Kdo je Tomáš Tyl? Tomáš Tyl vede investiční analytický tým obchodníka s cennými papíry Fichtner a.s a je jedním z partnerů. Na finančních trzích se pohybuje od roku 2002. Je autorem knihy „10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze” a spoluautorem knihy „Osobní finance”. Specializuje se na portfolia velmi bonitních klientů – rentiérů – investujících stovky milionů korun až jednotky miliard.
Americké banky hlásí rekordní zisky – jaký vliv to má na globální trhy a jak mohou investoři reagovat?
Zisky bank jsou často dobrou ukázkou stavu celé ekonomiky. A právě velmi dobré výsledky ukazují, že americká ekonomika je dobře nastartovaná a růst akcií reflektoval právě tuto skutečnost. Pro dlouhodobého investora má tedy smysl stále v těchto akciích zůstat. Zbytek světa na tom až tak dobře není. Proto máme americké akcie převážené. Je však potřeba si uvědomit, že krátkodobě se může akciový trh vydat oběma směry. Je dobré mít před vstupem na trh připravenou strategii pro tyto situace.
Důležitou zprávou pro nás jsou rostoucí zisky a tržby největších amerických bank jako jsou např. J.P. Morgan (růst zisku o 50 % ve 4. čtvrtletí 2024 oproti stejnému období roku 2023) nebo Goldman Sachs (růst tržeb o 23 % za stejné období jako J.P. Morgan).(Zdroj: Wall Street Journal).
Zisky bank jsou ve všech ekonomikách dobrým indikátorem stavu hospodářství. Když se jim daří a jsou navíc optimistické ohledně budoucnosti, obvykle se to střednědobě i dlouhodobě pozitivně projevuje na cenách akcií nejen bank, ale dalších firem (Zdroj: Patria). To je pro nás jako investory dobrá zpráva, protože i nadále v akciových portfoliích převažujeme americké akciové strategie.
S rostoucími výnosy amerických státních dluhopisů, jaký další vývoj lze očekávat? Jsou pro investory stále atraktivní?
Důležitá otázka je, kam se vydá inflace. Pokud zůstane nízká, americké vládní dluhopisy budou dobrou investicí podobně, jako americké korporátní dluhopisy firem s investičním stupněm ratingu, které mají o něco vyšší výnos. Proto je preferujeme. Na druhou stranu návrat inflace by mohl znamenat opětovný tlak na růst sazeb. To pro držitele dlouhodobých dluhopisů není dobrá zpráva. V historii navíc byl návrat inflace po jedné inflační vlně celkem běžný.
Když se ekonomice vede dobře, projevuje se to nejen v ziscích firem a příjmech zaměstnanců. Všeobecný optimismus zároveň zvyšuje inflační tlaky. Právě obavy z inflace v USA posunuly výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů na 4,8 % z loňských 3,8 %.
Kdo si před rokem koupil tento americký dluhopis, vydělal na úroku 3,8 % za rok. Ale cena dluhopisu se za stejnou dobu snížila cca o 10 %, takže investoři do tohoto dluhopisu jsou aktuálně ve ztrátě. Riziko růstu inflace i úrokových sazeb považujeme i my za jednu z možností budoucího vývoje.
Posilující dolar zvyšuje tlak na inflační prostředí v ČR. Jaké strategie doporučujete pro jednotlivce i firmy, aby se s touto situací vypořádali?
Dlouhodobě pomáhají proti inflaci především světové akcie. U těch amerických jsme profitovali jak z jejich růstu, tak právě z posilujícího dolaru. Historicky proti inflaci chránily především akcie kvalitních dividendových firem. V době vysoké inflace je lepší mít krátkodobé dluhopisy a nástroje peněžního trhu. Díky rostoucím sazbám vydělávají více zatímco dlouhodobě dluhopisy trpí. Skvělou ochranu poskytovaly české protiinflační dluhopisy, ale ty už nejsou dostupné. Naším klientům, kteří je mají doporučujeme si je ponechat.
To, že americké státní dluhopisy přináší úrok již skoro 5 %, se mimo jiné projevuje i v síle amerického dolaru. Pokud si všímáte jeho vývoje, před pár dny se dolar obchodoval už za 24,75 Kč. A dokud budou úrokové sazby v eurozóně a u nás nižší, dolar bude i nadále atraktivní.
Silný dolar a slabší koruna může zároveň přinášet vyšší inflační tlaky do české ekonomiky. To může znamenat, že ČNB nebude mít možnost snižovat sazby příliš rychle a úrokové sazby na úvěrech včetně hypoték zůstanou střednědobě i dlouhodobě vyšší, než jsme byli zvyklí ještě před několika lety. (HN) Na tuto situaci jsme upozorňovali již delší dobu a stále si myslíme, že je dobré s ní ve svých byznysových a osobních plánech pracovat.
A co Evropa. Jak je na tom se zvyšováním daní?
Levicový španělský premiér oznámil bez jakýchkoliv podrobností záměr zavést daň ve výši 100 % z hodnoty nemovitosti při nákupu nemovitostí osobami, které nejsou občany EU. (BBC)
,,Aktuálně např. v Andalusii je tato daň 7 % z hodnoty transakce, ve Valencii např. 10 %. My jsme právě v Andalusii koupili naši druhou nemovitost na pronájem (a trochu i jako pojistku před nějakým geopolitickým průšvihem v ČR), proto nás toto téma zajímá. Zatím jsme členy EU, a není to pro nás zásadní, ale věci se mohou měnit. Je důležité si ale uvědomit, že daně z nemovitostí pro ty, kteří jich mají více, jsou potenciálně zdrojem politických bodů kdekoliv na světě. Nejen ve Španělsku. I s tím je dobré počítat.“ říká Vladimír Fichtner, zakladatel Fichtner Wealth Managers, www.fichtner.cz

Tomáš také jako lektor pomáhá vzdělávat bankéře a špičkové finanční poradce. Je pravidelným hostem podcastu Mezi rentiéry, který se věnuje rodinnému bohatství, majetku, penězům a investicím.
Na doplňující dotazy redakce Svět Průmyslu odpovídá Tomáš Tyl, šéf analytik a partner Fichtner Wealth Managers, www.fichtner.cz.
Zdroj: redakce