Odolné kompozity nejen pro automobilový průmysl

Vydáno 27.1.2022 automotiveindustry 4.0

Společnost Teijin Automotive Technologies nabízí špičkový výzkum a vývoj kompozitních dílů nejvyšší kvality na dnešním trhu. O jejich výrobě v automatizovaném konceptu Industry 4.0 hovoří Lukáš Mildorf, vedoucí projektového řízení.

Lukáš Mildorf

Lukáš Mildorf, vedoucí projektového řízení Teijin Automotive

Teijin Automotive Technologies Czech s.r.o. je světový lídr v oblasti lehkých kompozitních řešení. V čem spočívá úspěch Vašich produktů? Jak se lišíte od konkurence?

Korporace Teijin, jejíž součástí jsme již tři roky, je dominantní ve výrobě kompozitových vláken a tkanin, zejména karbonu a aramidu a také kompozitových materiálů – jakým je například námi právě uváděný materiál SMC (Sheet Molded Compound). Naše společnost sídlící v Mladé Boleslavi a Milovicích byla donedávna známa pod názvem Benet Automotive s.r.o. V září loňského roku došlo k rebrandingu a nyní neseme název Teijin Automotive Technologies Czech s.r.o. Jsme schopni nabídnout jak pohledové díly, tak i funkční díly, které vynikají pevností a designem, kterého nelze dosáhnout u kovových materiálů. 

Kompozity mají celou řadu výhod. Můžete nám podrobněji přiblížit, jaký je jejich největší přínos?    

Asi největším přínosem je poměr pevnosti a hmotnosti výrobku. Při zachování pevnosti mohou kompozitové díly ušetřit i více než 50 procent hmotnosti v porovnání s ocelí. Vývoj materiálů a procesů nám dovoluje realizovat i tvarově náročné díly v krátkém termínu a s menšími investicemi než nástroje pro ocel a hliník. V našem případě hraje velikou roli i optika karbonových vláken. která je vnímána jako luxus. V případě materiálu SMC se jedná o vysokopevnostní kompozitový materiál, jehož velkou devizou je odolnost proti prohoření, což je významná podmínka úspěchu v segmentu baterií pro elektromobily.

Teijin Automotive, linka

Teijin Automotive, linka

Nedílnou součástí výzkumu a vývoje kompozitních produktů je udržitelnost. Jaké konkrétní kroky podnikáte ve vývoji alternativních materiálů a opětovné použitelnosti?

Teijin Automotive Technologies investuje nemalé prostředky na výzkum a vývoj recyklace svých materiálů. V první řadě se snažíme změnit složení výrobků, tak abychom omezili distribuci těžko recyklovatelných materiálů. Například použití pryskyřic a vláken na přírodní bázi.

Digitalizace a automatizace patří v segmentu průmyslu k nejvíce diskutovaným tématům současnosti. Jak přistupujete ke konceptu Industry 4.0? Jaké inovace v rámci něj zavádíte? 

Poslední rok a půl pracujeme na vývoji a přípravě automatizované sériové výrobní linky pro výrobu krytů baterií elektromobilů z již zmíněného kompozitového materiálu SMC. Velkou novinkou je představení plně automatizované výrobní linky vybudované v konceptu Industry 4.0 včetně digitálních simulací procesního a logistického flow a smart prediktivní údržby a on-line přehledu a vyhodnocování dat o aktuálním stavu výroby a jednotlivých stanic, jejichž obsluhu zajišťuje flotila robotů v čele s páteřním manipulačním robotem umístěným na sedmé ose. Součástí této koncepce je také napojení na ERP systém včetně zajištění plné traceability výrobku. Vývoj a koncepce automatizovaného procesu byl plně v naší kompetenci. V rámci korporace je výrobní linka považována za globální benchmark. Tato koncepce umožnila výrobní linku umístit na plochu pouze cca 700 m2, což je zhruba čtvrtinová plocha oproti obdobným linkám konvenčního typu. Musíme vzít v úvahu samotné rozměry výrobku, 2,1 x 1,2 x 0,25 m a jeho hmotnost okolo 31 kg.

Teijin Automotive, linka

Teijin Automotive, linka

Teijin Automotive plant simulation

Teijin Automotive, plant simulation

Jste osvědčenými dodavateli především pro automobilový průmysl, vyrábíte také pro námořní průmysl, HVAC/průmyslové komponenty a stavebnictví. O jaké Vaše výrobky je největší zájem?

Korporace Teijin má veliký rozsah v mnoha sektorech, za stěžejní odvětví považuji vývoj materiálů, zejména výrobu kompozitových vláken – karbon, aramid a dalších, jež tvoří zhruba 74 procent ročního obratu.

Jaké máte strategické cíle do budoucna? 

Strategickým cílem firmy zde v Čechách je rozšíření výroby kompozitových krytů baterií, udržení silné pozice na poli pohledových karbonových dílů a také rozvoj směrem k obrannému průmyslu, kde je naše korporace schopna nabídnout veškeré služby spojené s návrhem, výrobou, testováním a certifikací produktů balistické ochrany.

(ps)

Teijin Automotive logo

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více