Bloková výjimka chrání trh před monopolizací a zvýšením cen. V praxi je však mnohdy obcházena

Vydáno 9.7.2022

V květnu příštího roku končí platnost takzvané blokové výjimky pro motorová vozidla. Ta mimo jiné zaručuje majitelům trvání záruky na jejich automobil i v případě využití služeb neautorizovaných servisů. Evropská komise plánuje nařízení prodloužit o dalších pět let. V opačném případě by mohlo dojít k monopolizaci stávajícího trhu a tím i výraznému nárůstu cen oprav vozidel. Zároveň však odborníci upozorňují, že pravidla stanovená blokovou výjimkou jsou již dnes v praxi mnohdy obcházena. 

Řada motoristů stále žije v domnění, že opravou jejich vozu v neautorizovaném servisu automaticky přichází o záruku. Takovéto pravidlo však již více než deset let neplatí díky takzvané blokové výjimce pro motorová vozidla. „Dané nařízení stanovuje, že servis automobilů nesmí být výlučně vázaný pouze na autorizovanou síť výrobce značky vozu. Jinými slovy, pokud neautorizovaný servis při opravě dodrží automobilkou stanovené postupy a použije náhradní díly odpovídající kvality, není nijak ohroženo právo majitele uplatnit na svůj vůz záruku,“ vysvětluje Marek Zukal, jednatel společnosti Quick Stop Car.

Dříve byly neautorizované servisy nuceny pro zachování záruky zákazníka používat při opravách výhradně originální díly. Od roku 2010 však mohou pracovat rovněž s levnějšími součástkami odpovídající kvality. Bloková výjimka dále zakotvuje právo nezávislých servisů na plnohodnotný přístup k potřebným technologickým údajům a informacím spojených s opravami a údržbou daného modelu. Celkově tak toto nařízení výrazně zlepšilo postavení neautorizovaných servisů na trhu a přispělo k vytvoření zdravého konkurenčního prostředí. Jeho platnost má vypršet v květnu příštího roku. Evropská komise však již neformálně potvrdila, že navrhne jeho prodloužení o dalších pět let.

Bloková výjimka chrání trh před monopolizací a zvýšením cen. V praxi je však mnohdy obcházena

Rovný přístup k dílům i informacím 

Podle společnosti LKQ CZ, která je největším dodavatelem autodílů na českém trhu, je prodloužení platnosti blokové výjimky z pohledu zachování otevřenosti trhu nezbytné, zároveň je však třeba dbát na dodržování definovaných zásad. „Bloková výjimka je přirozenou reakcí na ochranu zákazníků proti pokusům výrobců originálních dílů monopolizovat trh. Stále více součástek je však vyřazováno z konkurenční sféry a jsou vyráběny takzvaně na zakázku. Výrobci originálních dílů tak získávají větší podíl na sekundárním trhu tím, že navrhují systémy, které vylučují nezávislé opravny, a získávají tak monopolní postavení v mnoha klíčových oblastech,“ uvádí Ján Kondáš, ředitel korporátní komunikace LKQ CZ a regionu pro střední a východní Evropu. 

Na trhu tak z pohledu LKQ CZ často dochází k situacím, kdy výrobci originálních dílů různými způsoby záměrně zamezují nezávislým opravářům v přístupu k náhradním dílům i informacím. To by podle společnosti vyřešilo ustanovení orgánu, který bude monitorovat všechny účastníky trhu a vymáhat správné a úplné provádění nařízení. „Pokud se dané problémy nebudou řešit, vznikne monopol originálních výrobců dílů a jejich smluvních distributorů na stále větší množství dílů. To povede k omezenému výběru pro spotřebitele a k inflaci spotřebitelských cen, protože počet nezávislých opraven se sníží, a tím se celkově zúží výběr pro spotřebitele,“ varuje společnost.

Bloková výjimka chrání trh před monopolizací a zvýšením cen. V praxi je však mnohdy obcházena

Možnost svobodné volby

V současnosti si při opravě nebo údržbě svého vozu může na českém trhu motorista vybírat mezi dražšími autorizovanými servisy či levnějšími garážovými opravnami. „Trh autoopraven samozřejmě není černobílý. Nedá se říct, že by všechny autorizované servisy byly neúměrně předražené, a naopak ty menší nevykonávaly svoji práci s patřičnou profesionalitou,“ uvádí Zukal, jehož síť autoservisů Quick Stop Car cenově vykrývá pozici právě mezi autorizovanými a garážovými opravnami. „Obzvláště v dnešní ekonomicky složité době je však důležité ponechat zákazníkům možnost svobodné volby, komu při servisování svůj vůz svěří,“ uzavírá.

Quick Stop Car je franšízová síť autoservisů, která plánuje v letošním roce zprovoznit 120 servisních jednotek na území České republiky, které budou instalovány v blízkosti čerpacích stanic. Do roku 2024 by jich zde mělo vyrůst dokonce 400. V příštích dvou letech bude Quick Stop Car expandovat také na Slovensko, do Polska a Maďarska. Zákazníkům nabídnou kompletní moderní servis pro běžné automobily i dodávky. Cílem Quick Stop Caru je nabídnout motoristům alternativu cenově položenou mezi autorizovanými a garážovými servisy.

 

Zdroj: LESENSKY

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více