Spalovna nanečisto – aneb digitální dvojče komplexní technologické stavby

Vydáno 27.6.2022

Trendem novostaveb a spaloven nevyjímaje, je vytvořit architektonicky zajímavý až mimořádný návrh. V Číně tak postavili spalovnu jako létající talíř, v Turecku jako obrovské šapito, v Dánsku vede ze střechy sjezdovka s umělou trávou. Jenže i tato netradiční řešení musí být především celkově účelná. V AFRY máme dlouholeté zkušenosti s komplexními projekty spaloven z mnohých zemí světa. Jak vypadá proces tvorby digitálního modelu složité technologické stavby?

 

 

AFRY je mezinárodní projekčně-inženýrská společnost, která na českém trhu působí již 30 let, a to v oblasti průmyslu, infrastruktury a energetiky. Čeští odborníci divize průmysl zrealizovali několik projektů technologií spaloven od Velké Británie, přes Finsko, Litvu, až po největší spalovnu Evropy v Turecku.

„Ať už má stavba jakkoli bizarní tvar, musí pojmout veškerou technologickou dispozici všech zařízení, optimálně kopírovat procesní logiku a zároveň splňovat přísná bezpečnostní kritéria. Musí vytvořit i barieru hluku vznikající zařízeními a ideálně přispět k udržitelnému rozvoji oblasti,“ říká Ondřej Hašek, vedoucí oddělení realizace inženýrských projektů divize průmysl AFRY CZ.

3D model řeší všechny dílčí celky stavby jako jsou vnější logistika, bunkr, kotel, turbinový ostrov, čištění spalin, odpadová a skladovací část, elektrická rozvodna atd. To celé je propojeno desítkami kilometrů potrubí, uložených tisícovkami podpěr a závěsů. Jedná se o komplexní koordinaci projektu technologických zařízení, betonových základů stavby, hlavní struktury budovy, kabelových tras a mnoha dalších prvků. Vše je provázáno s promyšlenou logistikou a vyhovuje požadavkům na maximální bezpečnost.

 

 

Vše-profesní koordinace v Digitálním modelu

„V digitálním modelu řešíme doslova každý detail, který by mohl následně znamenat problém při výstavbě, montáži a vlastním provozu. Rozmístění zařízení, jejich kotvení, pilotování základů, základovou desku včetně kanálů, průchodky, návrh ocelových konstrukcí, návrh hlavních potrubí atd.,“ vypočítává Hašek. Jakékoliv změny se promítají přímo do 3D modelu a virtuálně se sledují jejich důsledky. Stejně tak se řeší i provizoria pro tlakové zkoušky, proplachy potrubí či montáže nadrozměrných zařízení. Model již dopředu počítá i s takovými prvky, jako je například umístění jeřábů, jejich efektivní dosah při výstavbě i následná demontáž. 3D model je nosnou informací pro sestavování výpisů materiálů, aby předmontáž a vlastní montáž byla co nejefektivnější a harmonogram výstavby probíhal plynule.

Při zpracování je nutné precizní katalogové zázemí a detailně rozmyšlená struktura dat modelu, kterou musí všichni zpracovatelé dodržovat. Data se online aktualizují tak, aby všichni projektanti pracovali s aktuálním modelem. Automaticky se denně generuje celkový 3D model do grafického prohlížeče. „Vzniká tak digitální dvojče spalovny, ve kterém se sleduje progres projektu a určují se priority při výstavbě. Celý 3D model mají montážní firmy k dispozici přímo na stavbě, což velmi usnadňuje pochopení souvislostí, které se z výkresů těžko dají vyčíst. Investor má tak vše zcela pod kontrolou ve svém prohlížeči a v reálném čase,“ uzavírá Ondřej Hašek z AFRY.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více