Hojení ran ve vesmíru a na Zemi pomocí 3D tištěné biosádry

Vydáno 8.2.2022 3d tiskVěda

Lidské buňky ve 3D tiskárně, které lze použít k překrytí ran jako náplast. To je dlouhodobý cíl experimentu Bioprint FirstAid. V rámci své mise Cosmic Kiss provedl německý astronaut ESA Matthias Maurer sérii experimentů na ISS.

Mobilní ruční zařízení má výrazně zlepšit léčbu ran na vesmírných misích, ale také při každodenním lékařském použití na Zemi. „S Bioprint FirstAid byla tato inovativní technologie nyní poprvé testována ve vesmírných podmínkách,“ řekl Michael Becker, projektový manažer Bioprint FirstAid z Německé vesmírné agentury v Německém leteckém středisku.

Biotisk je důležitým krokem k personalizované medicíně ve vesmíru a na Zemi. Bioprinter lze ovládat ručně a skládá se z rukojeti, tiskové hlavy, vodicích koleček a dvou zásobníků pro bioinkoust, který se používá k výrobě náplasti na krytí ran. Během experimentu na ISS byl tento inkoust nejprve nanesen na fólii na noze Matthiase Maurera. Byly použity dva bioinkousty s různým složením a dvě různé tiskové hlavy. „Technologický experiment zatím v tomto prvním kroku nepoužil skutečné lidské buňky, ale fluorescenční mikročástice. Zjištění pomohou vědcům dále rozvíjet technologii a umožnit aplikace pro pacienty“ tvrdí Becker.

Náplast vytvořená pomocí bioinkoustu. Poděkování- NASA_ESA

Náplast vytvořená pomocí bioinkoustu. Zdroj-NASA_ESA

3D tištěná biosádra

Díky svému kompaktnímu designu a snadnému mobilnímu použití má technologie tisku velký potenciál nejen pro použití v lékařských ordinacích a na klinikách, ale také pro flexibilní ošetření ve vzdálených nebo na těžko dostupných místech. Bioprinter tak může být použit na budoucích dlouhodobých vesmírných misích i na výzkumných stanicích ve vzdálených lokalitách, jako je Antarktida.

Jakmile bude experiment dokončen, budou náplasti vytištěné na ISS přeneseny zpět na Zemi k dalšímu testování a analýze. Mezitím vědci z Technické univerzity v Drážďanech (TU Dresden) provádějí srovnávací experimenty, aby ověřili po návratu výsledky s experimentem provedeným na ISS. Cílem tohoto výzkumu je prozkoumat chování systému jako funkce různých tlakových trysek a různých bioinkoustů. Kromě toho bude zkoumáno rozložení mikročástic v mikrogravitaci.

Zařízení Bioprinter FirstAid. Zdroj-OHB

Zařízení Bioprinter FirstAid. Zdroj-OHB

Za účelem projednání možných aplikací 3D tisku v medicíně na mezinárodní úrovni plánují Německá vesmírná agentura při Německém středisku pro letectví a kosmonautiku (DLR – Deutsches Zentrum für Luft – und Raumfahrt e. V) a Evropská vesmírná agentura (ESA) a TU Dresden ve dnech 15. a 16. března 2022 uspořádat v Drážďanech workshop na téma „Bioprinting in Space“. Mají se ho zúčastnit jak astronauti, tak odborníci z oblasti biotisku a výzkumu biologických věd ve vesmíru.

Experiment Bioprint FirstAid byl realizován jménem Německé vesmírné agentury v DLR s financováním od německého Spolkového ministerstva pro hospodářství a opatření v oblasti klimatu. Systém byl vyvinut a postaven společností OHB System AG ve spolupráci s vědci z TU Dresden.

Mise Cosmic Kiss

DLR je zapojena do mise Cosmic Kiss mnoha způsoby. Německá kosmická agentura při DLR se sídlem v Bonnu je zodpovědná za výběr a koordinaci experimentů a příspěvků německých univerzit a vysokých škol, jakož i průmyslu. Vědci DLR také provádějí své vlastní experimenty. Řídicí centrum Columbus ESA, umístěné v Německém vesmírném operačním středisku DLR v Oberpfaffenhofenu, je zodpovědné za plánování a provádění experimentů, které probíhají v evropském modulu Columbus na ISS. Odtud jsou data z experimentů odesílána do národních uživatelských kontrolních center a odtud vědcům a zúčastněným průmyslovým partnerům. (lj)

Zdroj: WEVOLVER

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více