Kde hledat novou generaci českého průmyslu? Kamenický Strojmetal jde cestou užší spolupráce se školami

Vydáno 25.7.2022

Praxe při studiu, nejen letní brigády, exkurze i možnost dlouhodobé spolupráce pro absolventy. Seznámení mladých lidí s průmyslem může mít řadu podob a firma věří, že si cestu k průmyslové tradici, kvalitnímu vzdělávání v oboru a dobře placené práci mohou najít. Kamenický Strojmetal proto začal spolupracovat hned se třemi středními školami v okolí. Jsou jimi SPŠ Vlašim, SPŠS Betlémská a Integrovaná škola Benešov. 

Česko jako země průmyslová. Že označení stále platí potvrzují tuzemské výrobní podniky, které v mnoha oborech patří mezi světovou špičku. Výjimkou není ani kamenický Strojmetal, který se dlouhodobě řadí mezi nejmodernější výrobní provozy u nás a jeho zákazníky jsou například značky Daimler, BMW, Jeep, Porsche, Ferrari nebo Maserati.  

Stejně jako řada jiných firem také Strojmetal musí řešit nedostatek mladších pracovníků, kterým by zkušení mistři mohli předat své unikátní know-how. Generační obměna spojená s dalším růstem firmy se stala důvodem i pro to, aby společnost šla mladým naproti. Oslovit a získat chce všechny mladé nadšence do techniky, robotiky, programování a jiných technických oborů včetně vývoje a konstrukce. Právě na budoucích technicích bude stát rozvoj průmyslu 21. století v Kamenici – obci, kde podnik funguje téměř 200 let a kde firma zpracovává produkty na bázi stále více poptávaných hliníkových slitin. Získat je a motivovat pro práci v technických oborech chce skrze užší spolupráci se školami. 

Když první krok udělá firma

Jsme moderní firma na světové úrovni s unikátní výrobou, a proto chceme být blíže mladé generaci. Rozhodli jsme se pro aktivní oslovení několika škol v našem okolí a nastavení dlouhodobé spolupráce, která studentům přinese jak kvalitní vzdělání, tak možnost budoucího uplatnění. A to nelze jinak než úzkou spoluprací kvalitních firem s jasným výrobním programem a vizí a konkrétními studenty,“ komentuje dlouhodobý plán Miroslav Záhorec, předseda představenstva společnosti Strojmetal a současně místopředseda představenstva skupiny MTX Group, do které také Strojmetal patří.

Strojmetal si od spolupráce se školami slibuje možnost najít nové pracovní kolegy přímo v regionu, kde působí, a proto oslovil i vedení kraje. Také pro středočeskou hejtmanku Petru Peckovou je totiž strategická spolupráce škol a firem jednou z priorit.

Kde hledat novou generaci českého průmyslu?  Kamenický Strojmetal jde cestou užší spolupráce se školami

Spolupráce může probíhat po celou dobu studia

Nejčastěji se s výrobou v Kamenici setkávají studenti středních odborných škol. První letošní praxi ve firmě má za sebou zatím sedm studentů. Více než dvě desítky mladých pak nastoupí v létě na brigádu. Zvláště o letní přivýdělek je totiž mezi studenty velký zájem. Na exkurzích ale firma vítá i žáky posledních ročníků základních škol, kteří se o směru své budoucí kariéry teprve rozhodují. Atmosféru velké moderní výroby, na které Strojmetal staví, je totiž podle vedení firmy nutné zažít. 

Studenti bývají vždy příjemně překvapeni a na možnost brigády nebo praxe se sami ptají. Zájem tu tedy určitě je, a právě z něj vznikla i užší spolupráce, která nám umožnuje žáky škol brát na jejich povinné praxe v průběhu školního roku,“ říká Jiří Žáček, HR ředitel Strojmetalu. 

