Manažer dronů nebo datový detektiv. VUT v Brně připraví studenty na zaměstnání, která ještě neexistují

Vydáno 24.2.2022

Nové technologie změní miliony pracovních míst. Za pár let  tak vzniknou zcela nové profese, které dnes na inzertních portálech nenajdeme.  Dnešní studenti vysokých škol a ti, kteří se na univerzitu teprve chystají, budou nejspíš za dvacet let pracovat s úplně jinými nástroji. Na obory budoucnosti láká brněnské VUT ve své kampani.  

Trh práce se v následujících letech výrazně promění. Vzniknou nové pozice, o kterých dnes možná ani neuvažujeme, jiné zaniknou. Na Světovém ekonomickém fóru 2020 zaznělo, že se do roku 2025 promění 85 milionů pracovních míst. Vzestup zájmu čeká práci s daty, strojové učení, digitalizaci a stále více činností budou za člověka dělat roboty. Nová náborová kampaň Vysokého učení technického v Brně vzkazuje, že brněnská technika připraví studenty do života tak, aby se dokázali adaptovat na jakékoliv změny, které je potkají. „Některé pracovní pozice, kde najdou uplatnění naši absolventi, ještě ani neexistují, ale základ jim jednotlivé studijní obory můžou dát už teď. Mít VUT tak bude v budoucnu na pracovním trhu výhodou,“ vysvětluje myšlenku marketingová specialistka VUT Lenka Gumulec.

Právě „VUT výhodou“ je heslem letošní kampaně zaměřené na nábor uchazečů o studium. Kampaňové video ukazuje hlavní hrdinku projíždějící na internetu nabídky práce, čas ale nečekaně poskočí až do roku 2042 a mezi inzeráty se náhle objevují pozice jako manažer dronů nebo datový detektiv.  

Autoři kampaně vycházeli mimo jiné z průzkumů, které si VUT nechává průběžně zpracovávat. Z aktuálních výsledků vychází, že 94 % uchazečů hlásících se do bakalářských programů na VUT si myslí, že se v příštích 10 letech dočkáme výrazné proměny trhu práce. 42 % si dokonce myslí, že většina profesí, které budou za 10 let klíčové, dnes ještě ani neexistují. Drtivá většina respondentů, celých 94 %, uvedla, že podle nich výrazně vzroste potřeba technických a IT znalostí. 

Nově také VUT otevírá první studijní program v České republice zaměřený zcela na vesmírný průmysl. Obor Space Applications  se bude vyučovat od příštího roku na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou a firmami z oboru se studenti naučí sestavit vlastní cubesat a podívají se do špičkových center  vesmírného výzkumu.

„Člověk musí objevovat nové věci, ať už je to vesmír nebo oceány. Vezměte si třeba Elona Muska, který se snaží dostat lidstvo na Mars a zvýšit naše šance na přežití. Stále rychleji vznikají nové firmy a start-upy zaměřené na průzkum vesmíru. S tím logicky roste poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu. A právě proto jsme se rozhodli založit nový studijní program Space Applications,“ vysvětluje garant programu Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT.

Zdroj: VUT

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více