiporty. Kromě Terrafugia jezdí na plyn. Díky tomu se tankuje rychleji než je čas potřebný k nabití. To však zpochybňuje jejich přínos pro životní prostředí.

Letecká vozidla dále potřebují akreditaci od orgánů jak silniční, tak letecké dopravy. Například National Highway Traffic Safety Administration vyžaduje rozsáhlé nárazové testy v USA, včetně testů bočního a zadního nárazu. Potřebují také určit, zda skládací křídla nezpůsobují slepá místa při řízení a jaký je jejich případný dopad na bezpečnost při nárazu. Musí také splňovat požadavky příslušných regulačních orgánů v oblasti letecké dopravy v zemích, ve kterých chtějí prodávat. Jedná se o pracný projekt, který ještě bude pro tyto společnosti během na dlouhou trať.(lj)

Zdroj: The Next Web

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více