Destinus plánuje létat s vodíkem poháněným hypertonickým nákladním plavidlem

Vydáno 10.2.2022 automotiveVěda

Nový podnik Destinus Michaila Kokoriche, zakladatele a bývalého generálního ředitele společnosti pro vesmírnou infrastrukturu Momentus, má za cíl postavit hypersonické letadlo pro autonomní doručování nákladu po celém světě. 

Jedná se teprve o návrh, který za sebou ještě nemá testování a certifikaci, nicméně zatím se od investorů povedlo získat zhruba 29 milionů dolarů. Uvedeným plánem je postavit hypersonické vozidlo poháněné kapalným vodíkem a pouze s vodou jako výfuk, což by umožnilo dodávku z bodu A do bodu B téměř kdekoliv na planetě. Jedná se o ambiciózní,drahý a inženýrsky obtížný projekt.

Kosmické plavidlo je okřídlené letadlo navržené tak, aby vzlétlo ze země, cestovalo mimo atmosféru, a znovu vstoupilo, vše pod vlastní silou a navigací.

Jungfrau, jak se prototyp plavidla navrženého Destinusem nazývá, by byl zcela autonomní „hyperplane“,protože neletí úplně do vesmíru, ale zůstává hluboko pod Karmánovou hranicí, avšak z aerodynamických důvodů je blízko vakuu. Cílem je dosáhnout rychlosti až 15 machů ve výšce 60 kilometrů – skutečná rychlost vůči Zemi bude záviset na mnoha faktorech a není tak jednoduše vyjádřena. Poté letadlo znovu vstoupí a doklouzne do cíle.

To vše je nevyzkoušené, takřka hypotetické. Kokorich řekl TechCrunch, že společnost vzlétla se svým malým prototypem o délce auta v loňském roce a očekává, že poletí s větším Jungfrau později v tomto roce. V současné době dokončují naváděcí, navigační a řídicí systémy, které umožní plavidlu provozovat autonomně.

„V letošním roce plánujeme zahájit pozemní a letové zkoušky motorů ATR (vzduchových turboraketových) motorů s vodíkem jako palivem, které sami vyvíjíme.Stejně jako proudový motor je i motor ATR proudovým motorem dýchajícím vzduch. Svými parametry je vhodným motorem pro podzvukovou i nadzvukovou fázi letu našeho hyperletadla.Příští rok plánujeme letět s další iterací prototypu jak s ATR, tak s druhým vodíkovým raketovým motorem – bude to konfigurace pro naše užitková vozidla,” vysvětlil Kokorich.

A co budou tyto užitkové vozy dělat? 

V plánu je začít s kapacitou užitečného zatížení několika tun s úmyslem poskytnout pomocný a nouzový náklad kdekoliv na Zemi. Použití levného, ​​čistého vodíku jako paliva by mohlo umožnit snížit náklady a na některých úrovních konkurovat stávajícím poskytovatelům nákladní dopravy. „Nejprve se však plánujeme zaměřit na několik kategorií prvních uživatelů. V první řadě nouzový náklad – jako jsou díly pro citlivé výrobní cykly nebo cenné zboží podléhající zkáze, jako jsou například izotopy s krátkým poločasem rozpadu pro léčbu rakoviny nebo lidské orgány,“ řekl Kokorich. 

To vše ale předpokládá, že plavidlo je schopno nejen létat plánovanými rychlostmi a vzdálenostmi, ale také v rámci komplexního a mezinárodního právního rámce. Autonomní a nadzvuková letadla podléhají v mnoha zemích četným omezením, přičemž Destinusova plavidla by byla obojím. Kokorich uvedl, že společnost již má povolení létat podzvukovou rychlostí (pravděpodobně ve Švýcarsku, kde společnost sídlí), nadzvukové testy a potřebná povolení přijdou údajně s třetím prototypem (tj. v příštím roce). Vzhledem k tomu, že letí tak vysoko, hluk z jeho rachotu by byl zlomkem toho, co vytvářejí stíhačky v malých výškách. Možná bude potřeba úplně nové regulační schéma. „Začali jsme spolupracovat s evropskými i národními regulátory na přípravě nových certifikačních a regulačních požadavků pro hyperletadlo. V současné době existuje aktivní úsilí mezi národními a evropskými regulátory definovat certifikační požadavky a předpisy pro autonomní letadla a vysokorychlostní systémy, jako jsou suborbitální, hypersonická a nadzvuková letadla,“ uvedl Kokorich.

Je to spousta pochybností a velkých nároků, ale skutečnost, že existuje létající prototyp (i když by dokázal přepravit jen pár pytlů s potravinami), staví Destinus před mnoho jiných společností, které se pokoušejí prosadit v kosmonautice. (lj)

 

Zdroj: TechCrunch

 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více