Sami studenti si zatím jejich první pracovní zkušenosti chválí. „Nejzajímavější pro mě byla práce na obrobně a konstruování. Pracovali jsme v kovárně, obrobně a na konstrukcích jsme dokonce sami kreslili modely. Bylo zajímavé vidět, do jaké míry je výroba automatizovaná a moderní,“ dodává k zážitkům z dvoutýdenní praxe Jakub Bambas ze Střední průmyslové školy ve Vlašimi.

Firma se ve spolupráci se studenty ale nesoustředí jen na středoškoláky. Nově navázané partnerství s Ústavem materiálového inženýrství Fakulty strojní ČVUT firmu přiblíží i vysokoškolákům. Ti by totiž brzy měli tvořit čtvrtinu zaměstnanců tradičně výrobního podniku.

Kde hledat novou generaci českého průmyslu?  Kamenický Strojmetal jde cestou užší spolupráce se školami

Strojmetal počítá s tím, že s budoucí generaci průmyslu může spolupracovat po celou dobu studia, a to i díky nabídce vedení závěrečných a ročníkových prací nebo složení odborné závěrečné zkoušky přímo v podniku. 

Strojmetal Aluminium Forging a.s. 

Kamenický Strojmetal je se svou téměř 200 let dlouhou historií jedním z nejstarších výrobních závodů v České republice. Dnes představuje špičkovou výrobu s více než  500 zaměstnanci, 8 automatizovanými kovacími linkami a celkem 111 roboty.  Firma investuje do vlastních lidí, stejně jako provozu. Investice do kovárenských a obráběcích kapacit, které v minulém roce zahájila, představují téměř 1 miliardu CZK. Intenzivně rozvíjí také novou výrobní linku jak v Kamenici, tak i v Bruntále. Jeden z nejmodernějších výrobních podniků v Česku patří do průmyslové skupiny Petra Otavy MTX Group a vedle výroby má také vlastní vývoj, aplikovaný výzkum, oddělení konstrukce a diagnostické centrum. 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

Rozhovory

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

P-D Refractories CZ a.s. – lídr na poli žárovzdorných materiálů

Vydáno 24.6.2022

P-D Refractories CZ a.s. je jedním z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin v Evropě. Na primární položky produkce, novinky a úskalí spojená s energetickou krizí a konfliktem na Ukrajině jsme se zeptali Ing. Jiřího Kyncla, generálního ředitele společnosti.     Vaší vizí jsou stále lepší výrobky a služby pro Vaše zákazníky. Můžete nám […]

Profesionálně od podlahy až po střechu

Profesionálně od podlahy až po střechu

Vydáno 24.6.2022

Polyuretanová, tedy PUR pěna je jedním z nejlehčích a nejlepších izolantů. Způsob, jakým se pěna aplikuje, řeší spoustu kritických detailů, se kterými se řemeslníci potýkají u jiných izolantů, které musí opracovat, tvarovat, spojovat či lepit. Jaké typy střech se PUR pěnou izolují? K čemu se PUR pěna používá ve filmovém a zábavním průmyslu? Jak přispívá […]

Tradiční dodavatel v netradiční době

Tradiční dodavatel v netradiční době

Vydáno 24.6.2022

Společnost Doosan Škoda Power s.r.o., výrobce parních turbín a souvisejících energetických zařízení, má za sebou dlouhou a úspěšnou historii 118 let a více než 650 dodaných strojů o souhrnném výkonu 130 GW po celém světě. Štepán Šmida, který ve společnosti působí na pozici Business Development Manager, na Dnech teplárenství a energetiky mluvil o možnostech, které […]

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

ESG projekty pro zdravější životní prostředí

Vydáno 23.6.2022

Naše produkty vyrábíme ze surovin, které si bereme z přírody. Přetváříme je do přírodního stavebního materiálu, ze kterého umožňujeme našim zákazníkům stavět zdravé a udržitelné bydlení. Naše společnost je vedena snahou vracet přírodě, když si z ní něco bereme, a proto jsme v letošním roce zintenzivnili práci na projektech, které jsou spojené s ochranou a […]

Zobrazit Více