Vědci vyvíjejí létající roboty velikosti hmyzu s mávajícími křídly

Vydáno 3.2.2022 RobotikaVěda

Nový systém pohonu pro autonomní roboty s mávajícími křídly byl vyvinut týmem Bristolské univerzity, který využívá novou metodu elektromechanického zipování, která odstraňuje potřebu konvenčních motorů a převodů. 

Tento nový pokrok, publikovaný v časopise Science Robotics, by mohl připravit cestu pro menší, lehčí a účinnější mikro létající roboty pro monitorování prostředí, vyhledávání, záchranu a nasazení v nebezpečných prostředích. Až dosud typické mikro létající roboty využívaly motory, ozubená kola a další složité přenosové systémy k dosažení pohybu křídel nahoru a dolů. To však přidalo na složitosti, hmotnosti a nežádoucím dynamickým efektům.

Výzkumníci z inženýrské fakulty v Bristolu se pod vedením profesora robotiky Jonathana Rossitera inspirovali včelami a jiným létajícím hmyzem a úspěšně demonstrovali umělý svalový systém s přímým pohonem, nazývaný Liquid-amplified Zipping Actuator (LAZA), který umožňuje pohyb křídel bez použití rotujících dílů nebo ozubených kol.

Systém LAZA výrazně zjednodušuje mávací mechanismus a umožňuje budoucí miniaturizaci mávajících robotů až do velikosti hmyzu. V dokumentu tým ukazuje, jak pár mávajících křídel poháněných LAZA může poskytnout větší výkon ve srovnání s hmyzím svalem o stejné hmotnosti, který je dostatečný k tomu, aby přeletěl robota přes místnost rychlostí 18 délek těla za sekundu. Ukázali také, jak může zajistit konzistentní mávání ve více než milionech cyklů, což je důležité pro výrobu mávajících robotů, kteří mohou podnikat dlouhé lety. Tým očekává, že LAZA bude přijat jako základní stavební blok pro řadu autonomních hmyzích létajících robotů.

„Se systémem aplikujeme elektrostatické síly přímo na křídlo, spíše než přes složitý neefektivní přenosový systém. To vede k lepšímu výkonu a jednoduššímu designu,“ řekl Dr. Tim Helps, hlavní autor a vývojář systému LAZA.

Profesor Rossiter dodal: „Vyrobit menší a výkonnější mikroroboty s mávajícími křídly je obrovskou výzvou. LAZA je důležitým krokem k autonomním létajícím robotům, kteří mohou být tak malí jako hmyz a vykonávat ekologicky kritické úkoly. Těmi by mohlo být například opylování rostlin nebo   hledání lidí ve zřícených budovách.“ (lj)

Zdroj: TechXplore

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více