Nové technologie změní miliony pracovních míst. Za pár let tak vzniknou zcela nové profese, které dnes na inzertních portálech nenajdeme. Dnešní studenti vysokých škol a ti, kteří se na univerzitu teprve chystají, budou nejspíš za dvacet let pracovat s úplně jinými nástroji. Na obory budoucnosti láká brněnské VUT ve své kampani.
Trh práce se v následujících letech výrazně promění. Vzniknou nové pozice, o kterých dnes možná ani neuvažujeme, jiné zaniknou. Na Světovém ekonomickém fóru 2020 zaznělo, že se do roku 2025 promění 85 milionů pracovních míst. Vzestup zájmu čeká práci s daty, strojové učení, digitalizaci a stále více činností budou za člověka dělat roboty. Nová náborová kampaň Vysokého učení technického v Brně vzkazuje, že brněnská technika připraví studenty do života tak, aby se dokázali adaptovat na jakékoliv změny, které je potkají. „Některé pracovní pozice, kde najdou uplatnění naši absolventi, ještě ani neexistují, ale základ jim jednotlivé studijní obory můžou dát už teď. Mít VUT tak bude v budoucnu na pracovním trhu výhodou,“ vysvětluje myšlenku marketingová specialistka VUT Lenka Gumulec.
Právě „VUT výhodou“ je heslem letošní kampaně zaměřené na nábor uchazečů o studium. Kampaňové video ukazuje hlavní hrdinku projíždějící na internetu nabídky práce, čas ale nečekaně poskočí až do roku 2042 a mezi inzeráty se náhle objevují pozice jako manažer dronů nebo datový detektiv.
Autoři kampaně vycházeli mimo jiné z průzkumů, které si VUT nechává průběžně zpracovávat. Z aktuálních výsledků vychází, že 94 % uchazečů hlásících se do bakalářských programů na VUT si myslí, že se v příštích 10 letech dočkáme výrazné proměny trhu práce. 42 % si dokonce myslí, že většina profesí, které budou za 10 let klíčové, dnes ještě ani neexistují. Drtivá většina respondentů, celých 94 %, uvedla, že podle nich výrazně vzroste potřeba technických a IT znalostí.
Nově také VUT otevírá první studijní program v České republice zaměřený zcela na vesmírný průmysl. Obor Space Applications se bude vyučovat od příštího roku na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou a firmami z oboru se studenti naučí sestavit vlastní cubesat a podívají se do špičkových center vesmírného výzkumu.
„Člověk musí objevovat nové věci, ať už je to vesmír nebo oceány. Vezměte si třeba Elona Muska, který se snaží dostat lidstvo na Mars a zvýšit naše šance na přežití. Stále rychleji vznikají nové firmy a start-upy zaměřené na průzkum vesmíru. S tím logicky roste poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu. A právě proto jsme se rozhodli založit nový studijní program Space Applications,“ vysvětluje garant programu Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT.
Zdroj: VUT