0Kč

Žádné produkty v košíku.

Váleční psi se snášejí z nebe!

Nejčtenější

Takhle může už brzo znít běžná reportáž z válečného konfliktu. A přesně takhle zněl text příspěvku čínské společnosti Kestrel Defence na sociální síti Weibo, když letošního října zveřejnila záběry robopsa vybaveného automatickou zbraní, kterého do akce přenáší dron.

Čína se chlubí novou děsivou nabídkou jednoho ze svých soukromých vojenských dodavatelů – robotickým psem vybaveným automatickou zbraní ráže 7.62, kterého lze přepravovat pomocí dronu. Na videu je vidět, jak pes stojí a pohybuje se po střeše. „Přepravní drony mohou transportovat bojové psy, aby je bylo možné přímo nasadit za nepřátelské linie a provést překvapivé útoky na slabé články. Mohou být také umístěni na střechy a spolupracovat s jednotkami na zemi při přepadu nepřátel uvnitř budov.“ Již v srpnu Číňané předvedli robopsa vybaveného granátometem.

Zdá se, že Čína má pro robotické psy skutečnou zálibu. Na srpnovém veletrhu Robot Expo v této zemi byly k vidění desítky robotických psů, kteří předváděli skupinový tanec se spoustou poskakování a třesení tlapkami. Robotičtí psi byli také spatřeni, jak se potulují ulicemi Šanghaje během březnové výluky ve městě COVID-19. Jeden pes nesl na zádech reproduktor, zatímco se prodíral čtvrtí a vysílal pokyny týkající se výluky.

Zatímco v Číně mají robopsi zelenou, jejich vojenské použití na západě prozatím naráží na odpor společnosti. Spojené státy však také našly způsob, jak nasadit zbraně na robotické psy. Například společnost Ghost Robotics předvedla v říjnu 2021 robota vybaveného zbraní. Robotické psy – bez připojených zbraní – používalo v dubnu 2021 také newyorské policejní oddělení. Používání Digidoga, z produkce společnosti Boston Dynamics, bylo ukončeno v květnu 2021 po odporu veřejnosti. 

Ozbrojení roboti jsou v západním civilizačním okruhu kontroverzním tématem vlastně již od R.U.R. Karla Čapka, kde se tento výraz objevil poprvé. Již v roce 1942 stvořil Isaac Asimov své tři proslulé zákony robotiky:

  1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
  2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.

Ačkoliv šlo „pouze” o text ve vědeckofantastické povídce Runaround, nelze přehlédnout, že se stal významnou inspirací několika generací vývojářů v rámci robotiky. Ostatně, termín robotika byl Asimovem poprvé použit právě v této povídce. Zda bude v budoucnu slovo robot spíše synonymem pro antropomorfní umělou babičku, pečující o malé děti, nebo naopak pro doslova nelidského zabijáka, to se rozhoduje právě nyní…

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

Nepřehlédněte

Více článků