Kvalita 3D měření podpořená zkušenostmi

Vydáno 3.3.2022

Společnost LK Metrology z Velké Británie je jedním z nejstarších výrobců souřadnicových měřicích strojů. Své první měřicí zařízení společnost představila již v roce 1963 a řadí se mezi průkopníky v tomto odvětví. 

 

Ve spolupráci se společnostmi Renishaw a Rolls-Royce se v roce 1972 zrodila první spínací dotyková sonda Renishaw, která byla použita na stroji s názvem Maxi-Check. LK Metrology využívá svých bohatých zkušeností a dlouholeté spolupráce s těmi největšími společnostmi v oblasti automotive a aerospace, a to nejen jako poskytovatel technologie pro 3D měření, ale také zpětně pro konstrukci svých měřicích strojů. Právě spolupráce v oblasti aerospace na americkém trhu přinesla zásadní průlom v realizaci souřadnicových měřicích strojů značky LK. Konstrukce je vyrobena z keramických materiálů, díky kterým je dosaženo těch nejlepších parametrů, které 3D měřicí stroje vyžadují. Jedná se především o teplotní a časovou stabilitu – keramika má nejlepší poměr tuhosti a hmotnosti ze všech známých materiálů. Kombinace konstrukce, materiálových vlastností a zkušeností inženýrů dávají všem souřadnicovým měřicím strojům LK Metrology punc záruky 10 let na mechanickou přesnost stroje. Tuto záruku žádný jiný výrobce na světě nenabízí!

Druhá a neméně podstatná část příběhu začala v 80. letech, kdy se na půdě Výzkumného ústavu strojírenské technologie v Praze potkali Ing. Karel Pich a Ing. Martin Prokop, kteří se již v této době věnovali vývoji elektroniky a mechaniky v oblasti 3D měřicích strojů. Společně se svými kolegy z fakulty se podíleli na výrobě prvního 3D měřicího stroje v ČSSR. A právě tyto zkušenosti daly základ pro budoucí směřování pánů Picha a Prokopa. V červenci roku 1990 společnými silami založili společnost TOPMES, která se začala věnovat vývoji software a hardware pro modernizace měřicích strojů. To vše probíhalo v garážovém prostředí a mnohdy s velkou dávkou improvizace. 

Významným rokem pro společnost se stal rok 1996, kdy se střetly cesty společností TOPMES a LK Metrology. V této době byl na českém trhu instalován první měřicí stroj LK s označením G90. Tento stroj je stále u svého původního uživatele a jeho vlastnosti jsou i po 26 letech stále ve specifikaci stroje nového. Vzájemná spolupráce obou společností je nadále úspěšně rozvíjena. 

Politikou společnosti Topmes je nabízet špičkovou techniku a služby. Součástí společnosti je Akreditovaná kalibrační laboratoř, která je držitelem certifikátu ISO 17025. Mimo souřadnicových měřících strojů má v nabídce 3D laserové skenery, přenosná měřicí ramena, laser trackery a inovativní zařízení laser radar pro velkoobjemovou metrologii. Zároveň má za sebou několik desítek úspěšných upgradů a retrofitů měřicích strojů po celém světě. Na území ČR uvedla do provozu již dvě plně automatické měřicí linky se 3D měřicími stroji.   

O profesionalitě aplikačních inženýrů a kvalitě dodaných technologií vypovídá více než 250 spokojených zákazníků na území celé Evropy. Velká část aplikačních inženýrů pracuje v TOPMES více než 25 let, a tudíž dokáží své zkušenosti předávat nejen mladším kolegům, ale také zákazníkům.

Termíny automatizace a digitalizace celého výrobního procesu jsou dnes slyšet ze všech stran. Proto ani společnost Topmes nezůstává pozadu a je schopna svým zákazníkům nabídnout řešení na míru v oblasti automatizace 3D měření, ať už se jedná o plně automatickou linku nebo samostatnou měřicí buňku. V rámci automatizace je cílem dosáhnout co nejefektivnějšího využití dané technologie. Další technologií, která je velmi efektivní a v dlouhodobém horizontu úsporná je ALTERA SCANtek5 nabízející progresivní pětiosé systémy Renishaw REVO® nebo PH20. V kombinaci s portálovými měřicími stroji ALTERA řady M nebo SLHA poskytují pětiosé technologie dva hlavní benefity. Prvním je úspora času při samotném měření až o 70 % a druhou významnou výhodou je měření v přesnostech od 0,5 µm. 

 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více