Společnost CWS byla založena v roce 1993, letos tedy oslavila kulaté třicáté výročí. V CWS se zaměřují na plastové produkty, které slouží k vedení či ochraně kabelů. Portfolio produktů je ale daleko širší. Společnost má sídlo v Ústí nad Labem, ale jeho výrobní závod a srdce celého podniku se nachází v Ledči nad Sázavou. O tom, jak se podniku v současnosti daří, jsme si povídali s projektovým manažerem CWS Josefem Špádem.
Na úvod bychom se rádi zeptali, kdo přesně je váš hlavní odběratel?
Hlavními odběrateli našich produktů jsou firmy z oblasti energetiky, telekomunikací, stavební firmy, které budují železniční koridory, průmyslové podniky a elektromontážní firmy. Prostě všude tam, kde potřebujete kabely, tak tam se uplatní i naše produkty. V našem portfoliu jsou významné energetické společnosti v České republice i v zahraničí. Naši partneři oceňují například i to, že jim jsme schopni vyrobit produkt takzvaně na míru, podle jejich požadavků.
Jak to konkrétně funguje?
V případě, že dostaneme požadavek na zakázkovou výrobu, tak zajišťujeme celý proces. To znamená, že zahájíme vývoj konkrétního nástroje, následně provedeme odzkoušení a následně realizujeme i samotnou výrobu. Vše přesně podle zadání a parametrů zákazníka. Výrobu nám usnadňuje také nové technologie, kterou právě zavádíme. Ta je zaměřená na válcování krycích pásů a fólie.
Jaký byl pro vás loňský rok?
Tak nebyl to určitě lehký rok. Naše společnost čelila výraznému nárůstu cen energií, hlavně elektřiny. To postihlo ostatně celý průmysl, my jsme nebyli výjimkou. Stejně tak nás zasáhlo skokové navýšení cen vstupních materiálů. Těch navíc bylo na trhu omezené množství. Kvůli covidu docházelo také k problémům s obsazením pracovních pozic důležitých pro udržení chodu společnosti. Takže těch výzev byla celá řada, ale musím říct, že jsme to zvládli dobře a dokázali jsme udržet požadovaný a nasmlouvaný objem výroby.
Velké téma je zelený průmysl a ekologická výroba, jak jste na tom v této oblasti?
Naše společnost využívá k výrobě produktů recyklované plastové materiály. Ekonomická bilance této recyklace je velmi příznivá. Také v procesu čištění, separace cizích látek a zdrojů kontaminace, mletí a přetavení se celkově spotřebuje přibližně jen asi 15 procent energie, která by byla potřeba k výrobě primárního plastu. Takže energeticky je to významně méně náročné. Vezměte si, že recyklace 1 tuny plastu ušetří zhruba 2 tuny CO2. Takže tímto se podstatně snižuje nepříznivý dopad výroby plastových výrobků na životní prostředí. Samozřejmě vše je přísně monitorováno a celá výroba podléhá velmi přísným kritériím pro ochranu životního prostředí.
Vaší vlajkovou lodí, co se produktů týče, jsou kabelovody ZEKAN, řekněte nám, jaké jsou jejich největší výhody?
Trubkový kabelovod ZEKAN je v podstatě komplexní systém uložení kabelových chrániček v zemi. Ty slouží k ochraně kabelových vedení proti mechanickému poškození, prostě aby ty kabely byly chráněny proti vnějším vlivům nebo činnosti člověka. Jedná se o nastupující trend v ochraně kabelových tras. Jde o velmi flexibilní řešení infrastrukturní kabeláže. Výhodou je, že si zákazník může sám zvolit sestavu chrániček. Jejich montáž je poměrně jednoduchá, chráničky jsou navíc bezpečné, i co se týče ohně. PVC je samozhášivý materiál, takže k požáru chrániček nemůže dojít a ani nehrozí nějaké šíření ohně třeba při zkratu. Takže celkově je systém ZEKAN nesmírně bezpečný, spolehlivý a má široké využití v mnoha odvětvích průmyslu, jak jsme zmiňovali na začátku.