Po více než dekádě příprav a odkladů zahájila Kanada vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). První tanker s nákladem určeným pro asijský trh vyplul z terminálu LNG Canada v britskokolumbijském Kitimatu. Projekt vedený společností Shell představuje nejen největší soukromou investici v dějinách země, ale i významný milník pro globální energetiku.
Tanker GasLog Glasgow opustil kanadské pobřeží naložen prvním komerčním nákladem LNG z nového zařízení LNG Canada. Tím Kanada oficiálně vstoupila na světový vývozní trh se zkapalněným plynem, o kterém se v zemi diskutuje již od konce 90. let. Stavba samotného terminálu zabrala více než 15 let – zejména kvůli regulatorním průtahům, environmentálním požadavkům a nedostatku infrastruktury.
První fáze spuštěna, druhá na obzoru
Projekt LNG Canada je výsledkem spolupráce několika světových energetických firem. Vedoucím partnerem je Shell s 40% podílem, dále Petronas (25 %), PetroChina a Mitsubishi Corporation (po 15 %) a Korea Gas Corporation (5 %). Spuštěná první fáze zahrnuje dvě zkapalňovací linky s celkovou kapacitou 14 milionů tun LNG ročně. V současnosti se zvažuje expanze na dvojnásobek.
Japonská Mitsubishi Corporation bude například prostřednictvím své dceřiné společnosti Diamond Gas International každoročně odebírat přibližně 2,1 milionu tun z celkové produkce. „Jsme hrdí, že se nám podařilo dotáhnout tento projekt do úspěšného komerčního startu. Pro Kanadu je to historický okamžik,“ uvedl generální ředitel LNG Canada Chris Cooper.
Nový hráč v asijsko-pacifickém prostoru
Z geografického hlediska má Kanada výhodu: severopacifické pobřeží Britské Kolumbie leží blíže k asijským přístavům než exportní uzly na americkém pobřeží Mexického zálivu. Odpadají tak komplikace spojené s tranzitem přes Panamský průplav a zkracuje se přepravní doba.
Zásilka přichází v době rostoucí globální poptávky. Podle predikcí společnosti Shell se spotřeba LNG do roku 2040 zvýší až o 60 %, přičemž většinu růstu potáhne Asie – zejména Japonsko, Jižní Korea, Indie a Čína. Tyto země hledají stabilní a dlouhodobě udržitelné dodávky zemního plynu, který slouží jako přechodový zdroj mezi uhlím a obnovitelnými zdroji.
Investice v hodnotě přes 100 miliard dolarů
Kanadský LNG sektor je zatím v začátcích, ale má vysoké ambice. Podle údajů kanadské asociace pro ropu a plyn (CAPP) by mohl do konce této dekády narůst vývozní potenciál země z dnešních 2,5 miliardy na více než 6 miliard kubických stop plynu denně. V různých fázích přípravy je dalších sedm exportních projektů, jejichž kumulovaná hodnota přesahuje 100 miliard dolarů.

Přesto odborníci zůstávají opatrní. „Kanada má bezpochyby potenciál stát se významným vývozcem LNG. Ale že by se z ní stala LNG supervelmoc? To bych si zatím netroufal tvrdit,“ uvedl Ed Crooks, analytik společnosti Wood Mackenzie. Upozorňuje přitom na výzvy spojené s povolovacími procesy a vnitropolitickým nastavením.
Kanada má co nabídnout
Navzdory dlouhému zpoždění vidí kanadská vláda v zahájení vývozu LNG strategickou příležitost. Premiér Mark Carney v souvislosti s první zásilkou uvedl, že Kanada „má to, co svět potřebuje“, a naznačil ambici posunout zemi mezi globální energetické lídry.
Zemní plyn – především ve formě LNG – zůstává v mezinárodních strategiích důležitým pilířem přechodu k nízkouhlíkové ekonomice. Pokud Kanada zvládne své další projekty dokončit včas a udrží si konkurenceschopnost vůči levným dodávkám z Kataru, USA nebo Austrálie, mohla by její role v globálním LNG byznysu skutečně výrazně posílit.
Zdroj: redakce, https://financialpost.com/