Alternativa v Teplárnách Brno? Proč ne! Sklízí úspěchy.

Vydáno 27.6.2022

EKOtelnu Tepláren Brno na jednom ze sídlišť zdobí „křišťálový komín“. Právě loňská rekonstrukce jednoho z lokálních zdrojů, který brněnská společnost doplnila o nové technologie, totiž získala ocenění Teplárenského sdružení ČR Projekt roku 2021 v kategorii Rozvoj a využití kogenerační výroby tepla a elektřiny a obnovitelných a druhotných zdrojů energie.

 

 

Starší kotelna na Jihomoravském náměstí v brněnské části Slatina tak nyní vyrábí teplo ze zemního plynu, ale i dvěma tepelnými čerpadly, která jsou poháněna „zelenou energií“ z fotovoltaické elektrárny instalované na střeše objektu.

Vše je doplněné malou bateriovou akumulací a akumulační nádrží na teplou vodu. Z bateriového úložiště se čerpá elektřina i pro dobíjecí stanice elektromobilů u budovy. Cílem projektu EKOtelny bylo využít v maximální míře potenciálu sluneční energie dopadající na střechu objektu se 79 solárními panely pro výrobu elektřiny a její spotřeba pouze v místě. Tepelné čerpadlo slouží k předehřevu vody, kterou dohřívají na provozní parametry plynové kotle. Po podzimní razantní změně ceny elektřiny je tepelné čerpadlo provozováno pouze v období s maximálním slunečním svitem a zpracovává přebytky elektrické energie nespotřebované v EKOtelně (trvalý chod tepelného čerpadla by zhoršil ekonomiku provozu kotelny). „Na větší využití alternativních zdrojů se soustředíme už delší dobu. Letošní události jen potvrdily, že eliminace závislosti na zemním plynu je dobrá cesta,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

 

 

Také z toho důvodu plánují Teplárny Brno na střechách svých kotelen a výměníkových stanic vybudovat letos dalších třicet fotovoltaických elektráren a stejný počet příští rok. Solární elektřina by měla z třiceti procent pokrývat spotřebu kotelen a výměníkových stanic, což zlevní výrobu tepla a teplé užitkové vody. Zelenou elektřinu teplárny nabídnou také svým koncovým zákazníkům.

Kromě fotovoltaiky rozvíjejí Teplárny Brno své aktivity i v jiných oblastech. Do roku 2030 například po dohodě s městem Brno hodlají vybudovat nejhustější síť dobíjecích stanic pro elektromobily v moravské metropoli. Vloni jich postavily dvacet, do roku 2030 jich plánují spustit na 300. I tento projekt ocenilo Teplárenské sdružení ČR titulem Počin roku 2021.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více