Nový systém pohonu pro autonomní roboty s mávajícími křídly byl vyvinut týmem Bristolské univerzity, který využívá novou metodu elektromechanického zipování, která odstraňuje potřebu konvenčních motorů a převodů.
Tento nový pokrok, publikovaný v časopise Science Robotics, by mohl připravit cestu pro menší, lehčí a účinnější mikro létající roboty pro monitorování prostředí, vyhledávání, záchranu a nasazení v nebezpečných prostředích. Až dosud typické mikro létající roboty využívaly motory, ozubená kola a další složité přenosové systémy k dosažení pohybu křídel nahoru a dolů. To však přidalo na složitosti, hmotnosti a nežádoucím dynamickým efektům.
Výzkumníci z inženýrské fakulty v Bristolu se pod vedením profesora robotiky Jonathana Rossitera inspirovali včelami a jiným létajícím hmyzem a úspěšně demonstrovali umělý svalový systém s přímým pohonem, nazývaný Liquid-amplified Zipping Actuator (LAZA), který umožňuje pohyb křídel bez použití rotujících dílů nebo ozubených kol.
Systém LAZA výrazně zjednodušuje mávací mechanismus a umožňuje budoucí miniaturizaci mávajících robotů až do velikosti hmyzu. V dokumentu tým ukazuje, jak pár mávajících křídel poháněných LAZA může poskytnout větší výkon ve srovnání s hmyzím svalem o stejné hmotnosti, který je dostatečný k tomu, aby přeletěl robota přes místnost rychlostí 18 délek těla za sekundu. Ukázali také, jak může zajistit konzistentní mávání ve více než milionech cyklů, což je důležité pro výrobu mávajících robotů, kteří mohou podnikat dlouhé lety. Tým očekává, že LAZA bude přijat jako základní stavební blok pro řadu autonomních hmyzích létajících robotů.
„Se systémem aplikujeme elektrostatické síly přímo na křídlo, spíše než přes složitý neefektivní přenosový systém. To vede k lepšímu výkonu a jednoduššímu designu,“ řekl Dr. Tim Helps, hlavní autor a vývojář systému LAZA.
Profesor Rossiter dodal: „Vyrobit menší a výkonnější mikroroboty s mávajícími křídly je obrovskou výzvou. LAZA je důležitým krokem k autonomním létajícím robotům, kteří mohou být tak malí jako hmyz a vykonávat ekologicky kritické úkoly. Těmi by mohlo být například opylování rostlin nebo hledání lidí ve zřícených budovách.“ (lj)
Zdroj: TechXplore