Nová technika pro výrobu 3D nanostrukturovaných povrchů

Vydáno 15.3.2022

Výzkumníci z Texas A&M University se snaží implementovat novou metodu výroby 3D nanostrukturovaných povrchů sestávajících z více materiálů pomocí vysoce výkonné a vysoce přesné techniky.

Výrobní omezení ovlivňují vývoj produktů a technologií od farmaceutických výrobků a zdravotní péče až po získávání energie, polovodiče a biotechnologie. Potlačují inovace s vysokými náklady, malými plochami pro výrobu a pomalými výrobními časy. Proto výzkumníci z Texas A&M University pracují na nové výkonnější technologii.

„Vytvořená technologie může být použita v mnoha aplikacích a urychlit technologický pokrok v odvětvích, kde náklady nebo nízkorychlostní výroba brání výrobě multifunkčních nanostrukturovaných komponentů,“ říká Dr. Dorrin Jarrahbashi, odborný asistent na katedře strojního inženýrství J. Mike Walkera ’66.

„Výsledky tohoto výzkumu vybaví několik průmyslových odvětví v USA novou škálovatelnou výrobní technikou a prospějí tak americké ekonomice a společnosti díky větším domácím pracovním příležitostem a většímu veřejnému přístupu k chytrým technologiím,“ dodává Dr. Amir Asadi, odborný asistent na katedře strojírenské technologie a průmyslové distribuce.

Výzkumný tým zavedl novou vlastní výrobní techniku nanášení rozprašováním. Využívá superkritický oxid uhličitý (CO2), který napomáhá atomizaci a vytváří velmi jemné a jednotné mikronové kapičky obsahující nanočástice. Tím, že se uvnitř nanesených kapiček samovolně složí více materiálů, se mohou vyrábět multifunkční nanostrukturované součásti. To vše je možné bez potřeby nákladných přípravků nebo použití nebezpečných rozpouštědel.

Nový proces umožní ve velkém měřítku, se sníženými náklady a rychle výrobu 3D nanostrukturovaných povrchů o velikostech od mikrometru do centimetru. Příklady aplikací funkčního povlaku zahrnují nositelnou elektroniku, chytré textilie a barvy, antény a elektronická zařízení. Očekává se, že použití této nové techniky nanášení rozprašováním v kombinaci s více materiály, včetně polymerních, uhlíkových a keramických nanomateriálů a přizpůsobených vzorů umožní nové úrovně multifunkčnosti.

Do budoucna je v plánu spuštění poloprůmyslové výrobní linky, která začne vyrábět nové senzory založené na filtrování světla a funkčním povlakování. Výzkumníci chystají také vylepšení současného sprejového systému, a to navržením nových trysek pro superkritickou atomizační techniku s pomocí CO2. 

 

Zdroj: Wevolver 

 

 

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více